بیماری ها

سلولیت (تجمع چربی)؛ علل، علائم و درمان قطعی با روش های پزشکی و خانگی

تجمع بافت چربی در ناحیه‌ای از بدن را چاقی موضعی یا به‌عبارت‌دیگر سلولیت می‌نامند. سلولیت اصطلاحی است که برای مشخص کردن توده‌هایی از چربی که معمولاً در باسن، ران و قسمت تحتانی بدن زنان می‌باشد، به‌کاربرده می‌شود. چربی ” سلولیت ” ازنظر فیزیولوژیک مشابه چربی طبیعی بدن است. این تجمع چربی معمولاً به‌صورت فرورفتگی‌هایی روی پوست نواحی خاصی از بدن مانند بین زانو و استخوان مفصل ران و بین ران و کفل ظاهر می‌شود.

سلولیت (Cellulitis) را باید از واژه سلولیت (Cellulite) به معنی تجمع بدشکل چربی‌هایی در زیرپوست به‌خصوص در خانم‌ها که در سوخت‌وساز آن‌ها اختلال به وجود آمده است افتراق داد.

این پدیده بدین‌صورت است که سلول‌های چربی در کیسه‌هایی، که در بین رشته‌های لایه‌های مختلف بافت پیوندی پوست نگه‌داشته می‌شوند، جمع می‌شوند. این رشته‌ها قابل‌گسترش نیستند، بنابراین به‌ویژه هنگامی‌که وزن افزایش می‌یابد یا پوست فشرده می‌شود، گلبول‌های چربی از شکل طبیعی خود خارج‌شده و به داخل فشرده می‌شوند و توده‌های پرتقالی شکلی از چربی را تولید می‌کنند.

پدیده سلولیت در زنان رایج‌تر است و به نظر می‌آید که هورمون زنانهٔ استروژن باعث می‌شود بیشتر چربی موجود در بدن زنان در اندام تحتانی (ران‌ها و باسن: جایی که ” سلولیت ” بیشترین بروز خود را دارد)، جمع شوند. اگرچه تئوری‌هایی مطرح می‌باشد که تأکیددارند عواملی از قبیل قابلیت ارتجاعی ضعیف پوست و ورزش نکردن در ایجاد سلولیت تأثیر داشته باشند ولی این موضوع به اثبات نرسیده است.

سلولیت گر چه یک عارضهٔ بالینی جدی محسوب نمی‌شود اما می‌تواند ظاهر نامطلوبی را ایجاد کند. همین ظاهر نامطلوب زمینه ارائه درمان‌های متفاوت را فراهم می‌کند. اگرچه درمان‌های زیادی مانند ماساژ یا کرم‌های برطرف‌کنندهٔ سلولیت، برای رفع سلولیت ارائه‌شده‌اند اما متأسفانه بسیاری از این درمان‌ها به‌اندازه‌ای که ادعا می‌کنند مؤثر نیستند.

علل بیماری سلولیت

سلولیت به علت اتصال وترهای ریشه‌ای به پوست که به هم متصل هستند و پوست را به لایه ماهیچه‌ای زیرش متصل می‌کند، ایجاد می‌شود. وتر، پوست را به بافت‌های عمیق‌تر متصل می‌کند (به همراه لایه‌هایی از چربی که در بینشان است). هنگامی‌که سلول‌های چربی تجمع پیدا می‌کنند در جهت خلاف پوست کشیده می‌شوند درحالی‌که وترهای بلند و محکم به جلو هل داده می‌شوند و این باعث ایجاد خلل و فرج می‌شود.

همچنین عوامل زیر موجب ایجاد سلولیت می‌شوند:

 • تحرک و ورزش نکردن: تحرک و ورزش باعث بهبود خون‌رسانی به بافت چربی زیرپوستی و سوخت‌وساز بهتر چربی‌ها می‌شود.
 • وراثت: بدین معنی که  اگر مادر شما سلولیت دارد شما هم احتمالاً”‌ این فرورفتگی‌های بدشکل را در اندام‌های خود خواهید یافت.
 • نوشیدن ناکافی آب: توصیه می‌شود روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشید.
 • خوردن غذاهای چرب و ناسالم ازنظر تغذیه‌ای
 • سیگار کشیدن
 • کاهش یا افزایش ناگهانی وزن
 • جریان ناکافی سیستم لنفاوی
 • جریان ناکافی خون در ناحیه زیرپوستی
 • در معرض نور آفتاب قرار گرفتن به مقدار زیاد
 • بعضی از آلرژی‌های غذایی
 • پیروی از رژیم‌های غلط غذایی به‌منظور لاغر شدن

علائم شایع سلولیت

سلولیت چه علائمی دارد؟

ظاهر سلولیت به‌صورت فرورفتگی‌هایی در پوست یا پوستی با سطح ناهموار است که گاهی شبیه پوست پرتقال می‌شود. حیطهٔ سلولیت بسیار گسترده است. موارد خفیف‌تر آن‌وقتی دیده می‌شود که اگر پوست را نیشگون بگیرید فرورفتگی در پوستی که نیشگون گرفته‌اید ظاهر می‌شود. در موارد خیلی شدید، سلولیت ظاهر پوست را چروکیده می‌کند و روی آن، نواحی پُر از برآمدگی و فرورفتگی دیده می‌شود. سلولیت در نواحی بین زانو تا ران و کفل بسیار رایج است اما در نواحی دیگر مثل پستان‌ها، زیر شکم و بالای بازو هم وجود دارد.

زمان برخورداری از مراقبت بالینی

سلولیت یک وضعیت پزشکی جدی نیست و درمان آن نیز ضروری نیست. در حقیقت خیلی از پزشکان سلولیت را به‌عنوان یک پدیده طبیعی در نظر می‌گیرند. این نوع سلولیت که کمی سطح پوست را مثل پوست پرتقال می‌کند، با چشم غیرمسلح هم قابل‌رؤیت است. درواقع سلولیت بیماری نیست، فقط نوعی ناهنجاری در زیبایی بدن ایجاد می‌کند. بیشتر، زنان هستند که دچار این نوع سلولیت هورمونی می‌شود. سلولیت لایه‌ای سطحی است که روی پوست قرار می‌گیرد. با حجم گرفتن سلول‌های چربی (تجمع چربی)، احتباس آب (بر اثر گردش خون نامناسب و لمفاتیک) و فیبروز (تغییر فیبرهای کُلاژن) هم به آن اضافه می‌شود. بر اساس پدیدهٔ اصلی می‌توان سلولیت‌ها را به ۳ نوع مختلف تقسیم کرد:

 • چربی (بر اثر ذخیرهٔ بیش‌ازحد چربی‌ها)
 • فیبری (بر اثر اختلال در تولید کُلاژن)
 • همراه با احتباس آب (بر اثر گردش خون نامناسب)

فاکتورهای افزاینده شانس ابتلا به سلولیت

 • جنسیت: زنان به‌مراتب بیش از مردان مستعد ابتلا به سلولیت هستند. شاید این بدان علت باشد که در زنان چربی به‌طور طبیعی در نواحی پایینی بدن (بین زانو و ران، کفل و ران) توزیع‌شده‌اند که نواحی رایج سلولیت هستند و قدرت ذخیرهٔ چربی در سلول‌های چربی مناطق مذکور چند برابر دیگر سلول‌های چربی است.
 • استرس
 • شیوه زندگیغیرفعال
 • استفاده از داروهای ضدبارداری هورمونی
 • تغییرات هورمونی در سنین مختلف زندگی زنان از قبیل بلوغ، بارداری، شیردهی و نیز یائسگی
 • سن: با افزایش سن، سلولیت بیشتر می‌شود چراکه از الاستیسیتهٔ پوست کم می‌شود.
 • وزن: افزایش وزن و چاقی می‌تواند سبب افزایش شانس ابتلا به سلولیت شود.
 • ژنتیک: این مشکل معمولاً خانوادگی است بنابراین ژنتیک نقش مهمی در پیشرفت سلولیت دارد.
مقاله پیشنهادی:  واکسن ام‌ام‌آر (MMR) برای چیست و چه عوارضی دارد؟

درمان سلولیت

در صورت داشتن رژیم غذایی صحیح و نیز فعالیت بدنی کافی، استفاده از دستگاه‌های با تکنولوژی‌های جدید که توسط مراکز مجهز انجام می‌پذیرد، می‌تواند در اصلاح سلولیت مفید واقع گردد. وسایل، محصولات و کرم‌های زیادی ادعای درمان سلولیت را دارند که تنها بخشی از آن‌ها در کاهش سلولیت نقش دارند. اکثر برندهای معتبر آرایشی دنیا محصولات درمان سلولیت را تولید کرده‌اند که کارایی و اثربخشی آن‌ها در آزمون‌های متعدد مورد تأیید قرارگرفته است. همهٔ تکنیک‌های درمانی، درمان قطعی سلولیت نبوده و بدون ورزش و تغذیه مناسب بی‌تأثیر خواهند بود.

تحقیقات نشان داده است که ماساژ پوست مجاور ناحیه سلولیت با قدرت کافی و منظم، می‌تواند در تغییر سایز و نیز ظاهر فرد مبتلابه سلولیت مفید واقع شود. در استفاده از دستگاه‌های ماساژ دهنده مجدداً باید تأکید نمود که دو نکته اساسی نباید نادیده گرفته شود: اول آن‌که از دستگاه‌های استاندارد برای این موضوع استفاده نمایید. نکته دوم آن‌که این موضوع حتماً باید توسط افراد مجرب و آموزش‌دیده برای شما انجام پذیرد. البته باید توجه داشت که این دستگاه‌ها در تغییر وزن مؤثر نیستند و برای نتایج بهتر درمانی، همراهی با یک رژیم غذایی مناسب و ورزش از ضروریات است. به‌طور خلاصه درمان‌های رایج در حل معضل سلولیت عبارت هستند از:

کاهش وزن:

برخلاف تصور خیلی از افراد که فکر می‌کنند فقط از چاقی موضعی یا سلولیت رنج می‌برند واقعیت آن است که خیلی از آنان به افزایش وزن کلی بدن یا چاقی هم مبتلا می‌باشند؛ لذا چه در آنان ‌که از چاقی کلی رنج می‌برند یا فقط سلولیت مشکل آنان است کاهش وزن از طریق یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم یکی از بهترین روش‌های درمانی خواهد بود.

کاهش وزن و انجام تمرینات کششی در ماهیچه‌های پا و ران و کفل می‌تواند سبب اصلاح شکل خلل و فرج‌های ظاهری پوست شود. البته لازم است ذکر شود که انجام ورزش‌های کششی سنگین در کوتاه‌مدت تغییری آن‌چنانی را به دنبال نخواهد داشت علاوه بر آن‌که معمولاً با دردهای اسکلتی به‌ویژه در ناحیه کمر همراه خواهد بود. از طرف دیگر فواید کاهش وزن از طریق رژیم غذایی به‌تنهایی، بدون انجام فعالیت بدنی منظم نیز خیلی محدود است، هرچند که بعد از کاهش وزن، برجستگی سلولیت کمتر می‌شود ولی به‌طور کامل محو نمی‌شود.

نوشیدنی آب:

آب نوشیدنبرای درمان سلولیت آب بنوشید

سعی کنید روزانه 6 الی 8 لیوان آب بنوشید. آب در افزایش استحکام پوست نقش زیادی دارد.

تغذیه مناسب:

رژیم غذایی خود را به سمتی پیش ببرید که از میوه‌های تازه، سبزیجات، مواد پروتئینی سالم و غلات بیشتر استفاده کنید و خوردن غذاهایی مانند نوشیدنی و خوراکی‌های فرآوری شده مانند نان سفید و نوشابه‌های گازدار و انرژی‌زا و البته شکر و نمک را به حداقل برسانید.

ماساژ دادن پوست:

یکی از راه‌های ساده برای اینکه این مشکل را برطرف کنید استفاده از گیاه لوفا برای از بین بردن چربی‌ها است. کافی است که بخشی از بدن که دچار مشکل شده است را به مدت 5 دقیقه در روز با اسفنج این گیاه و زیر آب گرم ماساژ دهید.[۱]

لیزر و فرکانس‌های رادیویی:

درمان سلولیت با لیزردرمان سلولیت با لیزر

یکی از راه‌های درمانی ارائه‌شده، لیزر و استفاده از سیستم فرکانس‌های رادیویی باشد. معمولاً گفته می‌شود که هردوی این سیستم‌ها سبب بهبود سلولیت بعد از دوره‌های درمانی ۲ بار در هفته می‌شود و نتایج تا ۶ ماه دوام دارد. اما این روش‌ها در طی سال‌های اخیر ارائه‌شده و معمولاً دارای استاندارد جهانی نبوده و فقط در بعضی از کشورها استفاده می‌گردند.

لیپوساکشن:

بعضی افراد جهت درمان سلولیت به لیپوساکشن متوسل می‌شوند. در طول لیپوساکشن، پزشک جراح یک تیوپ نازک را از طریق یک برش کوچک زیرپوست شما وارد می‌کند و بعد چربی را بیرون می‌کشد. گر چه لیپوساکشن اندام را متناسب می‌کند اما سلولیت را خارج نمی‌کند و می‌تواند ظاهر سلولیت را بدتر کند.

اندرمولوژی یا ماساژ به همراه مکش:

بعضی از درمان‌های سلولیت بر این پایه است که ماساژ با قدرت به همراه مکش سبب افزایش جریان خون می‌شود و نفوذ عروق خونی را در توده‌های کپسولی چربی امکان‌پذیر ساخته و بر این اساس باعث جابجایی سموم و کاهش حجم سلولیت می‌شود. در این روش منحصربه‌فرد که اندرمولوژی یا LPG نامیده می‌شود، از وسیله‌های دستی استفاده می‌کنند که پوست را بین غلتک قرار می‌دهد. شما بعد از مدتی متوجه تغییرات کمی در پوست می‌شوید. آنچه در این روش مهم است آن‌که مانند رادیوفرکوئنسی و نیز لیزر ۲ بار در هفته در یک دورهٔ ۱۰ جلسه‌ای باید انجام شود تا نتایج آن ظاهر گردد.

اندرمولوژی یکی از روش‌های جدید و پیشرفته در درمان سلولیت است که مزیت آن چنین است که اثربخشی آن مورد تأیید سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) قرارگرفته است. در این روش سیستم ماساژ با مکش ترکیب‌شده است و درواقع این روش نوعی از تکنیک ماساژ است. لازم است ذکر شود که اندرمولوژی در کنار دیگر روش‌های درمانی ازجمله اصلاح رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی، بسیار مفید واقع می‌شود. به‌طور طبیعی پس از ۶ جلسه از شروع درمان، نتایج این فرایند مشاهده می‌شود و هر چه که این درمان را ادامه دهید متوجه بهبود زیادی در سلولیت تان خواهید شد.

مقاله پیشنهادی:  آبله مرغان؛ علت و نشانه‌های آبله مرغان + درمان آبله مرغان

مزوتراپی:

این روند شامل تزریق محلولی شامل ترکیبی از آمینوفیلین، هورمون، آنزیم، عصاره‌های گیاهی و ویتامین و مینرال زیرپوست است. این درمان می‌تواند عوارض ناخواسته زیادی داشته باشد که شامل عفونت و جوش و سطح ناهموار روی پوست می‌شود.

کرم‌های سلولیت:

 

کرم‌ها که شامل ترکیبات مختلفی ازجمله ویتامین‌ها، مینرال‌ها، عصاره‌های گیاهی و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند، به‌عنوان درمان‌های سلولیت مشخص‌شده‌اند اما هیچ مطالعه‌ای نشان نداده که کرم‌ها سبب بهبودی گردند و در بعضی از موارد مواد موجود در این محصولات باعث جوش و واکنش‌های پوستی می‌شود.

اندرمولوژی:

اندرمولوژی به‌عنوان یک استاندارد طلایی و یک روش سالم و مؤثر برای درمان سلولیت، چربی‌های موضعی و چین‌وچروک پوست شناخته‌شده است. یک پدیده کاملاً طبیعی، بدون ضرر و غیرتهاجمی که نتایج عالی و قابل‌توجه و ماندگاری را به بار آورده است. وقتی سلول‌های چربی نمی‌سوزند، سلول‌ها، چربی مقاوم به ورزش و رژیم را ذخیره می‌کند و سطح پوست، نمای پرتقالی شکل پیدا می‌کند. درواقع سیستم رولینگ که با مکش ترکیب‌شده است درمان سلولیت را سبب می‌شود.

این تحریک مکانیکی تکرارشونده متابولیسم سلول‌های چربی را مجدداً فعال می‌سازد، تجمع سلول‌های چربی شکسته می‌شود و درنتیجه سلول‌های چربی حذف می‌شوند و بدن فرم بهتری پیدا می‌کند. بافت سلولیت صاف‌تر می‌شود و ناهمواری‌های پوست به میزان قابل‌توجهی کمتر می‌گردد و تبادلات مایعات لنف افزایش می‌یابد. اندرمولوژی به کمک سیستم LPG برای مدت حدوداً ۲۰ سال است که در دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد و روزانه ده‌ها هزار نفر از مردم در کل دنیا از منافع این شیوه پیشرفته بهره‌مند می‌گردند. این دستگاه هوشمند باقابلیت تنظیم و تطبیق با هر نوع بافتی بوده و در قسمت‌های مختلف بدن با دو مکانیسم لیفت ماساژ و لیپوماساژ نتایج فوق‌العاده‌ای به بار آورده است.[۲]

رژیم غذایی برای سلولیت

درمان سلولیت به‌طور خلاصه با رژیم غذایی، ورزش کردن و نیز ماساژ دادن تعریف می‌شود. یک رژیم غذایی با کالری پایین می‌تواند به کاهش دادن کالری مصرفی کمک کرده و چربی‌ها را از تشکیل سلولیت بازدارد. البته ذکر این نکته ضروری است که هیچ رژیم غذایی نمی‌تواند باعث شود چربی تنها از پایین‌تنه شما دور شود، مطمئناً چربی نواحی دیگر بدن شما نیز کاهش می‌یابد؛ ولی رژیم‌های غذایی منطقی که با کاهش وزن تدریجی همراه باشند معمولاً به کاهش حجم چربی بیشتر، در ناحیه‌ای که بیشترین تراکم چربی را دارد منجر می‌شوند.

ارکان یک رژیم غذایی مطلوب در سلولیت:

به‌عنوان یک اصل کلی، اگر رژیم غذایی خود را کنترل نمایید، سلولیت می‌تواند کاهش یابد. در این بخش به‌عنوان بخشی از مبارزه در جهت کاهش سلولیت بر اجزای اصلی یک رژیم غذایی سالم ضد سلولیت متمرکز می‌شویم.

یک رژیم غذایی ضد سلولیت با بهبود عملکردهای مرتبط؛ مثل جریان لنف و جریان خون در بدن در کاهش سلولیت مفید است. یک نکتهٔ مهم برای بهبود سلولیت و نیز برای بهبود روند سلامت کلی، تغذیه خوب و سالم و اجتناب از مصرف سموم غذایی و مصرف آب فراوان برای شستشوی سموم بدن و پاک‌سازی بدن از سموم است.

قانون اصلی در مورد رژیم غذایی مقابله‌کننده با سلولیت عبارت است از: محدود کردن مصرف چربی و فست فودها و برخورداری از فعالیت بدنی مکفی.

در روند اصلاح رژیم غذایی می‌بایست اولاً مصرف رژیم غذایی پرچرب نظیر محصولات لبنی چرب، غذاهای حاضری، غذاهای حاوی نگهدارنده‌ها، غذاهای روغنی و غذاهای شیرین حاوی شکر و غذاهای تصفیه‌شده را کاهش داد. این غذاها کالری اضافه را فراهم کرده و متابولیسم بدن را کند می‌نمایند که درنتیجه شانس ابتلا به سلولیت را می‌افزایند.

مصرف فراوان میوه‌ها و سبزیجات: چراکه آن‌ها غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و پاک‌کننده‌های طبیعی بدن هستند و به کاهش سموم تجمع یافته و تصفیه بدن کمک می‌نمایند. درواقع مواردی مثل ژله، شکلات‌ها، همبرگر، چربی گوشت قرمز و… می‌توانند کالری بالایی دربرداشته باشند و نه‌تنها افراد را در معرض سلولیت قرار می‌دهند بلکه همچنین شانس ابتلا به برخی عوارض مهم دیگر مثل افزایش سطوح کلسترول خون و افزایش سطوح هورمون‌های خون که می‌توانند منجر به بیماری‌های قلبی گردند را افزایش دهد.

از طرف دیگر می‌بایست از مصرف هر نوع الکل و دخانیات و هر ماده‌ای که بتواند متابولیسم بدن را کاهش دهد یا سطوح آنزیم‌ها و هورمون‌های بدن را تغییر دهد و درنهایت منجر به تشدید سلولیت گردد، اجتناب نمود.

میوه‌ها و سبزیجات تازه حاوی مقادیر فراوانی از ترکیبات فیبر، فیتو کمیکال‌ها و مواد معدنی ضروری هستند که به بدن در رفع سموم کمک کرده و تمام سیستم‌های بدن را بهبود می‌دهد و نهایتاً منجر به کاهش چربی‌هایی که در مناطق مختلف بدن تجمع می‌یابند می‌گردد.

میوه و سبزی‌ها شامل آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی هستند که به کاهش تخریب بدن توسط رادیکال‌ها کمک می‌کنند.

ضمناً برخی از غذاهای خاص به کاهش سلولیت در بدن کمک می‌کنند ازجمله توت‌ها، پرتقال، رازیانه، گوجه فرنگی، اسفناج، بروکلی، گشنیز، هویج، توت سیاه یا آبی، فلفل سیاه. همه موارد مذکور بسیار کم‌کالری ولی حاوی مواد مغذی هستند و به حفظ وزن و همچنین بازسازی سطوح آنزیم‌ها و هورمون‌ها در بدن کمک می‌نمایند.

مقاله پیشنهادی:  دیابت بی مزه (اینسیپیدوس)؛ علل، علائم، تشخیص و درمان آن

برخی متخصصین تغذیه نیز طرفدار مصرف روغن زیتون و روغن ماهی (شامل اسیدهای چرب امگا ۳) هستند. مصرف اسیدهای چرب ضروری و مفید به‌جای چربی‌های ناسالم مفید است و می‌بایست مصرف روغن‌های زیتون، بذر کتان، کانولا و گردو و همچنین روغن ماهی‌های آب سرد را در رژیم غذایی لحاظ نمود.

بعضی تصور می‌کنند که سمومی در بدن باعث ایجاد سلولیت می‌باشد؛ ولی هیچ مدرک علمی برای این موضوع وجود ندارد. بااین‌وجود، بعضی از پزشکان معالجِ سلولیت، با این نظریه مخالف هستند و یک رژیم غذایی ” پادزهر ” (detoxing) را به‌عنوان درمان سلولیت ارائه می‌دهند. اگرچه یک رژیم غذایی پادزهر کمک می‌کند تا سلولیت، کمی بهتر شود ولی معمولاً به این دلیل است که رژیم‌های پادزهر، کم‌کالری هستند و بنابراین مُسبب کاهش وزن شده که این کاهش وزن باعث کاهش بافت چربی و نیز مایعات از محل سلولیت و درنهایت تغییر سایز خواهد بود. آنچه مسلم است بهبود سلولیت علاوه بر رژیم غذایی سالم نیازمند ورزش و فعالیت بدنی می‌باشد.

توصیه‌های ساده خانگی برای درمان سلولیت بدون دارو

نگاهی به تغییرات سبک زندگی زیر بیندازید:

1. ورزش منظم:

ورش هوازیورزش بریا درمان سلولیت

ورزش، گردش خون و دیگر مایعات بدن را بهبود می‌بخشد. گردش خوب به بدن شما کمک می‌کند تا سموم را سریع آزادکرده و ظرفیت ریه‌ها را بهبود بخشد و باعث می‌شود که هرگز کمبود اکسیژن برای سلول‌ها وجود نداشته باشد.

بسیاری از مردم سلولیت را به‌عنوان نشانه‌ای از پیری در نظر می‌گیرند، چون باعث می‌شود پوست برآمده و شل شود. خوشبختانه می‌توانید با ورزش منظم و خوردن رژیم غذایی سالم از آن اجتناب کنید.

اسکات، استپ آپ، ایروبیک برخی تمریناتی هستند که می‌توانید امتحان کنید.

2. هیدراته بمانید:

هنگامی‌که از سلولیت رنج می‌برید، نوشیدن آب کافی خیلی مهم است، چون آب بدن یکی از عواملی است که باعث سلولیت می‌شود. سلول‌های شما به آب زیادی برای فرآیندهای متابولیکی نیاز دارند تا سموم را تخلیه کنند. هشت تا ده لیوان روزانه لازم است.

3. از نشستن جلو میز در تمام روز خودداری کنید:

اگر شغلی دارید که نیازی نیست که تمام روز بنشینید، شانس بزرگی برای مبارزه با سلولیت دارید. در مقابل، چطور می‌توانید سلولیت را حذف کنید درحالی‌که شغل شما همیشه جلوی کامپیوتر است. بسیاری از متخصصان امراض پوستی به این موضوع جواب داده‌اند که یک تغییر کوچک می‌تواند منجر به روند زیادی شود.

به‌جای نشستن پشت میز در تمام روز، باید یک‌زمان خاصی از روز را صرف ایستادن و کمی راه رفتن در اطراف دفتر خود کنید. این‌ها همه تغییرات کوچکی هستند که می‌توانید انجام دهید تا به شما کمک کند.

4. وزن مناسب:

وزنداشتن وزن مناسب برای پیشگیری و درمان سلولیت

اضافه‌وزن نه‌تنها به توسعه سلولیت کمک می‌کند، بلکه باعث بروز برخی مشکلات سلامتی نیز می‌شود. پی گیری وزن می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به این وضعیت پوست کمک کند. برای افرادی که اضافه‌وزن دارند، کاهش وزن می‌تواند مفید باشد. یک رژیم غذایی سالم و ورزش به کنترل وزن و نیز کاهش برآمدگی‌های روی ران شما کمک خواهد کرد.

5. ماساژ:

روش ساده‌ای که برای خلاص شدن از شر سلولیت بر روی ران دارید، ماساژ است. فواید زیادی برای بدن دارد و درعین‌حال سلولیت را کاهش می‌دهد. شما می‌توانید این کار را در خانه و یا با کمک یک ماساژور انجام دهید.

بافت پوست شمارا کش می‌دهد که فرورفتگی سلولیت را بهبود می‌دهد. شما هم‌چنین می‌توانید از کرم ماساژ استفاده کنید که همان مزایا را ارائه می‌دهد، اما عامل اصلی هنوز فرآیند ماساژ است.

6. اجتناب از سیگار کشیدن و پوشیدن لباس‌های تنگ:

علاوه بر غذاهایی که باعث سلولیت بر روی ران و بدن می‌شوند، سیگار کشیدن و پوشیدن لباس تنگ عواملی هستند که باید از آن‌ها اجتناب کنید.

سیگار کشیدن باعث کاهش جریان رگ‌های خونی می‌شود که باعث تضعیف و قطع رابطه کلاژن می‌شوند. باعث می‌شود بافت‌های ارتباطی به‌راحتی آسیب ببینند.

درنتیجه، سلولیت به وجود می‌آید. علاوه بر این، لباس‌های تنگ می‌تواند گردش و جریان خون را کاهش داده و منجر به ظهور این وضعیت پوستی شود.

7. بدن خود را به‌طور منظم برس بکشید:

برس کشیدن بدن یک‌راه ساده برای خلاص شدن از ظاهر زشت سلولیتی است.

این روش معمول را تمرین کنید تا تأثیر کلیدی را روی ران خود ببینید. این حقیقت وجود دارد که ضربه‌های قوی بر روی آن ناحیه می‌تواند به حذف چربی در ران شما کمک کند. بنابراین، بدن خود را به‌طور مرتب برس بکشید، تا با سلولیت مبارزه کنید.

پیشگیری از سلولیت

اگرچه هیچ راه قاطعی برای جلوگیری از ابتلا به سلولیت وجود ندارد بااین‌وجود توصیهٔ عمومی آن است که از افزایش وزن خودداری کنید چراکه زمینه بروز سلولیت در افراد چاق به‌مراتب بیشتر می‌باشد. جلوگیری از افزایش وزن با ترکیب تغذیه سالم و ورزش امکان‌پذیر خواهد بود. در انتخاب ورزش مناسب نیز باید ترکیب ورزش‌های هوازی و مقاومتی مورداستفاده قرار گیرد. در انجام تمرینات ورزشی حرکات کششی گرچه ضروری است ولی حفظ استحکام و مطلوبیت بافت پوست بسیار دشوار است.

کتاب الکترونیکی رمان شازده کوچولو اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی پنج زبان عشق، گری چاپمن اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی ذهن آگاهی برای مدیریت استرس اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی چگونه ازدواج را به موفقیت تبدیل کنیم؟ اطلاعات بیشتر
کتاب اکترونیکی مارپیچ رو به بالا (وارونه سازی جریان افسردگی) اطلاعات بیشتر
دانلود کتاب غلبه بر ناتوانی جنسی (اختلال در نعوظ) اطلاعات بیشتر

پکیج دانلودی درمان دائمی زود انزالی

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی (182 صفحه) + فایل صوتی کتاب (132 دقیقه) + کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل + برنامه تمرینی 4 هفته ای + آموزش تصویری تمرینات ورزشی + موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
wikipedianamnakگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا