کودکان و والدین

چگونه کودک خود را به تنها خوابیدن عادت دهیم؟

بسیاری از کودکان و نوجوانان مضطرب وقتی در نزدیکی والدینشان می‌خوابند، احساس امنیت می‌کنند. به‌طور خاص، کودکان و نوجوانانی که دارای اضطراب جدایی هستند، به‌منظور خوابیدن در بستر شما ممکن است درخواست کنند، التماس کرده و یا کج‌خلقی کنند. این مسئله نه‌تنها برای فرزند شما، بلکه برای خود شما نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد. هنگامی‌که کودکان و نوجوانان مضطرب در تخت خواب پدر و مادر خود می‌خوابند، آن‌ها با ترس‌های خود روبرو نمی‌شوند و همچنان از تنها خوابیدن می‌ترسند. آن‌ها یاد نمی‌گیرند که چگونه خود را آرام کنند و ببینند که همه چیز درست خواهد شد. خوابیدن با کودک برای والدین خواب راحت یا تنها بودن با همسر را دشوار می‌کند. اگرچه بیشتر والدین می‌دانند که برای فرزندشان ترس از تنها خوابیدن مناسب نیست، اما مردد هستند که چگونه این رفتار را تغییر دهند.

راهکار برای جدا و تنها خوابیدن کودک:

مرحله 1: آماده کردن فرزندتان

قبل از شروع هر برنامه جدید در خانه، مهم است که کودک شما آنچه را که می‌خواهد اتفاق بیفتد و چرایی آن را بفهمد. برای بچه‌های کوچک‌تر، ممکن است بخواهید کتاب‌هایی را در مورد هم‌خوابگی برای آن‌ها بخوانید و توضیح دهید که خوابیدن در بستر پدر یا مادر باعث می‌شود اضطراب بیشتر بشود (برای اطلاعات بیشتر در مورد آموزش فرزندتان در مورد اضطراب، نحوه صحبت کردن با کودکتان در مورد اضطراب را مطالعه کنید). برای نوجوانان توضیح دهید که تنها خوابیدن بخشی از  رشد عادی است و اگرچه به نظر می‌رسد ترسناک است، اما مهم است که به‌تدریج این ترس را برطرف کنیم.

مرحله 2:  اتاق کودک خود را جذاب و سرگرم‌کننده کنید!

مهم این است که احتمال این تغییر جدید را برای فرزندتان آسان‌تر کنید. فرزندتان را در جذاب کردن اتاق خود درگیر کنید. خلاق باشید و فرزندتان را تشویق کنید که اتاق خود را با چیزهای لذت‌بخش و سرگرم‌کننده  تزئین کند (به‌عنوان‌مثال، تصاویر، پوسترها، شبرنگ‌ها، شیپورها، و یا یک روتختی با رنگ موردعلاقه‌اش!). تمرکز توجه کودک بر روی چیزهای مثبت باعث کاهش اضطراب او در اوایل تنها خوابیدن می‌شود.

هم‌چنین می‌توانید توجه کودک خود را به فواید خوابیدن در اتاقش متمرکز کنید:

  • برای کودکان کوچک‌تر: دختر بزرگ یا پسر بزرگی بودن و تنها خوابیدن
  • خوابیدن تو یه اتاقی که همش مال خودشه، اگر با خواهر و برادریان اتاق را شریک است حواستان باشد فضای شخصی خودش را داشته باشد.
  • کودکان و نوجوانان ممکن است به این فکر کنند که روزی مجبور باشند زمانی در خانه دوستشان بخوابند یا در کمپ تفریحی بخوابند.

خواب کودک کمک به کودک برای تنها خوابیدن

مرحله 3: یک عادت خواب روتین ایجاد کنید

به عنوان یک پدر و مادر، احتمالاً همین الآن هم با کودک خود یک روال یا عادت خواب دارید که ممکن است شامل خواندن داستان و بوسیدن و شب بخیر باشد. کل این روال باید در اتاق‌خواب کودک شما باشد. حتی اگر کودک شما هنوز آماده نیست که به‌تنهایی بخوابد، اگر فرزندتان در اتاق خودش برای خواب آماده شود، خیلی بهتر از این است که در اتاق شما آماده خواب شود.

مرحله 4: روبرو شدن تدریجی  با ترس‌ها

ممکن است واقع‌بینانه نباشد که کودک شما بتواند بلافاصله تنها بخوابد. در عوض، شما می‌توانید یک نردبان ترس را با فرزند خود ایجاد کنید (نوشتن ترس‌ها و مراحل مقابله با آن به‌صورت پله به پله)، هدف این است که ” برای تمام شب در رختخواب خود بخوابم”. وقتی فرزند شما به‌تدریج با ترس خود مواجه می‌شود، مهم است که در سرعت فرزندتان پیشرفت ایجاد کنید. هر کودک و نوجوان متفاوت است و می‌تواند در یک گام دیگر شروع کند. برخی از پیشنهادات برای اولین گام عبارت‌اند از:

کودک را در یک تختخواب بچگانه در اتاق خود بخوابانید.

کودک را در یک تختخواب بچه‌گانه یا کیسه‌خواب در کنار در اتاقتان بخوابانید.

کودک را در یک تختخواب بچه‌گانه در بیرون از  اتاقتان درحالی‌که در اتاق  را باز گذاشته‌اید، بخوابانید.

کودک را در اتاق خودش بخوابانید و تا هنگامی‌که به خواب می‌رود، در کنار او روی صندلی بنشینید (در اتاق کودک کنار او دراز نکشید).

کودک را در اتاق خودش بخوابانید و یک نور شب برای او روشن کنید و تا 10 دقیقه کنار او در اتاق بمانید.

نکته مفید: آسان کردن انتقال

برای برخی از کودکان و نوجوانان، شروع به‌تنهایی خوابیدن به‌تدریج می‌تواند بسیار ترسناک باشد، بنابراین شما ممکن است نیاز به  برخی از مراحل اضافی  در نردبان ترس کودک خود داشته باشید، مانند: موافقت برای سر زدن به فرزند خودتان یک بار یا دو بار در طول شب (و یا بیشتر، در صورت لزوم، با برنامه‌ای برای کاهش این سر زدن‌ها در طول زمان). به کودک خود یک  رادیو برای استفاده در هنگام تنهایی در اتاقش بدهید. هر چیزی که کودک شما احساس می‌کند که می‌تواند انجام دهد تا خوابیدن او در رختخواب شما را متوقف کند، یک گام در مسیر درست است!

گام 5: تشویق، تشویق، تشویق!

مهم نیست که فرزند شما با چه ترسی مواجه است، به‌هرحال هر ترسی دشوار است. بنابراین، مهم است که فرزندان خود را بسیار تحسین و تشویق کنید و به آن‌ها پاداش بدهید! هر بار که کودک شما توانست بر روی نردبان ترس خود حرکت کند، حتماً این موفقیت را تشویق کنید!

نکات مفید: یک پوستر با روزهای هفته ایجاد کنید و یک ستاره طلایی یا یک برچسب برای هر شب که فرزند شما می‌تواند به هدف خود در مورد نردبان ترس برسد، قرار دهید! آن را درجایی در خانه به نمایش بگذارید تا همه افراد خانواده بتوانند ببینند که فرزند شما به‌خوبی از عهده آن برمی‌آید. هرگز یک ستاره یا برچسب را برای رفتار بد از پوستر جدا نکنید. شما می‌خواهید این پاداش‌ها به عنوان یک انگیزه برای فرزندتان باشد نه مجازات. بعضی از کودکان از کابوس شکایت دارند. فرزند شما ممکن است در اواسط شب برای راحتی به اتاق شما بیاید.

به این مطلب امتیاز دهید

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
kodakonojavanگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا