بارداری و اطفال

چگونه به غلت زدن نوزاد کمک کنیم؟

وقتی کودک روی سرش کنترل پیدا می‌کند و تقریباً همان زمانی که یاد می‌گیرد خودش با تکیه دادن به چیزی بنشیند، غلت زدن یا غلت خوردن را یاد خواهد گرفت. در این مطلب می‌توانید با دلایل و سن غلت زدن کودک، نحوهٔ یادگیری غلت زدن و کمک به کودک برای غلت زدنش آشنا شوید.

دلیل و سن غلت زدن نوزاد

کودک شما ممکن است از چهارماهگی هم بتواند خودش را از روی شکم به پشت برگرداند، اما برگشتن از روی پشت به شکم ممکن تا هشت یا ۹ ماهگی رخ ندهد، زیرا برای این کار به عضلات دست و گردن قوی‌تری نیاز دارد.

کودک یاد می‌گیرد که از روی پشت به شکم و برعکس غلت بزند و از این مهارت جدیدش برای کمی جابه‌جایی و حرکت در اطراف استفاده می‌کند. انگیزهٔ این غلت زدن‌های اولیه اغلب یک اسباب‌بازی دورشده از کودک یا نزدیک شدن به شماست.

غلت زدن نوزادزمان غلت زدن نوزاد و چگونگی انجام آن

چگونگی یادگیری غلت زدن در نوزادان

در حدود سه‌ماهگی، وقتی کودک را روی شکمش قرار می‌دهید، با تکیه دادن دست‌ها، سر و گردنش را بالا می‌آورد. این مینی‌شناها به او کمک می‌کند عضلاتی را که برای غلت زدن استفاده خواهد کرد ایجاد کند. اولین باری که غلت می‌خورد شما و خودش را هم شگفت‌زده خواهد کرد. اگرچه کودکان اغلب ابتدا از روی شکم به پشت می‌غلتند، اما برعکس آن هم کاملاً طبیعی است.

در پنج‌ماهگی کودک شما احتمالاً قادر خواهد بود سرش را بلند کند، روی دست‌هایش بلند شود و پشتش را خم کند تا قفسهٔ سینه‌اش را از روی زمین بلند کند و حتی ممکن است روی شکمش بدنش را تاب بدهد، لگد بزند و با دست‌هایش شنا کند. همهٔ این تمرینات به او کمک خواهد کرد تا عضلاتی را که برای غلت زدن در هر دو جهت نیاز دارد و احتمالاً در حدود شش‌ماهگی رخ می‌دهد ایجاد کند.

مقاله پیشنهادی:  بارداری در دوران کرونا؛ زایمان و شیردهی در دوران کرونا

اگرچه برخی کودکان برای مدتی غلت زدن را به روش جابه‌جایی اصلی خود تبدیل می‌کنند،‌ برخی دیگر کلاً آن را جا می‌اندازند و به‌سوی نشستن،‌ سینه‌خیز رفتن و چهار دست‌وپا رفتن حرکت می‌کنند. تا وقتی کودک به دستیابی به مهارت‌های جدید ادامه می‌دهد و به حرکت در اطراف و کشف محیطش علاقه نشان می‌دهد، جای نگرانی وجود ندارد.

کمک به نوزاد برای غلت زدن

غلت زدن نوزادچگونه به غلت زدن کودک کمک کنیم؟

شما می‌توانید از طریق بازی، مهارت جدید کودک را تشویق کنید. اگر دیدید که به‌طور خودجوش روی شکمش غلت خورد یک اسباب‌بازی را در سمتی که معمولاً به آن‌طرف می‌غلتد تکان دهید تا شاید دوباره برای این کار تلاش کند یا اینکه یک‌طرفش و کمی دور از دسترسش بنشینید تا سعی کند برای نزدیک‌تر شدن به شما به سمتتان غلت بخورد. برای تلاش‌هایش تشویقش کنید و لبخند بزنید. غلت زدن می‌تواند سرگرم‌کننده باشد، اما چند بار اول می‌تواند هشدارآمیز هم باشد.

اگرچه کودکتان ممکن است تا حدود هشت‌ماهگی از پشت به روی شکمش غلت نخورد، بهتر است که از همان اول در طول عوض کردن پوشک یک دستتان را رویش نگه‌دارید. هرگز و حتی وقتی کودکتان هنوز یک نوزاد است، او را روی یک‌تخت یا سطح بلند تنها نگذارید، چون مطمئناً دلتان نمی‌خواهد که اولین تجربهٔ غلت خوردن او به یک صدمهٔ جدی منجر شود.

تأخیر در غلت زدن نوزاد

کودکان به اشکال مختلفی مهارت‌هایشان را می‌آموزند. برخی از آن‌ها سریع‌تر به برخی مهارت‌ها می‌رسند و برخی از کودکان هرگز غلت زدن را انجام نمی‌دهند. به یاد داشته باشید که نوزادان زودرس ممکن است دیرتر از همسالانشان به این مهارت یا مهارت‌های دیگر برسند.

مقاله پیشنهادی:  علائم و نشانه های بارداری

درهرصورت اگر کودکتان تا شش‌ماهگی غلت خوردن را به شکلی یاد نگرفت و به جای آن به سمت نشستن و چهار دست‌وپا رفتن یا حرکت روی یک زانو با کشیدن زانوی دیگر حرکت نکرده است، در ملاقات بعدی با پزشک کودکتان بهتر است این موضوع را مطرح کنید.

مرحلهٔ بعد از غلت زدن نوزاد

کودک در حین تلاش برای غلت خوردن، عضلات پا، گردن، پشت و دست‌هایش را تقویت می‌کند. اکنون او از همان عضلات ایجادشده برای یادگیری نشستن و چهار دست‌وپا رفتن استفاده می‌کند. بیشتر کودکان بین شش و هشت‌ماهگی نشستن را یاد گرفته‌اند و چهاردست‌وپا رفتن ممکن است کمی دیرتر اتفاق بیفتد.

کتاب الکترونیکی رمان شازده کوچولو اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی پنج زبان عشق، گری چاپمن اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی ذهن آگاهی برای مدیریت استرس اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی چگونه ازدواج را به موفقیت تبدیل کنیم؟ اطلاعات بیشتر
کتاب اکترونیکی مارپیچ رو به بالا (وارونه سازی جریان افسردگی) اطلاعات بیشتر
دانلود کتاب غلبه بر ناتوانی جنسی (اختلال در نعوظ) اطلاعات بیشتر

پکیج دانلودی درمان دائمی زود انزالی

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی + فایل صوتی دوره + برنامه تمرینی + آموزش تصویری تمرینات + موسیقی تراپی + پشتیبانی 35 روزه

اطلاعات بیشتر
منبع
madarshoگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا