بهداشت کودکان

طب سوزنی برای کودکان؛ نکات حائز اهمیت در طب سوزنی کودکان

آکادمی اطفال آمریکا موضع خاصی برای طب سوزنی نوزادان ندارد، اما این نشان می‌دهد که پیش از شروع درمان باید با پزشک خود مشورت کنید.

هیچ حداقل سنی برای شروع این درمان وجود ندارد و متخصص طب سوزنی به‌طورمعمول نوزادان را درمان می‌کند اما از عقل سلیم استفاده کنید:

نوزاد خود را در معرض میکروب‌ها قرار ندهید (از سایر بیماران و از سوزن‌های کاملاً استریل نشده دورنگه دارید)، زیرا نتیجه می‌تواند بدتر از علائمی باشد که به دنبال درمان آن‌ها بوده‌اید.

برای مشکلات ساده مانند عفونت گوش و سرماخوردگی، شما می‌توانید به‌محض دیدن علائم با پزشک خود برای شروع درمان صحبت کنید.

هیچ دلیلی وجود ندارد که منتظر بمانید برای اینکه علائم بدتر شوند یا قبل از امتحان کردن طب سوزنی مشکل نوزاد بهبود یابد.

طب سوزنی در اطفال

1. ماساژ نقاط به‌وسیله پزشک و یا مادر

بعد از تشخیص، در مرحله اول درمان، نقاطی روی بدن کودک به‌وسیله پزشک ماساژ داده می‌شود تا مادر آن نقاط را یاد گرفته و در منزل ادامه دهد.

مزیت این روش آن است که ترس در کودک ایجاد نمی‌گردد و مادر نیز به اطلاعات خوبی دست پیدا می‌کند.

ماساژ هر نقطه معمولاً 10-20 ثانیه طول می‌کشد و کل درمان شاید در کمتر از 5 دقیقه تمام شود. ماساژها در هنگام خواب نیز قابل‌اجرا می‌باشد.

2. دانه گذاری

در این روش پزشک طبق تشخیص خود نقاطی را روی بدن بیمار دانه گذاری می‌کند (چند دانه گیاهی می‌چسباند).

به مادر بیمار دستور ماساژ آن نقاط روزی چند بار و هر بار چند دقیقه داده می‌شود. این روش نیز بسیار عالی، بی‌درد و آسان می‌باشد.

آیا طب سوزنی عوارض دارد

3. بادکش کردن

بعد از تشخیص بیماری، نقاطی روی بدن کودک به‌وسیله پزشک بادکش می‌گردد. بادکش سبب تحریک عصب‌ها و افزایش خون‌رسانی موضعی می‌گردد. گاهی موضع بادکش ممکن است کبود نیز گردد.

این روش معمولاً در قالب بازی برای کودک انجام می‌شود و اطفال آن را به‌راحتی تحمل می‌کنند.

استفاده از دستگاه الکتروپانچر

الکترو اکوپانکچر یکی دیگر از روش‌های درمان طب سوزنی می‌باشد که دران نقاط طب سوزنی با یک دستگاه که برق بسیار خفیف پوستی ایجاد می‌کند تحریک می‌گردد.

این دستگاه‌ها معمولاً درجه تنظیم برای کودکان را دارند. در طی درمان کودک معمولاً چیزی حس نمی‌کند.

در صورت ایجاد ناراحتی می‌توان شدت خروجی دستگاه را کم کرد. خوبی این روشان است که هر نقطه را می‌توان در عرض چند لحظه تحریک کرد و کل درمان چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد.

طب سوزنی برای کودکاننحوه انجام طب سوزنی در کودکان

استفاده از لیزرهای کم‌توان

لیزرها کم‌توان، از چند ده پیش وارد روش‌های درمان طب سوزنی شده‌اند و محبوبیت زیادی در درمان اطفال پیداکرده‌اند، زیرا کاملاً بی‌درد هستند؛ و یک روش درمانی بسیار عالی برای کودکان به‌حساب می ای‌اند.

اطفالی که به روش‌های گفته‌شده جواب نداده باشند (که تعداد آن‌ها بسیار کم است) در صورت لزوم از سوزن‌های طب سوزنی در تحریک نقاط آن‌ها استفاده می‌گردد.

سوزن‌های اطفال معمولاً بسیار کوچک، نازک و صیقلی می‌باشند و شاید درد بسیار ناچیزی ایجاد کنند البته با کاهش سایز سوزن و افزایش سرعت وردان به بدن، این درد می‌تواند بازهم تقلیل یابد.

در اطفال کمتر 3-5 سال توصیه می‌شود که بلافاصله سوزن‌ها را خارج کنند تا کودک با حرکات بدنی خود سبب آسیب بافتی نگردد.

آیا کاهش وزن با طب سوزنی امکان پذیر است؟

در اطفال بزرگ‌تر می‌توان مشابه بزرگسالان اقدام گردد. خوبی سوزنان است که اثرات آن درازمدت در بدن بیمار می‌ماند و دفعات درمان می‌تواند کاهش یابد.

نکاتی که پیش از انجام طب سوزنی برای نوزادان باید بدانید

1. طب سوزنی کمی رازآلود است

هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند که این روش درمانی چطور کار می‌کند، اما یک نظریه مشهور در این مورد وجود دارد:

بیماری‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که انرژی نمی‌تواند آزادانه در بدن حرکت کند. وقتی‌که فرد متخصص طب سوزنی نواحی خاصی از بدن را با سوزن‌های بسیار ریز سوراخ می‌کنند (کاملاً بدون درد، اما بیشتر در طول یک دقیقه)، انرژی به دام افتاده را آزاد می‌کنند که باعث بهبود سلامتی می‌شود.

نظریه دیگر: طب سوزنی، اندورفین تسکین‌دهنده درد را آزاد می‌کند، هورمونی که باعث شاد شدن شما می‌شود.

این ممکن است برای برخی افراد خیلی عجیب به نظر برسد، اما طب سوزنی هزاران سال است که در فرهنگ آسیایی جا دارد و آن را به یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمانی در جهان تبدیل می‌کند.

2. طب سوزنی برای نوزاد دردناک نیست

این سوزن‌ها دردناک نیستند. طب سوزنی برای انجام روی نوزادان ممکن است ترسناک به نظر برسد.

اما سوزن‌های بسیار نازک و محکم آن بسیار ظریف‌تر از سوزن‌هایی است که برای واکسیناسیون یا گرفتن خون استفاده می‌شوند.

(آن‌ها برای انجام کار موردنظر پوست را پاره می‌کنند که باعث جراحت می‌شود.) سوزن‌های طب سوزنی در بدترین حال، کمی ناراحت‌کننده هستند.

اکثر بیماران آن را حس نمی‌کنند و حتی برخی افراد در طول درمان به خواب می‌روند.

البته، هرزمانی که پوست سوراخ می‌شود، احتمال خونریزی و عفونت وجود دارد، اما در کل گزارش‌های ناشی از آسیب طب سوزنی بسیار نادر است.

آیا کاهش وزن با طب سوزنی امکان پذیر است؟

اگر هنوز نگران ایجاد درد در نوزاد خود هستید، می‌توانید برای انجام این کار اقدام کنید تا این احساس را تجربه کنید.

3. یک متخصص معتبر و قانونی طب سوزنی پیدا کنید

پزشکان زیادی هستند که مجوز انجام طب سوزنی را دارند، داشتن مجوز به این معناست که آن‌ها باید آموزش‌های خاصی را به اتمام برسانند و امتحان مرتبط به آن را بگذرانند.

شما می‌توانید پزشکان دارای مجوز را از طریق سازمان مربوط به صدور گواهینامه طب سوزنی پیدا کنید. درمان چقدر هزینه خواهد داشت؟

برنامه درمان خود را بررسی کنید: برخی بیمه‌های پزشکی ممکن است هزینه‌های طب سوزنی را تحت پوشش قرار دهند. بااین‌حال، پیش از شروع درمان، باید کودک را برای گرفتن مشاوره نزد پزشک ببرید.

اینجا زمان آن است که در مورد تحصیلات پزشک، سابقه کار، مجوز (در صورت وجود) و تجربه طب سوزنی برای نوزاد و همچنین آشنایی این پزشک از کار با دیگر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های پزشکی سؤال کنید تا مراقبت‌های هماهنگ و همه‌جانبه برای کودک شمارا تضمین کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
delgarmگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا