تبلیغات ویژه
بهداشت و سلامت

حقایقی جالب در مورد ناف که باید بدانید!

ناف قسمتی از بدن انسان که همیشه برای انسان جذاب بوده است و هنوز هم جشن و سنت‌های جالبی دارد. ناف نماد خلقت و تولد است و در تاریخ، فرهنگ، علم و دین به آن اشاره شده است.

ناف شکم اگرچه در برخی از اقدامات پزشکی استفاده می‌شود و طی جراحی لاپاراسکوپی استفاده می‌شود اما هیچ کاربرد بیولوژیکی ندارد و بیشتر نقش زیبایی دارد. از نظر بصری، ناف به عنوان مرکز تعادل بدن در نظر گرفته می‌شود و به عنوان یک نقطه عطف مهم آناتومیکی عمل می‌کند. ناف، یکی از مناطق نه گانه از شکم است.

قطع بند ناف در بدو تولد یکی از متداول‌ترین روشهای جراحی امروزه است و تقریباً هر انسانی روی زمین این عمل را انجام داده است.

چیزهایی که تاکنون درباره ناف خود نمی‌دانستید

1. برخی افراد ناف ندارند

تمام پستانداران دارای ناف‌های شکمی هستند. وقتی می گوییم پستانداران، منظور کل حیوانات مانند شیر، ببر، فیل و زرافه و حتی نهنگ است.

هیچ کس بدون بند ناف متولد نمی‌شود، با این وجود برخی افراد در دوران نوزادی با مشکلاتی مانند فتق ناف یا بیماری جدی‌تری به نام گاستروشیزیس متولد می‌شوند. افرادی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند نوار گوشتی محل قرارگیری ناف برداشته می‌شود و جای زخم باقی می‌ماند.

2. درمان گزش مار و انگل روده

در طب سنتی هند و طب سوزنی چینی از ناف برای درمان بیماری‌هایی مانند گزش مار و انگل روده استفاده می‌شود. همچنین طبق یوگای سنتی هند، ناف یکی از 7 چاکرای اصلی یا نقطه انرژی در بدن انسان است.

3. کثیف‌ترین قسمت بدن

ناف محل تجمع حیرت انگیز باکتری‌ها است. محققان 2386 گونه مختلف باکتری در ناف را شناسایی کرده اند. به این ترتیب ناف یکی از کثیف‌ترین مکان‌های بدن است. با این حال ناف محل زندگی 67 نوع مختلف باکتری است که از این 67 نوع، دو مورد بسیار نادر هستند.

4. شکل متفاوت ناف در هر فرد

هرگز دو انسان متفاوت ناف یکسانی ندارند زیرا میکروب‌های موجود در داخل ناف مخصوص هر انسانی متفاوت است.

5. پرزهای ناف

پرزهای ناف، یکی از بزرگترین اسرار ناگفته بدن انسان است. آیا تا به حال فکر کرده‌اید چرا پرزها در قسمت شکم جمع می‌شوند؟ پرز نوع خاصی مو است که در ناف رشد می‌کند. این موها بسیار ریز هستند و به صورت دایره‌های متحدالمرکز رشد می‌کنند.

زنان در مقایسه با مردان کمتر مستعد پرز ناف هستند. همچنین افرادی که موهای شکمشان را می‌تراشند یا بدنشان کم مو است، مشکل پرز ندارند.

6. ناف‌ها نتیجه جای زخم هستند

هنگامی که کودک درون رحم مادر است، با بند ناف به بدن مادر متصل می‌شود. بند ناف دقیقاً در نقطه‌ای از ناف قرار دارد که به بدن کودک متصل می‌شود.

در هنگام تولد، پزشکان بند ناف را می‌برند تا کودک از مادر جدا شود. بخشی از بند ناف به کودک متصل می‌ماند و با گذشت زمان معمولاً در هفته اول زندگی کودک خشک شده و می افتد و جای زخمی می‌ماند که ما آن را ناف می‌نامیم.

از نظر پزشکی یا علمی، ناف چیزی جز جای زخم در بدن ما نیست. اصطلاح پزشکی آن “ناف” است.

اهمیت فرهنگی ناف

در بعضی از نقاط جهان، ناف دارای اهمیت فرهنگی و حتی معنوی است. در ژاپن ناف نقطه شروع زندگی است در دوره میانی 2500-1500 قبل از میلاد هنرمندان ژاپنی روی مجسمه‌های شبیه انسان به ناف اشاره کرده‌اند. امروزه هر ساله جشنواره ناف در شهر شیبوکاوا مرکز ژاپن برگزار می‌شود.

5/5 - (2 امتیاز)
کتاب الکترونیکی رمان شازده کوچولو اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی پنج زبان عشق، گری چاپمن اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی ذهن آگاهی برای مدیریت استرس اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی چگونه ازدواج را به موفقیت تبدیل کنیم؟ اطلاعات بیشتر
کتاب اکترونیکی مارپیچ رو به بالا (وارونه سازی جریان افسردگی) اطلاعات بیشتر
دانلود کتاب غلبه بر ناتوانی جنسی (اختلال در نعوظ) اطلاعات بیشتر

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
howstuffworksmentalflossfactslegend

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا