بیماری ها

علت و درمان نامتقارن بودن سینه ها در زنان

نامتقارن بودن سینه یا بزرگ‌تر بودن یک سینه نسبت به دیگری جزو نگرانی‌های شایع خانم‌هاست ولی باید بدانید که این مسئله کاملاً معمول بوده و درست مثل ابروها وجود تفاوت‌های جزئی جای هیچ‌گونه نگرانی‌ای ندارد

تبلیغات

علت نامتقارن بودن سینه دختران چیست؟

تابه‌حال متوجه شده‌اید که سینه‌هایتان نامتقارن هستند؟ نگران نباشید: اکثر زنان با این مسئله روبرو هستند و معمولاً سینه چپشان بزرگ‌تر از سینه راستشان است. ما در این مقاله بر اساس یافته‌های علمی دلیل این مسئله را برایتان توضیح خواهیم داد. وجود سینه‌های نامتقارن با روند سریع رشد در دوران بلوغ و قبل از آن مرتبط است و کاملاً طبیعی و مرتبط با پاسخ به افزایش سطح استروژن estrogen در بدن است. بااین‌حال اختلالات هورمونی و سایر مسائل مربوط به رشد این عدم تقارن را تشدید می‌کند، ولی چرا سینه چپ؟

انواع عدم تقارن سینه در زنان

تغییرات هورمونی می‌تواند دلیل نامتقارن بودن سینه شود

ظاهراً هیچ توافق کلی‌ای در این زمینه وجود ندارد. به‌عبارت‌دیگر هیچ‌کس نمی‌داند چرا سینه چپ معمولاً بزرگ‌تر از سینه راست است. نظریه‌های متعددی درباره اندازه و تفاوت سایز سینه‌های راست و چپ وجود دارد ولی به نظر من این مسئله به تغییرات هورمونی مثلاً در حین تخمک‌گذاری مربوط می‌شود.

 سیستم ایمنی می‌تواند دلیل نامتقارن بودن سینه شود

نظریات مختلفی در این زمینه وجود دارد. مثلاً این‌که سیستم ایمنی بدن به‌صورت نامتقارن عمل می‌کند و حساسیت آن در سمت چپ بدن بیشتر است و منطقی به نظر می‌رسد که افزایش حساسیت سیستم ایمنی روی رشد بافت‌هایی که استروژن تأثیر مستقیمی رویشان دارد، اثرگذار باشد.

شیردهی می‌تواند دلیل نامتقارن بودن سینه شود

نوزادان هم ممکن است روی بزرگ‌تر شدن سینه چپ نسبت به سینه راست تأثیرگذار باشند ولی چگونه؟ دلیلش تغذیه نوزاد از سینه مادر است. بسیاری از زنان گزارش داده‌اند که ترجیح می‌دهند حین شیر دادن به نوزاد، دست راستشان آزاد باشد بنابراین نوزاد اکثراً از سینه چپ مادر تغذیه می‌کند البته این مطالعه نتوانست ارتباطی بین بزرگ‌تر بودن سینه چپ و شیردهی پیدا کند.

تبلیغات

نژاد و محل جغرافیایی روی اندازه و عدم تقارن سینه تأثیرگذار است

قبلاً مطالعاتی درباره اندازه سینه انجام‌شده و اکثر آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند زنانی که اندازه سینه بزرگ‌تری دارند احتمال بروز سرطان سینه در آن‌ها بیشتر است. به‌عبارت‌دیگر این مطالعات روی علت بزرگ‌تر بودن سینه چپ در اغلب زنان تمرکز نداشته‌اند بلکه فقط روی تأثیر اندازه سینه و تشخیص سرطان سینه تأکیددارند. بااین‌حال سایر مطالعات روی تفاوت اندازه سینه نشان دادند که منطقه جغرافیایی و هم‌روی این مسئله تأثیرگذار هستند. با این‌که گزارش‌ها متفاوتی در این زمینه وجود دارد. به گزارش NewBeauty، در یک مطالعه که به‌طور خاص روی 100 زنی که تمایل به بزرگ‌تر شدن سینه‌هایشان داشتند انجام شد، مشخص شد که 88 درصد آن‌ها به‌صورت طبیعی دارای عدم تقارن سینه هستند.

همچنین در مطالعه‌ای که در سالنامه جراحی پلاستیک Annals of Plastic Surgery منتشرشده، 600 زن موردبررسی قرار گرفتند و مشخص شد که سینه چپ آن‌ها بزرگ‌تر است. هر تعریفی برای سینه‌ها مناسب است به‌جز متقارن بودن؛ که سینه‌ها مثل دو خواهر غیر همسان هستند و من هم این نکته را به بیمارانم یادآور می‌شود به‌عبارت‌دیگر سینه‌ها هم درست مثل ابروها باید نامتقارن باشند. به‌طورکلی باید بدانید اگر سینه چپ شما بزرگ‌تر از سینه راستتان است دلیلی ندارد نگران شوید. هیچ مشکل جدی‌ای وجود ندارد این پدیده یکی از مسائلی است که مثل خیلی موارد دیگر در بدن انسان وجود دارد و ازنظر علمی تا به امروز هیچ توضیحی برای علت آن نداریم.

علل نامتقارن بودن سینه در زنان

 همچنین علل مختلفی وجود دارد که سبب این عدم تقارن ناگهانی می‌شود که عبارت‌اند از:

  • التهاب پستان (ماستیت)
  • آبسه پستان
  • انسداد مجاری شیری
  • سرطان پستان

در آخر به شما توصیه می‌گردد در صورت هرگونه تغییر ناگهانی در اندازه، یا ایجاد توده، تغییر رنگ یا ایجاد زخم یا پوسته‌های خارش‌دار یا بدون خارش در پستان‌ها و یا ترشح از نوک سینه‌ها حتماً برای بررسی به‌موقع و لازم به پزشک مراجعه نمایید.

روش‌های درمان عدم تقارن سینه‌ها

1) اگر عدم تقارن سینه‌هایتان خیلی واضح است راه‌هایی برای اصلاح آن وجود دارد. مثلاً برای عدم تقارن ملایم می‌توانیم از روش انتقال چربی استفاده کنیم با این کار می‌توانید سینه کوچک‌تر را فرم دهیم و کمی افزایش حجم در قسمت دلخواهمان ایجاد کنیم.

تبلیغات

2) برای عدم تقارن‌های شدید هم نیازی به نگرانی نیست و می‌توانید از ایمپلنت سینه reast implant برای متقارن سازی بیشتر سینه‌ها استفاده کنید. اندازه ایمپلنت‌ها معمولاً 30-40 سی‌سی تفاوت حجم دارند بنابراین می‌توانیم با انتخاب حجم مناسب ایمپلت متقارن سازی سینه‌ها را انجام دهیم. به‌علاوه این‌که چهار روش مختلف برای جاگذاری ایمپلنت وجود دارد، بنابراین برای بیماریانی که مبتلابه ضایعات ریوی یا سینه هستند هم می‌توانیم این جراحی را انجام دهند.

چه زمانی باید نگران شویم، علائم هشداردهنده سرطان سینه

باید بدانید که عدم تقارن سینه‌ها یک مسئله رایج است و معمولاً غیرطبیعی محسوب نمی‌شود و نیازی به نگرانی وجود ندارد، مگر این‌که این تغییر اندازه بیشتر از 20 درصد باشد یا به‌صورت ناگهانی ایجادشده باشد که در این صورت حتماً باید به پزشک مراجعه نمایید چون ممکن است تأخیر در رسیدگی به آن با مرگ وزندگی شما در ارتباط باشد. سرطان سینه بیماری است که از هر 9 زن یک نفر به آن مبتلا می‌شود بنابراین شناخت نشانه‌های سرطان سینه برای زنان حکم مرگ وزندگی را دارد. اگر در ظاهر یا لمس سینه خود تغییری احساس کردید مثل برآمدگی یا سفتی نزدیک سینه یا زیر بازو حتماً با پزشکتان در میان بگذارید. همچنین به ترشحات سینه‌تان توجه کنید. ترشحات نوک سینه به‌جز شیر یا ترشحات خونی هشداردهنده هستند. علامت دیگر خارش، قرمزی، پوسته‌شدن یا چروک شدن پوست روی سینه است.

5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
beytooteseemorghگردآوری، ویرایش و بازنگری تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا