خانه داری

فواید ظروف مسی در آشپزی + نکات کلیدی پخت و پز در آن

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به بیان خواص و فواید ظروف مسی برای سلامت بدن میپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

همه آنچه که باید در مورد آشپزی در ظروف مسی بدانید

مس اولین فلزی است که حدود 11000 سال پیش به دست بشر ساخته شده. چندین هزار سال مصریان، اهرام و ظروف خود را با مس می‌ساختند.

مس به دلیل توانایی در انتقال گرما و الکتریسیته مشهور است و همین ویژگی باعث شده به یک فلز عالی برای پخت و پز تبدیل شود. در حالی که چدن گرما را نسبتاً ضعیف در غذا هدایت می‌کند. ظروف آشپزی اعم از آلومینیوم، آهن، سرب یا مس بر روی غذا و سلامتی تأثیر می‌گذارد.

اگرچه بیشتر موادی که در ظروف آشپزی استفاده می‌شوند ایمن هستند، سرب و مس به عنوان عناصری که با مشکلات سلامتی و بیماری مرتبط بوده‌اند، خودنمایی می‌کنند. مس یک عنصر شیمیایی و فلزی است که در طبیعت یافت می‌شود. این رسانای الکتریکی ماده معدنی ضروری برای بدن انسان است. این ماده به طور طبیعی در برخی از غذاها مانند گوشت و غلات کامل یافت می‌شود، در بدن از مس برای تولید انرژی، متابولیسم و سنتز بافت همبند و سایر عملکردهای بدن استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید:  برق انداختن و تمیز کردن ظروف مسی در خانه

فواید ظروف مسی در آشپزی

1. گرمایش سریع

در دنیای فلزات، مس یکی از بهترین رساناهای گرمایی است. به این معنی که برخلاف چدن خیلی سریع گرم می‌شود و نیازی به گرم کردن ظروف مسی قبل از آشپزی نیست.

تبلیغات

2. توزیع یکنواخت گرما

از آنجا که مس بسیار کارآمد است و به سرعت گرم می‌شود و گرما را به طور مساوی در کل ظرف توزیع می‌کند، برای پختن با آن نیازی به استفاده از گرمای زیاد نمی‌باشد و گرما به طور یکنواخت توزیع می‌شود.

3. خنک شدن سریع از فواید ظروف مسی

همانطور که ظروف مسی به سرعت گرم می‌شود، بعد از پخت و پز نیز به سرعت خنک می‌شوند. به همین دلیل برای درست کردن آب نبات، شکلات، شیرینی ( برای کنترل درجه حرارت)، ماهی و سس مناسب است.

4. عایقکاری

اغلب وسایل آشپزی مسی با فولاد ضد زنگ روکش می‌شوند به همین دلیل در برابر سایندگی و مواد تمیز کننده مقاوم می‌باشند.

برخی دیگر از ظروف مسی با پوشش فلزی نرم مانند قلع، عایقکاری شده‌اند. قلع به مس یک سطح عالی و نچسب می‌دهد. اما توجه داشته باشید قلع به راحتی خراشیده و خرد می‌شود و ممکن است قطعات کوچک قلع در غذا پیدا شود. اگرچه این قلع بی اثر و یک فلز کاملاً غیرفعال است و در صورت قرار گرفتن در غذاهای بسیار اسیدی یا تند، تغییر رنگ داده یا خورده می‌شود. بنابراین حتماً دقت کنید هنگام کار با ظروف مسی با روکش قلع، از قاشق‌های چوبی و نرم استفاده کنید.

5. تمیزی آسان از فواید ظروف مسی

تمیز کردن ظروف مسی بسیار آسان است و با کمی آب لیمو یا سرکه علاوه بر تمیزی باعث درخشش آن می‌شود.

6. بسیار با دوام

مراقبت از مس مانند ظروف چوبی ساده است، سطح پوشش خراشیده نمی‌شود و بسیار با دوام است.

همچنین بخوانید:  برق انداختن و تمیز کردن ظروف مسی در خانه

نکات پخت و پز ایمن با قابلمه‌های مسی

با وجود اینکه مس به طور طبیعی در بسیاری از غذاهای سالم وجود دارد و برای بدن ما مورد نیاز است، اما در مورد ظروف مسی برای پخت و پز آگاهی لازم نداریم. در هر صورت عدم نگهداری یا عدم استفاده صحیح از ظروف مسی باعث نشت مقداری از آن در غذا و مسمومیت می‌شود.

برای جلوگیری از نشت مس به مواد غذایی، ظروف مسی با فلزات دیگر پوشانده یا عایق کاری می‌شوند. با این حال، با گذشت زمان این پوشش با تمیز کردن، پخت غذاهای اسیدی یا به مروز زمان از بین می‌رود. طبق تحقیقات مقدار زیاد مس باعث آسیب کبد و کلیه و در نهایت مرگ می‌شود. بنابراین هنگام پخت و پز با ظروف مس، باید ایمن‌ترین اقدامات احتیاطی را انجام دهید و هنگام خرید نکات زیر را رعایت کنید:

  • انتخاب ظروف مسی خط دار. استفاده از ظروف مسی بدون خط در پخت و پز خطر نشت مس در غذا دارد. بنابراین از استفاده از ظروف مسی بدون خط خودداری کنید. اگر از ظروف مسی قدیمی استفاده می‌کنید، بهتر است آنها را دور بیاندازید و نسخه‌های جدید و خطی را خریداری کنید.
  • ظروف مسی را با دست بشویید و خشک کنید. باید ظروف مسی را به آرامی و کاملاً با دست بشویید و خشک کنید.
  • نگهداری نکردن مواد غذایی به خصوص مواد اسیدی در ظروف مس. نگهداری مواد غذایی اسیدی در ظروف مسی فاجعه بار است، زیرا غذای اسیدی روکش فلزی مس را در غذا حل می‌کند. بنابراین برای ایمنی بیشتر از نگهداری غذای خود در ظروف مسی خودداری کنید. همچنین هنگام پخت و پز با تابه‌های مسی، غذاهای کم اسید را انتخاب کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
housecopperseriouseats10bestlivestrong

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا