بیماری ها

سرطان طحال؛ علل، علائم، تشخیص و درمان آن

سرطان طحال (Spleen cancer) معمولاً وقتی سرطان در قسمت دیگری از بدن شکل‌گرفته و به طحال متاستاز داده ایجاد می‌شود. طحال در زیر قفسه سینه و در سمت چپ بدن قرار دارد. این ارگان بخشی از سیستم لنفاوی است و به بدن در مقابله با بیماری‌ها کمک می‌کند. این نقش، بدان معنی است که طحال می‌تواند بخشی از سیستم ایمنی بدن نیز محسوب شود.

طحال چه‌کاری را بر عهده دارد؟

طحال در زیر قفسه دنده در سمت چپ بدن قرار دارد. این بخشی از سیستم لنفاوی است و در کمک به بدن در مقابله با بیماری نقش دارد. این نقش بدان معنی است که می‌تواند بخشی از سیستم ایمنی نیز محسوب شود.

طحال عملکردهای زیر را برای بدن انجام می‌دهد:

 • تصفیه خون
 • از بین بردن سلول‌های خونی قدیمی، غیرطبیعی یا آسیب دیده
 • ذخیره سلول‌های خونی
 • مبارزه با عفونت ها
 • ارسال خون به کبد

زندگی بدون طحال نیز ممکن است، اگرچه ارگان بسیار مهمی است.

پزشکان ممکن است طحال را به دلیل آسیب یا بیماری، ازجمله سرطان خارج کنند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، زندگی فرد به‌طور اساسی تغییر نمی‌کند، اما ممکن است مستعد ابتلا به عفونت شوند و احتیاط لازم را انجام دهند.

چه عواملی باعث ایجاد سرطان طحال می‌شود؟

سرطانی که برای اولین بار در طحال شروع می‌شود یک اتفاق نادر است. محققان معتقدند که این بیماری در کمتر از ۲ درصد کل لنفوم ها و ۱ درصد از کل لنفوم های غیر هوچکین اتفاق می‌افتد. نوعی از سرطان که در طحال ایجاد می‌شود، لنفوم ناحیه طحال حاشیه طحال یا SMZL نامیده می‌شود که نوعی لنفوم غیر هوچکین محسوب می‌شود.

ازآنجاکه بیشتر سرطان‌های مؤثر بر طحال سرطان‌هایی هستند که از مکانی دیگر پخش می‌شوند، درک علل ابتلا به سرطان طحال به معنای جستجو در مواردی است که باعث این بیماری‌های دیگر می‌شود.

بیشتر سرطان‌هایی که در طحال شروع می‌شوند نوعی لنفوم یا لوسمی هستند. با توجه به عمل لنفوم اکثر اوقات، علت خاص لنفوم یافت نمی‌شود.

بااین‌وجود محققان فاکتورهایی را شناسایی کرده‌اند که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد، ازجمله:

 • افزایش سن
 • مرد بودن
 • تضعیف سیستم ایمنی بدن توسط بیماری‌هایی مثل ایدز، مصرف داروهای پیوند عضو
 • داشتن خویشاوند مبتلا به سرطان
 • سابقه ابتلا به بیماری‌های خونی
 • قرار گرفتن در معرض اشعه

مطالعات متعددی ارتباط بین عفونت مزمن با ویروس هپاتیت C و خطر ابتلا به یک نوع خاص از سرطان موسوم به لنفوم غیرهوچکین سلولی B را مشخص کرده‌اند که می‌تواند منجر به سرطان طحال شود.

علائم سرطان طحال چیست؟

افراد مبتلا به سرطان طحال ممکن است در برخی موارد علائم مختلفی داشته باشند یا اصلاً هیچ‌کدام از آن‌ها بروز نکند. تقریباً ۲۵ درصد از مبتلایان به سرطان طحال علائم نشان نمی‌دهند.

شایع‌ترین علائم سرطان طحال:

 1. طحال بزرگ‌شده، که ممکن است دو برابر بزرگ‌تر از حد نرمال باشد
 2. درد در شکم، معمولاً در گوشه فوقانی سمت چپ
 3. ضعف
 4. کاهش وزن غیرقابل توضیح
 5. خستگی
 6. تب
 7. عرق شبانه
 8. سطح بالای لنفوسیت‌ها در خون وجود دارد

بااین‌حال، به یاد داشته باشید که طحال بزرگ‌شده لزوماً به معنای ابتلا به سرطان طحال نیست.

علائمی که ممکن است مشکلی ایجاد شود

گره‌های لنفاوی متورم ممکن است نشانه‌ای از سرطان طحال باشد. سرطان طحال اغلب به‌ویژه به دلیل لنفوم و لنفوم غیر هوچکین است، بنابراین آگاهی از علائم این بیماری بسیار مفید است.

سرطان طحالسرطان طحال چه علائم و نشانه هایی دارد؟

علائم شامل:

 1. گره‌های لنفاوی متورم اما معمولاً دردناک در زیر بغل، کشاله ران و طرفین گردن
 2. احساس خستگی
 3. لرزهای متناوب و تب
 4. کبودی سریع
 5. عفونت‌های مکرر
 6. تورم و گاه درد در شکم
 7. اشتهای کم
 8. احساس سیری بعد از خوردن غذای بسیار کم
 9. کاهش وزن بدون دلیل

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

افراد دارای هر یک از علائم ذکر شده در بالا، در صورت لزوم باید به پزشک مراجعه کنند. به خاطر داشته باشید که مواردی غیر از سرطان نیز باعث این علائم می‌شود. به‌عنوان‌مثال، یک عفونت می‌تواند منجر به تورم غدد لنفاوی شود.

ازآنجاکه آزمایش غربالگری سرطان طحال وجود ندارد و بیماری بدون علائم ممکن است ایجاد شود، همیشه عاقلانه است که پزشک علائم مربوط به آن را بررسی کند.

راه‌های تشخیص سرطان طحال 

پزشکان از ابزارهای مختلفی برای تشخیص سرطان طحال استفاده می‌کنند. مستقیم‌ترین و قطعی‌ترین روش، برداشتن و آزمایش نمونه‌ای از بافت طحال است. این همچنین تهاجمی‌ترین روش است و پزشکان ابتدا ترجیح می‌دهند از روش‌های دیگر استفاده کنند.

گزینه‌های دیگر شامل:

 1. گرفتن تاریخچه پزشکی
 2. توموگرافی
 3. درخواست آزمایش خون
 4. تنظیم آنالیز مغز استخوان

پزشکان به دنبال سرنخ‌هایی برای کمک به آن‌ها در تشخیص و احتمالاً درمان سرطان طحال در هنگام صحبت با فرد در مورد:

 1. سابقه هپاتیت مزمن C یا B
 2. تاریخچه بیماری‌های خود ایمنی
 3. استفاده از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی

راه‌های درمان سرطان طحال

شیمی‌درمانی ممکن است برای درمان سرطان طحال استفاده شود. درمان‌های متداول سرطان طحال شامل موارد زیر است:

 • جراحی به نام اسپلنکتومی که بخشی یا کل طحال را خارج می‌کنند.
 • پرتو درمانی
 • شیمی‌درمانی

ازنظر تاریخی، اسپلنکتومی اغلب اولین درمانی بود که مورداستفاده قرار می‌گرفت و مطالعات نشان داده است که بیشتر افرادی که این عمل جراحی را انجام داده‌اند به مدت ۵ سال به درمان بیشتری احتیاج ندارند.

بااین‌حال، درمان با آنتی‌بادی ساخته‌شده توسط انسان به نام ریتوکسیماب نشان داده شده است که تقریباً به اندازه عمل جراحی در کاهش علائم در افراد مبتلا به سرطان طحال مؤثر است. همچنین، استفاده از آن راحت‌تر از جراحی است. افراد بدون علائم لزوماً نیاز به معالجه درمانی ندارند، اما از آن‌ها خواسته می‌شود هر ۶ ماه یک‌بار برای آزمایش خون و ارزیابی پزشک خود مراجعه کنند.

جلوگیری از سرطان طحال 

خوردن غذاهای پرچرب و درنتیجه افزایش وزن بیش‌ازحد، هر دو با خطر بیشتر ابتلا به لنفوم غیر هوچکین مرتبط هستند. اتخاذ یک رژیم غذایی سالم، کم‌چرب و حفظ وزن مناسب از اقدامات مثبت مراقبت از خود می‌باشد که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های جدی و مزمن دیگر را نیز کاهش دهد.

پکیج دانلودی درمان دائمی زود انزالی

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی + فایل صوتی دوره + برنامه تمرینی + آموزش تصویری تمرینات + موسیقی تراپی + پشتیبانی 35 روزه

اطلاعات بیشتر
منبع
نصرینوnoskheگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا