روابط عاطفی

چگونه می توانیم عشق خود را فراموش کنیم؟

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به این سوال که “چگونه می توانیم عشق خود را فراموش کنیم؟” پاسخ خواهیم داد. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

غذا می‌خورید یاد او می‌افتید؟ توی خیابان راه می‌روید یاد او می‌افتید؟ بوی عطر به مشامتان می‌خورد یاد او می‌افتید؟ هر چیز و هر جا و هر کسی توی این دنیا شما را یاد او می‌اندازد؟ نگران نباشید. شما هیچ مشکلی ندارید. هر آدم سالمی بعد از جدا شدن از کسی که دوستش داشته، چنین حالی خواهد داشت. فرقی نمی‌کند رابطه‌تان تا چه حد پیش رفته و دلیل کناره‌گیری‌تان از یکدیگر چه بوده است، مهم این است که حالا به این وضعیت دچار شده‌اید و برای بیرون آمدن برای آن باید کاری کنید؛ چون هیچ‌کس و هیچ‌چیز به جز خود شما نمی‌تواند در فراموش کردن یک شخص خاص کمکتان کند. البته بهتر است از عبارت «فراموش‌کردن» استفاده نکنیم. چرا که در واقع فراموش‌کردن اتفاق نمی‌افتد مگر در وضعیتی که دچار آلزایمر شوید. شما فقط می‌تواند نقش کسی را در ذهن و زندگی‌تان کمرنگ کنید. برای کمرنگ‌کردن دیگران به اندازۀ افراد روی کرۀ زمین راه وجود دارد، اما چیزی که در اینجا به آن اشاره می‌کنیم، چند راه‌کار عمومی است که جدای از سن، جنسیت، موقعیت زندگی و دیگر مسائل، معمولاً تأثیر یکسانی روی افراد می‌گذارد.

چگونه عشق سابق و گذشته خود را فراموش کنیم؟

۱. فراموشی عشق گذشته با پذیرفتن:

اولین کاری که باید بکنید این است که اتفاقی را که افتاده، بپذیرید. فکر کردن به موضوعاتی که درصد وقوعشان خیلی پایین است، مثل اینکه «شاید برگرده»، «شاید این بار همه‌چی عوض شه» و… را کنار بگذارید. به هیچ‌وجه دنبال خبرگیری از او نباشید. اگر واقعاً رابطۀ شما با شخص مورد نظر قطع شده، بهتر است واقعیت را باور کنید و با فکر کردن به مسائل غیرواقعی خودتان را آزار ندهید.

همچنین بخوانید:  چگونه بفهمیم پسری دوستمان دارد

۲. پاکسازی کنید:

یکی از نخستین مراحل فراموش کردن یا کمرنگ‌کردن دیگران، پاک کردن زندگی‌مان از وسایلی است که ما را مستقیماً به یاد آن فرد می‌اندازد. یادگاری‌هایی را که از شخص مورد نظر داشته‌اید، از جلوی چشمتان دور کنید. بیخود نگفته‌اند «از دل برود هر آنکه از دیده برفت»، برای از دل رفتن او باید خودش و یادگاری‌هایش را از دیده‌تان دور کنید.

۳. فراموشی عشق قبلی با مشغول بودن:

هیچ‌چیز به اندازۀ سر شلوغی شما را از فکر کردن به او خلاص نمی‌کند. هرچقدر هم که آدم توانایی باشید و قدرت فکر کردن هم‌زمان به چند موضوع را داشته باشید، وقتی به معنای واقعی کلمه ذهنتان درگیر کاری بشود، نمی‌توانید او را در اولویت‌های فکری‌تان بگذارید. پس بهتر است یک پروژۀ درسی یا کاری جدی و پرکار را قبول کنید و مشغول انجام دادنش بشوید. این کار دو فایده دارد. یکی اینکه وقتتان را صرف کار مهمی می‌کنید، دوم اینکه او را در ذهنتان کمرنگ می‌کنید.

تبلیغات

۴. وارد گروه شوید:

بودن در جمع تأثیر بسیاری در فکر نکردن به یک شخص خاص دارد. حتی بهتر است جمعی را انتخاب کنید که صمیمیت کمتری با آن‌ها دارید. در این صورت به‌طور جدی‌تری درگیر مسائل گروه می‌شوید. باتوجه به علاقه‌هایتان می‌توانید دوستان جدید پیدا کنید. عضویت در انجمن‌های ادبی، ورزشی، هنری، گردشگری و… نمونه‌هایی از این گروه‌ها هستند که شما را با افراد جدید آشنا کرده و به طور غیرمستقیم باعث کمرنگی «او» در ذهنتان می‌شوند.

۵. به گذشته برگردید:

منظور این نیست که بنشینید و خاطراتتان را با آن شخص مرور کنید. منظورمان خیلی گذشته‌تر است. برای مدتی از لوازم الکترونیکی که به هزار و یک روش می‌توانند خبری از او به شما برسانند، فاصله بگیرید. خودتان را با چیزهایی سرگرم کنید که سالیان سال قبل مردم از آن‌ها استفاده می‌کردند. کاردستی درست کنید، پیاده‌روی کنید، گل‌وگیاه پرورش بدهید. تعمیر خودرو یاد بگیرید یا هزار کار دیگر که ربطی به لوازم الکترونیکی ندارند.

همچنین بخوانید:  آشنایی با مثلث عشق + تست مثلث عشق استرنبرگ

چگونه می توان عشق خود را فراموش کرد؟چگونه عشق قبلی خود را فراموش کنیم

۶. فراموشی عشق سابق با گوش دادن موسیقی:

همان‌قدر که شنیدن آهنگ‌های غمگین و عاشقانه در این روزهای بعد از جدایی می‌تواند حال شما را خراب کند، گوش دادن به آهنگ‌های شاد می‌تواند خوشحالتان کند. شاید اولش مسخره به نظرتان برسد که با این وضعیت روحی نشسته‌اید و موسیقی شش و هشت گوش می‌دهید، اما کم کم تأثیر ناخودآگاه آن در روحیه‌تان شما را به وجد خواهد آورد.

۷. بدوید:

ورزش هم مانند موسیقی تأثیر زیادی در بهبود حال روحی شما دارد. البته منظورمان ورزش‌های کم‌تحرکی مثل شطرنج نیست! برای این روزهایتان بهتر است سراغ ورزش‌های هوازی بروید که میزان سوخت‌وساز بدن شما را بالا برده و گردش هوا را در بدنتان بیشتر می‌کنند. کافی است یک بار در محیطی مثل یک پارک شروع به دویدن کنید، تا این ادعا به شما ثابت شود.

۸. سلامت بخورید:

اگر هیچ‌وقت در زندگی‌تان به فکر سلامتی خوراک نبوده‌اید، وقت آن است که به‌طور جدی آن را وارد برنامۀ زندگی‌تان کنید. یک رژیم سلامتی، نه رژیم چاقی یا لاغری، بگیرید. در طول روز حواستان را به خوراکتان جمع کنید. از تمام پنج گروه غذایی شامل لبنیات، غلات، پروتین، سبزیجات و میوه‌ها و البته کمی (!) چربی و شیرینی استفاده کنید. تغذیۀ سالم فقط به بهبود وضعیت جسمی‌تان کمک نمی‌کند، بلکه تأثیر فراوانی هم در وضعیت روحی‌تان دارد.

۹. به فکر خودتان باشید:

اگر شما تا آخر عمر زانوی غم بغل بگیرید و از عالم و آدم کناره‌گیری کنید، اتفاقی در دنیا می‌افتد؟ آیا به شخصی که روزی دوستش داشتید (یا دوستتان داشته) و دیگر نیست، ضرری می‌رسد؟ پس بهتر است بلند شوید و کمی به فکر خودتان باشید. آراستگی ظاهری کمترین کاری است که می‌توانید برای خودتان بکنید. این جمله که «برای کی دیگه تیپ بزنم؟» عجیب‌ترین سوالی است که معمولاً برای افراد پیش می‌آید. برای خودتان تیپ بزنید و از دیدن خودتان لذت ببرید!

همچنین بخوانید:  چگونه به طرف مقابل بفهمانیم که دوستش داریم؟

۱۰. برای فراموشی عشق سابق خود، ببخشید:

انگلیسی‌ها عبارتی دارند که می‌گوید «ببخش و فراموش کن» یا همان «forgive and forget». اگر همۀ کارهای بالا را کردید و حالتان کمی بهتر شد، اگر به زندگی عادی برگشتید، اگر دیگر به فکر انتقام نبودید، اگر از وضعیت زانوی غم بیرون آمدید، وقت آن است که ببخشید و فراموش کنید. او و تمامی رفتارهایش را که موجب آزارتان شده، ببخشید. با این قدم نهایی شاید باز هم نتوانید به طور کامل فراموشش کنید، اما قطعاً آن‌قدر در ذهن و دلتان کمرنگ می‌شود که دیگر بودن یا نبودن یک خط مثل او در دفتر نقاشی زندگی‌تان آزاردهنده نخواهد بود.

این ده مورد راهکارهای ساده‌ای هستند که به شما در فراموش کردن «او»، کمک می‌کنند، البته یادتان باشد که هیچ راهکاری به داد شما نخواهد رسید اگر خودتان نخواهید. پس لطفاً بخواهید و دست به کار شوید.

نکات طلایی برای فراموش کردن عشق گذشته

  • برای کسی که فقط برایش سرگرمی هستید ارزش قائل نشوید و او را در اولویت قرار ندهید.
  • وقت خودتان را برای کسی تلف نکنید که به فکر شما نیست.
  • از او به خاطر احساس عصبانیت و افسردگی خود انتقام نگیرید و فقط با یک دوست درمورد این موضوع صحبت نکنید.
  • از انجام کارهایی که شما را به یاد او می‌اندازد، پرهیز کنید.
  • اگر گاهی احساس ناراحتی و تنهایی می‌کنید گاهی گریه حالتان را بهتر می‌کند.
  • شماره تلفنتان را عوض کنید تا زیاد پیام‌هایتان را چک نکنید.
  • در آخر بهتر است بدانید گذشت زمان مشکل را حل خواهد کرد و او را از خاطرتان خواهد برد.
4.3/5 - (6 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
fardanewsnamnak

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا