بهداشت کودکان

مضرات استفاده از روروک برای بچه ها

معمولاً استفاده از روروک برای کودکان در هیچ زمانی توصیه نمی‌شود. روروک علاوه بر خطراتی که به دنبال دارد باعث دیرتر راه افتادن کودک می‌شود. ما نباید در تکامل طبیعی کودک دخالت کنیم.

تبلیغات

روروک ها چه آسیب‌هایی به سلامتی اطفال وارد می‌کنند و در راه رفتن کودک چه تغییراتی ایجاد می‌کنند چرا متخصصین اطفال استفاده از آن‌ها را برای خردسالان توصیه نمی‌کنند.

دیدن اولین قدم کودک بسیار هیجان انگیز است. هنگامی که روروک وارد صحنه می‌شود و کودک می‌تواند به وسیلهٔ آن به اطراف حرکت کند، والدین و کودک به یک اندازه شادمان می‌شوند. برخی والدین از روروک استفاده می‌کنند تا به کودکشان در راه رفتن کمک کنند، برخی روروک را مثل پستونک برای پاها می‌دانند زیرا وقتی کودکان خودشان را به اطراف می‌برند خوشحال‌ترند.

اجازه بدهید روراست باشیم، گاهی والدین باید به کارهایشان برسند و از روروک به عنوان پرستار بچه استفاده می‌کنند تا او را مشغول و سرگرم نگه دارد؛ اما والدین باید بدانند که استفادهٔ معمول از روروک (واکر) در رشد جسمانی و حتی رشد ذهنی کودک تأخیر ایجاد می‌کند و علاوه براین خطرناک هم هست.

روروکروروک چه ضرری دارد

در سال 1994، هنگامی که روروک ها هنوز در ایالات متحده پرطرفدار بودند کمیسیون ایمنی محصولات قابل فروش اعلام کرد که روروک ها نسبت به دیگر محصولات کودکان نقش بیشتری در صدمات و جراحات اطفال بازی می‌کند. کودک به وسیلهٔ روروک می‌تواند بیش از آنچه که به طور طبیعی قادر است، تحرک داشته باشد و سرعت او بیش از زمان لازم برای واکنش والدین است.

تبلیغات

کشور کانادا استفاده از روروک را از سال 2004 منع کرد و داشتن روروک تا 100000 دلار یا شش ماه حبس جریمه دارد. اما در برخی کشورها هنوز 75 درصد کودکان از روروک استفاده می‌کنند و صدمات ادامه دارد.

در شش ماه دوم بعد از تولد، کودکان سالم تمایل زیادی برای حرکت روی زمین نشان می‌دهند. این میل مبارزه‌ای سخت برای آنهاست، با دست و پا تلاش می‌کنند و خود را می‌کشند، می‌غلتند، می‌خزند و به هدفشان که اسباب بازی دور از دسترس است، می‌رسند.

بعد از آن با تمرکز و تلاش می‌توانند خود را بالا بکشند و بایستند. کودکانی که از روروک استفاده می‌کنند برخی از مراحل این سفر باشکوه رشد را از دست می‌دهند. بدین معنی که آنها پیش از زمانی که باید بایستند، نوک انگشتان پا را روی زمین سر می‌دهند.

علاوه بر خطراتی که حرکت‌های سریع و دسترسی کودک به اشیاء بالاتردارد، کودکانی که از روروک (واکر) استفاده می‌کنند دیرتر می‌آموزند که چهار دست و پا شوند، بخزند، بایستند و راه بروند و تا ماهها این تأخیر در رشد را نشان می‌دهند.

اما چیزی که برای والدین غافل گیر کننده است تأخیر در رشد ذهنی است. این کودکان در تست‌های رشد ذهنی نمرات پایین‌تری می‌گیرند و این تأخیر تا ده ماه پس از اولین استفاده از روروک دیده می‌شود.

تبلیغات

بعضی از مضرات روروک برای کودکان

 • معمولاً استفاده از روروک برای کودکان در هیچ زمانی توصیه نمی‌شود. هنگامی که کودک از روروک استفاده می‌کند به دلیل این که نمی‌تواند پاهایش را نگاه کند دیرتر به راه می افتد و روند تکامل حرکتی کودک را به تأخیر می‌اندازد. ما نباید در تکامل طبیعی کودک دخالت کنیم مگر در مواردی مثل بیماری کودک تا زمانی که ستون مهره‌هایش تکامل پیدا نکرده نمی‌تواند بایستد.
 • زمانی که ستون مهره‌های کودک تکامل پیدا کند کودک خودش سعی در ایستادن می‌کند اگر با استفاده از روروک کودک را زودتر از تکامل یافتن ستون مهره‌هایش مجبور به ایستادن کنیم اینکار سبب کمردردهای زودرس میانسالی کودک می‌شود. و همینطور اینکار در مورد نشسته نگه داشتن کودک زودتر از موعد هم صدق می‌کند.
 • اگر روروک را قبل از اینکه کودک فرآیند چهاردست و پا را کامل کند در اختیارش بگذارید و او در هر روز برای مدتی از این وسیله استفاده کند در واقع در یکی از مراحل رشد او و سازمانبندی عصبی او دخالت کرده‌اید و آنرا سرعت بخشیده‌اید. این سرعت که نقش جهش را دارد در دوران مدرسه 8 – 7 سالگی مشکلاتی برایش فراهم خواهد کرد.
 • همهٔ متخصصان کودک روروک را تأیید نمی‌کند چون ممکن است باعث خطرات احتمالی مثل پرت شدن یا سقوط از بلندی یا گیر کردن به فرش و افتادن روروک و رفتن شیرخوار به فضاهای پرخطر مثل آشپزخانه شود و موجب می‌شود که شیرخوار به آن وابسته شده و از کارایی خود استفاده نکند.
 • این وسیله بیشتر باعث افزایش قدرت در ساق پاها شده ولی روی توان حرکتی ران‌ها و لگن تاثیری ندارد و باعث می‌شود شیرخوار برای ایستادن به تنهایی تلاش نکند. روروک یکی از وسایلی است که نقش عمده‌ای در بسیاری از حوادث مرتبط با کودکان داشته است.
 • ممکن است کودک از روروک بیفتد یا از جایی مثل پله‌ها با روروک سقوط کند. تحقیقاتی در کانادا بیشترین صدمات ناشی از روروک در اثر افتادن از پله‌ها بوده است.
 • روروک به کودک اجازه می‌دهد که سریع‌تر از میزان طبیعی در همین سن حرکت کرده و خودش را به وسایل و مکان‌های خطرناک مثل اتاق‌های دیگر، بخاری، شومینه، پریز برق، آشپزخانه، اجاق‌های خوراک پزی و همچنین به محوطه‌های باز مانند استخر برساند و چون شیرخوار ۶ تا ۱۵ ماهه از خطرات آگاهی ندارد به وسیله روروک در معرض خطر قرار می‌گیرد.
 • کودک با روروک به آشپزخانه، بخاری، شومینه راحت دسترسی پیدا می‌کند و باعث سوختگی در کودک می‌شود.
 •  ممکن است کودک با روروک دسترسی سریع به مواد شوینده و خطرناک مانند حشره کش ها، سموم گیاهی و… (که باید توجه داشت که در دسترس کودکان نباشد) مسموم شوند.
 • کودکانی که از روروک استفاده می‌کنند کمتر از سایر کودکان می‌توانند به طور طبیعی روی زمین تجسس کنند و قوه و میدان بینایی‌شان گسترش کمتری پیدا می‌کند.
 • ممکن است استفاده از روروک موجب بعضی اختلالات در تکامل حرکتی کودک شود به همین علت امروزه تمایل استفاده از روروک کمتر شده است.

علل پیش آمدن حوادث با روروک

افتادن: مهم‌ترین علت صدمه رورئک به کودک، افتادن با آین وسیله می‌باشد. ممکن است که کودک از روروک بیرون افتاده و یا با آن از پله‌ها سقوط کند. طبق تحقیقاتی که در کانادا انجام شده است، 70 درصد صدمات ناشی از روروک، بر اثر سقوط و افتادن از پله‌ها بوده است. با دیدن این تحقیق می‌توان گفت از 36 کودک آسیب دیده در اثر استفاده از روروئک، 27 مورد آسیب کمی دیده‌اند، سه نفر دچار شکستگی گردن و صدمه به جمجمه و ضربه به سر و 3 نفر دچار صدمات دندانی وشده اند که ممکن است عوارض ماندگاری روی بدن کودک به جای گذارد. وارونه شدن کودک به علت تعادل نداشتن، که توزیع وزن در قسمت بالا بیشتر است، اتفاق می افتد.

جابه جایی سریع کودک روی همان سطح: استفاده از روروئک به بچه، این امکان را می‌دهد که با سرعت بیشتر از میزان طبیعی در همین سن حرکت کرده و خودش را به وسایل و مکان‌های خطرناک مثل اتاق‌های دیگر، آشپزخانه، اجاق‌های خوراک پزی، بخاری، شومینه، پریز برق، وسایل خطرناک دیگر و همچنین به محوطه‌های باز مانند استخر برساند و به علت ناآگاهی کودک شیرخوار 6 تا 15 ماهه از خطرات احتمالی به وسیله روروک، در معرض آسیب بیشتر قرار می‌گیرد.

مسمومیت: دسترسی سریع کودک با روروک به مواد شوینده و خطرناک مانند حشره کش ها، سموم گیاهی و… (که باید توجه داشت که در دسترس کودکان نباشد)، موجب مسمومیت او می‌شود

سوختگی: سوختگی نیز به دلیل دسترسی راحت به آشپزخانه یا بخاری، شومینه و برق‌گرفتگی تاکنون گزارش‌شده است

به این مطلب امتیاز دهید

تبلیغات

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
namnakbeytoote

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا