سلامت استخوان

علت صدا دادن مفاصل کمر و روش های درمان آن

در این مطلب به بررسی علل صدا دادن مفاصل کمر و روش های درمان آن خواهیم پرداخت، باما همراه باشید 🙂

ستون فقرات که در اصطلاح عامیانه به آن استخوان کمر نیز گفته می‌شود، یک قسمت بسیار مهم از سیستم اسکلتی انسان را تشکیل می‌دهد.

این ستون از ۲۴ مهره تشکیل‌شده است که به‌وسیله دیسک‌های بین مهره‌ای از یکدیگر جداشده‌اند. ستون فقرات کمری (لومبار) که به آن پایین کمر گفته می‌شود، پایین‌ترین قسمت از ستون فقرات است و بلافاصله در زیر آن، مفصل ساکروایلیاک قرار دارد که نیروی وزن بدن بر روی آن وارد می‌شود.

بیشترین و شایع‌ترین مشکلات کمر هنگامی به وجود می‌آید که فشاری بیشتر از حد قابل‌تحمل برای مهره‌های پایین کمر یا مفصل ساکروایلیاک بر روی آن‌ها وارد شود. گاهی اوقات هم‌صدا دادن کمر می‌تواند نشانه‌ای از فشار زیاد و کشیدگی ناحیه پایین کمر باشد.

عوامل مؤثر در صدا دادن کمر

دست‌کاری مفصل عامل موثر در صدا دادن کمر

متخصصین معتقدند که این صداها هنگامی شنیده می‌شود که گازهای موجود در مایع سینوویال در مفاصل و مهره‌های کمر به‌طور ناگهانی آزاد می‌شوند. این صداها به‌خودی‌خود معمولاً ضرری ندارند، اما درصورتی‌که با کمردرد همراه باشد، بیمار باید حتماً به پزشک مراجعه کند.

تغییر در موقعیت تاندون در زمان حرکت دادن یک مفصل

این صدا هنگامی شنیده می‌شود که تاندون یک مفصل که کمی از جایگاه خود خارج‌شده است، به‌جای اصلی خود برگردد. این صدا می‌تواند به خاطر کشیده شدن رباط‌ها در هنگام حرکت دادن مفصل نیز باشد.

کشیدگی و فشار بر مفاصل

کشیدگی و فشار بر مفاصل یا ساختارهای حمایت‌کننده از آن‌ها از قبیل رباط‌ها، تاندون‌ها یا غضروف: این ساختارهای حمایتی به‌صورت متوالی هر یک وظیفه خود را انجام می‌دهند و درمجموع، بیشترین دامنه حرکتی ممکن را برای یک مفصل تأمین می‌کنند. برای مثال:

1. غضروف

که یک نوع بافت همبند است که قسمت انتهای استخوان‌ها را می‌پوشاند و از اصطکاک و ساییدگی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

2. رباط‌ها

بافت‌های همبندی هستند که استخوان‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند. تاندون‌ها نیز استخوان را به ماهیچه‌ها متصل می‌کنند.

وجود مجموعه این ساختارهای حمایتی باعث پایداری یک مفصل می‌شود؛ بنابراین اگر هر یک از آن‌ها به خاطر مصدومیت شدید یا فشار و کارکرد مداوم مفصل دچار آسیب‌دیدگی شود، صداهایی که از مفصل شنیده می‌شود نیز بیشتر خواهد شد.

بیماری هایی که موجب صدا دادن کمر می‌شوند؟

بعضی از بیماری‌ها و عوارض تخریب‌کننده مفصل نیز می‌توانند باعث جابه‌جا شدن قطعات استخوانی (مهره‌ها) و به هم خوردن ترتیب منظم آن‌ها در ستون فقرات شوند. این حالت نیز می‌تواند موجب ایجاد صدای تق‌تق در ناحیه ستون فقرات کمری شود. مهم‌ترین بیماری‌های تخریبی ستون فقرات عبارت است از:

آرتروز ستون فقرات:

یک عارضه پزشکی است که در اثر تخریب بافت‌های غضروفی در مفاصل به وجود می‌آید. ساییده شدن غضروف‌های مفاصل ستون فقرات می‌تواند باعث ایجاد صدای تق‌تق در کمر شود؛ زیرا با ساییده شدن این غضروف‌ها، استخوان مهره‌ها بر روی‌هم کشیده می‌شوند و صدا می‌دهند.

علل اصلی صدا دادن کمر

دیسک کمر:

یکی دیگر از ضایعات تخریبی کمر است که طی آن، دیسک‌های بین مهره‌ای که در فاصله بین قطعات استخوانی در ستون فقرات قرارگرفته‌اند، ضعیف شده یا از جای خود بیرون می‌زنند (فتق دیسک). درنتیجه، دیواره سخت خارجی دیسک پاره می‌شود و ماده ژلاتینی نرمی که توسط این دیواره سخت احاطه‌شده است به بیرون نشت می‌کند.

ورم دیسک‌ها در قسمت پایین کمر:

این عارضه حتی می‌تواند بر اعصاب نخاعی که در اطراف ستون فقرات قرارگرفته‌اند نیز فشار وارد کند و باعث ایجاد کمردرد شود. صداهای کمر می‌تواند به خاطر تغییر در میزان تراکم استخوان‌ها نیز باشد.

چه زمانی صدا دادن کمر خطرناک است؟

اگر زمانی که کمر شما صدا می‌دهد، احساس درد می‌کنید لازم است برای درمان این مشکل به پزشک مراجعه کنید. مطالعات انجام‌شده در این خصوص نشان داده است که صداهایی که در هنگام شکستن مفاصل انگشت‌ها و یا قولنج کمر شنیده می‌شود، هیچ ضرر جدی برای فرد ندارد.

اما در تحقیقات دیگری هم ثابت‌شده است که شکستن مکرر قولنج می‌تواند به بافت‌های نرم کمر آسیب برساند. در مورد مفاصل انگشتان دست هم این کار می‌تواند باعث ضعیف شدن گیرایی انگشت‌ها و ورم دست‌ها شود.

درمان صدا دادن کمر

روش‌های کایروپرکتیک

درمان صدا دادن کمر با کایروپرکتیک درمانی

صدا دادن کمر که در اثر آزاد شدن گازهای به دام افتاده در مایع سینوویال ایجاد می‌شود، مشکل خطرناکی نیست و در عمل، جای هیچ نگرانی ندارد. شکستن مفصل یا شکستن قولنج یک رفتار کاملاً شایع در بین عموم است که طی آن، فرد مفصل‌های خود را خم می‌کند و روی آن فشار می‌آورد تا گرفتگی مفصل را رفع کند.

اما باید دقت کنید که گاهی اوقات شکستن قولنج کمر می‌تواند باعث کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر شود. درواقع تغییر در وضعیت هر یک از ماهیچه‌ها، تاندون‌ها یا سایر ساختارهای حمایت‌کننده از مهره‌های کمر می‌تواند باعث شود که مهره‌ها از جایگاه عادی و طبیعی خود جابه‌جا شوند.

صدای قیژ قیژ که گاهی از کمر شنیده می‌شود نیز می‌تواند به علت همین جابه‌جا شدن استخوان‌های ستون فقرات باشد؛ بنابراین هرگونه جابه‌جایی یا دررفتگی در ستون مهره‌ها یا مفصل ساکروایلیاک باید فوراً اصلاح شود.

ماساژ درمانی

درمان صدا دادن کمر با ماساژ

ماساژ عمیق بافت‌های نرم و یا  فیزیوتراپی می‌تواند به جلوگیری از صدا دادن کمر کمک نماید. اگر صدا دادن کمر همراه با درد باشد، بهتر است در اسرع وقت در مورد آن با یک پزشک مشورت کنید.

درمان عامل زمینه‌ای

قاعدتاً روش درمانی مورداستفاده برای این منظور به نوع عامل زمینه‌ای که باعث صدا دادن کمر شده است بستگی خواهد داشت:

درصورتی‌که وجود ضایعات تخریبی مفاصل در یک بیمار تشخیص داده شود، احتمالاً داروهای مسکن یا ضدالتهاب برای او تجویز می‌شود.

مصرف این داروها باید با اقدامات خود مراقبتی همراه باشد. از انجام هر نوع فعالیت فیزیکی که ممکن است باعث دررفتگی یا جابه‌جا شدن مهره‌های ستون فقرات شود و یا فشار زیادی را بر روی مفاصل ناحیه پایین کمر (لومبار) وارد کند، اکیداً باید خودداری شود.

انواع مختلف روش‌های فیزیوتراپی که بر اساس نوع عامل زمینه‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرند، شامل موارد زیر است:

  • الکتروتراپی (TENS)
  • مگنت‌تراپی
  • درمان اولتراسوند
  • شاک‌ویو تراپی
  • اوزون تراپی
  • پی آر پی (PRP)
  • تزریق کورتیزون
  • ورزش درمانی

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر مفصل آسیب‌دیده شروع به صدا کردن بکند، پزشک با عکس‌برداری از آن احتمال شکستگی را بررسی می‌کند. در غیر این صورت، کار خاصی لازم نیست بکنید اما اگر صدا کردن مفصل به دنبال زمین خوردن یا وارد شدن ضربه‌ای به آن شروع‌شده است حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

4.3/5 - (31 امتیاز)
منبع
namnakbeytootesalamatiگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا