گیاهان دارویی

خواص سدر برای سلامتی و زیبایی پوست و مو + انواع ماسک سدر

سِدر یا کنار، درختی است از تیره مخروطیان که شباهت زیادی با کاج دارد، ولی از کاج بسیار تنومندتر و بلندتر می‌شود، و تا بیش از سه هزار سال عمر می‌کند. شاخه‌های درخت سدر کشیده و دور یکدیگر است. سدر بومی کوه‌های هیمالیای غربی و منطقه مدیترانه می‌باشد. شاخه‌های این درخت کشیده است و برگش مانند کاج سوزنی است. چوب این درخت سفید و ضخیم است و در برخی گونه‌ها چوب کمی سرخ‌تر است. مخروط این درخت مشابه کاج است.

سدر از آن گیاهانی است که تقریباهمه قسمت‌های آن در زیبایی و سلامت بدن شما می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد. وقتی بدانید که سدر پوست را خنک می‌کند و موها را حالت می‌دهد و کلی فواید دیگر برای پوست و مو دارد دیگر آسان از کنار این گیاه نمی‌گذرید. البته اگر قرار باشد از سدر برای زیبایی‌تان استفاده کنید، باید کاربرد آن را در موارد مختلف و قسمت‌های متعدد بدانید.

با خواص و فواید گیاه سدر آشنا شوید:

اگر پوستی کشیده می‌خواهید

سدر یکی از گیاهانی است که در طب سنتی به آن قابض می‌گویند. همین خاصیت سدر باعث فشردگی و تقویت اعضا می‌شود و در اصل اعضا را از سستی و شلی درمی‌آورد. نام دیگر سدر «کنار» است که گیاهی خوشبو و دارای مزاج سرد و خشک است.

میوه این گیاه هم به شکل سنجد است و در مناطق جنوبی ایران موجود است. واقعیت این است که اغلب اجزای سدر خاصیت دارویی دارد. میوه، برگ، شکوفه و حتی ریشه سدر قابل‌استفاده است.

سدر، مرهمی بر زخم‌های قدیمی

برای بهبود جای زخم هم می‌توان از سدر استفاده کرد. البته اگر جای زخم اسکار گذاشته و عمیق باشد نمی‌توان چندان امید داشت که سدر کاری بکند اما اگر زخم سطحی باشد می‌توان پودر آن را با آب مخلوط کرد و روی زخم مالید و بعد از چند دقیقه بشویید. یادتان باشد دفعات زیادی باید این کار را انجام دهید.

سدر، نسخه‌ای برای گرمایی‌ها

میوه سدر قبل از میوه شدن شکوفه‌ای می‌دهد که ضماد آن را می‌توان برای رفع عرق‌سوز شدن پا در حمام استفاده کرد. روش استفاده از آن به‌این‌ترتیب است که شکوفه را خشک کرده و بعد آسیاب می‌کنند و پودر آن را با مقداری آب مخلوط می‌کنند.

اگر بخواهید پوست را هم همراه با عرق‌سوز درمان و تقویت کنید، بهتر است سه قاشق پودر شکوفه، دو لیوان آب و دو قاشق سرکه را باهم مخلوط کرده و در حمام روی نقاط عرق‌سوز شده قرار دهید. بگذارید این ترکیب 15 تا 20 دقیقه روی نقاط عرق‌سوز شده باقی بماند. این کار اگر دو بار در روز انجام شود بعد از دو تا سه روز عرق‌سوزی برطرف می‌شود.

لایه‌برداری با برگ سدر

برگ سدر در ترکیبات آرایشی و شامپوها زیاد استفاده می‌شود. از این برگ ضمادی تهیه می‌شود که اگر بدن را با آن بشویند، به ترمیم زخم‌ها و پاک‌سازی پوست کمک می‌کند. استفاده از سدر در افرادی که پوستی چرب دارند، راحت‌تر است.

اگر بخواهید سدر اثر معمولی داشته باشد با آب و اگر بخواهید اثرش تقویت شود با کمی سرکه و آب مخلوط‌کنید و خوب که به هم خورد روی پوست بمالید و بگذارید خشک شود بعد با دست به‌صورت دورانی آن را ماساژ دهید و در اصطلاح اسکراب کنید. درواقع با این کار شما پوست را می‌سایید. این حرکت کمک می‌کند لایه‌برداری خوبی انجام شود و علاوه بر این پوست تمیز شود.

 

سدربرگ سدر چه خواصی دارد؟

اگر پوستی نرم و شفاف می‌خواهید

از خواص زیبایی این گیاه این است که باعث نیکویی رنگ رخسار می‌شود. درصورتی‌که مشکل پوست شما کدری آن است و می‌خواهید پوستی شفاف داشته باشید، بهتر است سدر را با روغن بادام تلخ مخلوط کرده یا با ماست ترکیب کنید و تازه‌به‌تازه استفاده کنید.

ازآنجاکه روغن بادام تلخ چرب است مشکلی برای پوست ایجاد نمی‌کند و می‌تواند یکی دو ساعت روی پوست بماند. برای این کار سدر را بجوشانید و آبش را باهم وزن خودش روغن بادام تلخ مخلوط کرده و روی شعله آهسته هم بزنید تا آبش بخار شود و عصاره سدر در بادام تلخ بماند. این کار را می‌توان با روغن‌زیتون هم انجام داد چون روغن بادام تلخ کمی گران است. درنهایت روی روغن‌زیتون کمی روغن بادام تلخ بریزید و بگذارید روی پوست باشد. این مخلوط هر چه بیشتر روی پوست بماند اثرش بیشتر است.

سدر ریزش مو را متوقف کنید

سدر مقوی مو است و موها را تقویت می‌کند و از ریزش مو جلوگیری می‌کند اما برای ریزش مو باید مو را طبقه‌بندی کرد. افرادی که منافذ گشادی در پوست سرشان دارند و قطر موهایشان زیاد است، ازآنجاکه گیاه سدر حالت قابض دارد، برای این تیپ ریزش‌ها ایده‌آل است اما افرادی که پوست خشک دارند و منافذ موهایشان تنگ است، معمولاً موهای نازکی دارند.

 • این افراد نباید از سدر استفاده کنند و به‌جای آن ترکیباتی که عصاره گرم دارند مانند سیر، فلفل یا عصاره بادام استفاده کنند.
 • در این حالت منافذ پوست باز می‌شود و موها می‌توانند از این منافذ بیرون بیایند.

سدر اشتهایتان را تقویت کنید

اگر زیادی لاغر هستید و می‌خواهید کمی چاق شوید بهتر است روی ریشه سدر حساب کنید. ریشه گیاه سدر را با آب بجوشانید تا به رنگ قرمز دربیاد بعد آن را نوش‌جان کنید. این معجون باعث چاقی می‌شود و برای افرادی که لاغر هستند و می‌خواهند چاق شوند، استفاده می‌شود.

صمغ سدر برای شوره سر

شوره سر یکی از مشکلاتی است که علل بسیاری می‌تواند داشته باشد اما یکی از درمان‌هایی که می‌توان برای آن در نظر گرفت، سدر است. گیاه سدر صمغی دارد که می‌توان آن را در آب حل و روی سر استفاده کرد. این ترکیب در افرادی که شوره سر دارند اثری معجزه‌آسا دارد. اگر بخواهید می‌توانید از شامپوهای آماده سدر برای این مشکل استفاده کنید.

خواص دیگر سدر که باید بدانید

همان‌طور که گفته شد، قسمت‌های مختلف سدر می‌تواند در زیبایی صورت مؤثر باشد. میوه سدر هم از این قاعده مستثنا نیست.

البته میوه سدر باوجودآنکه برای دستگاه گوارش مفید است، می‌تواند نفاخ هم باشد اما همین میوه ترش در کسانی که جوش‌های صورت دارند یا پوست صورتشان چرب است اما بدن خشکی دارند می‌تواند مؤثر باشد.

میوه سدر مقداری نفاخ است و ممکن است برای حافظه هم ضرر داشته باشد بنابراین افرادی که سابقه تشنج یا فلج دارند قبل از استفاده از این میوه باید با پزشک مشورت کنند. بد نیست بدانید که مصلح سدر سکنجبین است و اگر سدر همراه با سکنجبین خورده شود، می‌تواند ضررهایش را کم کند.

سدرتمام خواص برگ سدر

دیگر خواص سدر:

 • برگ سدر قابض و مقوی معده است.
 • سدر خاصیت ضد میکروب و ضد قارچ دارد و برای درمان انگل های موضعی (پوستی) مفید است.
 • جوشانده برگ سدر علائم سرماخوردگی را درمان و فشارخون را افزایش می‌دهد.
 • سدر موجب ضخیم شدن تار و ریشه‌ی مو می‌شود.
 • ضماد برگ سدر و شستشو با آن زخم و جوش‌های جلدی را درمان می‌کند.
 • سدر موجب از بین بردن شپش می‌شود.
 • سدر موجب تقویت اعصاب می‌شود.
 • میوه سدر برونشیت، سرفه و سل را درمان می‌کند.
 • سرخ‌کرده و بوداده میوه سدر بسیار قابض و برای اسهال و زخم‌های روده و تب مفید است.
 • شستن موی سر با سدر موها را تمیز کرده و به تقویت رشد آن کمک می‌کند به همین دلیل در لوازم‌آرایشی و شامپو کاربرد بسیاری دارد. در منابعی بیان‌شده که زنان قدیم در مصر با شانه‌های چوبی از جنس درخت سدر موهای خود را شانه می‌زدند.
 • ویتامین‌های سدر از مو در مقابل عوامل آسیب‌رسان حفاظت کرده و مو را تقویت می‌کند.
 • سدر موها را از شر مؤخره، خشکی و شوره حفظ می‌کند.
 • سدر ضدالتهاب، تقویت‌کننده و حالت‌دهنده، خنک‌کننده مو است.
 • میوه‌ی سدر برای کسانی مفیداست که صورتشان جوش می‌زند یا دارای پوست چرب و بدن خشک هستند.

انواع ماسک سدر:

ماسک سدرطریقه مصرف سدر و ماسک سدر برای زیبایی پوست

ماسک شکوفه سدر و سرکه برای درمان عرق‌سوز

سه قاشق پودر شکوفه، دو قاشق سرکه و دو لیوان آب را باهم مخلوط کرده و در حمام روی نقاط عرق‌سوز قرار دهید و اجازه دهید این ترکیب 15 تا ۲۰ دقیقه روی نقاط عرق‌سوز باقی بماند برای بهتر نتیجه دادن به مدت دو سه روز، به‌دفعات دو بار در روز این کار را تکرار کنید.

لایه‌برداری پوست با ماسک سدر و سرکه

سدر را با کمی سرکه و آب مخلوط‌کنید و سپس روی پوست بمالید و اجازه دهید خشک شود بعد با دست به‌صورت دورانی آن را ماساژ داده و در اصطلاح اسکراب کنید. این عمل سبب لایه‌برداری و ترمیم و تمیز شدن پوستتان می‌شود.

ماسک سدر و روغن بادام تلخ برای شفاف شدن پوست

اگر می‌خواهید پوست شفافی داشته باشید مشکل کدری پوست شما رفع شود، بهتر است سدر را بجوشانید، و به اندازه‌ی آب موجود روغن بادام تلخ اضافه نمایید و باهم مخلوط‌کنید، بعد آن را روی شعله‌ی آهسته قرار داده و به هم زده تا آب موجود بخار گردد و عصاره سدر بادام تلخ بماند.

همچنین می‌توانید سدر را با روغن بادام تلخ مخلوط‌کنید و بعد با ماست یا کره ترکیب نمایید و به‌صورت تازه‌به‌تازه استفاده کنید. روغن بادام تلخ گران است بنابراین می‌توانید این کار را با روغن زیتون نیز انجام دهید. توجه کنید روغن بادام تلخ چون چرب است بنابراین مشکلی برای پوست ایجاد نمی‌کند و می‌تواند به مدت دو سه ساعت روی پوست بماند.

ماسک سدر و ماست بهترین ماسک برای پوست‌های چرب

ماسک سدر و ماست از ماسک‌های طبیعی برای ترمیم و لایه‌برداری صورت، از بین بردن جای جوش‌ها و جوش‌های جوانی و نوجوانی است. این ماسک برای رفع خارش پوست بدن، صورت یا حتی پوست سر مفید است.

برای تهیه این ماسک مقداری سدر را با نوک قاشق چای‌خوری اندازه گرفته و ماست را به آن اندازه اضافه کنید که با مخلوط سدر به‌صورت خمیر مانند درآید تا بر روی پوست قرار گیرد لازم است دقت شود که این خمیر نباید بیش‌ازاندازه غلیظ یا رقیق باشد و آن را به‌صورت لایه‌ای نازک و به مدت نیم ساعت روی پوست قرار دهید و سپس با آب سرد شستشو دهید. این ماسک برای پوست‌های چرب عالی است.

ماسک سدر و حنا برای رفع لک‌های پوستی

برای از بین بردن جوش، شفاف شدن پوست و رفع لک و تیرگی پوستتان، مقداری حنای بی‌رنگ و پودر سدر را به یک اندازه مخلوط کرده به پوست خود بمالید تا با گذشت زمان تیرگی‌های پوست کم‌رنگ شود. برای از بین بردن تیرگی بعد از اصلاح هم می‌توانید از این ماسک استفاده کنید.

ماسک سدرطرز تهیه ماسک سدر

ماسک سدر و مورد درمانی برای ریزش مو

50 گرم حنای بی‌رنگ را با 150 گرم سدر و 150 گرم مورد ترکیب کنید و روی موها بگذارید. سپس بعد از گذشت مدت‌زمان نیم‌ساعته موهای خود را بشویید. این ماسک برای جلوگیری از ریزش مو عالی است و ریشه مو را محکم می‌کند.

ماسک سدر و آب‌لیمو برای سفید کردن دست‌ها

برای سفید شدن دست و بدنتان سدر و آب‌لیمو رو باهم ترکیب کنید تا به شکل خمیری نه سفت و نه بسیار شل درآید سپس آن را به تمام قسمت‌های بدنتان بمالید و 15 دقیقه بعد بشویید.

ماسک سدر برای از بین بردن جای زخم و سوختگی

برای بهبود جای سوختگی و زخم‌های سطحی، مقداری پودر سدر را با آب مخلوط‌کنید تا خمیری شکل شود و سپس روی زخم بمالید و بعد از گذشت چند دقیقه، آن را بشویید.

مضرات گیاه سدر

میوه‌ی سدر هم مانند خود گیاه سدر دارای خواص بی‌شماری است. میوه‌ی سدر بااینکه برای دستگاه گوارش مفید است می‌تواند نفاخ هم باشد.

میوه‌ی سدر برای حافظه هم ضرر دارد. بنابراین افرادی که سابقه‌ی تشنج یا فلج دارند قبل از مصرف این میوه باید با پزشک خود مشورت کنند بد نیست بدانید که مصلح سدر سکنجبین است و اگر سدر همراه با سکنجبین خورده شود ضررش کم خواهد بود.

3.7/5 - (4 امتیاز)
منبع
shafaonlinewikipedianamnakگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا