بیماری ها

علت خونریزی بعد از مدفوع بدون درد

خونریزی مقعدی وجود خون در رکتوم است که می‌تواند از مقدار کمی خون قرمز روشن روی دستمال توالت تا مقادیر بیشتری خون تیره‌تر مخلوط با مدفوع متغیر باشد. علت خونریزی بعد از مدفوع بدون درد می‌تواند ناشی از شرایط مختلف باشد، از مسائل جزئی مانند هموروئید گرفته تا مسائل جدی‌تر مانند سرطان کولورکتال. خونریزی مقعدی بدون درد معمولاً به دلیل هموروئید یا شقاق مقعدی ایجاد می‌شود، در حالی که خونریزی مقعدی دردناک ممکن است به دلیل آبسه یا عفونت دیگری باشد. سایر علل شایع خونریزی مقعدی عبارتند از بیماری‌های التهابی روده، پولیپ ها و دیورتیکولوز. در این مقاله به تفصیل درباره این علل شایع و نحوه درمان آنها صحبت خواهیم کرد.

تبلیغات

خونریزی بعد از مدفوع بدون درد نشانه چیست؟

لازم به ذکر است که علت خونریزی بعد از مدفوع بدون درد می‌تواند علائم بیماری‌هایی همچون ملنا، شقاق، سرطان مقعد، بواسیر، پولیپ روده، کولیت، عفونت روده و از این دسته از بیماری‌ها باشد. با توجه به موارد ذکر شده می‌توان گفت خونریزی مقعدی می‌تواند بسیار خطرناک باشد به همین دلیل باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.

علائم و نشانه‌های مشکلات جدی ایجاد کننده خونریزی مقعدی مانند زخم یا کولیت

خونریزی مقعدی می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات پزشکی جدی مانند زخم یا کولیت باشد. اگر خونریزی مقعدی را تجربه می‌کنید، حتی اگر بدون درد باشد، مهم است که به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. دانستن علائم و نشانه‌های مشکلات جدی‌تری که ممکن است باعث خونریزی مقعدی شوند، می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد زمان مراجعه به پزشک کمک کند.

روش کولونوسکوپی برای تشخیص خونریزی مقعدی بدون درد

خونریزی مقعدی بدون درد می‌تواند نشانه تعدادی از شرایط پزشکی از جمله سرطان کولورکتال باشد. تشخیص و درمان به موقع برای کاهش خطر عوارض و بهبود شانس درمان موفقیت آمیز ضروری است. کولونوسکوپی رایج‌ترین روشی است که برای تشخیص خونریزی مقعدی بدون درد استفاده می‌شود. در طول کولونوسکوپی، پزشک یک لوله نازک را با دوربینی که به رکتوم متصل است وارد می‌کند و داخل روده بزرگ را برای هر گونه نشانه‌ای از رشد غیر طبیعی یا خونریزی بررسی می‌کند. پزشک همچنین می‌تواند در صورت لزوم برای آزمایش‌های بیشتر نمونه برداری کند. بسته به علت زمینه‌ای، گزینه‌های درمانی ممکن است شامل داروهایی برای کنترل علائم، تغییر شیوه زندگی، جراحی یا پرتودرمانی باشد.

جمع بندی

مطمئناً تا قبل از مطالعه این مقاله اطلاعات دقیقی در مورد علت خونریزی بعد از مدفوع بدون درد در اختیار نداشته‌اید اما در حال حاضر با دلایل این مشکل آشنا هستید و میدانید علت خونریزی بعد از مدفوع نشانه چیست. این نکته را در نظر داشته باشید روش‌های زیادی مانند کولونوسکوپی وجود دارد که می‌توانید از طریق آن دلیل این مشکل را متوجه شوید. در نهایت امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید با این مشکل به بهترین نحو ممکن مقابله کنید.

تبلیغات
4.5/5 - (2 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا