ضرب المثل

معنی ضرب المثل اگر پیش همه شرمنده ام، پیش دزده رو سفیدم!

مفهوم ضرب المثل اگر پیش همه شرمنده ام، پیش دزده رو سفیدم!

این داستان درباره‌ی یک مرد ثروتمند است که تصمیم می‌گیرد یک مهمانی با شکوه و درخور برگزار کند. او تمام صاحبان ثروت و افراد معروف شهر را دعوت می‌کند و همه‌ جزئیات مراسم را به طور کامل برنامه‌ریزی می‌کند.

تبلیغات

میزبان از هیچ کمبودی در مهمانی خوشش نمی‌آید و تمام خدمتکاران را برای انجام وظایفشان در نقاط مختلف خانه مشغول می‌کند. یکی از خدمتکاران که مریض است، مسئولیت مرتب کردن کفش‌های میهمانان را به عهده دارد.

در روز میهمانی، هنگامی که میهمانان به تدریج وارد خانه می‌شوند، یکی از آن‌ها فریاد می‌زند که ساعت جیبی طلایی‌اش دزدیده شده است. همه میهمانان تعجب می کنند زیرا در میان آن‌ها کسی نیست که به دزدی معروف باشد. هرکس نظری را مطرح می‌کند. یکی از میهمانان می‌گوید شاید فراموش کرده‌اید؟ دیگری می‌گوید بار دیگر جیب‌های لباس‌هایتان را بررسی کنید.

این حادثه باعث شکست مهمانی می‌شود و میزبان نمی‌خواهد هزینه‌ها و زحماتش بیهوده هدر رود. یکی از مهمانان پیشنهاد می‌دهد تمام کسانی که قصد خروج از خانه را دارند، بازرسی شوند تا دزد پیدا شود. اما این پیشنهاد توهینی به مهمانان است و هیچ کس تمایلی به پذیرش آن ندارد.

ناگهان یکی از میهمانان می‌گوید که دزد را پیدا کرده است و به یکی از خدمتکاران اشاره می‌کند. خدمتکاران به سمت آن مرد می‌روند و لباس‌های او را بررسی می‌کنند. خدمتکار مریض که دیگر نیرویی برای بلند شدن ندارد، می‌گوید: اگر پیش همه شرمنده‌ام، پیش دزده‌ رو سفیدم.

تبلیغات

ساعت دزد پیدا نمی‌شود و میزبان به سمت مردی که تهمت زده بود می‌رود و می‌گوید جیب‌های لباسش را بررسی کند. در نهایت، ساعت در جیب او پیدا می‌شود.

در این داستان، آدم بی‌گناهی که قادر به دفاع از خود نیست، از این عبارت استفاده می‌کند تا بگوید اگر پیش همه شرمنده است، اما نسبت به دزدها بسیار بهتر دارد. به این معنا که اگر در مقابل افراد عادی قدرت دفاع و مقابله ندارد، در مقابل افراد بدجنس و بی‌رحم قوی‌تر عمل می‌کند.

4/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا