ضرب المثل

معنی ضرب المثل مشت نمونه خروار است

مفهوم ضرب المثل مشت نمونه خروار است

مشت نمونه خروار است به معنای این است که یک مقدار کم نشانه و مشخصات مقدار فراوان آن را به همراه دارد. در واقع این مثل اشاره به این موضوع دارد که مقدار کمی از هر چیز می تواند بیان کننده و نشان دهنده کیفیت حجم زیادی از آن چیز باشد.

ضرب المثل فوق در کشور ما دارای کاربرد بسیار زیادی است و نه تنها در معاملات و تجارت بلکه در محاورات روزانه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این ضرب المثل معنای بسیار مشخص و واضحی دارد و همچون برخی از آنها دارای معنای گنگ و دو پهلو نیست.

از این ضرب المثل در فروش اقلام زیادی به ویژه خواروبار و غلات استفاده می شد و اصولا مبنای ایجاد آن نیز در گذشته هنگام فروش این مواد بوده است به طوری که مشتری تنها مشتی از انبار غله یا گونی را حین خرید آن نگاه می کرد و به همین اکتفا کرده و دیگر زیر و روی انبار یا گونی را بررسی نمی کرد.

این ضرب المثل در مورد جوامع نیز کاربرد دارد مثلی اگر در جمعی فردی شایسته یا نالایق وجود داشت خوب یا بد بودن جمع به وجود آن فرد تعمیم داده می شد و می گفتند که چون چنین فردی با این مشخصات در گروه است بنابراین مشت نمونه خروار است و همه گروه دارای چنین مشخصه ای است.

هر چند این ضرب المثل به صورت عام مورد استفاده قرار می گیرد اما در همه موارد نیز درست نمی باشد و می توان برای آن موارد استثنایی هم در نظر گرفت به طوری که مثلا فردی شایسته ممکن است در خانواده ای نامناسب وجود داشته باشد که در این مورد نمی توان گفت آن خانواده نیز مانند این فرد راستگو و به عبارتی مثبت هستند بنابراین این ضرب المثل قطعیت صد درصدی ندارد.

4/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا