بیماری ها

درمان عفونت و گوش درد با روش های خانگی

در این مطلب به درمان عفونت و گوش درد با روش های خانگی خواهیم پرداخت، باما همراه باشید 🙂

گوش درد یکی از دردهای آزار دهنده ای است که میتوان با استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی آن را تسکین داد اما در در مواقع شدید حتما با پزشک مراجعه نمایید. دردی بسیار آزار دهنده که شما را کلافه کرده است ، منظورمان دندان درد یا سردرد میگرنی نیست بلکه در مورد گوش درد خواهیم گفت و اینکه چطور با ترکیبا و مواد اولیه‌ی گیاهی که در منزل دارید نسخه های درمان گوش درد طب سنتی را آماده کنید و سریع درد خود را رفع کنید.

علت گوش درد

1. جرم گوش

گوش شما همیشه از شر جرم ها خلاص می شود؛ اما هنگامی که این پروسه به خوبی عمل نمی کند، مواد چسبنده در گوش شما تولید و سفت می شود و باعث می شود کانال گوش شما مسدود شود. پزشک شما این نوع جرم گوش را “واکس چسبیده” می نامد. گاهی اوقات باعث ایجاد درد می شود. نکته مهم در اینجا این است که از گوش پاک کن یا سایر موارد برای خلاصی از واکس گوش استفاده نکنید. شما فقط آن را به عقب تر در کانال گوش خود هُل می دهید و شانس بهم چسبیدگی و تحت فشار بودن آنها را بیشتر افزایش می دهید. گوش شما ممکن است صدمه ببیند، خارش پیدا کند، زخم و یا عفونتی شود. حتی امکان دارد برای مدتی شنوایی خود را از دست بدهید.

شما می توانید با استفاده از یک کیت بدون نسخه این مورد را در خانه درمان کنید. همچنین می توانید چند قطره روغن نوزاد یا هیدروژن پراکسید را در گوش خود بریزید تا واکس سخت شده را نرم تر کند. اما بهتر است به ملاقات پزشک خود بروید؛ چراکه او می تواند بدون آسیب، واکس را خارج کند.

2. فشار هوا یکی از علت های گوش درد

اغلب اوقات، گوش شما یک کار عالی برای حفظ فشار در دو طرف پرده های گوش شما انجام می دهد. آن صدای انفجار کوچکی که به هنگام عمل بلع می شنوید نیز بخشی از همین پروسه است. اما تغییرات سریع، نظیر زمانی که در هواپیما یا آسانسور هستید، می تواند این تعادل را برهم بزند. گوش شما ممکن است صدمه ببیند و در شنیدن دچار مشکل شوید.

برای اجتناب از این مشکلات در هواپیما :

 • آدامس بجوید یا در هنگام پرواز و فرود، چیزی بخورید. همچنین هنگامی که هواپیما فرود می آید، بیدار باشید.
 • از غواصی و مسافرت هوایی هنگام سرما خوردگی، عفونت سینوسی یا علائم آلرژی اجتناب کنید.

3. گوش شناگر یا عفونت گوش خارجی

اگر هنگامی که لاله گوش خود را می کشید، درد احساس می کنید؛ احتمالاً به عفونت گوش خارجی مبتلا شده اید. شما هنگامی این عفونت را می گیرید که آب در کانال گوش شما گیر افتاده باشد و شروع به رشد میکروب ها کند. گوش شما ممکن است دچار قرمزی، تورم و یا خارش و سوراخ چرکی شود. این عفونت مسری نیست. برای جلوگیری از آن، گوش خود را در هنگام شنا و پس از آن خشک کنید. احتمالا پزشک شما قطره های آنتی بیوتیک را برای پاک کردن آن تجویز می کند.

4. عفونت گوش میانی

یک سرما خوردگی، آلرژی ها یا یک عفونت سینوسی می تواند لوله های گوش میانی شما را مسدود کند. وقتی مایع در گوش شما ساخته و آلوده می شود، پزشک آن را اوتیتیس مدیا ( otitis media ) می نامد. این شایع ترین علت درد در ناحیه گوش است. او همچنین ممکن است آنتی بیوتیک ها و شاید دارو را برای علائم سرماخوردگی یا آلرژی شما تجویز کند.

اجازه دهید پزشک متوجه شود که درد شما پیشرفت نیابد و یا بازنگردد. اگر عفونت گوش میانی درمان نشود، ممکن است گسترش یابد یا باعث از دست رفتن شنوایی شود.

علل دیگر درد در ناحیه گوش

ممکن است در گوش هایتان احساس درد داشته باشید حتی زمانی که منبع آن جای دیگری در بدن شماست مثل دندان درد. این مسئله به این خاطر است که اعصاب در صورت و گردن به طور نزدیکی به هم مرتبط اند. پزشکان این نوع درد را که در یک ناحیه شروع می شود اما مربوط به جای دیگری است، “درد ارجاع شده” می خوانند. اگر دردهای ناجیه گوش  شما همراه با گلو درد شدید باشد، ممکن است عفونت هایی همانند ورم لوزه یا التهاب گلو باشد. در واقع، اغلب اوقات بدترین علائم این دردها یکی از این شرایط است.

مقاله پیشنهادی:  ترشحات زرد رنگ گوش نوزاد؛ علائم، پیشگیری و درمان آن

علل گوش درد را بشناسید!

آسیب های دندانی نیز می توانند علت درد در گوش شما شوند. پزشک شما به دقت دندان های تان را بررسی خواهد کرد تا این موضوع را تشخیص دهد. مفصل گیجگاهی فکی یا ( TMJ ) همان لولای فک شماست که دقیقا زیر گوش شما قرار گرفته است. شما ممکن است درد TMJ را به دلیل آسیاب کردن دندان های تان تجربه کنید و یا نشانه ای از آرتریت باشد. درد در گوش ها یا صورت پس از جویدن، صحبت کردن و یا خمیازه اتفاق می افتد. برای درمان گوش درد، از داروهای ضد درد بدون نسخه ( otc ) و کمپرس های گرم بر روی فک خود استفاده کنید.

سعی کنید دندان های تان را روی هم فشار ندهید و از یک محافظ دندان در هنگام خواب بهره ببرید. استفاده از یک محافظ دندان می تواند به کاهش تنش هایی که علت درد در همه یا بخشی از گوش می شوند، کمک کند. همچنین، خوردن غذاهای نرم نیز کمک کننده است.

برخی از علل درد های گوش می توانند جدی باشند – تومورها، سلولیتیس یا التهاب بافت همبند ( یک عفونت رایج پوستی که از پیرسینگ کردن ایجاد می شود ) اگر درد در ناحیه گوش شما شدید باشد یا با تب بالا یا گلودرد همراه باشد، به فاصله چند روز پس از شروع درمان خانگی بهبود نخواهد یافت. بنابراین بلافاصله پزشک خود را ملاقات کنید و از چیز جدی تر جلوگیری کنید.

26 درمان خانگی گوش درد

1. روغن زیتون موثر در درمان گوش درد

زیتوندرمان گوش درد با روغن زیتون

این موثرترین درمان خانگی برای گوش درد است چیزهایی که شما باید انجام دهید این است که 3-4 قطره از روغن زیتون ولرم را در گوش خود قرار دهید. مطمن باشید که روغن خیلی داغ نباشد، که پرده گوش را می سوزانید. شما همچنین می توانید توپ پنبه ای را در روغن زیتون فرو کنید و آن را در گوش خود قرار دهید. روغن زیتون به عنوان یک روان کننده عمل می کند و گوش را از عفونت ، پاک می کند.

2. درمان عفونت گوش با کمپرسورهای گرم و سرد

یک بطری آب داغ یا یک پد داغ بکشید و آن را روی گوش خود بگذارید. گرمای آزاد شده به وسیله کمپرسورهای گرم درد گوش را تسکین می دهد. همچنین گردش خون را بهبود می بخشد. شما همچنین می توانید از بسته سرد به مدت 20 دقیقه برای بیرون گوش خود استفاده کنید. این نیز درد را کاهش می دهد .

3. سیر در درمان عفونت گوش

از بین بردن بوی سیرسیر، درمان کننده عفونت گوش

سیر دارای خواص آنتی بیوتیک و ضد درد است. سیر را له کنید یا آنرا ریز ریز کنید و چند دقیقه در روغن کنجد حرارت دهید. بعد از اینکه کمی خنک شد، آن را صاف کنید. 2-3 قطره از این روغن را برای درد گوش خود قرار دهید. متناوبا، گل سیر را پوست بکنید و آن را درون گاز استریل بپیچانید و درون گوش خود قرار دهید ،تا از آسیب گوش جلوگیری کند .

4. گوش درد خود با پیاز از بین ببرید

خواص ضد عفونی کننده پیاز، به سرعت به درد گوش کمک می کند. پیاز را رنده کنید تا آبش بیرون بیاید. چند قطره از این آب پیاز را در گوش خود قرار دهید. شما همچنین می توانید کمی از آب پیاز را برای نتیجه گیری بهتر گرم کنید. شما همچنین می توانید گوشبند پیاز را تهیه کنید. نیمی از یک پیاز را حرارت داده و آن را روی گوش آسیب دیده نگه دارید. خواص ضد میکروبی روغن پیاز التهاب را کاهش می دهد و گرمای آن، موجب آرامش گوش می شود.

5. سرکه سیب و آب در درمان عفونت گوش

سرکه سیبدرمان عفونت گوش با سرکه سیب

تحقیقات ثابت کرده اند سرکه رقیق شده برای درمان عفونت گوش موثر است . سرکه سیب و آب را با الکل مخلوط کنید و چند قطره از آن را در گوش خود قرار دهید. این روش به درستی درمان می کند اگر 2-3 بار در روز تکرار شود.

6. گوش درد خود را با زنجبیل درمان کنید

زنجبیل به عنوان یک مسکن طبیعی عمل می کند؛ از این رو، برای کاهش درد گوش عمل می کند.آب زنجبیل تازه را بگیرید و 2-3 قطره از آن را داخل گوشی که درد دارد بپاشید.شما همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری زنجبیل خرد شده و 2 قاشق غذاخوری روغن کنجد را گرم کنید . این روغن را به صورت خارجی برای درمان گوش بمالید.

مقاله پیشنهادی:  علت صدای زنگ و وزوز در گوش + روش های مراقبتی

7. تربچه موثر در درمان عفونت گوش

تربچه حاوی اسید های فنلی است که خواص آنتی بیوتیک و ضد التهابی دارند ،و کمک می کند تا از عفونت خلاص شوید .چند تا از تربچه ها را له کنید و آن را در روغن خردل گرم کنید.اجازه دهید تا سرد شود، سپس صاف کنید.چند قطره از این روغن را در گوش خود قرار دهید.

8. عسل در درمان گوش درد

عسلگوش درد را با عسل درمان کنید

عسل در طبیعت گرم است.این می تواند به آرامی در خارج از کانال گوش به کار برده شود.برای این منظور، می توانید از عسل خام یا محلی یا مانوکا استفاده کنید.خواص ضد التهابی آن برای درمان گوش درد مفید است.

9. درمان خانگی عفونت گوش با نمک

چهار یا پنج تا قاشق غذا خوری نمک را در یک ماهی تابه حرارت دهید، تا قهوه ای شود.یک پارچه تمیز را بردارید و نمک را روی آن بپاشید.آن را روی گوش آلوده قرار دهید.اگر هر روز آن را برای 2-5 دقیقه روی گوش قرار دهید، قطعا درد را کاهش خواهد داد.

10. دانه های کروم در درمان گوش درد

روغن دانه کروم، فورا درد گوش را از بین می برد.ضد باکتری، ضد قارچ و ضد عفونی کننده در طبیعت است .روغن دانه کروم ولرم را بردارید و 2-3 قطره از آن را در گوش خود قرار دهید.روغن دانه کروم باید به شیوه ی خالص مورد استفاده قرار گیرد، یعنی هیچ روغن دیگری نباید با آن مخلوط شود.برای نتایج بهتر، قبل از اینکه داخل کیسه بریزید، این درمان خانگی را انجام دهید.

11. جویدن آدامس موثر در درمان گوش درد

آدامس جویدنبرای درمان درد گوش آدامس بجوید

تغییر فشار هوا یکی از دلایل گوش درد است.هنگامی که آدامس میجویید، ماهیچه هایی که هوا را به داخل گوش میبرند، فعال میشوند.این فشار ،گوش شما را آزاد می کند و درد را درمان می کند .

نکته:جویدن آدامس برای بچه های کوچک ایمن نیست، زیرا ممکن است آنها را در معرض خفگی قرار بده .

12. درمان عفونت گوش با دارچین

دارچین خواص ضد التهابی دارد که به درمان گوش درد کمک می کند.کمی پودر دارچین را بردارید و آن را با روغن زیتون گرم کنید.اجازه دهید برای چند ساعت سرد شود و سپس آن را صاف کنید.برای رها شدن از درد ،از این روغن به عنوان قطره گوش استفاده کنید.

درمان گوش درد با طب سنتی

13. میخک در درمان گوش درد

میخک را لای یک پارچه پنبه ای بپیچید و آن را در گوش قرار دهید، تا از آسیب دیدن گوش خلاص شوید.

14. درمان خانگی گوش درد با برگ های ریحان

ریحانریحان درمان کننده درد گوش

برگ های ریحان در طبیعت ضد باکتری هستند و به دفاع در برابر باکتری ها کمک می کنند.چند تا برگ ریحان را بردارید و آنها را له کنید و آب آنها را بگیرید.2-3 قطره از این آب را در گوش آلوده قرار دهید.

15. روغن اسطوخودوس در درمان گوش درد

اسانس های روغن ،گوش درد را به طور موثر درمان می کنند.آنها همیشه با روغن حامل استفاده می شوند.10 قطره اسانس روغن درخت چای و اسانس روغن اسطوخودوس را با ¼ فنجان روغن زیتون مخلوط کنید.2-3 قطره از آن را بر روی درد گوش بگذارید.این باعث کاهش التهاب و عفونت می شود .

16. عفونت گوش را با روغن اوکالیپتوس درمان کنید

چند قطره از روغن اوکالیپتوس را در یک کاسه آب جوش مخلوط کنید.یکقاشق چای خوری ویکس را به این مخلوط اضافه کنید.بخار را استشاق کنید، این فشار را آزاد می کند و جرم گوش را از بین می برد و به دلیل خواص ضد التهابی آن، درد می گیرد.

17. نعناع موثر در درمان گوش درد

هر دو آب نعناع و روغن را می توان برای بهبود درد گوش استفاده کرد.نعناع دارای ویژگی ضد التهابی است، که التهاب را آرام می کند .چند تا از برگ های نعناع را له کنید و آب آن را بگیرید.2-3 قطره از این آب را داخل گوش خود بریزید.یا روغن نعناع را در خارج از گوش قرار دهید.مطمئن شوید که هیچ قطره ای به داخل گوش نریزد.

18. درمان گوش درد با روغن ملوین

خواص ضد التهابی مولین ،التهاب را درمان می کند.بدین وسیله درد گوش را نیز درمان می کند.برای درمان درد گوش، گل و جوانه مولین را برای یک یا دو هفته در روغن زیتون خیس کنید.سپس، روغن را صاف کرده و چند قطره از آن را به گوش آلوده وارد کنید تا درمان شود.

مقاله پیشنهادی:  علل تپش قلب و درمان آن

19. شیرین بیان

گیاه شیرین ییان را در کره حرارت قرار دهید.این خمیر باید به صورت خارجی روی گوش آسیب دیده استفاده شود.به علت خواص ضد التهابی آن، باعث کاهش سریع گوش درد مزمن می شود.

20. برگ انبه در درمان خانگی عفونت گوش

برگ های انبه دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند، که سرعت درمان را افزایش میدهند و باعث کاهش درد گوش می شوند.چند تا از برگ های انبه را بجوشانید و آب آن را بگیرید.چند قطره از این آب را به داخل گوشی که درد میکند، بپاشید.برای به دست آوردن نتایج دلخواه هر شب استفاده کنید.

21. عفونت گوش با روغن گاتوید از بین ببرید

روغن گاتوید دارای خواص ضد التهابی است ،که به کاهش سطح التهاب کمک می کند.1 قاشق چای خوری روغن گاتوید با 3 قاشق چای خوری روغن زیتون مخلوط کنید.این مخلوط را حرارت دهید و سپس اجازه دهید، تا سرد شود.4-5 قطره از آن را در گوش خود قرار دهید.

22. یاس هندی در درمان گوش درد

یاس هندی ،دارای خواص ضد قارچ و ضد باکتری فوق العاده است .چند برگ، از این گیاه را له کنید و آب آن را بگیرید.چند قطره از آن را در گوش خود بپاشید ،یا آن را درتوپ پنبه ای خیس کنید و آن را چند دقیقه در گوش خود قرار دهید.

23. روغن درخت چای عامل موثر در درمان عفونت گوش

روغن درخت چای ،دارای خواص ضد التهابی است که درد گوش را درمان می کند .روغن زیتون را در یک تابه حرارت داده و چند قطره از روغن درخت چای را به آن اضافه کنید.مخلوط را خوب تکان دهید.آن را در یک قطره چکان قرار دهید و چند قطره در گوش آسیب دیده بریزید.روغن مایع یا روغن گیاهی می تواند به جای روغن زیتون استفاده شود.

24. اکیناسه(سرخارگل) موثر در درمان عفونت گوش

درمان گوش درد با گیاه سرخارگل

اکیناکوزید موجود در اکیناسه به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند . این سیستم بدن را با نگه داشتن عفونت در خلأ مصون نگه میدارد.این به همان اندازه در درمان عفونت گوش اثر می گذارد .

25. گیاه سداب

ساقه آنرا در پارچه پنبه ای بگذارید و آن را در گوش برای کاهش درد قرار دهید .

26. درمان خانگی گوش درد با گیاه خرفه

خرفهخرفه درمان کننده درد گوش

شما می توانید از این گیاه تازه به صورت خارجی برای درمان گوش درد استفاده کنید.این گیاه دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است.

توصیه هایی برای کاهش و تسکین گوش درد

 • مصرف مسکن استامینوفن، آنتی بیوتیک و استفاده از کمپرس آب گرم یا سرد و طب فیزیکی برای کاهش درد گوش تاثیر بسزایی دارد که باید هنگام درد گوش با استفاده از حوله ناحیه درد را گرم نگه دارید.
 • جهت بهبود درد گوش کودکان و تاثیر داروهای تجویزی حواس کودک را به سمت دیگری سوق دهید تا درمان به راحتی انجام شود.
 • در زمان درد ناحیه گوش استفاده از قطره حاوی عصاره زیتون باعث تسکین فوری درد می شود.
 • در زمان نرمش و ورزش کردن جهت کاهش درد گوش چانه ها را چندین مرتبه تکان دهید، آدامس جویدن نیز دهان و گوش را حرکت می دهد که در نتیجه منجر به کاهش درد گوش می شود.
 • استفاده از قطره های روغن گرم باعث ازبین بردن عفونت گوش و بهبود آن می شود.
 • تخلیه ترشحات بینی باعث تسکین درد گوش می شود، این عمل باعث تخلیه عفونت و میکروب های گوش از راه بینی می شود.
 • در موقعیت صحیح بخوابید .
 • افزایش ویتامین C (لیمو، پرتقال، گواوا و سایر مواد غذایی مرکبات) را افزایش دهید، زیرا ایمنی بدن ما را بهبود می بخشد.اگر درد طولانی مدت باقی بماند، با متخصص ENT مشورت کنید.
 • گوش خود را در صورتی که صدایی بلند است ،ببندید.بعد از حمام کردن یا شنا کردن، گوشها را به درستی خشک کنید .بدن خود را هیدراته نگهدارید.دست ها را بطور مرتب بشویید. آنچه باید انجام ندهید: هر چیزی را در گوش خود فرو نکنید، مانند نوک پنبه یا هر شیء تیز .از قطره های گوش که خیلی گرم یا خیلی سرد هستند، استفاده نکنید.از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
کتاب الکترونیکی رمان شازده کوچولو اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی پنج زبان عشق، گری چاپمن اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی ذهن آگاهی برای مدیریت استرس اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی چگونه ازدواج را به موفقیت تبدیل کنیم؟ اطلاعات بیشتر
کتاب اکترونیکی مارپیچ رو به بالا (وارونه سازی جریان افسردگی) اطلاعات بیشتر
دانلود کتاب غلبه بر ناتوانی جنسی (اختلال در نعوظ) اطلاعات بیشتر

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی (182 صفحه) + فایل صوتی کتاب (132 دقیقه) + کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل + برنامه تمرینی 4 هفته ای + موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
behdasht.newsyjchidoctorگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا