کودکان و والدین

چگونه کودکان را به درس خواندن علاقه مند کنیم

درس خواندن، مطالعه و یادگیری کودکان و نوجوانان، موضوع مهمی است که به‌صورت مستقیم بر آینده آن‌ها تأثیر می‌گذارد. شاید آن‌ها در این سنین اهمیت این موضوع را درک نکنند، اما آگاهی والدین از این موضوع، این مسئله را به یکی از دغدغه‌های مهم آن‌ها تبدیل کرده است. همه والدین دوست دارند که فرزندان درس‌خوانی داشته باشند، ولی گاهی اوقات با مقاومت فرزندانشان روبه‌رو می‌شوند. ازاین‌رو در ادامه به معرفی راهکارهایی جهت تشویق فرزندانتان به مطالعه و یادگیری می‌پردازیم.

والدین به‌طور مداوم از کودکانشان خواستار برتری در تحصیلشان هستند. کودکان نمی‌خواهند درس بخوانند، آن‌ها همچنین از اهمیت درس خواندن آگاه نیستند. شما به عنوان والدین ممکن است از اهمیت درس خواندن برای موفق شدن در کار و زندگی صحبت کنید. اما کودکان این موضوع را متوجه نمی‌شوند و مجذوب بازی‌ها و سرگرمی‌هایشان هستند. هنگامی‌که کودک شما حریصانه یک بازی کامپیوتری را برای عبور از یک مرحله معین انجام می‌دهد، او خودانگیخته است و یک نیروی درونی او را به سمت موفقیت سوق می‌دهد. اما وی فاقد نیروی درونی برای درس خواندن است، لذا اینجا، جایی است که والدین باید پا به صحنه بگذارند.

ما می‌خواهیم، انگیزه برای درس خواندن، همانند بازی‌های کامپیوتری، از درون کودک نشأت بگیرد. اگر شما مشاهده می‌کنید که کودکتان به‌طورجدی و با پشتکار فوتبال تمرین می‌کند و یا بازی‌های کامپیوتری انجام می‌دهد، این بدین دلیل است که او احساس خوبی دارد و این موضوع برایش اهمیت دارد. اغلب اوقات، کودکان باانگیزه هستند، اما نه درراهی که شما فکر می‌کنید باید انگیزه داشته باشند. بنابراین راه‌حل این است که با شناسایی علایقشان، تشویق و پاداش دادن به‌طور مناسب، به آن‌ها کمک کنید.

چطور به بچه ها انگیزه درس خواندن دهیم؟

در ادامه به معرفی 20 راهکار جهت ایجاد انگیزه در کودکتان برای درس خواندن می‌پردازیم.

ایجاد علاقه برای درس خواندن کودکانایجاد انگیزه درس خواندن در دانش آموزان

1. درباره آنچه یاد می‌گیرد سؤال کنید، نه درباره نمراتش

به جای این‌که کودکتان را برای نمرات پایینش تنبیه کنید، از او بپرسید که چه چیزی در مدرسه یاد گرفته است و آن‌ها را به شما یاد دهد. اگر درجایی اشتباه کرد، او را اصلاح کنید. هنگامی‌که او با زبان خودش به شما تدریس می‌کند، درس‌هایش را برای خودش تکرار می‌کند و لذا به یادگیری بهتر او کمک خواهد کرد.

همچنین بخوانید:  بهترین روش و زمان درس خواندن در ماه رمضان

2. در گروه کودکتان بمانید

یک رابطه مثبت و محترمانه با کودکتان داشته باشید. لازم است کودکتان نسبت به درس‌هایش احساس مسئولیت کند و هرگونه احساس ناکامی یا ترس از جانب شما، کودکتان را خرد می‌کند و بر ضد شما می‌شود. در کنار کودکتان باشید، نه در مقابلش.

3. با یکدیگر کار کنید

شما می‌توانید کنار کودکتان بنشینید و کارهای خانه یا محل کارتان را انجام دهید، درحالی‌که او درس می‌خواند. اما در این زمان از لپ‌تاپ یا تلفن همراهتان استفاده نکنید.

4. روالی برای درس خواندن ایجاد کنید

به یاد داشته باشید که انجام تکالیف، درس خواندن نیست. درس خواندن باید کودکتان را به‌طور فعال درگیر تکرار درس‌ها، خواندن با صدای بلند، فهمیدن متون و کلمات دشوار و پاسخ‌ها کتبی یا شفاهی کند.

ایجاد علاقه برای درس خواندن کودکانچطور به بچه ها انگیزه درس خواندن دهیم

5. درباره درس خواندن صحبت کنید

با کودکتان درباره موضوعات درسی گفتگو کنید. از او بپرسید، امروز چه چیزی خوانده است؟ کدام موضوع برایش جالب بوده است؟ سعی کنید یک آزمایشگاه تجربی در خانه برایش ترتیب دهید. شما همچنین می‌توانید درباره اتفاقات مدرسه با او گفتگو کنید.

6. با معلمش متحد شوید

شما می‌توانید با معلمش صحبت کنید، به‌خصوص درباره موضوعاتی که او کمبود دارد. شما به همراه معلمش می‌توانید راهکارهایی را طراحی کنید که کودکتان زمان و موضوعات درسی را بهتر مدیریت کند.

7. محیط مساعدی برای درس خواندن ایجاد کنید

صدای تلویزیون و موسیقی را قطع کنید. به اعضای خانواده بگویید به‌آرامی صحبت کنند و از هر عاملی که در طول درس خواندن حواس کودکتان را پرت می‌کند، اجتناب کنید. دامنه توجه کودکان بسیار کوتاه است و حواسشان به راحتی پرت می‌شود.

مداد او را تیز نگه‌دارید و یک پاک‌کن تمیز، خط کش و دفترچه یادداشت برای او فراهم کنید. در غیر این صورت او با تیز کردن مداد و گشتن دنبال وسایلش وقت می‌گذراند.

به‌هم‌ریختگی روی میز مطالعه را به حداقل برسانید و از نور مطلوب اطمینان حاصل کنید.

صندلی باید راحت باشد، در غیر این صورت، او ممکن است نتواند تمرکز کند.

8. او را درگیر کنید

کودکتان را برای خرید میز و صندلی مطالعه و نوشت‌افزار همراه خود ببرید. این روش خوبی برای درگیر کردن اوست.

همچنین بخوانید:  چگونه هوشمندانه درس بخوانیم؟

9. اجازه دهید در آرامش درس بخواند

بررسی کنید که آیا کودکتان دوست دارد در اتاقش و دور از خانواده درس بخواند یا دوست دارد در اتاق نشیمن درس بخواند. سپس به همراه سایر اعضای خانواده محیطی آرام ایجاد کنید. وقفه‌های ثابت ممکن است تمرکز و علاقه‌اش را از بین ببرد.

10. درس خواندن را با زندگی روزانه بیامیزید

پیوند زدن درس‌ها با زندگی روزانه منجر به درک ملموس و عمیق مفاهیم و موضوعات درسی می‌شود و به خاطر سپاری آن‌ها نیز آسان‌تر خواهد شد.

11. سخنرانی‌های طولانی را متوقف کنید

موعظه، تهدید و … جایی در روش فرزندپروری مؤثر ندارد. چراکه نه او گوش می‌کند و نه مفید خواهد بود. دستورالعمل‌های واضح، دقیق و کوتاه بدهید. همچنین از مجازات بیش‌ازحد خودداری کنید.

ایجاد علاقه برای درس خواندن کودکانبهترین روش برای درس خواندن کودکان

12. قدردانی کنید

اگر کودکتان امتحانش را به‌خوبی سپری کرد و یا در موردتحقیقش نظرات خوبی دریافت کرد، از او قدردانی کنید. برای او بستنی بخرید یا او را به سینما ببرید. به‌طور واضح به او بگویید، می‌دانید که سخت تلاش کرده است.

13. هدف تعیین کنید

به کودکتان برای تحقق اهدافش کمک کنید. تکالیف بزرگ را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و تاریخ و زمان برای انجام آن تعیین کنید. با این کار، او با گذشت هر روز احساس موفقیت می‌کند.

14. عادت کتاب خواندن را تلقین کنید

اکثر کودکان قادر به تمرکز کردن بر روی درس خواندن نیستند، چراکه آن‌ها کتاب خواندن را دوست ندارند. به کودکتان زندگی‌نامه افرادی را که دوست دارد و یا کتابی با هر موضوع دیگری که علاقه دارد، هدیه دهید.

15. محکم و قاطع باشید

کنترل کردن کودکتان نتیجه مثبتی در بر ندارد، اما در تربیت قاطع باشید. برای هر تعامل و تجربه منفی با کودکتان، سعی کنید 10 تعامل و تجربه مثبت ایجاد کنید و انگیزه‌اش را تقویت کنید.

16. از قانون «هر وقت تو» استفاده کنید

به جای این‌که با عباراتی همچون «یا فلان کار را انجام می‌دهی یا دیگر …» کودکتان را تهدید و یا از او باج‌خواهی کنید، از عباراتی همچون «هر وقت درست را تمام کردی، می‌رویم به زمین بازی تا والیبال بازی کنیم» استفاده کنید. شما پس از هر کاری که انجام می‌دهد، به او پاداش می‌دهید.

همچنین بخوانید:  چگونه به مطالعه و درس خواندن علاقه مند شویم؟

17. به او کمک کنید

اگر کودکتان موضوعی را خسته‌کننده یافت، راه‌هایی را برای افرایش علاقه در او طراحی کنید. شما می‌توانید از سی‌دی‌های آموزشی تعاملی و بازی گونه برای آموزش آن موضوع استفاده کنید.

ایجاد علاقه برای درس خواندن کودکانچگونه کودکمان را به درس خواندن تشویق کنیم؟

18. داستان‌سرایی کنید

توجه کودکتان را برای مدت طولانی جلب کردن، کار دشواری است، بنابراین شما ممکن است بخواهید پیام‌های ارزشمند را از طریق داستان‌های اخلاقی شبانه و یا بازی‌هایی با تِم داستانی، منتقل کنید. این داستان‌ها باید اهمیت و مزایای درس خواندن را به‌سادگی بیان کنند.

19. رشوه ندهید

از رشوه دادن به کودکتان خودداری کنید. از دادن قول‌هایی همچون «اگر نمره خوبی بگیری، به تو هدیه می‌دهم» پرهیز کنید. جای انگیزه کودک در چنین جملاتی کجاست؟ با این کار، ممکن است کودکتان را به‌طور موقت وادار به درس خواندن کنید، اما درنهایت شما مشکلی برای خودتان درست خواهید کرد. به‌طوری‌که اگر خواسته‌های کودکتان را برآورده نکنید، اوقات‌تلخی می‌کند و درس نمی‌خواند. پس این عادت را در او ایجاد نکنید.

20. زمانی را برای درس خواندن اختصاص دهید و با او مشارکت کنید

زمان خاصی را برای درس خواندن کودکتان تنظیم کنید و به او در درس خواندن کمک کنید. اگر شما ذرت بوداده بخورید و تلویزیون تماشا کنید، درحالی‌که او با تکالیف ریاضی‌اش سروکله می‌زند، شما به او هیچ دلیلی برای ادامه دادن نمی‌دهید. لذا در کنار او بنشینید و تکالیفش را بررسی کنید و اگر نیاز به کمک داشت، به او کمک کنید. با این کار او می‌فهمد که کار مهمی انجام می‌دهد و مادرش با او مشارکت می‌کند.

درنهایت این‌که:

به کودکتان اجازه ندهید که درباره درس خواندن احساس استرس کند. او را تشویق کنید که چالش‌ها را بپذیرد و اعتماد به شما را در خود توسعه دهد و برایش مهم نباشد که چقدر درس خواندن دشوار است، چراکه شما همیشه در کنار او هستید و به او کمک می‌کنید و عشق و حمایت بی‌قیدوشرط خود را به او می‌دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

خوشحال میشویم که دیدگاهتان را در خصوص این مقاله با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
kanoonگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا