بهداشت بانوان

لیزر مونالیزا برای واژن | مزایا و عوارض لیزر مونالیزا

آتروفی واژن عارضه بسیار شایعی، به‌ویژه در دوران پس از یائسگی (طبیعی یا القاء شده) یا پس از زایمان است. ناحیه فرج و واژن نسبت به کاهش استروژن بسیار حساس است. کاهش این هورمون عوارض متعددی را مانند شل و گشادشدن واژن، خشکی واژن، خارش و سوزش واژن و درد هنگام نزدیکی (دیسپارونی) به دنبال دارد که تأثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی بانوان دارد.

مونالیزا تاچ تنها درمانی است که هم نتایج بالینی و هم مطالعات بافت‌شناسی و فراساختاری، سودمندی و تأثیرگذاری آن را تأیید کرده است. در پژوهش‌های علمی ـ تخصصی نشان داده‌شده است که با بهره‌گیری از ترکیبی از طول‌موج لیزر CO2، ساختار پالس دی و توان تابشی مناسب می‌توان به سطح قابل قبولی از ترمیم و بازسازی بافت دست‌یافت.

اگر پس از یائسگی متوجه تغییرات ناخوشایندی در دستگاه تناسلی شده‌اید و در جستجوی روشی برای تسکین عوارض آزاردهنده ناشی از تغییرات هورمونی هستید، لیزر مونالیزا تاچ علائم مربوط به یائسگی یا تغییرات هورمونی را با موفقیت درمان می‌کند. نتایج حاصل از درمان با مونالیزا تاچ آنی است و این لیزر کارآمد سلامت را به دستگاه تناسلی بازمی‌گرداند.

سازوکار عملکرد دستگاه لیزر مونامزایالیزا تاچ

در جوان‌سازی واژن با لیزر مونالیزا تاچ از پالس‌های انرژی لیزر فرکشنال CO2 برای درمان علائم ناشی از سندرم ادراری ـ تناسلی یائسگی (GSM) استفاده می‌شود. لیزر واژینال سلامت واژن را ارتقاء و کیفیت زندگی را بهبود می‌دهد. انرژی ملایم لیزر واکنش التیام‌بخشی بدن را برمی‌انگیزد و با افزایش دادن رشد کلاژن در بافت‌های واژن عملکرد طبیعی را به اندام تناسلی برمی‌گرداند.

کاربردهای لیزر مونالیزا برای واژن

لیزر مونالیزا تاچ بعضی از علائم شایع یائسگی را برطرف می‌کند:

  • آتروفی واژن
  • خشکی واژن
  • خارش واژن
  • احساس سوزش
  • احساس درد هنگام ادرار
  • درد هنگام نزدیکی
  • عفونت‌های ادراری مکرر
  • عفونت‌های مکرر قارچی واژن یا مثانه
  • بی‌اختیاری ادرار
همچنین بخوانید:  برای کاهش درد لیزر چه کنیم؟

همچنین لیزر مونالیزا با ترمیم بدن، شکم و سینه‌ها به مادران کمک می‌کند تا پس از زایمان هر چه سریع‌تر به وضعیت ایده آل خود برگردند. از این لیزر برای رفع ترک‌های بارداری (استرچ مارک یا همان استری‌ای حاملگی)، جای زخم سزارین، لابیاپلاستی و درمان زگیل استفاده می‌شود.

لیزر مونالیزا برای واژنهمه چیز درباره لیزر مونالیزا

مزایای لیزر مونالیزا

لیزر مونالیزا تاچ برای جوان‌سازی واژن و بازیابی عملکرد واژن کاربرد دارد. به کمک لیزر مونالیزا می‌توان یکی از شایع‌ترین مشکلات بانوان در دوران قبل از یائسگی و پس‌ازآن، یعنی آتروفی واژن و علائم آزاردهنده آن را کاهش داد. لیزر مونالیزا با رفع عوامل خشکی، تحلیل، آسیب‌پذیری و کاهش خاصیت ارتجاعی مخاط واژن خارش، درد و تحریک کلافه کننده واژن را، که به‌ویژه هنگام مقاربت با شدتی بیشتر شعله‌ور می‌شود، آرام می‌کند. لیزر واژن روشی مناسب برای تحریک کلاژن موجود در دیواره‌های واژن است که برای آب‌رسانی و بهبود عملکرد بافت ضروری است. لیزر واژینال با رفع این عوارض اعتمادبه‌نفس بیمار را ارتقاء می‌دهد و روابط زناشویی را بار دیگر لذت‌بخش و خوشایند می‌سازد.

لیزر واژن چگونه انجام می‌شود؟

متخصص، داخل واژن را قبل از واردکردن لیزر تا حد امکان خشک می‌کند. این بخش از درمان اندکی ناراحت‌کننده است. سپس متخصص پروب لیزر را وارد واژن می‌کند. بیمار لرزش خفیفی را داخل کانال واژینال حس می‌کند که در اکثر موارد کاملاً بدون درد است. لیزر واژن با توجه به سطح راحتی بیمار حدود پنج دقیقه طول می‌کشد و پس‌ازآن پروب بیرون آورده می‌شود. معمولاً توصیه می‌شود که سه جلسه درمان در فواصل شش‌هفته‌ای انجام شود و پس‌ازآن درمان سالانه یک‌بار برای نگهداری نتایج یا در صورت عود کردن علائم تکرار شود.

متقاضی لیزر واژن

لیزر مونالیزا تاچ برای درمان یا پیشگیری از علائمی توصیه می‌شود که در اثر کاهش استروژن در دوران یائسگی، پس از زایمان، پس از درمان سرطان یا پس از اختلال تغذیه‌ای (آنورکسی) در واژن بروز می‌یابد. لیزر واژینال برای رفع علائم شایعی چون خشکی، گشادی و سوزش واژن، درد هنگام آمیزش و بی‌اختیاری خفیف ادرار مفید است.
لیزر واژینال درمانی مناسب برای افرادی است که در جستجوی روشی با تهاجم کمتر برای جایگزین کردن جراحی‌های معمول یا درمان‌های دارویی هستند. به خاطر بسپارید که شایسته‌ترین فرد برای تعیین مناسب بودن درمان و برآورد نتایج پزشک معالجتان است.

همچنین بخوانید:  چند جلسه لیزر برای موهای زائد لازم است؟

لیزر مونالیزا تاچ و گشادی واژن

اصطلاح شل شدن و گشادی واژن به وضعیتی اشاره دارد که قطر واژن افزایش می‌یابد. گشادی واژن غالباً نتیجه حوادثی طبیعی و درعین‌حال آسیب‌زننده مانند زایمان یا شل شدن بافت در اثر بالا رفتن سن است. درهرحال پزشک ابتدا علت گشادی واژن را تعیین می‌کند و مطمئن می‌شود که این عارضه به افتادگی یا مشکلات عضلانی مربوط نمی‌شود. اگر گشادی واژن ناشی از تحلیل تون و

حجم مخاط واژن باشد، لیزر فرکشنال CO2   برای درمان توصیه می‌گردد.

عوارض لیزر واژن

عوارض مربوط به لیزر واژینال انگشت‌شمار و خفیف است. لیزر واژن درمانی سرپایی است یا بیمار یک روز بستری می‌شود. اکثر بانوان عوارض جانبی زودگذری را مانند ورم یا قرمزی مختصر تجربه می‌کنند و برخی بیماران با ناراحتی مختصری مواجه می‌شوند که معمولاً به‌سرعت برطرف می‌شود.

تعداد جلسات لازم درمان

تعداد جلسات لیزر واژن به‌شدت علائم بستگی دارد. متخصصین معمولاً یک تا سه جلسه درمان را بافاصله 40 تا 60 روزه توصیه می‌کنند، پس‌ازآن کافی است که درمان سالی یک‌بار  یا هر دو سال یک‌بار تکرار شود. درهرحال متخصص زنان و زایمان تعداد جلسات لازم را پس از یک معاینه دقیق تعیین می‌کند و بهترین طرح درمان را توصیه می‌نماید.

دوران بهبود پس از درمان

اکثر بانوان ناراحتی موضعی خفیفی را پس از لیزر مونالیزا و در روزهای نخست پس از درمان تجربه می‌کنند. بسیاری از بیماران می‌توانند فعالیت معمول خود را پس از یک تا سه روز به روال عادی ادامه دهند. به بیماران توصیه می‌شود که در دوران بهبود اشیاء سنگین بلند نکنند یا فعالیت‌هایی مانند ورزش یا استحمام با آب داغ نداشته باشند. متخصص توصیه‌های مربوط به مراقبت پس از لیزر را به بیمار ارائه می‌دهد تا دوران بهبود به‌سرعت و بدون مشکل سپری شود. بهتر است بیمار سه تا چهار روز رابطه جنسی نداشته باشد. همان‌طور که گفته شد متخصص راهنمایی‌های لازم را با توجه به نتیجه به‌دست‌آمده ارائه می‌دهد.

همچنین بخوانید:  لیزر موهای زائد + مزایا و عوارض

نتایج

خشکی واژن، احساس سوزش، درد هنگام مقاربت و علائم ادراری در اکثر موارد کاهش می‌یابد و بیمار با آسودگی خاطر از روابط خود لذت می‌برد. تسکین علائم نتیجه تحریک مخاط و ترمیم و جوان‌سازی بافت واژن است.
نتایج لیزر واژن آنی است و حتی پس از یک جلسه نیز ملموس است. بیمار ظرف ماه‌های آتی متوجه بهبود چشمگیری می‌شود. لیزر مونالیزا فرایندی ترمیمی را برمی‌انگیزد که 40 تا 60 روز ادامه دارد و پس‌ازآن بهتر است درمان تکرار شود.

موارد منع استفاده از دستگاه لیزر مونالیزا

ابتلا به بیماری‌های سیستمی یا موضعی جدی تنها حالتی است که استفاده از دستگاه لیزر مونالیزا توصیه نمی‌شود. بیماران دچار افتادگی قابل‌توجه (درجه 2 یا بالاتر) نیز متقاضی مناسبی برای لیزر مونالیزا تاچ به شمار نمی‌آیند، چون این درمان ماهیتی سایشی (ابلاتیو) دارد. همچنین دستگاه مونالیزا تاچ به بیماران مبتلابه لیکن اسکلروز یا تنگی مجرای ادرار توصیه نمی‌شود. درمجموع تمامی بانوان دچار اختلال‌های واژن باید برای این درمان اقدام کنند و حتماً با پزشک معالج خود مشورت کنند.

هزینه

لیزر واژن با دستگاه مونالیزا تاچ در حال حاضر تحت پوشش بیمه نیست. هزینه لیزر مونالیزا به تعداد جلسات بستگی دارد. متخصص طرح درمان را با توجه به نیازهای بالینی و پس از معاینه و مشاوره تعیین می‌کند. روند معمول لیزر مونالیزا تاچ این است که ابتدا جلسه مشاوره و پس‌ازآن سه یا چهار جلسه درمان در فواصل هشت تا شانزده هفته‌ای انجام می‌شود. همچنین به‌منظور حفظ و بهبود نتیجه به‌دست‌آمده توصیه می‌شود که درمان سالی یک‌بار تکرار گردد.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
ninibanگردآوری، ویرایش و بازنگری تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا