بهداشت و سلامت

علت نفخ معده در ماه رمضان و راه حل آن

علت نفخ شکم در ماه رمضان چیست؟

نفخ معده ممکن است به علت مشکلات گوارشی یا مسائل دیگری باشد اما در ماه رمضان به دلیل اینکه فرد نزدیک به 17 ساعت گرسنگی را تحمل می‌کند می‌توان گفت این نفخ به دلیل مشکلات معده است.

تبخیر رطوبت زائد در دستگاه گوارش باد و نفخ معده را ایجاد می‌کند. به‌عبارتی‌دیگر می‌توان گفت علت نفخ معده روزه‌داران پاک شدن معده آن‌هاست اگر این درد قابل‌تحمل باشد مشکل خاصی نیست اما اگر درد آن طاقت‌فرسا باشد فرد می‌تواند دستوراتی را رعایت کند.

راه های جلوگیری از نفخ معده در ماه رمضان

خوردن نمک طبیعی در اول و آخر وعده غذایی سبب می‌شود که این رطوبت زائد در دستگاه گوارش رسوب نکند همچنین جویدن 32 بار لقمه‌های غذا می‌تواند مؤثر باشد.

پرهیز از خوردن مواد خوراکی خام و پختنی با یکدیگر مهم‌ترین نکته در درمان نفخ معده است افراد نباید ماست، سالاد و آب را با غذای پختنی مصرف کنند. همچنین از در هم خوری و بر هم خوری پرهیز شود.

یکی دیگر از درمان‌های نفخ معده مصرف ادویه زنیان است. این ادویه را موقع نفخ می‌توان جوید یا موقع صرف غذا این ادویه روی غذای مصرفی ریخته شود، این کار سبب می‌شود که گازهای اضافه داخل دستگاه گوارش تحلیل رود.

همچنین به این افراد توصیه می‌کنیم افطار را با آب جوش (داغ‌تر از آب ولرم) بعلاوه کمی عسل و آب‌لیمو مخلوط کنند که برای پاک‌سازی و رفع مشکلات گوارشی بسیار مؤثر است و نیم ساعت بعدازآن شام مصرف شود.

بعضی از افراد در اواخر ماه رمضان احساس سردرد و سنگینی سر احساس می‌کنند که مهم‌ترین مشکل این افراد ضعف بدنی است که نیاز به تأمین انرژی کافی دارد. دستگاه گوارش این افراد ضعیف شده به همین دلیل این افراد باید از مصرف خوراکی‌های سنگین و پر کردن معده در هنگام افطار به‌شدت پرهیز کنند زیرا در نزدیکی آخر ماه رمضان معده ضعیف شده و دریچه معده مشکل پیدا می‌کند.

5/5 - (2 امتیاز)
منبع
yjcگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا