داروشناسی

قرص پروپرانولول چیست و در چه مواردی مصرف می‌شود؟

پروپرانولول چیست؟

پروپرانولول (propranolol) دارویی از دسته بتابلاکرهاست (بتا بلاکرها باعث کاهش آدرنالین در بدن و پیشگیری از اضطراب می‌شوند) که بانام‌های تجاری ایندرال و پرانول هم شناخته می‌شود، این دارو عمدتاً برای درمان فشارخون و نامنظمی تپش قلب مورداستفاده قرار می‌گیرد.

پروپرانول برای بیماری‌های گوناگون دیگری، چون تسکین درد قلبی، پیشگیری از سردردهای میگرنی و درمان بی‌نظمی تپش تجویز می‌شود. پروپرانولول در تعدادی از اختلالات فیزیکی مانند لرزش اساسی و نیز روحی مانند فوبیای اجتماعی، اختلال اضطراب و اختلال هراس به‌ویژه اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) نیز کاربرد دارد.

قرص پروپرانولول در چه مواردی مصرف می‌شود؟

درمان اضطراب

یکی از علائم اصلی اضطراب بالا رفتن ضربان قلب است که به‌عنوان بخشی از پاسخ جنگ‌وگریز بشمار می‌رود. در مواقع خطر، بدن آدرنالین را به‌منظور افزایش کار قلبی و پمپاژ سریع‌تر خون و اکسیژن تولید می‌کند. در این موارد مصرف پروپرانول برای اضطراب، باعث می‌شود کمتر احساس ضعف و سستی کنیم.

تقویت عضلات با افزایش خون‌رسانی که ما را وحشت‌زده و عصبانی می‌کند در صورت سریع کار نکردن قلب اتفاق نمی‌افتد. به دلیل این دو فایده مهم پروپرانول است که از آن برای درمان اضطراب استفاده می‌شود.

کنترل فشارخون

اگر شما دارای فشارخون بالا می‌باشید، قرص پروپرانولول اجازه می‌دهد تا فشارخون در رگ‌های خونی‌تان کاهش یابد و به پیشگیری از ریتم غیرطبیعی سریع قلب (آریتمی) کمک می‌کند.

پیشگیری و کنترل میگرن‌های عصبی

این بتابلاکر معمولاً برای کمک به جلوگیری از میگرن تجویز می‌گردد. قرص پرانول ۱۰ یا پرانول ۲۰ می‌تواند برای افرادی که درمان‌های دیگری برای میگرن دریافت کرده‌اند و نامناسب بوده، مفید واقع شود.

توصیه هنگام مصرف قرص پروپرانولول

 • به‌طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودی‌تان را زیر نظر داشته باشید.
 • در مورد میزان فعالیت قابل‌قبول بر اساس وضعیت بدنی‌تان با پزشکتان مشورت کنید. پروپرانولول ‌ممکن است درد قفسه سینه را کاهش دهد یا از آن جلوگیری کند و درنتیجه باعث شود تا از آن حد که برایتان بی‌خطر است فعال‌تر باشید؛ که این خود موجب درد قفسه سینه و علائم جدی دیگر می‌شود.
 • وزنتان را نسبت به قد و استخوان‌بندی‌تان در یک محدوده مناسب نگه‌دارید. در صورت نیاز برای کاهش وزن از پزشکتان کمک بگیرید.
 • اگر برای کاهش فشارخون پروپرانولول مصرف می‌کنید، مصرف سدیم (نمک) خود را محدود کنید. از پزشکتان درخواست کنید دستورات تغذیه‌ای در اختیارتان بگذارد یا شمارا به یک متخصص تغذیه معرفی کند.
 • اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید، از پزشکتان بخواهید شمارا به یک مشاور یا گروه ترک سیگار معرف کند.
 • الکل ننوشید.
 • از وضعیت خوابیده به نشسته یا ایستاده و یا از حالت نشسته به ایستاده آرام تغییر وضعیت دهید تا دچار سرگیجه، سیاهی رفتن چشم یا غش نشوید.
 • در هوای سرد لباس گرم‌تر بپوشید، چراکه پروپرانولول ممکن است شمارا به سرما حساس‌تر کند.
 • قرص‌های طولانی رهش را یکجا ببلعید، آن‌ها را نشکنید یا خرد نکنید.
 • قرص‌های معمولی را در صورت مشکل در بلع می‌توانید خردکرده و با نصف قاشق مربا یا پودینگ مخلوط‌کنید.
 • محلول خوراکی را با مقداری نوشیدنی یا غذای نیمه جامد مخلوط کرده، سپس استفاده کنید.
 • برای روزهای تعطیل مقدار کافی دارو در دسترس داشته باشید.
 • یک برگه شناسایی پزشکی که نشان دهد پروپرانولول مصرف می‌کنید به همراه داشته باشید.
 • پزشکان دیگر را از اینکه پروپرانولول مصرف می‌کنید مطلع سازید، زیرا ممکن است بر روی برخی آزمون‌های آزمایشگاهی اثر بگذارد یا موجب بروز واکنش به دنبال تزریقات مربوط به حساسیت‌زدایی شود.
 • قرص پروپرانولول را دور از دسترس کودکان و دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگه‌دارید (در این شرایط پروپرانولول فاسد می‌شود).

طریقه مصرف قرص پروپرانولول

پروپرانولول را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. به‌طورمعمول شما می‌توانید یک عدد قرص ۲۰ تا ۴۰ میلی‌گرم پروپرانولول را یک ساعت قبل از قرار گرفتن در یک موقعیت استرس‌زا و مضطرب بخورید.

در ارتباط با مصرف قرص پروپرانولول موارد زیر را در نظر داشته باشید:

هرگز مصرف این دارو را به‌صورت ناگهانی متوقف نکنید.

این دارو می‌تواند منجر به نتایج غیرطبیعی در نتایج آزمایشی شود.

اگر در حال درمان پرفشاری خون هستید، استفاده از پروپرانولول را حتی زمانی که احساس خوبی دارید مصرف کنید.

دارو را در دمای اتاق و به‌دوراز رطوبت نگه‌داری کنید.

هرگز اجازه ندهید داروی مایع منجمد شود.

عوارض مصرف پروپرانولول چیستقرص پروپرانولول

عوارض مصرف قرص پروپرانولول

اسهال، تهوع، سردی دست‌وپاها، اختلالات خواب، تغییر در میل جنسی و ریزش مو می‌تواند در صورت مصرف قرص پروپرانولول پدیدار گردد. عوارض مصرف این دارو را می‌توان موارد زیر دانست:

افزایش وزن

بتابلوکرها باعث وزن‌گیری افراد می‌شوند. بلاک کردن آدرنالین در بدن باعث شلی بدن شده و ممکن است سطح سوخت‌وساز را پایین آورده و منجر به افزایش در بدن شود.

افسردگی و خستگی

ما به مقداری آدرنالین برای تحرک و بشاش بودن نیاز داریم. درصورتی‌که این دارو آدرنالین را در بدن بلاک می‌کند که این موضوع علاوه بر بروز افسردگی باعث از دست دادن کالری و خستگی هم می‌شود.

تاری دید و احساس سرگیجه

زمانی که ضربان قلب کاهش یابد احتمال سرگیجه یا غش در فرد افزایش می‌یابد. تاری دید هم از دیگر عوارض مصرف قرص پروپرانولول است.

هشدارهای مصرف پروپرانولول

اگرچه مصرف قرص پروپرانولول باعث تسکین وضعیت اضطراب و استرس ما می‌شود اما مصرف دائمی آن اعتیادآور است و بعدازآن بدون خوردن قرص کاری را نمی‌توانیم انجام دهیم. همچنین، بتابلاکرها مانند پروپرانول تنها می‌تواند آدرنالین را بلاک کند اما تولید آن را متوقف نمی‌کند. این سؤال اینجا مطرح می‌شود پس چه اتفاقی برای تولید آدرنالین می‌افتد؟ بنابراین مصرف دائم این قرص‌ها باعث تغییر عملکرد طبیعی می‌شود که با قطع آن‌ها بدون جایگزین‌درمانی دیگر مشکلاتی در بدن به وجود می‌آید.

توجه داشته باشید که اگر به پروپرانولول حساسیت دارید نباید آن را مصرف کنید. اگر مبتلابه آسم، تپش قلب بسیار کند و یا شرایط قلبی حاد هستید بهتر است از این دارو استفاده نکنید.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

پکیج دانلودی درمان دائمی زود انزالی

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی + فایل صوتی دوره + برنامه تمرینی + آموزش تصویری تمرینات + موسیقی تراپی + پشتیبانی 35 روزه

اطلاعات بیشتر
منبع
namehnewsyjc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا