صورت

توصیه و مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو

مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو موضوعی است که در این مقاله که بررسی آن را داریم. داشتن ابروی زیبا تأثیر زیادی در جذابیت و زیبایی فرد خواهد داشت، نقطه توجه هرکسی به چهره شما است که در بدو آن چشم و ابرو قرار دارند، اما برخی افراد به‌مرورزمان دچار ریزش ابرو می‌شوند و یا بنا به دلایلی ابروهای خود را از دست می‌دهند که به‌نوعی می‌توان گفت تأثیر زیادی بر روی زیبایی فرد می‌گذارد، یکی از بهترین روش‌های بازسازی ابروهای ازدست‌رفته، کاشت ابرو است که در کلینیک‌های تخصصی و تحت نظر پزشک متخصص صورت می‌گیرد. کاشت ابرو نیز دقیقاً مانند کاشت مو می‌باشد، یعنی مقداری از مو را از ناحیه سر برداشته و بر روی ابرو می‌کارند تا محل موردنظر ترمیم شود، پس از انجام عمل کاشت ابرو باید با استفاده از مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو، به روند بهبودی عمل سرعت داد. این مراقبت‌ها شامل اقدامات زیر هستند:

بعد از کاشت ابرو چه باید کرد؟

به‌آرامی ابرویتان را بشویید

پس از گذشت ۵ روز از عمل، می‌توانید به‌آرامی ابروی خود را با استفاده از آب ولرم بشویید، دقت کنید که هیچ‌وقت نباید آب سرد و یا آب بسیار داغ با آن برخورد کند و ابروی خود را زیر دوش مستقیم آب نیز قرار ندهید.

از ساییدن ابروها با ناخن خودداری کنید و آن را به‌آرامی با استفاده از یک شامپوی نرم‌کننده مالش دهید، شامپو به مدت ۵ دقیقه بر روی ابروهایتان بماند سپس با آب ولرم بشویید. شستشوی ابرو باید روزانه ۲ مرتبه در نوبت‌های صبح و شب انجام دهید و یکی از مهم‌ترین اقدامات در جهت مراقبت‌های پس از کاشت ابرو شستشوی مداوم است.

پس از گذشت دو هفته از زمان عمل، می‌توانید ابروی خود را زیر دوش مستقیم آب نیز قرار دهید و دقت کنید که پوسته‌های ریز ایجادشده بر روی ابرو پس از حدود چهار یا پنج روز به‌خودی‌خود خشک‌شده و از پوست جدا می‌شوند، بنابراین سعی نکنید آن‌ها را بِکَنید.

مراقب بعد از کاشت ابرومراقبتهای بعد از عمل کاشت ابرو

برای تسکین درد کاشت ابرو می‌توانید از مسکن استفاده کنید

ازجمله مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو استفاده از مسکن در جهت کاهش درد ورم آن است. طبیعتاً هر عملی همراه با درد و سوزش و تورم می‌باشد، بدین منظور می‌توانید از قرص‌های مسکنی که پزشک ترجیحاً برای شما تجویز نموده استفاده کنید تا درد عمل برای شما قابل‌تحمل‌تر باشد. دقت کنید که مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها و سایر قرص‌های مسکن عوارض جانبی‌خطرناکی ازجمله زخم معده، ازکارافتادن کلیه و کبد را به دنبال خواهد داشت.

از نور مستقیم آفتاب دوری‌کنید

دقت کنید که نور آفتاب دارای اشعه‌های مضری می‌باشد که برای ریشه مو فولیکول‌های آن ضرر خواهد داشت، به همین دلیل افرادی که مدام در زیر نور مستقیم آفتاب  هستند، پس از مدتی ریزش موی شدیدی پیدا می‌کنند. درصورتی‌که مجبور به بیرون رفتن از خانه هستید، بهتر است از کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی استفاده کنید تا از ابروهای خود در برابر تابش مستقیم نور آفتاب محافظت کنید.

به ابروهای خود فشار وارد نکنید

ازجمله مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو وارد نکردن هرگونه فشار یا ضربه به آن می‌باشد تا ۵ روز اول بعد از عمل ابروها در وضعیت حساسی قرار دارند و باید به‌آرامی با آن‌ها رفتار شود، یعنی از مالش مداوم و شدید، خاراندن، واردکردن فشار به ابروها خودداری کنید چراکه این کار منجر به سست شدن ریشه و درنتیجه افتادن موی کاشته خواهد شد.

هرگز از کیسه یخ استفاده نکنید

برخی از بیماران به‌منظور کاهش درد یا ورم پس از عمل، از کیسه یخ یا کمپرس حاوی یخ استفاده می‌کنند. انجام این کار باعث بروز عفونت و سایر مشکلات پوستی در ابروها می‌شود، به‌جای این کار می‌توانید کیسه آب یخ را بر روی چشمان خود قرار دهید تا کمی آرام گیرند. تورم و کبودی ابرو محل‌های اطراف آن تا چند روز پس از عمل کاملاً طبیعی است و به‌منظور کاهش این تورم و کبودی می‌توانید کیسه یخ را در قسمت‌های اطراف ابرو مانند روی چشم، پیشانی و بینی بگذارید.

از تیشرت استفاده نکنید

یکی از مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو، نپوشیدن تیشرت و یا در حالت کلی لباس‌هایی است که از سر عبور می‌کنند، این لباس‌ها ممکن است هنگام عبور از سر با ابروی شما برخورد کند و باعث کنده شدن موها و یا سست شدن ریشه آن‌ها شود.

در نحوه خوابیدن خود دقت کنید

هر انسانی روزانه به‌طور متوسط ۷ و ۸ ساعت می‌خوابد و در این ساعات متوجه حرکات و رفتارهای خود حین خواب نیست؛ بنابراین توجه به نحوه خواب از مهم‌ترین اقدامات مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو به‌حساب می‌آید.  برابر این پیشنهاد می‌شود در چند روز اول پس از عمل به پهلو بخوابید تا هم درد و تورم عمل کاسته شود و هم به ابریشم آسیبی نرسد. ترجیحاً زیر سر خود را بلند کنید، اما زاویه آن بیشتر از ۴۵ درجه و کمتر از ۲۰ درجه نباشد. طبیعی است که در حین خواب احساس سردرد و درد در ناحیه صورت و پیشانی داشته باشید و عوارض ممکن شمارا انتخاب کند، اما فقط کافی است چند روز اول را تحمل‌کنید. به‌مرورزمان روند شما رو به بهبودی خواهد بود.

مراقب بعد از کاشت ابروروش های مراقبت از ابروی کاشته شده

مراقبت از ناحیه دهنده مو

قسمتی از بدن شما که مو ازآنجا کنده‌شده، نوعی زخم باز به‌حساب می‌آید تا ۲۴ ساعت پس از عمل باید آن محل را تمیز و خشک نگه‌دارید، پس از گذشت یک شبانه‌روز، می‌توانید اقدام به استحمام کنید و محل زخم را با شوینده‌های بی‌خطر مانند شامپو بچه بشویید.

باز کردن بخیه‌ها پس از گذشت ۱۲ روز

پس از گذشت ۱۲ روز از انجام عمل باید با مراجعه به متخصص، اقدام به باز کردن بخیه‌های ابرو بکنید؛ اما توجه کنید که امروزه از بخیه‌های جذبی در عمل‌های زیبایی استفاده می‌شود که نیازی به باز کردن آن‌ها نیست و خودبه‌خود جذب پوست می‌شوند.

با قرمزی ابرو چه کار کنیم؟

معمولاً تا یک هفته پس از انجام عمل محل کاشت ابرو دچار قرمزی می‌شود که به چهره شما حالتی ناخوشایند خواهد داد، بنابراین یکی از مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو، پوشاندن قرمزی آن است برای این منظور می‌توانید از پوشاننده‌های خاصی استفاده کنید که آلرژی هم ایجاد نمی‌کنند، به‌عنوان‌مثال پماد هیدروکورتیزون ۱ درصد یا سرم  هیدروکورتیزون یک درصد دارای آلوئه ورا، گزینه‌های مناسبی برای برطرف کردن قرمزی ابرو می‌باشند. همچنین با مشورت پزشک داروهای مناسب‌تری را خواهید یافت.

چه زمانی می‌توانیم ابروی خود را آرایش کنیم؟

طبیعتاً خانم‌ها عادت دارند که هنگام آرایش، به ابروی خود رنگ و سایر مواد آرایشی بزنند، توجه داشته باشید که به‌منظور رعایت مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو تا سه هفته پس از کاشت ابرو نباید از هیچ ماده آرایشی و شیمیایی استفاده کنید، این توصیه تمامی متخصصان پوست و مو می‌باشد. پس از گذشت این سه هفته بهتر است با رعایت موارد بهداشتی و ظرافت خاصی اقدام به آرایش ابروهای خود کنید. این مسئله شامل تاتوی ابرو نیز می‌شود که باید حداقل ۳ هفته صبر کنید.

انجام فعالیت‌های ورزشی پس از کاشت ابرو

به‌منظور اجرای مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو، بهتر است تا یک هفته بعد از عمل از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید و در حرکات و فعالیت‌های روزمره خود نیز دقت کنید، انجام حرکات شدید و تند ممکن است سبب خونریزی و از بین رفتن گرافت های ابرو شود. پس از گذشت ۷ تا ۱۰ روز می‌توانید ورزش را شروع کنید اما به شرطی که آهسته و محافظه‌کارانه باشد.

اصلاح و حالت دادن ابروها چه زمانی آغاز شود؟

مراقب بعد از کاشت ابرواصلاح بعد از کاشت ابرو 

درصورتی‌که از موی سر خود در جهت کاشت ابرو استفاده کرده باشید، بنابراین ابروهای شما به‌اندازه موی سر شمارا پیدا خواهند کرد، بنابراین باید آن‌ها را به‌صورت مرتب اصلاح کنید و حتی می‌توانید از ژل‌ها و مواد حالت‌دهنده مو نیز در جهت حالت دادن و جهت دادن به ابروها استفاده کنید؛ اما زمانی اقدام به اصلاح و حالت دادن ابروهای خود بکنید که دوره نقاهت خود را کاملاً پشت سر گذاشته باشد، پس بهترین زمان سه الی چهار ماه پس از کاشت ابرو است.

چند نکته مهم

اگر می‌خواهید ابرویی بسیار زیبا و طبیعی داشته باشید، بهتر است و تمام گفته‌های فوق را رعایت کنید ضمن اینکه در دوره نقاهت، از کشیدن سیگار، مصرف سایر دخانیات، مصرف مشروبات الکلی، مصرف زیاد چای و قهوه، مصرف غذاهای حاوی ویتامین ای و … بپرهیزید از خوردن داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین نیز جداً خودداری کنید. مواردی که در این مقاله اشاره شدند بر اثر تجربه بر نظر متخصصان پوست و مو به‌دست‌آمده‌اند و تایتان ها تأثیر به سزایی در کیفیت ابروی کاشته شده شما خواهد داشت.

به این مطلب امتیاز دهید

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
zibabeman

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا