کودکان و والدین

علت دزدی کودکان و راه های مقابله با دزدی کودکان

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به بیان علت دزدی کودکان و راه های مقابله با دزدی کودکان میپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

علت دزدی کودکان و رفتار مناسب والدین

سرقت رفتاری است که غالباً بدون توجه به سن کودک، باعث ناراحتی والدین و ناهنجارهای اجتماعی می‌شود. مفهوم سرقت در دنیای کودکان بسیار گسترده است و حتی زمانی که کودک چیزهایی را که متعلق به او نیست را بدون اجازه بر می‌دارد و استفاده می‌کند با سرقت هیچ فرقی ندارد. مدیریت و ارائه راه کارهایی برای جلوگیری مشکلات جدی‌تری سرقت در کودکان عامل مهمی است که والدین باید در نظر بگیرند.

بسیاری از کودکان کم سن و سال کارهای خود را بدون سوال، انجام می‌دهند و از آنچه متعلق به دیگران است، درک درستی ندارند. بنابراین تا سن سه تا پنج سالگی، علاقه کودک به عنوان سرقت در نظر گرفته شود.

علت دزدی و سرقت توسط کودکان

کودکان به دلایل مختلف دزدی می‌کنند. بسیاری از دلایل بالقوه برای دانستن برخورد صحیح با رفتار دزدی کودکان مهم است. به عنوان مثال، اگر به کودک آموزش داده نشود که «سرقت» بد است، کودک سرقت را به روشی متفاوت بدون جلب توجه بزرگسالان انجام می‌دهند.

برخی از علت های دزدی کودکان:

  • بعضی اوقات کودکان بدون اینکه به عواقب احتمالی اعمال خود فکر کنند، دزدی انجام می‌دهند.
  • گاهی سرقت نوعی رفتار غلط است که برای جلب توجه بزرگسالان انجام می‌شود.
  • متأسفانه، بعضی اوقات کودکان دزدی دیگران را مشاهده می‌کنند و از این رفتار الگو می‌گیرند.
  • بعضی از کودکان از بزرگسال یاد نگرفته‌‌اند که سرقت اشتباه است.
  • کودکانی که مورد آزار و بی‌توجهی قرار می‌گیرند ممکن است دست به سرقت بزنند.
  • برخی از کودکان برای اینکه رفتار بزرگسالانه داشته باشند، سرقت می‌کنند.
  • برخی از کودکان به عنوان راهی برای عصیان علیه اقتدار، سرقت می‌کنند.
  • بعضی از کودکان به دلیل احساس استقلال دزدی می‌کنند.
  • برخی از کودکان، به ویژه کودکان بزرگتر، ممکن است برای خرید الکل یا مواد مخدر سرقت کنند.

نکات رفتاری والدین در مواجه با دزدی کودکان

در صورت بروز رفتار دزدی کودک، والدین باید از کودک بخواهند کالای دزدیده شده را پس دهد و از گرفتن آن عذرخواهی کنند. علاوه بر این جبران کار دزدی کودک فرصتی برای آموزش همدلی با او است.

والدین باید به تفضیل به کودک بیاموزند که سرقت کار اشتباهی است و رفتار مناسبی نمی‌باشد. با این حال، آموزش سرقت نکردن به کودک کمک می‌کند تا یاد بگیرد دزدی اشتباه است و به او کمک می‌کند تا حس اعتماد به دیگران داشته باشد. در بیشتر موارد، هنگامی که کودکان به سرقت گرفتار می‌شوند، مداخله مستقیم باید مشکل را اصلاح کند. اما در برخی موارد تذکر مکرر و راه‌های درمانی دیگر لازم است. علاوه بر این، والدین و معلمان باید رفتار صادقانه الگوی خود قرار دهند تا کودکان آنها را به عنوان الگوی خود در نظر بگیرند.

1. آرامش و تأیید رفتار خوب

آرامش هنگام مکالمه با کودکان در مورد سرقت مهم است. آرامش و استحکام همیشه بیش از داد و بیداد کردن برای کودکان خردسال مفید است.

2. سعی کنید بفهمید چرا کودک دزدی کرده

صحبت با کودک در مورد دلیل سرقت او و پرسیدن سوالاتی که کودک را به صحبت در مورد کارش ترغیب می‌کند مهم است. علاوه بر این از ایجاد حس شرمساری در کودک خودداری کنید. گفتگوهایی از قبیل «دلیل دزدیدن پول را به من بگو. با این پول چه کاری می‌خواستی بکنی؟» به کودک شما کمک می کند تا مشکلات زندگی خود را باز کرده و آشکار کند.

3. تاکید بر صداقت

یاد دادن بیان صداقت به کودک کمک زیادی به جلوگیری از دروغ و سرقت می‌کند. همچنین برنامه‌های تشویقی برای صداقت کودک در نظر بگیرید.

4. آموختن احترام به اموال

با آموختن مسئولیت مداری به کودک، می‌توانید به یک کودک خردسال کمک کنید تا مالکیت وسایل دیگران را درک کند. به عنوان مثال، قوانینی پیرامون احترام به وسایل دیگران و مراقبت خوب از اشیای قرض گرفته شده و برگرداندن آنها به صاحبشان بحث کنید.

5. برگرداندن کالاهای دزدیده شده

اگر کودک خود را با وسایل دزدیده شده گرفتید، آنها را تحت فشار قرار دهید که کالاهای دزدیده شده را به سرعت پس دهند و از صاحبان آنها عذرخواهی کنند.

6. وضع قوانین

برای کودکی که به طور مداوم اسباب بازی‌های مورد علاقه خواهر و برادر خود را بدون اجازه بر می‌دارد، قوانینی وضع کنید و در صورت تکرار این رفتار اسباب بازی‌های او را به خواهر و برادرش بدهید.

کمک حرفه‌‌ای سرقت پیامدهای حقوقی، اجتماعی و عاطفی زیادی از جمله اخراج از مهد کودک یا مدرسه و حتی اتهامات کیفری برای نوجوانان دارد. اگر استراتژی‌های نظم و انضباط برای جلوگیری از سرقت مفید واقع نشود و سرقت به یک مشکل مداوم تبدیل شده باشد، باید از متخصصان روانشناسی کمک بگیرید. مشاور حرفه‌‌ای، دلایل اصلی سرقت را شناسایی و مشکلات مربوط به بهداشت روان، مشکلات یا اختلالات رفتاری را درمان میکند.

5/5 - (2 امتیاز)
منبع
verywellfamilyfamilyeducation

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا