پزشکی و سلامت

در ماه رمضان چگونه قرص تیروئید بخوریم؟

نحوه روزه‌داری صحیح در افرادی که مشکل تیروئید دارند:

تیروئید از غدد درون‌ریز بدن با وزن تقریبی 15 تا 20 گرم است که در قسمت تحتانی گردن قرار دارد؛ ترشحات این غده مانند سایر غدد درون‌ریز وارد خون شده و از این طریق به اندام‌ها و سلول‌های بدن می‌رسد.

علائم کم‌کاری تیروئید

هورمون‌های تیروئید در متابولیسم، سوخت‌وساز بدن و رشد سلولی نقش اساسی دارند؛ یکی از اختلال‌های شایع این غده، کم‌کاری تیروئید است که معمولاً باعث علائمی چون ورم، چاقی، بی‌حالی، افسردگی، افزایش حساسیت به سرما  می‌شود.

چگونه داروی لووتیروکسین مصرف شود؟

ماه رمضان و قرص تیروئید زمان مصرف قرص لووتیروکسین در ماه رمضان

بیمارانی که برای تنظیم هورمون‌های تیروئید و درمان کم‌کاری تیروئید از داروی لووتیروکسین استفاده می‌کنند باید این دارو را صبح‌ها ناشتا با معده خالی مصرف کنند؛ اما در ماه رمضان لازم است که تغییراتی در زمان مصرف این دارو صورت بگیرد، اگر از دسته افرادی هستید که شب‌های رمضان تا دیروقت بیدار می‌مانید و تنقلات مصرف می‌کنید، بهتر است زمان مصرف دارو را به افطار منتقل کرده تا معده کاملاً خالی باشد.

اگر مبتلایان مصرف تنقلات را از 12 شب به بعد قطع می‌کنند و به‌موقع می‌خوابند، می‌توانند داروی لووتیروکسین را قبل از خوردن سحری مصرف کنند.

پرکاری تیروئید چه علائمی دارد؟

بیمارانی که در فاز حاد پرکاری تیروئید قرار دارند به شدت دچار افزایش متابولیسم، لاغری علی‌رغم پرخوری، تپش قلب، فشارخون، اضطراب و بی‌خوابی می‌شوند؛ البته این علائم ممکن است هم‌زمان با یکدیگر دیده نشوند و فرد تنها بعضی از آن‌ها را تجربه کند

این افراد باید برای کنترل علائم خود از داروهای مختلف استفاده کنند، برای مثال جهت کنترل ضربان قلب باید هر 8 ساعت داروی پروپرانولول بخورند.

بنابراین روزه‌داری در فاز حاد پرکاری تیروئید مجاز نیست؛ این دسته از بیماران تنها زمانی می‌توانند روزه‌بگیرند که 2 هفته از مصرف داروهایشان گذشته و هورمون‌هایشان تحت کنترل درآمده باشد، در این شرایط فرد می‌تواند با تغییر داروی خود به متی‌مازول طبق دستور پزشک اقدام به روزه‌داری کند.

4/5 - (11 امتیاز)
منبع
yjcگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا