زود انزالی

درمان زود انزالی با قرص کلومیپرامین

قرص کلومیپرامین برای درمان زود انزالی

انزال زودرس (PE) یک وضعیت بسیار ناراحت کننده است و سالهاست که مورد مطالعه و درمان قرار گرفته است، مدیریت و درمان این عارضه از طریق دارو درمانی همراه با داروهای ضد افسردگی مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر این استفاده از روانشناسی جنسی نیز در درمان PE مؤثر است و سایر درمان‌های پزشکی جایگزین نیز با نتایج متفاوت استفاده شده است. اگرچه هیچ درمان کاملی برای PE وجود ندارد و تحقیقات برای درمان بهینه و مدیریت پزشکی PE همراه است.

مسائل اعصاب و غدد بر انزال زودرس تأثیر می‌گذارند به همین دلیل اولین روش‌های درمانی PE حل مسائل روان درمانی متمرکز بر رابطه جنسی و اضطراب است. کلومیپرامین یکی از داروهای ضد افسردگی است که به طور معمول موثرترین درمان دارویی برای انزال زودرس به شمار می‌آید.

معنا و مفهوم زود انزالی

مطالعه‌ای که روی 500 زوج انجام شد نشان داد میانگین زمان انزال حدود 5 و نیم دقیقه پس از شروع رابطه جنسی بوده است. دستورالعمل‌های بین المللیT انزال زودرس را به صورت انزال منظم طی 1 دقیقه پس از رابطه جنسی تعریف می‌کنند. با این حال، همسرتان باید از زمان صرف شده برای انزال راضی باشد.

دو انزال زودرس وجود دارد:

 • انزال زودرس اولیه
 • انزال زودرس ثانویه

دلایل انزال زودرس اولیه اغلب ناشی از مسائل روانشناختی مانند تجربه جنسی آسیب زا در سنین پایین می‌باشد و انزال زودرس ثانویه به دلیل عوامل روانی و جسمی ایجاد می شود. دلایل جسمی اغلب از نوشیدن بیش از حد الکل و التهاب غده پروستات (پروستاتیت) ناشی می‌شود. اگر انزال زودرس شما ناشی از بیماری جسمی باشد، درمان آن آسان بوده و اما درمان انزال زودرس ناشی از عوامل روانشناختی چالش برانگیزتر و مشکل‌تر می‌شود.

روش استفاده از اسپری تاخیری

تکنیک‌های زیادی برای درمان زود انزالی وجود دارد که در صورت مؤثر نبودن میتوان از داروهای ضد افسردگی استفاده کرد. کلومیپرامین یک SSRI است که به طور خاص برای درمان انزال زودرس به کار می‌رود.

کلومیپرامین چیست؟

کلومیپرامین یک داروی نسخه‌ای است که به صورت کپسول از طریق دهان مصرف می‌شود. غالباً کلومیپرامین جزئی از داروهای ضد افسردگی است که برای درمان افکار بیش از حد تکراری که منجر به اختلال وسواس فکری می‌شود، کاربرد دارد. بیشتر اوقات مصرف این قرص برای بیماران دارای وسواس و پریشانی شدید در زندگی و کار توصیه می‌شود.

کلومیپرامین با افزایش فعالیت برخی مواد شیمیایی در مغز به نام نوراپی نفرین و سروتونین به تنظیم خلق و خو و رفتارهای مثبت در فرد کمک می‌کند.

نکات استفاده از کلومیپرامین

 • سندرم سروتونین: در حین مصرف این دارو ممکن است در معرض خطر سندرم سروتونین قرار بگیرید. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که سطح سروتونین در بدن خیلی زیاد شود که منجر به حالت تهوع، استفراغ، اسهال، هذیان، کما، سفتی عضلات، لرزش، تشنج و گاهی مرگ شود.
 • تشنج: این دارو ممکن است خطر تشنج را افزایش دهد. اگر سابقه تشنج، اعتیاد به الکل یا اختلال دیگری دارید، خطر تشنج بیشتر می‌شود. در صورت داشتن هر یک از این شرایط، در هنگام مصرف این دارو با پزشک در مورد تشنج خود صحبت کنید.
 • اختلال عملکرد جنسی: کلومیپرامین بر کاهش میل جنسی و مشکلات جنسی زنان و مردان مؤثر است. در مردان نیز باعث بهبود انزال (انزال دردناک یا تأخیری) و ناتوانی جنسی (ایجاد نعوظ نگران کننده) می‌شود.
 • زوال عقل: این نوع دارو عوارضی مشابه با داروهای ضد کولینرژیک دارد و خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد.
درمان زود انزالی با زنجبیل

هنگامی که کلومایپرامین با داروهای خاصی مصرف شود، اثرش کاهش می‌یابد. نمونه‌هایی از این داروها عبارتند از:

داروهای آنزیم‌های کبدی از قبیل:

 • باربیتوراتها
 • سایمتیدین
 • فلکائینید
 • فلوکستین
 • فلووکسامین
 • متیل فنیدیت
 • پاروکستین
 • فنوتیازین ها
 • پروپافنون
 • کینیدین
 • سرترالین
 • گوانتیدین
 • کلونیدین

درمان زود انزالی با کلومیپرامین

اختلال عملکرد جنسی یک مسئله کلینیکی پیچیده با زمینه‌های بیولوژیکی، روانشناختی و اجتماعی است. انزال زودرس (PE)، نوعی اختلال در عملکرد جنسی مردان، به انزال کنترل نشده قبل یا بلافاصله بعد از فعالیت جنسی اشاره دارد.

کلومیپرامین، تاخیر در انزال را از حدود 2 به 8 دقیقه افزایش می‌دهد. البته این روش درمانی در درمان مردان زود انزال با اختلال نعوظ، اثر قابل توجهی ندارد. درست است که کلومیپرامین در درمان انزال زودرس مؤثر است، اما دوز مطلوب آن همچنان بحث برانگیز است. میزان دوز مصرفی کلومیپرامین برای جلوگیری از عوارض احتمالی بسیار مهم است.

توجه داشته باشید همه عوامل دارویی دارای برخی عوارض جانبی هستند که بر درمان بیمار تأثیر می‌گذارند. با این حال با تحقیقاتی که در مورد درک فیزیولوژی انزال و هورمون‌ها و همچنین استفاده از عوامل مختلف دارویی انجام میشود، راهگشای درمان‌های آینده زود انزالی است.

4.4/5 - (5 امتیاز)
کتاب الکترونیکی رمان شازده کوچولو اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی پنج زبان عشق، گری چاپمن اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی ذهن آگاهی برای مدیریت استرس اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی چگونه ازدواج را به موفقیت تبدیل کنیم؟ اطلاعات بیشتر
کتاب اکترونیکی مارپیچ رو به بالا (وارونه سازی جریان افسردگی) اطلاعات بیشتر
دانلود کتاب غلبه بر ناتوانی جنسی (اختلال در نعوظ) اطلاعات بیشتر

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

میخواهم بیشتر بدانم
منبع
emjreviewspubmednhseuropeanurology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا