روابط عاطفی

مشکلات و عوارض ازدواج در سنین پایین

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به بیان مشکلات و عوارض ازدواج در سنین پایین میپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

ازدواج زودهنگام کودکان نقض حقوق بشر است و به طور چشمگیری دسترسی دختران به تحصیل را محدود می‌کند و سطح تحصیلات از مهمترین پیش بینی‌های ازدواج زود هنگام است. محققان اتفاق نظر دارند که ازدواج زودهنگام (EM) و بارداری نوجوانان (AP) خطرات شدیدی برای سلامت جسمی، روحی و باروری زنان و همچنین وضعیت آموزشی و اجتماعی ایجاد می‌کند و کسانی که کمتر از 25 سال ازدواج کرده‌اند سطح بالاتری از علائم افسردگی، بیماری‌های جسمی و خشونت را تجربه می‌کنند.

در بسیاری از کشورهای جهان ازدواج در سنین پایین زیر 18 سال اتفاق می افتد. طبق نظرسنجی‌ها بیش از 19٪ دختران قبل از 18 و 15 سالگی ازدواج می‌کنند. دلایل بیشماری از قبیل نابرابری جنسیتی، فقر، اقدامات سنتی و عرفی، هنجارهای اجتماعی، فشار همسالان و فرزندپروری ضعیف، ناآگاهی، مصونیت از مجازات و اجرای ضعیف قانون کشورها در این مورد نقش دارد. ازدواج زودهنگام و اجباری یک مسئله جهانی است که به طور نامتناسبی بر دختران و پسران تأثیر می‌گذارد.

عوارض ازدواج در سنین پایین برای دختر و پسر چیست؟

1. جاماندن از تحصیل

ازدواج زودهنگام دختران و پسران را از فرصت کسب دانش و مهارت، دوستان و فضاهایی که در آن پشتیبانی شوند را دور می‌کند.

2. دوران بلوغ

یکی دیگر از عواقب ازدواج زودهنگام از دست دادن دوران بلوغ است زیرا بیشتر افراد متأهل بلافاصله نقش و مسئولیت‌های بزرگسالان را بر عهده می‌گیرند که برایشان بسیار استرس زا است. همچنین خطرات باروری و سلامتی، سو ء استفاده و خطر ابتلا به بیماریهای مقاربتی وجود دارد.

3. عدم آمادگی

مطالعات نشان می‌دهد بیشتر دختران متأهل معمولاً از نظر شناختی، جسمی و روانی آمادگی لازم را برای عهده دار شدن نقش همسری و مادر را ندارند.

عواقب ازدواج در سنین پایینازدواج زودهنگام چه مشکلاتی دارد

4. وابستگی از عوارض ازدواج در سنین پایین

ازدواج در سنین پایین، شانس یادگیری، رشد و درک کامل توانایی‌های فرد را کاهش می‌دهد و آنها را وابسته کرده و توانایی تصمیم گیری مورد رابطه جنسی، باردار شدن و روند کلی زندگی آنها از بین می‌برد.

5. سلامت مادر

ازدواج زودهنگام تنها فعالیت جنسی در دختران را تشویق می‌کند اما آنها از نظر جسمی یا روانی آماده مقابله با زایمان نیستند. بعلاوه، این دختران اغلب با محدودیت دسترسی به آموزش بهداشت جنسی و تولید مثل از جمله دسترسی به داروهای ضد بارداری روبه رو هستند.

عوارض ناشی از بارداری و زایمان مهمترین علت مرگ در دختران 15 تا 19 ساله در جهان است و 90٪ از بارداری‌های نوجوانان در کشورهای در حال توسعه مربوط به دختران سن پایین است.

6. مرگ و میر نوزادان از عوارض ازدواج در سنین پایین

بارداری در سنین جوانی نه تنها اثرات مخربی برای مادران بلکه برای نوزادان نیز دارد. طبق گفته‌ها تولد نوزادان مرده و مرگ نوزادان در مادران زیر 20 سال 50٪ بیشتر است.

7. خشونت خانگی

وقتی صحبت از ازدواج کودکان می‌شود، والدین اغلب معتقدند با ازدواج زودهنگام امنیت اقتصادی آنها را تأمین کرده‌اند با این حال دخترانی که قبل از 15 سالگی ازدواج می‌کنند تقریباً 50٪ بیشتر از دخترانی که بعد از 18 سال ازدواج کرده‌اند احتمال خشونت جسمی یا جنسی بیشتری داشته‌اند.

8. اچ آی وی یا ایدز

به چند دلیل ازدواج زودهنگام خطر ابتلا دختران به اچ آی وی را افزایش دهد: اولاً، ازدواج زودهنگام اغلب در مناطق دور افتاده که دسترسی به خدمات بهداشتی و حقوق بهداشت جنسی محدود است رخ می‌دهد در نتیجه، آن‌ها از فاکتورهای خطر اچ آی وی، پیشگیری، درمان یا حتی از حقوق اولیه انسانی خود برای گفتن “نه” به رابطه جنسی آگاهی ندارند. دوما گاهی اوقات ازدواج زودهنگام با فرد مسنی که قبلاً ازدواج کرده است، خطر ابتلا به ایدز را افزایش می دهد.

5/5 - (1 امتیاز)
منبع
springerpayoffequalitynowplancanadatheconversation

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا