زناشویی

معایب و مزایای ازدواج با تک فرزند

تک‌فرزندان اغلب سوگلی‌های والدین خویش هستند. والدین روی آن‌ها سرمایه‌گذاری عاطفی سنگینی می‌کنند؛ به همین علت توقعات زیادی از فرزندان خویش دارند. در این مقاله قصد داریم در خصوص فواید و سختی‌های احتمالی ازدواج با تک‌فرزندان صحبت داشته باشیم.

تبلیغات

درصورتی‌که تمایل دارید با شخصی که تک‌فرزند است، ازدواج کنید باید بدانید که ازدواج با خانواده‌های کم‌جمعیت و تک‌فرزند اگرچه که می‌تواند مزایایی داشته باشد، عیب‌ها و مشکلات زیادی هم به همراه دارد.

توجه به این موارد به شما کمک خواهد کرد تا از قبل بدانید با چه شرایطی روبرو هستید و چطور باید با آن کنار بیایید. بهتر است پس از قبول کردن این موارد ازدواج کنید تا بعداً به شریک زندگیتان خرده نگیرید.

مشکلات ازدواج با دختر تک‌فرزند

معمولاً ازدواج با دخترانی که تک‌فرزند خانواده بوده‌اند به علت این‌که همواره در کانون توجه خانواده قرار داشته‌اند ریسک بالایی دارد. چراکه این‌طور اشخاص با کوچک‌ترین بی‌توجهی یا حتی کم‌توجهی امکان دارد مشکلاتی را برای طرف مقابل ایجاد نمایند.

همین‌طور از دیگر مشکلات ازدواج با تک‌فرزندان می‌توان به عدم احساس مسئولیت‌پذیری اشاره کرد. چراکه خانواده‌ها معمولاً بر روی یگانه فرزندشان زیاد سخت‌گیری نکرده و این اشخاص آموزش‌ها و مهارت‌های لازم برای زندگی مشترک را نمی‌آموزند. لذا بعدازآنکه وارد زندگی مشترک می‌شوند ممکن است نتوانند بسیاری از وظایف خویش را به‌درستی انجام داده و حتی تلاش در آموزش آن‌هم ندارند.

تبلیغات

حساسیت‌های زیاد والدین بر روی تک‌فرزند آن‌هم از دیگر مشکلات است. در چنین خانواده‌هایی به علت آنکه والدین تمام توجه و علاقه خویش را بر روی همین فرزندشان متمرکز نموده‌اند انتظارات زیادی هم از طرف مقابل دارند. از سویی دیگر درصورتی‌که والدینی که تک‌فرزند هستند دچار مشکلاتی شوند از فرزند خویش توقع دارند که در اختیار آنان بوده و از آنان مراقبت نماید.

سوالات جنسی ازدواجازدواج با تک دخترها

از دیگر مشکلات ازدواج با دختر تک‌فرزند

  • عدم توانایی در برقراری رابطه درست با خانواده همسر
  • خودخواهی در رابطه با همسر و یا خانواده وی
  • وابستگی زیاد به خانواده
  • عدم توانایی مدیریت کردن مشکلات و مشاجرات

مشکلات ازدواج با پسر تک‌فرزند

ازجمله مشکلاتی که ازدواج با تک پسر امکان دارد برای شما ایجاد کند عبارت‌اند از:

  • وابستگی‌های عاطفی بیش‌ازحد
  • زندگی در شهر محل زندگی والدین همسر تک‌فرزند
  • نگهداری از خانواده همسر در صورت بیماری
  • درصورتی‌که تصمیم ازدواج با تک پسر را دارید بهتر است تمام زوایای این موضوع را بررسی نموده تا بعد از ازدواج پشیمان نشده و یا دائم به همسر و خانواده‌اش خرده نگیرید.

ازدواج با دختر و یا پسر تک‌فرزند

ازدواج سفیدعواقب ازدواج با تک فرزند

بپذیرید بعد ازدواج کنید

چنانچه انتظار دارید، شخص موردنظر خانواده‌اش را کنار بگذارد و به خواست آن‌ها بی‌توجه باشد، انتظاری غیرمنصفانه است و چنین چیزی خود می‌تواند به بحران‌های زناشویی دامن بزند؛

بنابراین درصورتی‌که تنها فرزند خانواده هستید خواست والدین، توقعات خویش و شرایطی که در آینده با آن‌ها روبرو خواهید بود، (مثل ملاقات هفتگی با والدین، نظارت بر درمان، تأمین هزینه‌ها و مخارج آن‌ها و…) را بدون پنهان‌کاری با طرف مقابل خود در میان بگذارید و واقعیت‌ها را همان‌طور که هستند، توضیح دهید.

درصورتی‌که با فردی ازدواج می‌کنید که تک‌فرزند است، سعی کنید برای لحظاتی خود را به‌جای او بگذارید. به‌راستی اگر به‌جای او بودید از طرف مقابل چه انتظاری داشتید؟ چه رفتاری را در طرف مقابل نمی‌پسندیدید؟ به‌علاوه برای لحظه‌ای خود را جای والدین او بگذارید.

تبلیغات

خودتان را جای وی قرار دهید

چنانچه شما هم والد یک تک‌فرزند باشید از فرزندتان چه انتظاراتی خواهید داشت؟

از همسر فرزندتان چه انتظاراتی دارید. در مواردی که تک‌فرزند خانواده بیش‌ازحد به والدین خویش وابسته است، طوری که بدون صلاح و مشورت آن‌ها هیچ اقدامی نمی‌کند و توان تصمیم‌گیری ندارد، در این صورت باید بدانید، شاید ازدواج با چنین شخصی با مشکلات زیادی داشته باشد.

فرزندان تک‌فرزندان امکان دارد به مقدار بسیار زیادی تحت تأثیر رفتارها و خلق‌وخوی والدین خویش باشند و از آن‌ها در بسیاری از مسائل تأثیر پذیرفته باشند.

واضح و روشن است توجه به این موارد به شما کمک می‌کند تا بتوانید از دریچه دیگری به مسئله نگاه کنید و بهتر تصمیم بگیرید. در هر ازدواجی مشکلاتی وجود دارد ولی توجه و آگاهی از فراز و نشیب‌های پیش رو کمک می‌کند در سطح انتظاراتمان از زندگی بازنگری کنیم.

5/5 - (3 امتیاز)

تبلیغات

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
beytooteگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

یک دیدگاه

  1. سلام،من از خانواده ای زن گرفتم که شش فرزند پسر و دختر داشتن،ولی مشکلاتم در زندگی مشترک چندین برابر مشکلاتی بود که شما در مورد ازدواج با تک فرزندها عنوان کردین بود،به نظر بنده در زمان انتخاب همسر تنها چیزی که باید به ان توجه داشته باشیم فهم و شعور و همچنین سبک زندگی طرف مقابل در خانه پدری هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا