گردشگری

روستای پاژ

کشور ایران یکی از زیباترین کشورهای چهار فصل می‌ باشد که از روستاها،  شهرها و استان ‌های بسیار زیادی تشکیل‌ شده است.  هر یک از روستاهای این کشور، زیبایی های منحصر به ‌فرد خود را دارند و افراد گردشگران می ‌توانند به ‌راحتی از آن‌ ها بازدید نمایند.

روستای پاژ که در مشهد واقع‌ شده یکی از زیباترین روستاهای ایران است که از باغ‌ های انگور بسیار زیادی پوشیده شده‌ است. در واقع می ‌توان گفت که روستای پاژ در تپه ‌ای سرسبز قرار گرفته که یک محیط بسیار زیبا و همچنین دل ‌نشین را به وجود آورده و بازدید از ابن روستای چشم گیر، خالی از لطف نیست.

البته باید ذکر کنیم، زمانی که برای خرید بلیط چارتر اقدام می ‌کنید، نمی‌ توانید شاهد بلیط روستای پاژ باشید و باید برای مشهد بلیطی تهیه نمایید و سپس به ‌صورت تکی و پاژ سفر کنید.  زیرا این روستا دارای فرودگاه یا ترمینالی برای اتوبوس ‌ها نیست و باید به ‌صورت کاروانی یا شخصی به آن ‌جا بروید. حال در ادامه با ما همراه باشید تا هر آنچه که راجع‌ به روستای پاژ نیاز دارید را برای شما شرح دهیم و شما را با جزئیات کوچک و بزرگ این روستای بسیار زیبا و سرسبز آشنا سازیم. ‌

آشنایی بیشتر با روستای پاژ

همان‌ طور که در مطالب بالا هم ذکر شد،  این مکان روستایی است در شمال مشهد، یعنی اگر بخواهیم به‌ طور واضح ‌تر بیان کنیم، می ‌توان گفت این روستا در شمال شرقی مشهد قرار گرفته ‌است.  همچنین موقعیت کلی روستا به گونه‌ ای می باشد که کل خانه‌ ها و محوطه اصلی روستا بر روی تپه واقع شده‌ است.

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه این روستا بیندازیم، می‌ توان گفت که تاریخچه مشخصی از آن‌ وجود ندارد اما نسبت به کاشی‌ کاری‌ ها و ظروفی که بر روی این تپه قدیمی به جا مانده، می ‌توان گفت روستای پاژ یکی از قدیمی ‌ترین روستاهای ایران محسوب می ‌شود و قدمت بسیاری دارد.

جالب است بدانید که نام روستای پاژ از کلمه هدیه گرفته شده‌ است.  اگر بخواهیم توضیح کلی‌ تری درباره روستای پاژ بدهیم، می‌ توان گفت روستاها از نظر تپه‌ های تاریخی و قدیمی که دارد می‌ تواند نظر  گردشگران را به خود جلب کند.

زیرا در شمال غرب این روستا دو تپه دیگر بسیار کهن نیز مشاهده می شود که به تاریخ کهن آن می ‌افزایند. محققان بر این فرضیه هستند که این تپه ‌ها به پس ‌از اسلام،  یعنی قرن نهم و دهم هجری مربوط هستند که می‌ توان گفت این تاریخ زمان بسیار زیادی است و روستای  پاژ یکی از قدیمی ‌ترین روستاهای شناخته‌ شده تاکنون محسوب می‌ شود.

البته لازم به ذکر است بیان کنیم که مکان‌ ها و جاذبه‌ های دیگری هم که به این قدمت می ‌افزایند در این روستا واقع شده‌ که شما برای بازدید از آن‌ ها می ‌توانید بلیط هواپیمای تهران مشهد را از وب ‌سایت تهیه نمایید و سپس با سفر به مشهد به روستای پاژ بروید از آن‌ ها بازدید کنید. البته در ادامه، توضیحات بیشتری راجع ‌به مکان‌ های گردشگری این روستا شرح می‌ دهیم.  پس حتما ادامه مطالب را با دقت مطالعه کنید.

روستای پاژ

خانه فردوسی

نکته بسیار جالب و همچنین متحیر کننده‌ ای که در خصوص روستای پاژ وجود دارد،  این است که فردوسی مشهور،  خالق شاهنامه در روستای پاژ زندگی می ‌کرد.  حال خانه او که از گذشته به ‌جا مانده به یکی از مکان‌ های گردشگری و پرطرفدار این روستا تبدیل‌ شده که  موضوع هم باعث شده تا هرساله افراد بسیار زیادی از سراسر ایران برای مشاهده این زادگاه و خانه فردوسی به آن‌ جا سفر کنند.

البته باید ذکر کنیم که در سال 89 این خانه توسط محققان و تاریخ‌ شناسان یافت شد و آن را به نام خانه فردوسی تعین  کرده ‌اند. همچنین این خانه همانند خانه‌ های موجود در روستا از خشت و گل ساخته ‌شده و می‌ توان از جزئیات داخلی او گفت یک خانه‌ نسبتاً کوچک با وسایل معمولی زندگی و رفاهی می‌ باشد.

البته باید ذکر کنیم در زمانی ‌که فردوسی زندگی می ‌کرد، وسایل ‌های مدرن مثل مبل، تلویزیون، ال‌ ای ‌دی و غیره وجود نداشت و وسایل هایی هم که درون خانه موجود هستند هم همانند سبک قدیم و تاریخ گذشته ایران می ‌باشند که اگر شما مشتاق از بازدید آن‌ ها هستید،  می ‌توانید بلیط چارتر هواپیما اصفهان مشهد را تهیه کنید و برای سفر به روستای بسیار زیبای پاژ اقدام نمایید.

همچنین باید ذکر کنیم که به‌ جز خانه فردوسی که در این روستای زیبا وجود دارد شما با سفر به آن می ‌توانید از دیدن باغ ‌های انگور و جاذبه ‌های دیگر طبیعی و تفریحی این روستا بهره‌ مند شوید.

روستای پاژ

چگونه می توان به روستای پاژ سفر کرد؟

راهکارها و روش‌ های بسیار زیادی برای سفر به روستای پاژ وجود دارد.  همان ‌طور که در مطالب بالا هم چندین‌ بار ذکر شد، شما می ‌توانید با مراجعه به وب‌ سایت و تهیه کردن انواع بلیط‌ های هواپیما به ‌راحتی به مشهد مقدس سفر و همچنین از پاژ بازدید نمایید.

توجه داشته باشید در هنگام سفر حتما از خانه فردوسی بازدید کنید و همچنین سری نیز به تپه‌ های قدیمی این روستای زیبا بزنید.  تپه ‌هایی که در روستای پاژ قرار گرفته اند تاریخ و قدمت بسیار زیادی دارند و این‌ موضوع را  می ‌توان از کاشی ‌کاری ‌ها و ظروف به ‌جا مانده از گذشته متوجه شد.

اگر به بازدید از روستاهای کوچک و همچنین قدیمی مشتاق هستید، می ‌توانید با تهیه کردن بلیط هواپیما از شهر خود به مشهد مقدس، به آن ‌جا سفر نمایید. توجه داشته باشید که خانه‌ های واقع‌ شده در روستای پاژ خشت و گلی هستند و شما نمی‌ توانید در این روستا شاهد خانه ‌های مدرن امروزی باشید.

زیرا  روستا سبک و حالت قدیمی خود را از گذشته تا کنون حفظ نموده و همین موضوع باعث شده تا گردشگران بسیار زیادی مشتاق بازدید از آن شود. توجه داشته باشید که حتما برای بازدید از این روستای قدیمی و بسیار زیبا باید به مشهد سفر کنید و سپس با استفاده از وسایل حمل و نقل دیگر به روستای پاژ بروید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا