روانشناسی

علت تقلید کردن از دیگران چیست؟

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به بررسی علت تقلید کردن از دیگران میپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

تقلید نوعی رفتار اجتماعی بسیار مهم است که کمک می‌کند اعمال و اهداف دیگران را یاد بگیریم و درک کنیم. مطالعات در زمینه روند تقلید بسیار محبوب شده است و در برخی موارد به یک فرآیند بیمارگونه تبدیل شده است. در واقع کپی برداری نامناسب از اقدامات اشخاص دیگر یکی از نقایص اختلال اسکیزوفرنی است و بیشتر این عارضه در بیماران اسکیزوفرنی تمایلات تقلیدی مشاهده می‌شود.

به عنوان نمونه فکر کنید در حال صرف غذا در یک رستوران معمولی با چند دوست خود هستید و پس از جستجوی منو، تصمیم می‌گیرید خورشت سفارش دهید، اما بعد از اینکه دوستان سالاد سفارش داد، شما هم فوراً تصمیمتان عوض می‌کنید و سفارش یالا می‌دهید. تحقیقات قبلی نشان می‌دهد اغلب افراد تمایل به تقلید از انتخاب‌ها و رفتارهای دیگران دارند. با این حال افرادی نیز هستند دقیقاً عکس این عمل را انجام دهند و با انتخاب متفاوت از دیگران، منحصر به فرد بودن خود را نشان می‌دهند.

چرا از دیگران تقلید می کنیم؟

علت تقلید از دیگرانعلت تقلید از دیگران چیست؟

مدت‌هاست که روانشناسان رفتار مشترک انسانی یا همان تقلید را به عنوان “آینه کاری” می‌نامند. درسته که همه ما تمایل داریم از حرکات افرادی که دوستشان داریم به طور ناخودآگاه تقلید کنیم اما چرا ما اینگونه رفتار می‌کنیم؟

در حقیقت تنظیم خلق و خوی و اعمال خود با دیگران به ریشه‌های انسانی بازگردد. مردم از تقلید به عنوان نوعی سیگنال جهانی برای بقا و تکامل استفاده می‌کنند و آن را به عنوان یک رفتار پذیرفته شده اجتماعی می‌دانند. افراد قویتر و باهوش و با موقعیت اجتماعی بالاتر همیشه الگوهای رفتاری خاصی دارند و بقیه افراد آن را مد روز و یک پیروی مطلق می‌دانند.

بنابراین علم تقلید به ناخودآگاه هر فرد برمی گردد و شما را وادار به تکرار اقدامات طرف مقابل می‌کند و این است علت تقلید از دیگران.

تأثیر تقلید از دیگران بر زندگی روزمره

1. خمیازه کشیدن

خمیازه نمونه کاملی از عملی که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. برخی دانشمندان معتقدند خمیازه مسری است.

2. غم

غم نیز احساس تقلیدی است به طوری که وقتی افراد اطرافمان، حتی غریبه‌ها غمگین هستند، ما نیز بدخلق می‌شویم.

3. خنده

همه می دانیم که خنده حتی بدون هیچ دلیلی مسری است.

علت تقلید از دیگراننمونه هایی از تقلید ناآگاهانه از دیگران

4. احساسات

حس تقلید از دیگران به ما توانایی درک بهتر افراد دیگر را می‌دهد و پایه‌ای برای ابراز احساسات و همدری ایجاد می‌کند.

5. سطح تحصیلات

کاملاً غیر منتظره است که سطح تحصیلات نیز در این امر دخیل است. همانطور که مشخص شد، هرچه فرد تحصیلات کمتری داشته باشد، از افراد تحصیل کرده تقلید می‌کند که این امر بسیار اشتباه است.

6. شخصیت افراد

به طور کلی برون گراها تمایل دارند بیشتر از دیگران تقلید کنند زیرا دوست داشتن دیگران در مقایسه با درون گراها برای آنها اولویت دارد.

7. جنسیت

زنان بیشتر از مردان به تقلید تمایل دارند و هر دو جنس این کار را متفاوت انجام می‌دهند. به این معنی که زنان بیشتر تقلیدهای عاطفی می‌کنند و مردان بیشتر بر حالت و حرکات خود تقلید کننده هستند.

چگونه با تقلید مقابله کنیم؟

هیچ قانونی علیه تقلید وجود ندارد و افرادی که با اختلالات شخصیتی آشنا نیستند بدون هیچ درکی از دیگران تقلید می‌کنند.

اغلب بهتر است تا آنجا که ممکن است از فردی که تقلید می‌کنید جدا شوید و توجه داشته باشید به خودتان اجازه ندهید که از لحاظ عاطفی بابت تقلید کردن به شما آسیب بزند. در واقع از کارهایی که دوست دارید یا رفتارهای سالم خود به خاطر تقلید از دیگران کنار نگذارید.

به طور خلاصه

تقلید نسبتاً متناقض است. از یک طرف، تغییرات مثبتی را ایجاد می‌کند که باعث رشد و رقابت افراد می‌شود. از طرف دیگر، تقلید جزئی جدایی ناپذیر از یادگیری است. با این حال، ممکن است آسیب‌های زیادی نیز وارد کند. تقلید از افکار، عقاید یا اختراعات شخص دیگر کاملاً غیرقابل قبول است و حقوق مالکیت معنوی دیگران را نقض می‌کند.

4.2/5 - (5 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
longdommediumoutofthefogfastcompany

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا