گیاهان دارویی

خواص ریشه قاصدک چیست؟ + طرز تهیه دمنوش ریشه قاصدک

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به خواص ریشه قاصدک و طرز تهیه دمنوش ریشه قاصدک میپردازیم. ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

اگر جزء افرادی هستید که از ریشه قاصدک استفاده می‌کنند، انسان بسیار خوش شانسی هستید زیرا این گیاه پر از خاصیت می‌تواند سلامت بدنتان را تضمین کند. در حقیقت، قرن‌هاست که از این گیاه به عنوان یک درمان گیاهی برای بسیاری از بیماری‌ها، از جمله مشکلات کلیوی و کبدی، مشکلات معده و دیابت استفاده می‌شود.

ریشه، برگ و گل خوراکی این گیاه بسیار مغذی است. قاصدک یک منبع غنی از ویتامین‌های A، C، D و B است. این گیاه حتی غنی از مواد معدنی مانند روی، آهن، کلسیم، منیزیم و پتاسیم نیز می‌باشد.

این گیاه همه کاره است و می‌توانید به راحتی آن را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. عطر و طعم ملایم برگ‌های قاصدک را با سالاد، سوپ یا به صورت دور چین استفاده کنید. ضمن این که می‌توانید ریشه قاصدک بو داده را به عنوان جایگزین سالمی برای چای یا قهوه استفاده کنید. در ادامه این مطلب به معرفی خواص و روش استفاده از قاصدک و ریشه این گیاه خواهیم پرداخت.

طرز تهیه دمنوش ریشه قاصدک

  1. ۱ تا ۲ قاشق چای خوری ریشه قاصدک خشک (خرد شده) را در یک قابلمه یا قوری قرار دهید.
  2. ۲ فنجان آب به آن اضافه کنید.
  3. ترکیب را به جوش آورده و سپس آن را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بجوشانید.
  4. چای را صاف کنید.
  5. این چای را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید.
  6. می‌توانید این چای را با استفاده از چای کیسه‌ای قاصدک نیز تهیه کنید.

خواص ریشه قاصدک چیست؟

خواص ریشه قاصدک برای لاغری

ریشه قاصدک برای افرادی که مایل به کاهش وزن هستند بسیار مفید است. فیتوکمیکال ها در قاصدک، خواص دیورتیک و ملین دارد. این ویژگی‌ها به افزایش حجم و فراوانی ادرار کمک می‌کنند. این روند به نوبه خود کمک می‌کند تا وزن آب بدن کم شود.

یک مطالعه که در سال ۲۰۰۹ در مجله Alternative and Complementary Medicine منتشر شد، گزارش داد که عصاره قاصدک خروجی ادرار را تا ۵ ساعت پس از مصرف افزایش می‌دهد. این روند وزن آب بدن را کم می‌کند نه چربی.

علاوه بر این، ریشه قاصدک برای سرکوب اشتها و ترویج تجزیه چربی و کلسترول مفید است. در حالی که کالری کمی نیز دارد.

  • ۲ تا ۳ بار در روز مانند شیوه‌ای که در بالا ذکر شد از چای قاصدک استفاده کنید.
  • می‌توانید سبزی قاصدک تازه را به سالاد یا سوپ اضافه کنید.

توجه: این گیاه را به مدت طولانی استفاده نکنید. قاصدک ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته باشد. بنابراین قبل از استفاده از آن با پزشک مشورت کنید.

خواص ریشه قاصدک برای کبد

ریشه قاصدک به عنوان یک تونیک قوی در کبد عمل می‌کند و از این رو برای سلامت کبد بسیار مفید است. این ماده کمک می‌کند تا چربی‌های انباشته شده در کبد متابولیزه شود و عملکرد کبد بهبود پیدا کند. این ماده جریان صفرا را افزایش می‌دهد و به سم زدایی از کبد کمک می‌کند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله Ethnopharmacology در سال ۲۰۱۰ توانست اثر درمانی ریشه قاصدک در اختلالات کبدی را اثبات کند. مطالعه دیگری که در همان سال در Food and Chemical Toxicology منتشر شد نشان دهنده اثرات محافظتی عصاره ریشه قاصدک در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از الکل بود.

مطالعه‌ای که اخیر و در سال ۲۰۱۲ در مجله Medicinal Food منتشر شده است نشان دهنده اثر محافظتی قاصدک در برابر مسمومیت کبدی ناشی از مصرف استامینوفن بود. این نوع مسمومیت با ایجاد هپاتیت، سیروز و مشکلات کبدی ارتباط دارد.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۳ در Food and Chemical Toxicology منتشر شده نشان داد که عصاره برگ قاصدک در پیشگیری و درمان بیماری‌های کبد چرب غیر الکلی مربوط به چاقی نقش دارد.

دارای خواص ضد سرطانی

در سال‌های اخیر، محققان توانایی ریشه قاصدک برای مبارزه با سرطان را مورد مطالعه قرار دادند. خواص آنتی اکسیدانی این ماده از آسیب سلول ناشی از رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند. در نتیجه از بین بردن سلول‌های سرطانی مختلف توانست توانایی‌های مبارزه کننده این گیاه در برابر رادیکال‌های آزاد را اثبات کند.

یک مطالعه که در سال ۲۰۰۸ در مجله International Journal of Oncology منتشر شده گزارش داد که عصاره ریشه قاصدک یا اجزای جدا شده موجود در عصاره این گیاه ممکن است به عنوان عامل ضد سرطانی جدید کاربرد داشته باشد.

یک مطالعه منتشر شده در مجله Ethnopharmacology در سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد که عصاره ریشه قاصدک حاوی مولکول‌هایی است که به طور انتخابی برای ایجاد آپوپتوز در سلول‌های لوسمی کشت می‌شوند. این مطالعه بر اهمیت این دارو سنتی برای درمان لوسمی تاکید کرده است.

یکی دیگر از مطالعات مشابه که در سال گذشته در Evidence Based Complementary and Alternative Medicine منتشر شده، اثربخشی عصاره ریشه قاصدک را به عنوان یک داروی شیمی درمانی علیه سرطان‌های مقاوم به شیمی درمانی نشان داد.

یک مطالعه دیگر که در سال ۲۰۱۲ در Pancreas منتشر شد، گزارش می‌دهد که عصاره ریشه قاصدک پتانسیل ایجاد آپوپتوز و اتوفاژی در سلول‌های سرطانی پانکراس انسان را دارد اما تأثیر قابل توجهی بر روی سلول‌های سرطانی ندارد.

تنظیم فشار خون بالا

خاصیت ادرار آور قاصدک هم حجم و هم تعداد دفعات ادرار را افزایش می‌دهد. افزایش ادرار، بدون کاهش پتاسیم در بدن، موجب کاهش سدیم می‌شود. این دقیقاً همان کارکردی است که برخی از داروهای ضد فشار خون دارند. این روند باعث کاهش فشار خون بالا می‌شود.

ریشه قاصدک دارای فیبر و پتاسیم است. هر دو این مواد به تنظیم فشار خون کمک می‌کنند. فیبر در قاصدک برای کاهش کلسترول مفید است و به این ترتیب فشار خون نیز کم می‌شود. زیرا کلسترول یکی از عوامل افزایش دهنده فشار خون است.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ در International Journal of Molecular Science منتشر شده نشان می‌دهد که درمان با برگ و ریشه قاصدک، فعالیت آنزیم‌های آنتی اکسیدانی پلاسما و پروتئین‌های چربی در خرگوش‌های مصرف کننده از کلسترول را به طور مثبت تغییر می‌دهد. بنابراین این ماده ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی و هیپولیپیدمی داشته باشد.

هنگامی که فشار خون و سطح کلسترول کنترل می‌شود، خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می‌یابد.

ریشه قاصدکریشه قاصدک چه خواصی دارد؟

جلوگیری از اختلالات ادراری

ریشه قاصدک ماهیت بسیار دیورتیکی دارد و به این ترتیب رسوبات مواد سمی در کلیه‌ها و دستگاه ادراری را دفع می‌کند. بر اساس نتایج یک مطالعه که در سال ۲۰۰۹ در Journal of Alternative and Complementary Medicine منتشر شد، ریشه قاصدک به عنوان یک دیورتیک در بدن عمل می‌کند و تولید ادرار را افزایش می‌دهد. خروجی مناسب ادرار کمک می‌کند تا کلیه‌ها تمیز شوند.

علاوه بر این، خواص ضد عفونی کننده این گیاه باعث مهار رشد میکروب‌ها در دستگاه ادراری می‌شود. این فرایند نیز در کاهش و پیشگیری از عفونت ادراری نقش دارد. برای کاهش اختلالات مثانه نیز استفاده از ریشه قاصدک مؤثر است.

خواص ریشه قاصدک برای دیابت

قاصدک می‌تواند به بیماران دیابتی نیز کمک کند. این گیاه باعث تولید انسولین در لوزالمعده می‌شود. افزایش انسولین قند خون را در بدن متعادل می‌کند. علاوه بر این، خواص دیورتیک ریشه قاصدک باعث افزایش ادرار می‌شود. افزایش حجم ادرار در از بین بردن قند بیش از حد در خون نقش دارد.

یک مطالعه که در سال ۲۰۰۱ در مجله Ethnopharmacology منتشر شده است نشان داد که درمان با عصاره حاوی قاصدک در کاهش قند خون در موش‌های دیابتی مؤثر بود. با این حال، به شواهد علمی بیشتری برای حمایت از این ادعا نیاز می‌باشد.

از طرفی افراد دیابتی بیشتر به مشکلات کلیوی و کبدی مبتلا می‌شوند. ریشه قاصدک به سلامت کلیه‌ها و کبد کمک می‌کند.

تسکین دستگاه گوارش

ریشه، برگ و گل‌های خوراکی قاصدک می‌توانند برای بهبود سلامت دستگاه گوارش نیز مفید باشند.

این گیاه به عنوان یک ملین خفیف عمل کرده و برای ترویج هضم، تحریک اشتها و تعادل باکتری‌های طبیعی و مفید در روده مفید است. ریشه قاصدک می‌تواند اسید معده و صفرا را برای کمک به بهبود هضم، به ویژه هضم چربی‌ها افزایش دهد.

این گیاه فشار داخل معده را افزایش می‌دهد و اسفنکتر عضلانی بین معده و روده کوچک را شل می‌کند. این ویژگی‌ها موجب بهبود هضم غذا می‌شوند.

در یک تحقیق حیوانی که در سال ۲۰۱۱ در Neurogastroenterology and Motility منتشر شده، محققان دریافتند که قاصدک سبب افزایش ۳۷ درصدی حرکات معده در مقایسه با گروه کنترل که قاصدک مصرف نکرده بودند، می‌شود.

علاوه بر این، فیبر زیاد در ریشه قاصدک از یبوست نیز جلوگیری می‌کند.

مبارزه با تورم و التهاب

خواص دیورتیک قاصدک به متابولیسم مایعات اضافی کمک می‌کند. این روند یک درمان طبیعی برای کاهش تورم و التهاب در بدن است. به این ترتیب شما می‌توانید برای درمان احتباس آب در اندام‌های پایینی، مانند پاها از خواص ریشه قاصدک استفاده کنید.

قاصدک دارای پتاسیم است و در کنار آن سدیم اضافه موجود در بدن را از بین می‌برد. این روند باعث کاهش تورم و التهاب ایجاد شده به علت آدم یا احتباس آب می‌شود. برای مبارزه با تورم، روزی ۲ تا ۳ بار در روز چای قاصدک بخورید.

توجه: اگر مشکل کیسه صفرا دارید، از مصرف قاصدک بدون مشورت با پزشک اجتناب کنید.

خواص ریشه قاصدک برای پوست

مواد مغذی در قاصدک کمک می‌کند تا سلامت پوست حفظ شده و از مشکلات پوستی جلوگیری شود.

ماده سفید شیری که پس از شکستن ساقه قاصدک خارج می‌شود برای پوست بسیار مفید است. ساقه قاصدک ماهیت بسیار قلیایی دارد. علاوه بر این، این ماده حاوی خواص ضد میکروبی، حشره کش و قارچ کش است.

برای درمان خارش، کرم سلولی، اگزما و سایر بیماری‌های پوستی این ماده شیری رنگ را به صورت مستقیم روی پوست بمالید.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۲ در Peptides منتشر شده گزارش می‌دهد که سه پپتید در این ماده وجود دارد که در شرایط آزمایشگاهی دارای فعالیت ضد میکروبی در برابر بیماری‌های قارچی و باکتریایی هستند. علاوه بر این، وجود مواد ضد عفونی کننده عالی و خاصیت دیورتیک و آنتی اکسیدانی این ماده حتی برای درمان آکنه نیز مؤثر است.

توجه: هنگام استفاده از این ماده از تماس آن با چشم خودداری کنید.

بهبود سلامت استخوان

قاصدک غنی از آنتی اکسیدان هایی است که به محافظت از استخوان‌ها در برابر آسیب‌های مرتبط با سن مانند ضعف استخوان‌ها و کاهش تراکم آن‌ها کمک می‌کنند. ریشه قاصدک حاوی کلسیم است. کلسیم ماده معدنی است که برای رشد و مقاومت استخوان‌ها ضروری است. کمبود کلسیم با ضعف در استخوان‌ها ارتباط دارد.

با نوشیدن چای قاصدک یا خوردن سبزی این گیاه، به راحتی می‌توانید ضعف استخوان‌ها و پوسیدگی دندان را از بین ببرید.

ویتامین K در ریشه قاصدک نقش مهمی در سلامت استخوان‌ها دارد. این ویتامین باعث کاهش خطر ابتلا به شکستگی‌های استخوانی، به ویژه در زنان یائسه که در معرض خطر پوکی استخوان هستند، می‌شود.

5/5 - (3 امتیاز)
منبع
مجله پیام سلامت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا