خانه داری

علت سرد نکردن یخچال چیست؟

قیمت یخچال فریزر امروزه افزایش چشمگیری پیدا کرده است. با توجه به این موضوع حتماً باید به‌درستی از یخچال فریزر خود استفاده کنید تا طول عمر محصول شما نیز حفظ شود و مشکلاتی از قبیل سرد نکردن یخچال یا خنک نشدن یخچال برای دستگاه شما ایجاد نشود و دیگر نیازی به تعمیر یخچال نداشته باشید.

علت سرد نکردن یخچال در چیست؟

1. یخچال تازه خریداری شده

یخچال‌هایی که تازه خریداری می‌شوند حدوداً ۲۴ ساعت از زمان نصب طول می‌کشد تا به دمای مورد نظر برسند. اگر بعد از این مدت یخچال سرد نشد باید به مرکزی که آن را خریداری کرده‌اید مراجعه کرده و یا با نمایندگی تماس حاصل فرمایید به‌طور مثال اگر یخچال دوو شما دچار مشکل شده است باید به نمایندگی و خدمات پس از فروش انتخاب سرویس تماس حاصل فرمایید. در ادامه برای شما چند تا از گارانتی‌های اصلی یخچال فریزر را معرفی می‌کنیم.

معرفی گارانتی برندهای یخچال فریزر:

2. ایراد در برق‌رسانی از دلایل سرد نکردن یخچال

درب یخچال را بازکرده و چراغ‌های آن را بررسی کنید. اگر چراغ‌ها روشن نشدند برق‌رسانی ایراد دارد. ابتدا مطمئن شوید که یخچال به برق متصل است. در برخی موارد لرزش‌های ناشی از کار کردن یخچال منجر به قطع برق یا شل شدن پریز می‌شد.

3. پریدن فیوز

وارد آمدن فشار زیاد به سه‌راهی منجر به پریدن فیوز خواهد شد. برای اطمینان از سالم بودن پریز دستگاهی دیگر را به پریز متصل کنید. اگر روشن نشد لازم است فیوز تعویض شود یا کنتور مجدداً راه‌اندازی شود.

علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال سامسونگ، اسنوا و الکترواستیل

4. تنظیمات مربوط به کنترل دما

در اکثر یخچال‌ها امکان کنترل دما توسط کاربر وجود دارد. درصورتی‌که دمای یخچال خیلی بالا باشد ممکن است طوری به نظر برسد که یخچال کار نمی‌کند. برای درست کار کردن یخچال دمای داخلی یخچال باید روی ۴ درجه سانتی‌گراد و دمای فریزر ۱۸- درجه سانتی‌گراد تنظیم شود؛ اما اگر دمای یخچال فریزر تنظیم نمی‌شود حتماً باید ترموستات یخچال را چک کنید و در صورت خرابی به تعویض ترموستات یخچال نیز بپردازید.

5. سرد نکردن یخچال بدلیل تراز نبودن یخچال 

در یخچال را بازکرده و آن را رها کنید، درب باید بسته شود. اگر درب با زاویه‌ی ۴۵ درجه باز شود باید خودش بسته شود وگرنه بر روی مهره‌ها فشار وارد می‌کند. برای برطرف کردن این مشکل باید یخچال فریزر را تراز کنید. پایه‌های عقبی را بالاتر ببرید. واشر درب که درب را به یخچال متصل می‌کند بررسی کنید اگر معیوب بود آن را تعویض کنید. اگر هیچ‌یک از این موارد نبود دنبال سوراخ یا شل شدگی در درب یا بدنه یخچال بگردید.

6. فضای ناکافی اطراف یخچال

فاصله‌ی یخچال از قسمت پشت از دیوار باید یک اینچ باشد. این فاصله به‌منظور گرم نشدن بیش‌ازحد یخچال می‌باشد. یخچال باید از دیوار دور باشد و وسایل دیگر کنار آن انباشته نشوند. این فاصله بسته به مدل یخچال متفاوت است. برخی مدل‌ها نیاز به فاصله‌ی بیشتری دارند پس ابتدا اطلاعات کافی در مورد مدل یخچالتان کسب کرده و سپس محل قرار دادن آن را تنظیم کنید.

7. کثیفی کندانسور

مایع خنک‌کننده از داخل کندانسورها عبور می‌کند، در این زمان کندانسور گرما را می‌گیرد. کندانسور به‌مرورزمان کثیف شده و درست گرما را جذب نمی‌کند. این مورد باعث فشار آمدن به یخچال شده و پس از مدتی یخچال به‌طور مطلوب سرد نمی‌شود. بهتر است کندانسور هر شش ماه یک‌بار تمیز شود.

راهنمای خرید بهترین یخچال ساید بای ساید

تمیز کردن کندانسور: ابتدا دستگاه را از برق بکشید. با استفاده از دفترچه‌ی راهنما محل دقیق کندانسور را پیدا کنید. معمولاً کندانسور در قسمت زیری یا پشتی یخچال قرار دارد. در برخی مدل‌ها روی کندانسور یک صفحه قرار دارد، صفحه را بردارید و کندانسور را با برس تمیز کنید. با استفاده از پارچه‌ی خشک و تمیز نیز می‌توانید آن را تمیز کنید. کندانسور را سر جایش قرار دهید و بگذارید یخچال ۲۰ دقیقه کار کند.

فن‌ها نقشی مهم و ضروری در سرد شدن یخچال دارند. در صورت کار نکردن فن کندانسور نه یخچال سرد می‌شود و نه فریزر.

8. خراب بودن ترموستات از دلایل سرد نکردن یخچال

هر ایرادی در ترموستات منجر به سرد نشدن یخچال خواهد شد. برای امتحان کردن ترموستات دمای یخچال را از کمترین به بیشترین تغییر دهید در این زمان صدای تیک می‌دهد اگر صدای تیک بدهد یعنی ترموستات سالم است. اگر این صدا را ندهد ترموستات خراب است. با مولتی متر هم می‌توانید ترموستات را تست کنید. ترموستات قابل تعمیر نیست بلکه باید تعویض شود.

9. خراب شدن خازن

انرژی الکتریکی لازم برای روشن شدن یخچال توسط خازن ذخیره می‌شود. اگر خازن به‌درستی کار نکند در هنگام روشن شدن متراکم کننده صدای تیک‌تیک خواهید شنید. در صورت روشن نشدن متراکم کننده ممکن است خیلی گرم شده و معیوب شود. خراب شدن خازن معمول است و باید تعویض شود. درصورتی‌که به‌موقع تعویض نشود ممکن است به سایر بخش‌ها نیز آسیب وارد کند.

10. سرد نکردن یخچال به دلیل کمبود گاز فریون

در نسل جدید از گاز فریون استفاده نمی‌شود و نیازی به شارژ کردن ندارند. اگر یخچالتان بیش از ۱۵ سال عمر دارد نیاز به شارژ کردن خواهد داشت.

علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال چیست؟

11. خراب و معیوب شدن متراکم کننده، یخ زدا و تایمرش و یا رله استارت

در این قسمت‌ها ممکن است مشکل به وجود اید که معیوب شدن هر یک از آن‌ها منجر به سرد نشدن یخچال خواهد شد. برای اینکه بفهمید کدام قسمت معیوب است راه آسانی وجود ندارد اما متخصصان در این زمینه به‌راحتی می‌توانند بخش معیوب را تشخیص دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا