کودکان و والدین

نحوه صحیح رفتار با فرزندان در سن بلوغ

دوران بلوغ حساس‌ترین دوره زندگی همه‌ی افراد به شمار می‌رود؛ و وقتی فرزند شما از نظر فیزیکی و روحی و اخلاقی دچار تغییرات بی‌شمار می‌شود. این مرحله برای اکثر خانواده‌ها قدری گیج‌کننده و مشکل‌آفرین است.

چرا کلمه نوجوانی و بلوغ باعث نگرانی شما شده است؟

وقتی فکر کنید که دوران نوجوانی، دوره‌ای از رشد شدید است، نه‌تنها از نظر فیزیکی، بلکه عاطفی و عقلانی، قابل‌درک است که زمان پریشانی و تحول برای بسیاری از خانواده‌ها است. علی‌رغم درک منفی بزرگسالان از نوجوانان، آن‌ها اغلب پرانرژی، اندیشمند و ایده آل هستند و علاقه زیادی به چیزی که عادلانه و درست است، دارند بنابراین همان‌طور که در این بخش از نمناک خواهید خواند، اگرچه می‌تواند دوره‌ای از تعارض بین والدین و فرزند باشد، اما این سن همچنین زمانی برای کمک به رشد کودکان است.برخورد با فرزندان در سن بلوغ

شناخت سن نوجوانان و دوران بلوغ

بلوغ چه زمانی آغاز می‌شود؟ همه با یکدیگر تفاوت دارند به‌عبارت‌دیگر، طیف وسیعی ازآنچه نرمال به نظر می‌رسد، وجود دارد اما مهم است که بین بلوغ و بزرگ‌سالی تمایز قائل شویم. بیشتر ما به بلوغ به‌عنوان رشد ویژگی‌های جنسی بالغ فکر می‌کنیم: سینه‌ها، دوره‌های عادت ماهانه، موی زائد و موی صورت.

این‌ها قطعاً بارزترین نشانه‌های بلوغ و قبل از بزرگ‌سالی هستند، اما کودکانی که تغییرات فیزیکی را نشان می‌دهند (بین سنین بین 8 تا 14 و غیره) نیز می‌توانند از میان مجموعه‌ای از تغییراتی که به‌آسانی از بیرون دیده نمی‌شوند، عبور کنند.

ویژگی‌ها و تغییرات دوران بلوغ

نوجوانان در سن بلوغ چه تغییراتی میکنند؟

این تغییرات دوران بلوغ هستند که بسیاری از کودکان دوره بلوغ را با تغییر چشمگیری در رابطه با رفتار والدین خودشان نشان می‌دهند. آن‌ها شروع به جدا شدن از والدینشان می‌کنند و مستقل‌تر می‌شوند؛ درعین‌حال، کودکان این سن به‌طور فزاینده‌ای از این موضوع آگاه هستند که دیگران، به‌ویژه هم سن و سالان خود، آن‌ها را می‌بینند و به‌شدت سعی می‌کنند با آن‌ها هماهنگ شوند.

همسالان آن‌ها اغلب نسبت به والدین بسیار مهم‌تر از والدینشان می‌شوند. کودکان اغلب ” سعی می‌کنند ” ظاهر و هویت را امتحان کنند و آن‌ها بسیار آگاه هستند که چگونه از هم سن و سالان خود متفاوت باشند که می‌تواند منجر به اتفاقات پریشانی و درگیری با والدینشان شود.

سرکشی:

یکی از کلیشه‌های رایج نوجوانی، سرکشی و طغیان گری است که در تضاد با پدر و مادر است اگرچه ممکن است این مورد برای برخی از کودکان صادق باشد، اما این تصور قطعاً برای اکثر نوجوانان نیست اما هدف اصلی این سال‌ها دستیابی به استقلال است.

سرکشی از تغییرات نوجوانان در سن بلوغ

برای انجام این کار، نوجوانان باید شروع به جدا شدن از والدین خود کنند – مخصوصاً والدینی که نزدیک‌ترین افراد به آن‌ها هستند. می‌تواند احساس شود که نوجوانان همیشه با والدین مخالف هستند و یا نمی‌خواهند آن‌طور که آن‌ها عادت دارند، باشند.

وقتی نوجوان بالغ می‌شود شروع به فکر کردن و منطقی شدن می‌کند؛ کد اخلاقی خودشان را شکل می‌دهند؛ و والدین نوجوانان ممکن است بفهمند که کودکانی که قبلاً مایل به پیروی از آن‌ها بودند، ناگهان ادعا می‌کنند که خودشان – و نظرات آن‌ها – به‌شدت در برابر کنترل والدین – شورش می‌کنند.

نکاتی برای والدینی که فرزندشان در سن بلوغ است

دنبال نقشه راه برای پیدا کردن راه در طی این سال‌ها هستید؟ در اینجا چند نکته آمده است:

نحوه برخورد با نوجوانان در سن بلوغ

مطالعه کنید:

درباره نوجوانان کتاب بخوانید. به دوران نوجوانی خودتان برگردید. مبارزه خود را با آکنه و یا خجالتتان را در رشد زودهنگام یا دیرهنگامتان را به خاطر می‌آورید؟ انتظار داشته باشید که برخی از حالات در کودک شما تغییر کنند و برای تعارضات بیشتر آماده شوید، چون او به بلوغ رسیده. والدینی که می‌دانند چه چیزی پیش می‌آید، می‌توانند با آن‌ها کنار بیایند؛ و هر چه بیشتر بدانید، بهتر است.

دوستان فرزند خود را بشناسید – و والدین دوستانشان را هم بشناسید:

شناخت دوستان فرندتان در سن بلوغ

ارتباط منظم بین والدین می‌تواند راهی طولانی برای ایجاد یک محیط امن برای تمام نوجوانان در گروه همسالان باشد. والدین می‌توانند به یکدیگر در پی گیری فعالیت‌های کودکان کمک کنند بدون اینکه بچه‌ها احساس کنند تحت تعقیب هستند.

با کودکتان زیاد صحبت کنید:

شروع صحبت در مورد قاعدگی یا خواب‌های خیس بعدازاینکه شروع شوند، خیلی دیر است. پاسخ به پرسش‌های اولیه درباره بدن مانند تفاوت بین پسران و دختران و جایی که نوزادان از آن می‌آیند، مهم است؛ اما به آن‌ها اطلاعات اضافی ندهید – فقط به سؤالات آن‌ها پاسخ دهید. اگر پاسخ‌ها را نمی‌دانید، آن‌ها را از کسی بگیرید که مانند یک دوست مورد اعتماد و یا پزشک کودکتان است.

 • آیا متوجه تغییراتی در بدن خود شدید؟
 • آیا احساس عجیبی دارید؟
 • گاهی ناراحت هستید و نمی‌دانید چرا؟

در سن بلوغ با فرزندتان صحبت کنید

معاینه سالانه فیزیکی زمان خوبی برای صحبت در مورد این موضوع است. پزشک می‌تواند آنچه را که در عرض چند سال آینده انتظار دارید به شما بگوید. امتحان می‌تواند نقطه عطفی برای بحث والدین / فرزند باشد. زمانی که شما انتظار شنیدن این گفتگوها را دارید، به‌احتمال‌زیاد کودک شما دچار بلوغ و اضطراب یا ترس از تغییرات فیزیکی و عاطفی شده است.

و هر چه زودتر خطوط ارتباطی را بازکنید، شانس شما برای باز نگه‌داشتن آن‌ها در طول ساله‌های نوجوانی بهتر خواهد بود. به فرزندتان کتاب‌هایی بدهید که برای سن آن‌ها نوشته‌شده است. خاطرات بلوغ خودتان را به اشتراک بگذارید.

نحوه برخورد با فرزندان در سن بلوغ

رفتار با نوجوان در سن بلوغ باید چگونه باشد؟

خودتان را جای فرزندتان قرار دهید:

همدردی را با کمک به کودک خود درک کنید و این طبیعی است که کمی نگران باشید و خودتان را جای کودکتان بگذارید.

نبردهای خود را انتخاب کنید:

اگر نوجوانانتان می‌خواهند موهای خود را رنگ کنند، ناخن‌هایشان را رنگ سیاه بزنند، یا لباس‌های عجیب بپوشند، دو بار فکر کنید قبل از اینکه کاری کنید. نوجوانان می‌خواهند والدین خود را شوکه کنند و خیلی بهتر است که به آن‌ها اجازه دهند یک کار موقتی و بی‌خطر انجام دهند. از نوجوان خود بپرسید که چگونه می‌خواهد لباس بپوشد و چه سبک ظاهری داشته باشد و سعی کنید آن‌ها را درک کنید.

تنظیم انتظارات:

نوجوانان ممکن است در مورد انتظارات والدینشان درباره آن‌ها ناراحت شوند. بااین‌حال، آن‌ها اغلب درک می‌کنند و باید بدانند که والدین آن‌ها به‌اندازه کافی به آن‌ها اهمیت می‌دهند تا چیزهایی مانند نمره‌های خوب، رفتار قابل‌قبول و انجام قوانین خانه را پیش‌بینی کنند. اگر والدین انتظارات مناسبی داشته باشند، نوجوانان احتمالاً سعی خواهند کرد آن‌ها را ملاقات کنند. بدون انتظارات منطقی، نوجوان شما ممکن است احساس کند که به او اهمیت نمی‌دهید.

چگونه با نوجوانان در سن بلوغ برخورد کنیم؟

علائم هشدار را بشناسید:

مقدار معینی از تغییرات در طول سال‌های نوجوانی نرمال است اما مقدار بیش‌ازحد یا طولانی‌مدت در شخصیت یا رفتار ممکن است به مشکل واقعی اشاره کند – نوعی که به کمک حرفه‌ای نیاز دارد. مراقب این علائم هشداردهنده باشید:

 • افزایش وزن و کاهش وزن
 • مشکلات خواب
 • تغییرات سریع و شدید در شخصیت
 • تغییر ناگهانی در دوستان
 • طفره رفتن از مدرسه
 • افت نمرات
 • درباره خودکشی حرف زدن یا حتی شوخی کردن
 • نشانه‌های مصرف دخانیات، الکل و یا مصرف مواد مخدر
 • عدم اجرای قوانین

هر رفتار نامناسب دیگری که بیش از 2 هفته طول بکشد، می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات اساسی نیز باشد. شما ممکن است انتظار مشکل در رفتار و یا نمرات نوجوان خود را در طی این دوره داشته باشید، اما نباید ناگهان شکست بخورند پزشک یا مشاور مطمئن شما می‌تواند به شما کمک کند.

به حریم خصوصی کودکان احترام بگذارید:

بدیهی است که برخی از والدین اوقات بسیار سختی را با آن‌ها دارند. آن‌ها ممکن است احساس کنند که هر کاری که بچه‌هایشان می‌کنند، کار خودشان است؛ اما برای اینکه به نوجوانتان کمک کنید تا به یک بزرگسال خوب تبدیل شود، باید کمی به حریم خصوصی احترام بگذارید. اگر متوجه علائم خطر شدید، می‌توانید به حریم خصوصی فرزند خود تجاوز کنید تا زمانی که به قلب مشکل برسید؛ اما در غیر این صورت ایده خوبی نیست.

به‌عبارت‌دیگر شما همچنین نباید انتظار داشته باشید که نوجوان تمام افکار و فعالیت‌های خود را با شما به اشتراک بگذارد. البته، به دلایل امنیتی، شما باید همیشه بدانید که نوجوانان کجا می‌روند، چه کار می‌کنند و با چه کسی هستند، اما لازم نیست جزئیات را بدانید؛ و قطعاً نباید انتظار داشته باشید که دعوت شوید!

با اعتماد شروع کنید:

اعتماد به فرزندان در سن بلوغ

به نوجوان خود بگویید که به آن‌ها اعتماد دارید، اما اگر اعتمادتان شکسته شود، او آزادی کمتری برخوردار خواهد شد.

قوانین مناسبی معین کنید:

وقت خواب برای یک نوجوان باید مناسب سنش باشد، درست مثل زمانی که او کودک بود. نوجوانان هنوز به 8 تا 9 ساعت خواب نیاز دارند.

نظاره‌گر آنچه فرزندانتان می‌بینند و مطالعه می‌کنند، باشید:

نمایش‌های تلویزیونی، مجلات و کتاب‌ها، اینترنت – آن‌ها به هزاران تن اطلاعات دسترسی دارند. ازآنچه می‌بینند آگاه باشید و مطالعه کنید. از تعیین حدود زمان سپری‌شده در مقابل کامپیوتر یا تلویزیون نترسید و بدانید که آن‌ها از رسانه‌ها و چه کسانی می‌توانند با اینترنت ارتباط برقرار کنند. نوجوانان نباید دسترسی نامحدود به تلویزیون یا اینترنت در اتاق خصوصی خود داشته باشند – این باید فعالیت‌های عمومی باشد. دسترسی به تکنولوژی نیز باید بعد از چند ساعت محدود شود.

به این مطلب امتیاز دهید

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
namnakگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا