روانشناسی

چگونه از ضمیر ناخودآگاه خود استفاده کنیم؟

فعالسازی ضمیر ناخودآگاه با کمی تمرین و ممارست کاملاً ممکن است. در حالی که بسیاری کتاب‌ها، مطالعات و تحقیقات در مورد ضمیر ناخودآگاه ما انجام شده است، دانشمندان هنوز به طور کامل برخی از عملکردهای آن و چگونگی گسترش و افزایش قدرت بالقوه پنهان ذهن ما به طور وسیع را کاملاً درک نکرده‌اند.

یکی از چیزهایی که مطمئناً می دانیم این است که ضمیر ناخودآگاه ما از اندیشه‌های ما اطاعت می‌کند و آنچه که ما از طریق نقشه کشی در افکار می‌خواهیم را برایمان به ارمغان می‌آورد. ما اغلب این جملات را می‌شنویم، “ما همان هستیم که می‌اندیشیم” یا “ما چیزی می‌شویم که اغلب به آن می‌اندیشیم” زیرا افکار انرژی هستند و ضمیر ناخودآگاه ما آن‌ها را به واقعیت تبدیل می‌کند.

شما می‌توانید به آنچه که در زندگی می‌خواهید برسید در صورتی که بدانید چگونه برنامه ضمیر ناخودآگاهتان را راه اندازی و فعال کنید. هرکس می‌تواند سلامت، خوشحال، ثروتمند و موفق باشد اگر از ضمیر ناخودآگاه خود به خوبی بهره مند شود.

چگونه وارد ضمیر ناخوداگاه شویم؟

در زیر 5 تمرین گفته شده است که هرکسی می‌تواند با استفاده از آن به ضمیر ناخودآگاه با برنامه و خوب برای رسیدن به هرچه در زندگی می‌خواهد، دست یابد.

1- تعمق (مدیتیشن)

مدیتیشنانجام مدیتیشن برای فعال کردن ضمیر ناخودآگاه

تعمق یک روش بسیار قدرتمند برای کمک به رسیدن به یک ذهن قدرتمند و فعال است. علم ثابت کرده است که تعمق مزیت‌های بسیاری از جمله کاهش استرس، ایجاد خلاقیت، تازه سازی و تقویت قدرت ذهنی دارد و به ما برای جذب بهتر آنچه در زندگی می‌خواهیم، اجازه می‌دهد.

افراد مشهور موفق، مانند اپرا وینفری، جان آسارف، جک کانفیلد، استیو جابز، دکتر جو ویتال و آریانا هافینگتون از طرفداران انجام تعمق هستند. در واقع اکثر این افراد موفق، دیگران را به تمرین تعمق تشویق می‌کنند و آن را بخشی از زندگی روزمره خود می‌دانند.

اساساً، پنج دسته مهم از امواج مغزی در سر ما وجود دارد، که هرکدام در هماهنگی با فعالیت‌های فیزیکی و الگوهای فکری ما هستند. و هدف تعمق کاهش سرعت موج‌های مغزی است، زیرا با کاهش سرعت موج‌های مغزی، تمایل داریم فاصله‌ی زمانی بین افکارمان داشته باشیم و به این ترتیب، ما می‌توانیم شانس‌های بهتر را برای انتخاب افکار سرمایه گذاری و فعال داشته باشیم.

تعمق آسان است. برای شروع یک مکان بدون سرو صدا و راحت برای نشستن را انتخاب کنید، فقط آرامش داشته باشید و صاف بنشینید و دستهای خود را روی زانوها بگذارید و سپس چشم‌هایتان را ببندید.

تنفس خود را پیگیری کنید. به دم و بازدمتان توجه کنید، فرآیند را احساس کنید و در سکوت در ذهنتان تکرار کنید، “دم، بازدم”. توجه داشته باشید که هر وقت تنفستان آهسته تر شود، ذهن شما آرام خواه شد.

هرگاه اندیشه‌های دیگر و یا حواسپرتی وجود داشت، به آرامی افکارتان را به روند تنفستان برگردانید. این را هر روز چند دقیق انجام دهید و شما خواهید دید که تعمق چگونه در حال تغییر زندگی‌تان است.

2- تجسم

تمرین دوم برای فعال کردن ضمیر ناخودآگاه خود تجسم نامیده می‌شود. این یکی از ساده‌ترین تکنیک‌هایی است که هرکسی می‌تواند برای تفویت ضمیر ناخودآگاه خود استفاده کند.

آیا می دانید که این تکنیک جدید نیست، که بسیاری از ورزشکاران حرفه ای و المپیک از سال‌ها قبل از آن استفاده می‌کردند؟

آن‌ها تصور می‌کنند که آن‌ها شوت عالی انجام می‌دهند یا در بهترین حالت برای انجام مسابقات عمل می‌کنند. آن‌ها این تجسم را هر روز در سر خود انجام می‌دهند. و درنهایت، ذهن آن‌ها همان کاری را که تجسم می‌کرده است انجام می‌دهد و نتیجه مطلوبی را به ارمغان می‌آورد.

اگر فکر می‌کنید تجسم دشوار است، از تخته‌ی خیال استفاده کنید تا به شما کمک کند چیزهایی را که می‌خواهید در ذهن داشته باشید به تصویر بکشید.

تخته آرزو تخته ساده ای است که در آن شما تصاویری از چیزهایی را که می‌خواهید، انجام می‌دهید و یا در زندگی داشته‌اید جمع آوری می‌کنید.

شما از تخته برای به تصویر کشیدن اهداف و رویاهای خود استفاده کنید. هر زمان به تصاویر تابلو می‌نگرید به خودتان یادآوری می‌کنید و ذهن ناخود آگاهتان را بر روی چیزهایی که می‌خواهید تقویت کنید.

جان اسرف نویسنده داشتن آن همه و همچنین یکی از معلمین در فیلم و کتاب پیشگامانه “راز” برجسته شد. یک بار گفت که تصویر خانه ای را که دوست داشت از مجله برش داد و آن را روی تخته آرزو خود قرار داد، سال‌ها بعد که تخته آرزوی خود را فراموش کرده بود و به خانه جدیدش نقل مکان کرده بود و تابلو قدیمی خود را دوباره پیدا کرد، با دیدن آن شگفت زده شد زیرا او خانه ای را خریده بود و به آن آمده بود که از طریق تخته آرزو آن را تجسم کرده بود.

ضمیر ناخودآگاهچگونه ضمیر ناخودآگاه را برنامه ریزی کنیم؟

3- تأیید مثبت

تأیید غالباً یک روش دست کم گرفته شده است که اکثر مردم به عملکردش معتقد نیستند. در حقیقت تأیید شبیه به یک نطق تهیجی است که ورزشکاران برای تقویت انگیزه و کمک به بهتر شدن تمرکزشان برای رسیدن به دلخواهشان از آن استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال به بسکتبال توجه کنید. می‌بینید که بازیکنان دور یک حلقه جمع شده‌اند. آن‌ها شعاری را فریاد می‌زنند تا روحیه و انگیزه بردن بازی را به همدیگر دهند. این به عنوان یک نطق تهیجی است و تأیید اثری مشابه به آن دارد.

دکتر جان دیماترینی، کیهان شناس مشهور و همچنین نویسنده پرفروش، اظهار داشت: “من یک نابغه هستم و دانایی‌ام را به کار می‌گیرم “، در طول زندگی خود به نتایج شگفت انگیزی دست یافت و موفقیت‌های برجسته ای در زندگی او به دست آورد.
تمرین تأیید آسان است. فقط باید هر روز به طور منظم و درون سر خود کلماتی را بگویید.

مشکل اکثر مردم این است که به اندازه‌ی کافی ثابت قدم نیستند. آن‌ها ممکن است تأیید را یک یا دو روز تمرین کنند. با این حال پس از چند روز که مشغول کارهای روزمره می‌شوند آن را فراموش می‌کنند.

اگر تأیید را فقط برای انجام آن انجام می‌دهید و هرگز احساسی به آن ندارید. هرگز آن کار را انجام نمی‌دهید. بنابراین دفعه بعد که تأیید را تکرار می‌کنید، آن‌ها را هرچند بار که لازم دارید تکرار کنید، مطمئن شوید که هرروز آن را مرتباً انجام می‌دهید و احساساتان را به آن بیافزایید.

4- از ناحیه راحتتان خارج شوید

اگر در مورد فعال کردن ضمیر ناخودآگاهتان برای دستیابی به خواسته‌های زندگیتان جدی هستید، باید به بیرون آمدن از منطقه راحتتان تمایل داشته باشید.

خروج از منطقه راحتتان می‌تواند یک تمرین قدرتمند باشد که می‌توانید برای تقویت قدرت ذهنیتان از آن استفاده کنید زیرا شما با انجام کارهای خارج از عادت رشد خواهید کرد.

مطالعات ثابت کرده‌اند که سفر به مکان‌هایی که قبلاً آنجا نبوده‌اید بسیار خوب است. آیا می دانید چرا؟ این به این دلیل است که هنگامی که شما به مکان دیگری که تاکنون آنجا نبوده‌اید سفر می‌کنید، مسیرهای عصبی جدیدی درمغز ایجاد می‌کنید. شما کاری انجام می‌دهید که تاکنون انجام نداده‌اید از این رو نرونهای مغزتان با یک روش جدید به یکدیگر متصل می‌شوند و مسیرهای جدیدی را ایجاد می‌کنند.

هنگامی که شما چیزهای جدید را انجام می‌دهید یا تجربه می‌کنید، در واقع منطقه راحتی خود را گسترش می‌دهید. شما ناخودآگاهتان را برنامه ریزی می‌کنید تا برای انجام کارهای غیرمتعارف و متفاوت فکر کند. در نتیجه سطح اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد و در درون بهتر رشد می‌کند.

به همین دلیل است که کارشناسان به بیشتر سفر کردن، تجربه کارهای جدید و تلاش برای چیزهایی که قبلاً هیچ تلاشی برایش نکرده‌ایم، تشویق می‌کنند.

شما همیشه به خوردن غذا در همان رستوران همیشگی یا تکرار یک زندگی روزمره معمول مجبور نیستید. تازگی را تزریق کنید و زندگی را با انجام کارهای جدید زنده تر کنید، سعی کنید به رستوران جدید بروید، موزه را ببینید، صحبت به زبان جدیدی را یاد بگیرید، یادبگیرید که آلت مسیقی را که همیشه می‌خواستید را بنوازید، مراه دیگری را برای کار امتحان کنید و ژانر متفاوتی کتاب بخوانید.

5- تمرین نوشتن آزاد

نوشتننوشتن برای فعالسازی ضمیر ناخودآگاه

نوشتن آزاد درست شبیه به طوفان مغزی است. این فرآیندی است که شما باید افکار خود را روی کاغذ بنویسید. این تکنیکی است که غالباً نویسندگان برای غلبه به قفل نویسنده (وقتی نمی‌توانند چیزی را اضافه کنند) استفاده می‌کنند. در عین حال، این تکنیک تنها مختص نویسندگان نیست، هر کسی می‌تواند نگارش آزاد را برای غلبه بر موانع روانی و همچنین فعال سازی بیشتر ضمیر ناخودآگاه خود استفاده کند.

هنگامی که شما نوشتن آزاد را انجام می‌دهید، شما به مشکلات و موانع روبه رویتان واقف می‌شوید و فرآیند انجام آن به شما اجازه پاکسازی ذهنتان را می‌دهد و احساساتتان را از ناهنجاری ذهنتان جدا کنید.

و درست مثل تجسم و تأیید، نوشتن آزاد نیز را باید هر روز به طور پیوسته انجام دهید تا اثر آن را ببینید. اگر یکی دوبار انجام دهید کارایی ندارد.

نوشتن آزاد نیز مانند تعمق می‌تواند به شما آرامش بیشتر دهد. علاوه بر آن فرآیند خنثی سازی افکارتان شما را خلاق تر می‌سازد زیرا شما داستان خود را بر روی کاغذ طراحی کنید و این باعث می‌شود که عضلات خلاقیت شما قوی تر شود.

یکی دیگر از مزایای شگفت انگیز که شما می‌توانید از نوشتن آزاد بگیرید این است که شما یاد می‌گیرید به خودتان بهتر اعتماد کنید. هنگامی که هرچیزی در ذهنتان است را می‌نویسید، شما خودتان را بهتر می‌شناسید و می‌توانید اعتماد به نفستان را در پروسه نوشتن و استفاده از ذهنتان افزایش دهید.

ضمیر ناخودآگاه شما یکی از قویترین ابزارهای است که شما در طول زندگی داشته‌اید. استفاده از آن و فعال کردن آن برای رسیدن به اهدافتان را یادبگیرید، رویاهای خود را به سرانجام برسانید و همه چیزهایی را که در زندگی می‌خواهید به انجام رسانید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
delgarm

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا