بیماری ها

روش های طبیعی پاکسازی ریه

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به روش های طبیعی پاکسازی ریه میپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

ریه‌ها نقش اساسی در تنفس و زنده ماندن انسان‌ها دارد و با جرب اکسیژن آن را به جریان خون را به قسمت‌های دیگر بدن می‌رسانند و گازهای زائد به نام دی اکسید کربن را از بدن خارج می‌کنند. یک فرد بالغ حدود 12-20 بار در دقیقه نفس می‌کشد و این میزان به حدود 17000 – 30،000 بار در روز می‌رسد در کل میزان هوایی که به داخل ریه‌ها وارد و خارج می‌شود از چند لیتر در دقیقه متغیر است.

سیگاری‌ها و افرادی که به طور منظم در معرض آلودگی هوا قرار می‌گیرند و بیماری‌های مزمن از قبیل آسم، انسدادی مزمن ریوی و فیبروز کیستیک دارند باید تکنیک‌های پاکسازی ریه را یاد بگیرند.

چرا پاکسازی ریه‌ها مهم است؟

نفس کشیدن در هوای آلوده، دود سیگار و سایر سموم به ریه‌ها آسیب می‌رساند و در مواردی حتی سلامتی فرد را به خطر می‌اندازد بنابراین حفظ سلامت ریه‌ها برای سالم نگه داشتن بدن ضروری است. در حقیقت ریه‌ها اندام‌هایی حیاتی بدن هستند که بیشتر در معرض آلودگی و گرفتگی، التهاب و مخاط می‌باشند، بنابراین پاکسازی ریه‌ها به عملکرد بهتر و افزایش ظرفیت رآنها کمک می‌کند. در کل تغییر در سبک زندگی و انجام تمرینات ورزشی که منجر به از بین رفتن مایعات اضافی در آنها شود به پاکسازی ریه‌ها کمک می‌کند.

روش های طبیعی و خانگی پاکسازی ریه

1. مصرف مواد غذایی مناسب

آداب غذاخوردنپاکسازی طبیعی ریه با رژیم غذایی

شاید بهترین گزینه طبیعی برای پاکسازی ریه‌ها غذا باشد. به عنوان نمونه چای لیمو بسیار مؤثر است برای این منظور در یک فنجان آب گرم افزودن چند قاشق چای خوری آب لیمو اضافه کرده و میل کنید.

چند ماده طبیعی دیگر:

علاوه بر این، یک راه حل طبیعی دیگر برای پاکسازی داخل ریه‌ها افزودن نمک به آب گرم و غرغره 30 ثانیه‌ای است.

2. ترک سیگار

همانطور که می دانید سیگار کشیدن برای سلامتی و کیفیت زندگی فوق العاده مضر است. سیگار مقدار قابل توجهی مواد شیمیایی منفی به ریه‌ها و جریان خون وارد می‌کند، بنابراین برای کاهش سطح آلودگی ریه‌ها و همچنین افزایش طول عمر و کیفیت زندگی باید آن را کنار گذاشت.

3. دوش آب گرم برای پاکسازی ریه

درسته که دوش آب گرم برای افرادی که به بیماری مزمن ریه مبتلا هستند، دشوار است اما روشی سریع برای پاکسازی ریه‌ها است. به طور کلی بخار حاصل از دوش آب گرم باعث شل شدن خلط‌های ریه و پاکسازی آن‌ها می‌شود.

4. بخار درمانی از روش های طبیعی پاکسازی ریه

بخار درمانی یا استنشاق بخار آب برای باز کردن مجاری تنفسی و کمک تخلیه مخاط ریه‌ها عالی است. افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی در هوای سرد یا خشک بدتر می‌شود. این آب و هوا غشای مخاطی مجاری تنفسی را خشک کرده و جریان خون را محدود می‌کند.

5. سرفه کردن

سرفه روشی طبیعی برای دفع سموم و مخاط بدن است. سرفه باعث شل شدن مخاط اضافی در ریه‌ها می‌شود و پزشکان برای پاکسازی ریه‌ها این تمرین را توصیه می‌کنند.

ورزش‌های پاکسازی ریه‌ها

6. استنشاق از طریق بینی

روی یک صندلی بنشینید و هر دو پا را روی زمین صاف قرار دهید سپس بازوها را روی شکم جمع کنید و به آرامی از طریق بینی استنشاق کنید. توجه داشته باشید بازدم را به آرامی بیرون دهید و هنگام بازدم 2 یا 3 بار سرفه کنید.

7. تمرینات تخلیه مخاط از ریه‌ها

تمرین اول

روی زمین یا تخت دراز بکشید و به آرامی از طریق بینی دم کرده و از طریق دهان بازدم انجام دهید. هر بازدم باید دو برابر دم باشد که به آن تنفس 1: 2 گفته می‌شود. در حالتی دیگر به یک طرف دراز بکشید و سر خود را روی بازو یا بالش قرار دهید و الگوی تنفس 1: 2 را چند دقیقه ادامه دهید، همین کار را در طرف دیگر بدن خود تکرار کنید.

تمرین دوم

چند عدد بالش روی زمین قرار دهید و با شکم روی بالش‌ها دراز بکشید و الگوی تنفس 1: 2 را چند دقیقه انجام دهید.

8. ورزش از روش های طبیعی پاکسازی ریه

آيا طناب زدن لاغر ميكندپاکسازی طبیعی ریه ها با ورزش منظم

ورزش منظم سلامت جسمی و روانی را بهبود می‌بخشد و خطر بسیاری از بیماری‌ها از جمله سکته مغزی و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. ورزش باعث افزایش تنفس و اکسیژن بیشتری در بدن می‌شود که در نتیجه منجر به بهبود گردش خون و از بین بردن دی اکسید کربن اضافی در بدن می‌شود این عمل به عملکرد ریه‌ها کمک می‌کند. البته افرادی که مبتلا به COPD، فیبروز کیستیک یا آسم هستند باید قبل از آن با پزشک خود مشورت کنند.

9. چای سبز از روش های طبیعی پاکسازی ریه

چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که به کاهش التهاب ریه‌ها کمک می‌کند و از بافت ریه در برابر اثرات مضر استنشاق دود محافظت می‌کند. افرادی که حداقل 2 فنجان چای سبز در روز می‌نوشند عملکرد ریه بهتری دارند.

10. غذاهای ضد التهاب

غذاهای ضد التهاب مجاری تنفسی را دشوار کرده و باعث احساس سنگینی و گرفتگی قفسه سینه می‌شود و خوردن غذاهای ضد التهاب این علائم تسکین می‌دهد.

غذاهایی که به مبارزه با التهاب کمک می‌کنند عبارتند از:

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
medicalnewstodaylunginstitute

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا