موفقیت

چگونه به مطالعه و درس خواندن علاقه مند شویم؟

اغلب ما از درس خواندن متنفریم و یا واقعاً علاقه‌ای به آن نداریم. این موضوع باعث پایین آمدن میزان مطالعه ما شده و در نهایت به ناکامی تحصیلی ختم خواهد شد. اما چگونه باید عاشق درس خواندن شویم؟ و سؤال مهم‌تر از آن اینکه آیا چنین چیزی ممکن است؟ مهم‌ترین چیزی که می‌تواند علاقه شما را نسبت به درس خواندن بیشتر کند، انگیزه است. داشتن انگیزه به شما کمک می‌کند تا با دیدی باز برای آینده خود برنامه‌ریزی کنید. ما هم در این مقاله سعی کردیم راهکارهایی به شما معرفی کنیم، که استفاده از آن‌ها علاوه بر افزایش انگیزه برای درس خواندن، می‌تواند شما را عاشق درس خواندن بکند.

چگونه عاشق درس خواندن شویم؟

استفاده از رنگ‌های مختلف

یکی از بهترین و رایج‌ترین روش‌هایی که می‌تواند باعث افزایش علاقه شما به درس خواندن شود، استفاده از رنگ‌های مختلف است. مغز ما نسبت به رنگ‌ها واکنش مثبتی نشان می‌دهد. به همین علت هم بهتر است که هنگام مطالعه و درس خواندن، حتماً از مداد، خودکار و یا حتی دفتر رنگی استفاده کنید. استفاده از رنگ‌های مختلف علاوه بر اینکه از خسته شدن مغز و بی حوصلگی در درس خواندن جلوگیری می‌کند، به شما کمک خواهد کرد تا ذهن خلاق تری داشته باشید. یک ذهن خلاق قادر است مطالب را بهتر و سریع‌تر از گذشته تجزیه و تحلیل کند و آن‌ها را به خاطر بسپارد.

همچنین بخوانید:  چگونه هوشمندانه درس بخوانیم؟

فقط اگر فکر می‌کنید که استفاده از مداد و خودکار و دفتر رنگی مال بچه‌هاست و خدای نکرده غرور شما را لکه دار خواهد کرد، بهتر است به این فکر کنید که ۱۰ سال بعد هیچ کس رنگ دفتر و خودکار شما را به خاطر نخواهد آورد و تنها دستاوردهای شما هستند که اهمیت خواهند داشت.

از موسیقی کمک بگیرید

چگونه هوشمندانه درس بخوانیمچطور عاشق درس خواندن شویم

استفاده از موسیقی راهکار دیگری برای عاشق درس خواندن شدن است. تاثیر موسیقی بر یادگیری در بیشتر موارد کاملاً مثبت است. اما این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از موسیقی مثل یک شمشیر دو لبه است. این یعنی به همان اندازه که گوش کردن به موسیقی می‌تواند یادگیری ما را افزایش دهد و علاقه به درس خواندن ما را بیشتر کند، به همان اندازه هم ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای ما شود. اما چگونه می‌توان تأثیر منفی آن را خنثی کرد؟

برای اینکه بتوانید از موسیقی در هنگام مطالعه کردن بهره ببرید، بهتر است که به قطعه‌هایی از آن گوش دهید که متن ندارند. موسیقی کلاسیک بهترین انتخاب برای چنین مواقعی است. چرا؟ چون تحقیقات ثابت کرده است که این نوع از موسیقی علاوه بر اینکه حواس ما را پرت نمی‌کند، باعث فعالیت بیشتر سلول‌های مغزی هم می‌شود.

تبلیغات

چگونه به کمک شعر و داستان عاشق درس خواندن شویم

اگر هنوز از حال و هوای موسیقی و آهنگ بیرون نیامده‌اید، وقت آن رسیده که با یک تکنیک دیگر آشنا شویم. بعد از این که مطالب را یک بار مطالعه کردید، وقت آن می‌رسد که آن‌ها را به شکل یک شعر یا داستان در بیاوردید. یادگیری یک شعر به دلیل وزن و قافیه و ریتم آن بسیار ساده‌تر از حفظ کردن متن خشک کتاب است. به علاوه ساختن یک داستان ترجیحاً خنده‌دار هم به همان اندازه می‌تواند برای افزایش میزان یادگیری شما مفید باشد. فقط فراموش نکنید، قبل از انجام این کار، حتماً خلاصه نویسی کنید. مطالعه مقاله روش‌های خلاصه نویسی به شما در انجام این کار کمک خواهد کرد.

همچنین بخوانید:  چگونه هنگام درس خواندن به چیزی فکر نکنیم؟

کمک گرفتن از حافظه دیداری یا تصویری

بعد از شعر و آهنگ و داستان، نوبت به شاخه دیگری از هنر یعنی نقاشی می‌رسد! راهکار بعدی که می‌تواند ما را عاشق درس خواندن کند، این است که سعی کنیم از مطالبی که مطالعه کرده‌ایم نقاشی بکشیم. خنده دار به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟ اما بد نیست بدانید که ذهن ما تصاویر را بهتر به خاطر می‌سپارد. به همین علت هم نقاشی کشیدن از مطلبی که مطالعه کرده‌ایم به تقویت حافظه دیداری ما هم کمک خواهد کرد.

اما برای اینکه بهتر از حافظه دیداری خود استفاده کنید، راه دیگری که در پیش روی شما قرار دارد استفاده از نقشه کشی ذهنی است. این ابزار به شما کمک خواهد کرد تا حجم زیادی از مطالب را به خوبی در یک نمودار به شکل زیر دسته بندی کنید. نقشه‌های ذهنی علاوه بر خلاصه کردن حجم زیادی از مطالب، ارتباط بین بخش‌های مختلف آن را هم نشان می‌دهند. شکل زیر نمونه‌ای از یک نقشه ذهنی است.

چگونه به مطالعه و درس خواندن علاقه مند شویمچگونه به درس خواندن علاقه مند بشیم

عاشق درس خواندن شدن با امتحان گرفتن

قطعاً هیچ کسی از امتحان گرفتن و امتحان شدن خوشش نمی‌آید. اما اگر شما هم دوست دارید درس خواندن را به یک فعالیت چالشی برای خود تبدیل کنید، بهترین راه برای امتحان کردن خودتان این است که از یک دوست کمک بگیرید.

همراه دوست خود به کتابخانه بروید و هردو بخش مشخصی از یک کتاب را مطالعه کنید. سپس برگه‌ای برداشته و از یکدیگر یک آزمون کوچک یا کوئیز بگیرید. بعد از تمام شدن آزمون هم وقت تصحیح کردن آن است. این استراتژی علاوه بر اینکه به ما یاد می‌دهد چگونه عاشق درس خواندن شویم، از دو جهت دیگر هم مهم است. اول اینکه طرح کردن سؤال باعث می‌شود که ما با بخش‌هایی از کتاب که اهمیت بیشتری دارند آشنا شویم. علاوه بر این ما نقاط ضعف خود را پیدا کرده و برای رفع آن‌ها تلاش خواهیم کرد.

تأمین انرژی از دست رفته

خوردن و نوشیدن مواد غذایی در زمان استراحت به شما کمک خواهد کرد تا انرژی از دست رفته خود را بازیابید. همچنین اگر احساس خواب آلودگی هنگام مطالعه داشتید، می‌توانید چند قدم راه بروید و در صورت امکان کمی هوای تازه تنفس کنید. استراحت کردن در بین درس خواندن را حتماً جدی بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند تا عملکرد و بازده خود را بهبود ببخشید. علاوه بر این، اینگونه شما از درس خواندن خسته نخواهید شد.

همچنین بخوانید:  بهترین روش و زمان درس خواندن در ماه رمضان

تقسیم بندی، آخرین راهکار برای اینکه عاشق درس خواندن شویم

آخرین راهکاری که برای لذت بردن و عاشق درس خواندن شدن می‌توانیم به شما پیشنهاد کنیم این است که دروس را به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم‌بندی کنید. این اتفاق سبب می‌شود که انرژی شما در همان ابتدای کار تمام نشود و بتوانید به خوبی و با کیفیت ثابت تمام دروس خود را مطالعه کنید. همچنین شما می‌تواند بعد از انجام دادن هر بخش کوچک، کمی هم استراحت کنید.

3.2/5 - (11 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
soheilamani

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا