بارداری و اطفال

مراقبت های لازم در زمان لانه گزینی

برخی از زنان 10 تا 14 روز پس از باردار شدن دچار خونریزی خفیفی از واژن می شوند که به آن خونریزی لانه گزینی می گویند. در بیشتر موارد تشخیص آن با قاعدگی اشتباه گرفته می شود، اما در حقیقت نشانه اولیه بارداری است که در حالت عادی خطرناک نیست و نیازی به درمان ندارد. در عین حال در صورت خونریزی شدید با یا بدون تب، لرز یا گرفتگی های عضلانی نشانه ای از یک مشکل بزرگ است و باید حل شود. اگر با این مشکلاتی از این قبیل دست و پنجه نرم می کنید، برای آشنایی بیشتر در مورد مراقبت های لازم در زمان لانه گزینی این مقاله را انتها مطالعه کنید.

آشنایی با مفهوم لانه گزینی

پس از اینکه اسپرم، تخمک را بارور کرد و این ترکیب به جنین تبدیل شد وارد پوشش داخلی رحم می شود. گاهی اوقات با چسبیدن جنین به دیواره رحم باعث خونریزی کمی می شود. این عامل معمولا در زمان پریود اتفاق می افتد و بسیاری آن را با عادت ماهانه اشتباه می گیرند و متوجه بارداری خود نمی شوند. در هر صورت خونریزی لانه گزینی طبیعی است و به این معنی نیست که شما یا کودکتان مشکلی دارید.

علائم خونریزی لانه گزینی

خونریزی لانه گزینی در صبح اتفاق می افتد و با علائم زیر همراه است:

 • خونی که قهوه ای یا صورتی باشد.
 • خونی که به اندازه قاعدگی زیاد نیست.
 • برخلاف پریود، هیچ لخته خون یا بافتی در خون مشاهده نمی شود.
 • سینه ها یا نوک سینه های حساس و متورم
 • خستگی
 • سردرد
 • ناراحتی معده
 • استفراغ (تهوع صبحگاهی)
 • هوس یا بیزاری از غذا
 • نوسانات خلقی
 • ادرار بیش از حد معمول
همچنین بخوانید:  علت و درمان خانگی تنگی نفس در بارداری

اگر مطمئن نیستید که آیا خونریزی لانه گزینی دارید یا پریود هستید، حتما تست بارداری بدهید یا به پزشک زنان مراجعه کنید. بر خلاف اکثر قاعدگی ها، این خونریزی معمولاً پس از 1 یا 2 روز متوقف می شود.

مراقبت های لازم در زمان لانه گزینی

شواهد از تأثیر مثبت رژیم غذایی متعادل و سالم بر بارداری حمایت می کند. به عنوان یک توصیه کلی، زنی که قصد بارداری دارد باید از رژیم غذایی مناسب برای بارداری استفاده کند، مقدار زیادی میوه و سبزیجات، منابع خوب فیبر، کربوهیدرات های پیچیده و پروتئین بخورد. مانند دوران بارداری، از مصرف غذاهای پرخطر مانند پنیرهای پاستوریزه نشده و ماهی‌هایی با فلزات سنگین اجتناب کنید.

تبلیغات

همچنین حفظ مصرف مناسب کلسیم و سایر ویتامینها و مواد معدنی در این دوران بسیار مهم است. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که مصرف متعادلی از مواد مغذی ضروری مصرف می کنید. اگر نگران برآورده کردن نیازهای تغذیه ای خود در طول درمان و بعد از آن هستید، می توانید با پزشک مشورت کنید.

مهم است که در مراحل اولیه کاشت و بارداری، هیدراته بمانید. نوشیدن مقدار زیادی آب حدود دو لیتر در روز، توصیه می شود. همچنین، حمام های بسیار داغ، سونا و اتاق های بخار، یا هر فعالیتی که به طور قابل توجهی دمای مرکزی شما را افزایش می دهد، توصیه نمی شود.

مراحل لانه گزینی و شروع بارداری

لانه گزینی زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده یا بلاستوسیست به دیواره رحم چسبیده است و نشانه شروع بارداری است. در حقیقت بدون لانه گزینی فرد باردار نیست. مراحل لانه گزینی و کاشت:

همچنین بخوانید:  علت بیزاری از غذا در دوران بارداری

تخمک گذاری: برای باردار شدن، ابتدا تخمک گذاری می شود.

انزال: پس از رابطه جنسی، اسپرم از طریق واژن عبور می کند و به لوله های فالوپ می رسد، در این مرحله اسپرم به احتمال زیاد وارد تخمک می شود.

لقاح: هنگامی که اسپرم به تخمک می پیوندد و آن را بارور می کند، لقاح اتفاق می افتد.

لانه گزینی: حدود 7 روز پس از رابطه جنسی، تخمک بارور شده خود را به پوشش داخلی رحم می چسباند. و لانه گزینی رخ می دهد.

زمان کاشت: از حدود پنج روز قبل از تخمک گذاری تا 24 ساعت بعد از آن بارداری اتفاق می افتد. پس از لقاح، روند باردار شدن چند روز طول می کشد، زیرا تخمک بارور شده (که اکنون بلاستوسیست نامیده می شود) برای بارداری آماده می شود.

نوعی بافت به نام تروفوبلاست از تخم بارور شده ایجاد میشود تا لانه گزینی انجام شود. این تروفوبلاست به کاشت بلاستوسیست پس از ورود به رحم با فشار دادن دیواره داخل رحم، خون را به تخمک بارور شده هدایت می کند.

لانه گزینی حدود 9 روز پس از تخمک گذاری انجام می شود. حدود 25 درصد از زنان با لانه گزینی خونریزی را تجربه می کنند. اگر لانه گزینی انجام نشود، تخم بارور شده در طول دوره قاعدگی از بدن خارج می شود و لقاح بطور خودکار با لانه گزینی یا بارداری برابری نمی کند.

4.2/5 - (13 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
webmdverywellfamilyapricity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا