بهداشت کودکان

درمان شپش سر کودکان

در این مطلب روش های خانگی برای درمان شپش سر کودکان را بیان خواهیم نمود، باما همراه باشید… 

شپش‌ها حشرات ریزی هستند که به‌صورت گله‌ای روی پوست و درون موهای انسان‌ها و حیوانات زندگی می‌کنند. این‌گونه حشرات از پوست تغذیه می‌کنند، ازاین‌رو زاد ولد خود را نیز روی پوست و در میان موها انجام می‌دهند. حال این سؤال پیش می‌آید که آیا روش‌های درمان خانگی برای از بین بردن شپش‌ها وجود دارد؟ باید بدانید که تمامی افراد می‌توانند در معرض ابتلا به عفونت حاصل از شپش‌ها قرار گیرند، اما کودکان بیشتر از دیگر افراد جامعه در معرض این خطر هستند. کسانی که دچار عفونت حاصل از فعالیت شپش‌ها می‌شوند پوستشان قرمز و متورم شده، این‌گونه افراد با شانه زدن می‌توانند به پوست سر و ناحیه گردن خود آسیب وارد کنند.

روش‌های انتقال شپش‌ها

شپش‌ها می‌توانند به‌راحتی از یک شخص به شخص دیگر منتقل شوند، به همین دلیل بسیار مهم است که پس از ورود آن‌ها به بدن شناسایی‌شده و قبل از تکثیر سریعاً نابود گردند. افرادی که در ارتباط با شخصی که به شپش سر مبتلا است، باشند به‌راحتی به این حشره آلوده می‌شوند. این امر در بین بچه‌ها به خاطر ارتباط بیشتری که باهم دارند، بیشتر دیده می‌شود. کودکان به‌ویژه به خاطر بازی کردن در فضای پارک‌ها، مدارس و غیره بیشتر در معرض آلودگی حاصل از شپش‌ها هستند. به اشتراک گذاشتن شانه‌ها، کلاه، برس مو، لباس و همچنین ملافه و پتو نیز می‌تواند به‌راحتی باعث انتشار شپش‌ها از یک سربه‌سر دیگر شود.

شپش سر کودکانشپش سر در کودکان

اولین گام برای درمان شپش سر، این است که آن‌ها را شناسایی کنید. نگاهی نزدیک به مو و پوست سر کودکتان می‌تواند به شما در شناسایی شپش‌ها کمک کند، اما ممکن است این کار کمی دشوار باشد، زیرا این حشرات ریز بسیار سریع حرکت می‌کنند؛ اما وجود تخم شپش‌ها روی پوست سر و لای موها می‌تواند به شما کمک کند که سر کودکتان آلوده به شپش شده است یا نه. این راه شناسایی بسیار راحت‌تر از پیدا کردن شپش روی سر است. در ادامه این مطلب شمارا با درمان‌های خانگی برای از بین بردن شپش‌های سر آشنا می‌کنیم.

همچنین بخوانید:  شپش موی سر و درمان سریع آن؛ درمان خانگی شپش سر

شپش سر کودکان را چگونه از بین ببریم؟

۱. درمان شپش سر کودکان با سرکه

شستن سر با سرکه می‌تواند یک روش درمانی مؤثر باشد. برای این کار مقداری سرکه را روی موهای فرزند خود بمالید و خوب آن را شستشو دهید. این کار را چند بار انجام دهید و سپس سر فرزندتان را به‌خوبی آب بکشید و سپس موهای کودکتان را به روغن نارگیل آغشته کنید و بعدازآن موها را شانه دانه‌دانه ریز به‌خوبی شانه کنید تا شپش‌های مرده با استفاده از چسبندگی‌ای که روغن نارگیل دارد، از موهای فرزندتان جدا شود. سعی کنید از شانه‌هایی استفاده کنید که تمام موها را در برگیرید این کار باعث می‌شود تا تخم‌ها و شپش‌های مرده به‌راحتی از سطح سر پاک‌سازی شوند. یک روش دیگر شستن سر این است که سرکه را با روغن معدنی مخلوط‌کنید.

مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری روغن معدنی با چهار قاشق غذاخوری سرکه می‌تواند مؤثرتر واقع شود، اگر به مدت یک ساعت روی پوست و موی سر باقی بماند. شما می‌توانید پس‌ازاین مدت سر کودکتان را به‌خوبی آب بکشید و پس‌ازآن با استفاده از یک شانه دنده ریز لاشه و تخم‌های شپش را از روی سر کودکتان پاک‌کنید. شستشوی پس از شانه کردن می‌تواند آثار باقی‌مانده شپش‌ها را به‌خوبی پاک کند. پس از انجام دادن موارد بالا سعی کنید با استفاده از شامپو موهای کودکتان را به‌طور منظم شستشو دهید. شستن مناسب برای کودکانی که دارای موهای بلندی هستند بسیار توصیه می‌شود.

۲. شپش سر کودکان را با روغن‌زیتون بهبود دهید

زیتوندرمان شپش سر کودکان با روغن زیتون

این‌یکی از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌ها برای درمان آلودگی‌های حاصل از شپش‌ها است. ازآنجایی‌که روغن‌زیتون بسیار چسبناک است، اگر به‌اندازه کافی روی پوست سر و موها مالیده شود، می‌تواند باعث نابودی شپش‌ها شود. برای این کار ابتدا باید به مقدار کافی روغن‌زیتون را روی سر کودکتان بمالید به‌نحوی‌که تمام سر و موی کودکتان به روغن‌زیتون آغشته شود.

بعد به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید و با استفاده از یک شانه دندان ریز موهای کودکتان را شانه کنید تا تخم‌ها و شپش‌های مرده ازسرشان پاک‌سازی شود، پس‌ازاین اقدامات می‌توانید سر کودکتان را با شامپوهای مناسب خوب بشویید و پس از خشک شدن موها آن‌ها را بررسی کنید. اگر بازهم آلودگی شپش مشاهده شد، می‌تواند مراحل بالا را دوباره تکرار کنید. به یاد داشته باشید، این کار را درون حمام انجام دهید و پس از تکمیل مراحل بالا لباس‌ها را با شوینده‌ای مناسب خوب بشویید و پس از حمام کردن از حمام خارج شوید، چراکه این حشرات سرعت بسیار بالای برای انتقال به شما دارند.

همچنین بخوانید:  روش های از بین بردن شپش از روی لباس

۳. لیسترین (Listerine) برای درمان شپش سر کودکان

دهان‌شویه و ضدعفونی‌کننده لیسترین نیز برای نابودی شپش‌ها و تخم‌هایشان بسیار مؤثر است. شب قبل از خواب لسترین را روی موهای کودکتان بمالید و صبح روز بعد موهای کودکتان را با آب سرد شستشو دهید. لسترین باعث نابودی شپش‌ها می‌شود.

۴. استفاده از روغن گیاهی Neem

روغن گیاه نئم را حرارت داده و آرام روی پوست ماساژ دهید. مطمئن شوید که با این کار تمام پوست سر را به این روغن آغشته کرده باشید. این کار باعث نابودی شپش‌ها و بقایای آن‌ها می‌شود.

۵. استفاده از روغن درخت چای

یک روش دیگر برای نابودی شپش‌ها استفاده از روغن درخت چای است. برای این کار مقداری روغن درخت چای را با آب مخلوط‌کنید و درون اسپری بریزید. سپس محلول موردنظر را روی مو و سر کودکتان اسپری کنید به‌نحوی‌که سر کودک کاملاً خیس و آغشته به این محلول شود. سپس با استفاده از یک حوله پانزده الی بیست دقیقه سر کودک خود را بپوشانید و بعدازآن به‌صورت معمولی سر کودکتان را بشویید.

اضافه کردن چند قطره روغن چای به داخل شامپوی کودکتان می‌تواند از تکثیر شپش‌ها جلوگیری کند و درنتیجه عفونت حاصل از وجود شپش‌ها را نیز از بین می‌رود. شما می‌توانید روغن چای را هم‌زمان با روغن‌زیتون مخلوط‌کنید به سر کودک خود بمالید و پس از گذشت بیست دقیقه با استفاده از یک شانه دندانه ریز لاشه شپش‌ها را از روی موهای کودکتان پاک‌کنید. می‌توانید این برنامه را دو بار در هفته انجام دهید تا مطمئن شوید که از شر شپش‌ها و تخم‌هایشان خلاص شده‌اید.

شپش سر کودکانشپش سر کودکان را چگونه درمان کنیم؟

۶. استفاده از مخلوطی از اسانس‌ها

مخلوطی از روغن‌های ضروری را تهیه کنید. برای این کار ۱۰ قطره روغن اکالیپتوس، ۲۰ قطره روغن رزماری، ۲۰ قطره روغن اسطوخودوس و ۵ قطره روغن درخت چای را آماده کنید. این روغن‌ها را با ۱۰۰ میلی‌لیتر روغن نباتی مخلوط‌کنید و سپس مخلوط به‌دست‌آمده را روی پوست و موی سر کودکتان بمالید و سعی کنید یک ساعت صبر کنید. بعدازاین مدت شما می‌توانید با استفاده از یک شانه مناسب لاشه شپش‌ها و تخم‌هایشان را از روی موها و سر کودکتان پاک‌سازی کنید. پس ‌از انجام مراحل بالاسر و دیگر اعضای کودکتان را به‌خوبی با شوینده‌های معمولی بشویید.

۷. رفع شپش سر کودکان با سیر

رایحه و بوی سیر می‌تواند شپش‌ها را فراری داده و یا درنهایت آن‌ها را بکشد. برای این کار مقداری میخک را با هشت حبه سیر و دو قاشق چای‌خوری آب‌لیمو مخلوط کرده و سپس سیرها و میخک را له کنید و خمیر به‌دست‌آمده را روی مو و سر کودکتان بمالید. نیم ساعت صبر کنید، سپس موهای و تن کودکتان را به‌خوبی بشویید.

همچنین بخوانید:  روش های از بین بردن شپش از روی لباس

۸. وازلین برای نابودی شپش‌ سر کودکان

وازلین
درمان شپش سر کودکان با وازلین

وازلین می‌تواند شپش‌ها و تخم‌هایشان را نابود کند. فقط کافی است قبل از خواب روی موها و روی پوست سر کودکتان به مقدار کافی وازلین بمالید و سپس با استفاده از یک حوله سر کودکتان را بپوشانید و صبح فردای آن روز با استفاده از شامپوهایی که می‌توانند مواد روغنی را از بین ببرند، سعی کنید سر کودکتان را به‌خوبی بشویید. در چند شب متوالی این کار را انجام دهید تا مطمئن شوید که شپش به همراه تخم‌هایشان نابودشده‌اند.

۹. استفاده از سشوار

شما با استفاده از سرعت باد سشوار می‌توانید از شر شپش‌ها خلاص شوید؛ فقط کافی است این کار را به‌درستی انجام دهید. البته توجه داشته باشید، به‌هیچ‌عنوان این کار را در محیط خانه انجام ندهید، چراکه ممکن است شپش‌ها در خانه دوباره به بدنتان بازگردند. سشوار زدن در محیط باغ می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

۱۰. بهبود شوره سر کودکان با پوره سیب

مطمئناً فکرش را هم نمی‌کردید که سیب له‌شده بتواند در این زمینه به کمکتان بیاید. شاید این کار بسیار چندش‌آور و کثیف به نظر آید؛ اما برای رفع آلودگی‌های حاصل از شپش‌ها بسیار مؤثر است؛ بنابراین مقدار کافی پوره سیب را روی سر کودکتان بمالید و پس از گذشت ۱ ساعت سر کودکتان را به‌خوبی بشویید.

۱۱. استفاده آب پیاز

آب پیاز را روی پوست سر کودک خود بمالید تا جایی که تمام پوست سر و موهای کودکتان به آن آغشته شود و سعی کنید آب پیاز به مدت ۳ الی ۴ ساعت روی سر کودکتان بماند، سپس آن را شستشو دهید. شما می‌توانید به مدت ۳ الی ۴ روز این کار را تکرار کنید. این روش یکی از مؤثرترین روش‌ها برای خلاص شدن از شر شپش‌ها است.

به یاد داشته باشید؛ به‌محض اینکه از وجود شپش در خانه خود مطلع شدید، لباس‌ها، پتو و حتی ملحفه‌ها را به‌خوبی بشویید. شما برای رهایی از چنین موجوداتی مجبور هستید تمام سطوح خانه‌تان را ضدعفونی کنید. بهترین روش برای اینکه مطمئن شوید که شپش‌ها نابودشده‌اند؛ این است که تمامی سطوح خانه را که امکان دارد، شپش‌ها در آنجا باشند را شستشو و ضدعفونی کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
fardanews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا