شستشو و نظافت

چگونه لکه جوهر خودکار را از روی لباس پاک کنیم؟

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به موضوع “چگونه لکه جوهر خودکار یا ماژیک را از روی لباس پاک کنیم؟” میپردازیم و روش های طلایی پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی لباس را معرفی خواهیم نمود. ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

حتماً شما یا اطرافیان خود با لکه شدن لباس با جوهر خودکار یا خودنویس مواجه شده‌اید. داشتن سرعت عمل برای تمیز کردن این لکه‌ها بسیار مهم است، چرا که لکه‌های جوهر به سرعت جذب پارچه می‌شوند و به محض جذب و تثبیت به سختی پاک می‌شوند. توصیه مهم دیگر این است که هرگز با کشیدن پارچه و یا دستمال کاغذی در محل لکه سعی در پاک کردن آن نکنید، چون این کار باعث گستردگی و پخش شدن لکه جوهر می‌شود.

در این راهنمای کاربردی روش‌های متعددی که می‌تواند در تمیز کردن لکه جوهر خودکار مفید باشد را مورد بررسی قرار می‌دهیم. به این ترتیب با هر یک از مواردی که در دسترس دارید و با استفاده از آن راحت‌تر هستید، می‌توانید اقدام به پاک کردن لکه جوهر کنید.

چگونه لکه جوهر را از روی لباس پاک کنیم؟

۱. پاک کردن لکه جوهر با الکل طبی:

لکه جوهر روی لباسپاک کردن لکه جوهر از روی لباس با الکل

الکل رنگدانه‌های جوهر را خنثی می‌کند و باعث ناپدید شدن جوهر می‌شود. در این روش یک تکه پارچه نخی را به الکل طبی آغشته کنید. سپس با پارچه آغشته به الکل روی محل لکه ضربه بزنید این کار را چندین بار تکرار کنید بهتر است هر بار با یک تکه پارچه تمیز این کار را ادامه دهید. پارچه نخی دیگری را با آب سرد مرطوب کنید و روی لکه ضربه بزنید تا لکه جوهر از بین برود.

همچنین بخوانید:  چگونه لباس هایی خوشبو داشته باشیم؟

برای نتیجه‌ی بهتر قبل از تلاش دوباره برای پاک کردن لکه جوهر، اجازه دهید پارچه خشک شود. استفاده از الکل روی پارچه‌ی خشک بهتر جواب می‌دهد، اما بعد از هربار استفاده از الکل باید محل را با آب سرد پاک کنید. فرآیند پاک کردن لکه جوهر فرآیند وقتگیری است که شامل ضربه با پارچه آغشته به الکل، شستشو با آب و خشک شدن می‌باشد که باید چندین بار تکرار شود. اجازه دهید محل خشک شود و در پایان طبق معمول آن را بشویید.

تبلیغات

۲. پاک کردن لکه جوهر با آمونیاک و الکل:

ممکن است الکل، جوهر روی پارچه‌های نخی را از بین نبرد، چون با مالیدن الکل روی پارچه لکه پخش می‌شود. برای تمیز کردن لکه جوهر از روی پارچه‌های طبیعی (نخی، ابریشمی، پشمی) از محلول آمونیاک استفاده کنید. برای این کار از ترکیب ۲ به ۱ الکل و آمونیاک استفاده کنید. محل لکه را در این محلول غوطه ور کنید. بعد برای خنثی کردن آمونیاک از سرکه استفاده کنید. طبق معمول بشویید.

در استفاده از الکل و آمونیاک دقت کنید. الکل ماده‌ای به شدت اشتعال زا و آمونیاک ماده‌ای سمی است.

۳. تمیز کردن لکه جوهر با گلیسیرین و مایع ظرفشویی:

لکه جوهر روی لباسپاک کردن لکه جوهر از روی لباس با مایع شوینده

برای لباس‌های ابریشمی، پشم یا ابریشم مصنوعی ممکن است استفاده از الکل، جوابگو نباشد در این حالت شما درون ظرف کوچکی، ۱ قاشق غذا خوری گلیسیرین و ۱ قاشق چای خوری مایع ظرفشویی بریزید و با هم ترکیب کنید. روی کل لکه این محلول رو بریزید. با انگشت روی پارچه بسایید. بعد از ۵ دقیقه مکث لباس را بشویید و آب بکشید.

۴. از بین بردن لکه جوهر خودکار با شیر:

روش‌های متفاوتی برای استفاده از شیر در از بین بردن لکه پارچه وجود دارد، این روش‌ها عبارتند از:

– استفاده از شیر سرد: سریعاً یک تکه دستمال کاغذی را روی محل لکه به آرامی برای چند ثانیه تنها فشار دهید، بعد از جذب جوهر به دستمال کاغذی، روی لکه شیر سرد بریزید و بگذارید نیم ساعت بماند سپس آن را بشویید.

– استفاده از شیر ولرم: قسمت لکه‌دار لباس را داخل شیر ولرم فرو ببرید و بگذارید لکه حل گردد. محل را آبکشی کنید و بشویید.

– استفاده از شیر فاسد شده (شیرترش شده): شیر را درون ظرفی قرار دهید و آن را زیر تابش مستقیم آفتاب بگذارید تا فاسد شود. وقتی که تغییر بو و شکل آن را مشاهده کردید، آماده است. حالا با انگشت تکه‌های پنیری را برداشته و روی لکه قرار دهید. به محض اینکه لکه محو شد، آن را با آب سرد آبکشی کنید تا مواد اضافی از سطح پارچه پاک شوندسپس لباس را بشویید.

همچنین بخوانید:  چگونه در خانه نرم کننده لباس درست کنیم؟

۵. پاک کردن لکه جوهر ماژیک با دوغ:

به این صورت که قسمت جوهری لباس را داخل ظرف دوغ قرار دهید و بگذارید ۵ دقیقه‌ای بماند و بعد آن را با آب، آبکشی کنید. اگر هنوز اثری از لکه باقی مانده بود، مجدداً این کار را تکرار کنید.

لکه جوهر روی لباسپاك كردن جوهر از روي پارچه

۶. تمیز کردن لکه جوهر خودکار با گلیسیرین:

گلیسیرین یک روش عالی برای از بین بردن لکه‌های قدیمی هم هست. گلیسیرین را مقداری گرم کنید و روی محل لکه جوهر بریزید. بعد محل را با آب تمیز کنید و لباس را بشویید.

۷. پاک کردن لکه جوهر با لیمو و سرکه:

استفاده از این ترکیب برای تمیز کردن لکه جوهر بسیار معروف است. روی لکه را با دستمال آغشته به این ترکیب ضربه بزنید و سپس بشوئید.

۸. تمیز کردن لکه جوهر خودکار به کمک آبلیمو:

در صورتی که لکه روی پارچه‌ای که از الیاف مصنوعی تهیه شده ایجاد شد می‌توانید با آبلیموی خالص آن را برطرف نمایید.

۹. تمیز کردن لکه جوهر خودکار به کمک سرکه سفید:

لکه جوهر روی لباسپاک کردن لکه جوهر از روی لباس با سرکه

درون ظرف بزرگی به نسبت یک به یک، سرکه سفید و آب بریزید. سپس لباس را درون این محلول به مدت ۳۰ دقیقه قرار بدهید، ولی هر ده دقیقه یکبار، یک پارچه تمیز را به حالت ضربه روی پارچه فشار بدهید تا جوهر از روی پارچه لکه دار جدا شده و جذب پارچه دوم شود و لکه تمیز شود. در این روش نباید از آب گرم استفاده شود.

۱۰. تمیز کردن لکه جوهر خودکار به کمک لاک پاک کن:

از لاک پاک کن هم می‌توان برای تمیز کردن لکه جوهر خودکار استفاده کنید. روش لکه بری همانند استفاده از الکل می‌باشد.

۱۱. لکه جوهر را از روی لباس با جوش شیرین پاک کنید

به نسبت دو به یک، درون ظرف کوچکی جوش شیرین و آب بریزید. باهم مخلوط کنید تا خمیر یکدستی به وجود بیاید. به کمک دستمال کاغذی یا پنبه این خمیر را روی جای لکه بمالید. بعد از ۵ دقیقه لباس را بشویید.

جوش شیرین همیشه بی خطر‌ترین روش برای هر نوع جنس پارچه‌ای هست.

۱۲. تمیز کردن لکه جوهر خودکار به کمک اسپری مو (تافت):

لکه جوهر روی لباسپاك كردن لكه جوهر خودكار از روي لباس

به دلیل وجود الکل در اسپری مو می‌توان از آن برای از بین بردن این لکه استفاده کرد. متاسفانه، اسپری مو حاوی چسب و مواد دیگر است که لباس‌ها را چسبنده می‌کند، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم از روش‌های دیگر برای تمیز کردن لکه استفاده کنید. در صورتیکه فقط اسپری مو در دسترس بود می‌توانید از آن برای لکه بری استفاده نمایید. به این صورت که یک دستمال کاغذی تمیز بردارید و روی لکه ضربه بزنید. فراموش نکنید فقط ضربه بزنید و اصلاً دستمال را روی لکه نمالید تا پخش نشود. روی دستمال دیگری کمی اسپری مو (تافت) بزنید و روی لکه ضربه بزنید تا جوهر جذب دستمال شود. بعد از جذب شدن جوهر به دستمال، با دستمال کاغذی مرطوب آن محل را پاک کنید تا الکل و مواد چسبنده بیرون بیایند.

همچنین بخوانید:  چگونه لباس ها را سریع خشک کنیم؟

روش دیگر به این صورت است که در محل لکه آنقدر از اسپری مو استفاده کنید که لکه از اسپری مو اشباع شود. حالا با قرار دادن یک پارچه نمدار، جوهر محل را بکشید. این کار را تا محو شدن لکه ادامه دهید. روش دوم برای لکه‌های بزرگ‌تر توصیه می‌شود.

۱۳. از بین بردن لکه جوهر با ژل ضد عفونی کننده دست:

روش کار برای لکه بری جوهر با کمک ژل ضد عفونی کننده دست همانند استفاده از اسپری مو می‌باشد.

۱۴. تمیز کردن لکه جوهر با مایع یا پودر سفید کننده:

برای پارچه‌های سفید از سفیدکننده استفاده کنید. محل لکه را در سفید کننده قرار دهید و بعد آن را بشویید.

۱۵. پاک کردن لکه جوهر با لکه بر‌های صنعتی:

در صورت دسترسی به لکه بر‌های صنعتی، می‌توانید از آن برای پاک کردن لکه استفاده کنید.

نکته بسیار مهم

نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که قبل از شستن لباس با خشک کن حتماً باید لکه از بین رفته باشد، چون خشک کن باعث ثابت شدن لکه روی لباس می‌شود.

چنانچه با روش‌های ذکر شده همچنان اثر لکه بر روی لباس موجود بود بهتر است لباس را به خشک شویی ببرید و از آن‌ها بخواهید نسبت به لکه بری اقدام کنند. بیشتر خشک شویی‌ها به تخته‌ی بخار با فشار قوی و مکنده مجهز هستند و محلول‌های شیمیایی قوی برای از بین بردن انواع لکه را در اختیار دارند.

امیدواریم روش‌های ارائه شده در این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شود. شما چه روش یا روش‌های دیگری را برای تمیز کردن لکه جوهر خودکار از روی لباس می‌شناسید؟ لطفاً نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
yjc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا