ضرب المثل

معنی ضرب المثل بیلش را پارو کرده

مفهوم ضرب المثل بیلش را پارو کرده

یکی از ضرب المثل های شیرین فارسی که دارای داستان جالبی نیز است همین ضرب المثل “بیلش را پارو کرده” می باشد که در مورد افراد ساده لوح و کسانی است که به راحتی و از روی سهل انگاری فرصت ها را از دست می دهند.

این داستان درباره‌ی یک مرد بیچاره است که برای دیدن حضرت خضر و برآورده شدن آرزوهایش، هر روز به مدت چهل روز جلو در خانه خود را آب میزد و جارو می کرد.

در روز چهلم، وقتی متوجه شد جلو در خانه آشغالی ریخته شده است، تصمیم گرفت آن را هم تمیز کند. در حین جمع کردن آشغال ها، یک پیرمرد نزدیکش شد و سلامتی او را پرسید. مرد بیچاره به او گفت که به دنبال دیدن حضرت خضر است تا آرزویش را به او بگوید. پیرمرد پاسخ داد که اگر آرزویش را بگوید، او آن را برآورده خواهد کرد. اما مرد بیچاره باور نکرد و از پیرمرد خواست که بیلش را پارو کند تا ببیند آیا واقعاً حضرت خضر است یا خیر.

پیرمرد بیل را پارو کرد و مرد بیچاره متوجه شد که او واقعاً حضرت خضر بوده است. اما زمان کافی نبود تا آرزویش را به او بگوید و حضرت خضر رفته بود. از آن به بعد، اگر کسی به دلیل سادگی و نادانی، در لحظه‌ی آخر موفقیت را از دست بدهد، او را بیل پارو شده می‌نامند.

این داستان شیرین به خوبی معنای واقعی ضرب المثل را به ما می گوید و به این ترتیب درک بهتری از آن را به ما ارائه می کند تا به این ترتیب از آن پند بگیریم و وقتی کاری را شروع می کنیم تا آخر و بدون نا امیدی از کمترین فرصت ها برای رسیدن به اهداف استفاده کنیم و آنها را از دست ندهیم.

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا