روانشناسی

دون ژوانیسم یا اعتیاد جنسی؛ ویژگی‌های افراد دون ژوان و روش های درمان

اعتیاد جنسی، دون ژوانیسم یا ساتیریازیس (satyriasis یا میل جنسی افراطی و بیمارگونه در مرد و شهوت پرستی) به چه معناست؟ آیا تابه‌حال با افرادی که دون ژوان هستند برخورد داشته‌اید؟ شاید شما هم تابه‌حال با افراد یا به‌ویژه مردانی که ظاهراً روابط بسیار گسترده و پیچیده‌ی جنسی دارند برخورد کرده باشید. مردانی که چندین رابطه دارند، سریعاً از روابط خارج می‌شوند و به همان سرعت وارد رابطه‌ی جدید می‌شوند. توانایی این را دارند که شدیداً برای رسیدن به معشوقه‌شان تلاش کنند و وقتی او را به دست آوردند به‌راحتی او را رها کنند. در این مقاله مردانی با ویژگی‌های دون ژوانیسم موردبررسی قرار می‌دهیم.

دون ژوانیسم چیست؟

دون ژوانیسم نوعی از اختلالات شخصیت و اصطلاحی است برگرفته از ادبیات و نمایش‌های اپرا. نمایشنامه روایتی از زندگی مردی افسانه‌ای به نام دون ژوان یا دون خوآن می‌باشد، مردی بی‌بندوبار که زنان را اغوا می‌کند. اصطلاح دون ژوانیسم در ادبیات روانشناسی به مردی اطلاق می‌شود که مایل به برقراری رابطه با زنان متعدد می‌باشد. معمولاً اصطلاح ساتیریازیس (satyriasis) هم‌معنی دون ژوان تلقی می‌شود و به افرادی که ازلحاظ جنسی بسیار فعال هستند، به‌کاربرده می‌شود.

ویژگی‌های افراد دون ژوان

  • اصطلاح دون ژوانیسم عموماً برای مردان به‌کاربرده می‌شود. مردانی که درآن‌واحد می‌توانند وارد روابط جنسی و عاطفی متعدد شوند و میل و اشتیاق شدیدی برای رابطه‌ی جنسی با زنان دارند.
  • آن‌ها از درگیری عاطفی اجتناب می‌کنند و اصولاً توانایی برقراری رابطه‌ی عاطفی عمیق با زنان را ندارند. آن‌ها روابطشان را در سطح روابط فیزیکی و اشتیاق و علاقه به بدن زن نگه می‌دارند.
  • اصولاً آن‌ها میل و اشتیاق شدیدی به فتح کردن دارند، به‌خصوص اگر زن یا زن‌های موردنظرشان دور از دسترس، سرد، بی اشتیاق یا جنگجو به نظر برسند. برای آن‌ها هیچ اهمیتی ندارد که زن موردنظر چقدر دور از دسترس باشد، آن‌ها بالاخره آن قله را فتح خواهند کرد.
  • داستان با به دست آوردن فرد موردنظر تمام نمی‌شود، آن‌ها برای ماندن وارد رابطه نمی‌شوند. تنها می‌خواهند فاتح باشند و پس از فتح ترک می‌کنند.
  • اصولاً آن‌ها برای پنهان کردن حس حقارت درونی و عمیقشان، خود را درگیر روابط می‌کنند.
  • آن‌ها مردانی با ظاهر جذاب، پر سرو زبان، به لحاظ جنسی فعال، دلربا و خوش‌پوش هستند.
  • آن‌ها تمایل شدیدی برای این دارند که ازنظر جنسی فعال به نظر برسند و جنس مخالف آن‌ها را این‌گونه پردازش کند درحالی‌که ممکن است در واقعیت خودانگیختگی جنسی‌اش به مقدار شریک جنسی‌اش نباشد.
  • آن‌ها تمایل به دوست داشته شدن ندارند بلکه بیشتر نیازمند تحسین هستند.
  • دوست داشته شدن برای آن‌ها از جانب دیگران امری خطرناک می‌باشد و فکر می‌کنند اگر کسی آن‌ها را دوست بدارد، قصد بهره‌کشی از آن‌ها را دارد.
افسردگی جنسی؛ علت و درمان افسردگی در روابط زناشویی

شروع و سیر دون ژوانیسم

اختلال دون ژوانیسم معمولاً از دوران نوجوانی شروع به ظهور می‌کند ولی ریشه‌های اصلی آن در دوره کودکی و در ارتباط کودک با مادرش می‌باشد. عموماً مادری ناکام کننده که کودک سرشار از خشم از اوست و در دوره نوجوانی تلاش می‌کند با فتح دختران و زنان مخصوصاً زنانی قوی و دور از دسترس این خشم سرکوب‌شده را بروز دهد و تسلط خود را نشان دهد. او زنان را فتح و سپس آن‌ها را رها می‌کند. او به‌خوبی یاد می‌گیرد چگونه دل زنی را به دست آورد، لذت‌هایی که زن‌ها طالب آن هستند را می‌شناسد و باسخاوت کامل آن را به زنان می‌دهد.

دون ژوان کیست ؟ و چه خصوصیاتی دارد؟

علل بروز دون ژوانیسم

برخی از روانشناسان معتقدند که مردان دون ژوان در پی یافتن مادر خویش در زن‌های دیگر هستند. برخی دیگر هم اعتقاددارند که این مشکل به خاطر اختلالات دل‌بستگی در دوران شیرخوارگی و کودکی به وجود می‌آید. درصورتی‌که دل‌بستگی ایمن با مادر و یا فرد مراقب، در سال‌های اولیه کودکی به‌خوبی شکل نمی‌گیرد، احتمال بروز چنین اختلالی در بزرگ‌سالی وجود دارد.

روابط عاطفی دون ژوان‌ها چگونه است؟

ارتباطات آن‌ها با جنس مخالف باعلاقه و اشتیاق خیلی شدید شروع می‌شود، با تلاش خیلی زیاد برای به دست آوردن ادامه پیدا می‌کند، بعد از فتح و اطمینان از طرف مقابل طرد آغاز می‌شود و این فرایند خاتمه رابطه به‌گونه‌ای پیش می‌رود که فرد مقابل حتی متوجه نمی‌شود که چه اتفاقی افتاده است. معمولاً فرد مقابل برای برگرداندن معشوقِ دون ژوان خود تلاش می‌کند و این التماس‌ها چیزی نیست که دون ژوان را برگرداند. اما او را ارضا می‌کند. ولی داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود او از تنهایی گریزان است.

مازوخیسم جنسی (آزارخواهی جنسی)؛ علل، علائم و روش های درمان آن

دائماً باید در تلاش برای به دست آوردن باشد یا فرار از قربانی خود به‌طوری‌که از این کار لذت می‌برد. هیچ‌وقت هم هیچ محدودیتی برای روابط و تعداد آن‌ها ندارد و بلافاصله به سمت قربانی بعدی خود می‌روند و این سیر دائماً در کل زندگی آن‌ها تکرار می‌شود. نکته‌ی مهم این است که این اختلال نام یک تشخیص رسمی روان‌پزشکی و روان‌شناختی نیست، بلکه معمولاً این مجموعه از ویژگی‌ها را در افرادی با شخصیت خودشیفته می‌بینیم. همچنین معمولاً آن را مساوی با اعتیاد جنسی قرار می‌دهند.

افراد دون ژوان چه زنانی را برای رابطه انتخاب می‌کنند؟

مردان مبتلابه اختلال دون ژوانیسم اغلب یا به سراغ زنانی می‌روند که ازلحاظ شغلی، شخصیتی، ظاهر، تیپ، ثروت و شهرت در جایگاه بالایی هستند و یا هیچ‌کدام از موارد ذکرشده را ندارند.

فرد دون ژوان به دنبال زنانی با ویژگی‌های برجسته می‌رود و سعی در رابطه با او می‌کند؛ از این طریق ویژگی‌های طرف مقابل را تماماً به خود نسبت می‌دهد و از این طریق بر خصلت خودشیفتگی خود می‌افزاید. چنین زنانی منبع تغذیه‌ای برای هویت و شخصیت فرد دون ژوان هستند. برخی دیگر از افراد مبتلابه دون ژوانیسم به سراغ زنانی می‌روند که در جامعه بسیار کمرنگ هستند و اعتمادبه‌نفس پایینی دارند. فرد دون ژوان ویژگی‌های منفی و نامناسب خود را به‌طرف مقابل نسبت می‌دهد و در اکثر موارد از او تعریف و تمجید دریافت می‌کند. به این طریق بازهم خودشیفتگی‌اش تقویت می‌شود؛ چراکه می‌داند برتر از طرف مقابلش است.

روش‌های روان‌درمانی برای اختلال دون ژوانیسم

برای درمان مراجعینی با شخصیت خودشیفته و رفتار دون ژوان جلسات روان‌درمانی ضروری می‌باشد. راه‌حل دارویی برای آن وجود ندارد و معمولاً با جلسات عمیق روان‌درمانی و روانکاوی می‌توان تا حدودی انتظار بهبود داشت.

جنون جنسی؛ علت، علائم، درمان، عوارض و بیماری‌های مرتبط

پیش از هر چیز در این جلسات ریشه‌ی مشکل در کودکی و نوجوانی فرد موردبررسی قرار می‌گیرد؛ در روان‌درمانی فرد دون ژوان علاوه بر این‌که نسبت به ویژگی‌ها و رفتارهای آسیب‌زننده خودآگاهی می‌یابد به کمک درمانگر تلاش می‌کند تا آن‌ها را اصلاح و یا با رفتارهای مناسب جایگزین کند. علاوه بر این تکنیک‌های برقراری رابطه عاطفی مؤثر به این افراد آموزش داده می‌شود.

ازدواج با فرد دون ژوان

توجه داشته باشید که افراد مبتلابه دون ژوانیسم در ابتدا بسیار عاشق‌پیشه به نظر می‌رسند و برای رسیدن به شما نهایت تلاش خود را به کار می‌برند. اما فکر می‌کنید بعد از ازدواج هم همین‌طور است؟ او نمی‌تواند تمام عشق خود را معطوف به شما کند و همواره به دنبال زنان دیگر می‌رود؛ درنهایت این حقیقت تلخ وجود دارد که احتمال خیانت در او بسیار بالاست. در این رابطه عاطفی به‌جای عشق تملک وجود دارد. از طرفی شناسایی این افراد بسیار سخت است و ممکن است احساسات او را با عشق اشتباه بگیرید.

سؤالات متداول

آیا افراد مبتلابه دون ژوانیسم واقعاً عاشق هستند؟

دون ژوان‌ها به دلیل مشکلات ریشه‌ای که اغلب به دوران کودکی و ارتباط با مادرانشان بازمی‌گردد، نمی‌توانند احساساتی همچون دوست داشتن را درک کنند و از طرفی قادر به عشق ورزیدن نیستند. آن‌ها تنها تظاهر می‌کنند تا از تنهایی فرار کنند.

ویژگی اصلی شخصیتی افراد مبتلابه دون ژوانیسم چیست؟

ویژگی اصلی آن‌ها نیاز به تحسین شدن از سوی دیگران است. برای آن‌ها اهمیتی ندارد کسی دوستشان بدارد و اغلب هم دوست داشتن دیگران را باور نمی‌کنند؛ اما نیاز دارند تا مورد تحسین دیگران واقع شوند.

3/5 - (2 امتیاز)
کتاب الکترونیکی رمان شازده کوچولو اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی پنج زبان عشق، گری چاپمن اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی ذهن آگاهی برای مدیریت استرس اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی چگونه ازدواج را به موفقیت تبدیل کنیم؟ اطلاعات بیشتر
کتاب اکترونیکی مارپیچ رو به بالا (وارونه سازی جریان افسردگی) اطلاعات بیشتر
دانلود کتاب غلبه بر ناتوانی جنسی (اختلال در نعوظ) اطلاعات بیشتر

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

میخواهم بیشتر بدانم
منبع
honarehzendegiگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا