دهان و دندان

همه چیز درباره جرم گیری دندان

جرم گیری دندان یکی از مباحث بهداشت و سلامت دهان و دندان است که باید به آن توجه شود. جرم گیری باعث از بین رفتن جرم های دهانی می شود و یکی دو جلسه طول می کشد. بهتر است این کار را شش ماه یکبار یا سالی یکبار انجام دهید. البته این زمان را دندانپزشک تعیین می کند. بعد از جرم گیری ممکن است برای چند هفته دندان های شما حساس شود. برای کنترل آن میتوانید از خمیردندان های ضد حساسیت استفاده کنید. همچنین یاداوری می کنیم جرم گیری بیش از حد برای سلامت دهان مفید نیست. در این بخش از مجله پزشکی مثبت یک درباره جرم گیری دندان اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

جرم گیری دندان چیست؟

می خواهیم در این مطلب به برخی باورهای رایج در مورد جرم گیری دندان بپردازیم و درسستی و یا نادرستی هرکدام را بفهمیم.

دکتر مروارید مافی  اظهار کرد: دندان‌ها اعضای مهمی از بدن هستند و هرکدام نقش مهمی در سیستم جونده فرد و نحوه تغذیه وی بازی می‌کنند. علاوه بر این، دندان‌ها در زیبایی چهره نیز نقش بسیار مهمی دارند. این که ما 32 دندان در دهان داریم، نباید عامل بی‌توجهی به آن‌ها باشد. همان‌طور که فرد برای کار کردن به همه انگشتان دست خود نیاز دارد، برای حفظ زیبایی چهره و تغذیه مناسب نیز به همه دندان‌های خود نیاز دارد.

وی افزود: توصیه می‌شود بر اساس زمان پیشنهادی دندانپزشک یا جراح لثه، به طور دوره‌ای و معمولا یک تا دو مرتبه در سال برای معاینه دندان‌ها، لثه‌ها و در صورت لزوم جرم گیری دندان اقدام شود. حتی اگر در حال حاضر دیر اقدام کرده‌اید و لثه‌هایتان ملتهب هستند و هنگام مسواک زدن یا غذا خوردن خونریزی می‌کنند، می‌توانید با جرم گیری دندان و رعایت بهداشت در توقف بیماری ایجاد شده، تلاش کنید.

استادیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز بیان‌ کرد: از تجمع مواد، املاح موجود در بزاق و باکتری‌ها، پلاک میکروبیروی دندان‌ها تشکیل می‌شود که حاوی بیش از یکصدهزار باکتری است. در واقع پلاک همان ماده سفیدرنگی است که وقتی برای مدتی از مسواک استفاده نمی‌شود، روی دندان‌ها تجمع می‌یابد. اگر این پلاک به خوبی از سطح دندان پاک نشود، به مرور زمان حالت معدنی و محکم به خود گرفته و تبدیل به جرم می‌شود. جرم و پلاک میکروبی روی آن، علت بروز بیماری‌های لثه‌ای، خون‌ریزی از لثه‌ها، تحلیل لثه و تحلیل استخوان نگهدارنده دندان‌ها است.

وی گفت: آثار منفی جرم و پلاک تنها محدود به دهان و دندان‌ها نبوده و می‌تواند پیامدهای مضری برای کل بدن نیز داشته باشد. بروز التهاب و عفونت در لثه‌ها منجر به تولید عوامل التهابی در بدن و جریان خون می‌شود و این عوامل التهابی می‌توانند بر روی سایر اندام‌ها آثار مخربی داشته باشند. به طور مثال التهاب لثه‌ها در زنان باردار می‌تواند ریسک زایمان زودرس یا تولد نوزاد با وزن کم را افزایش دهد.

این متخصص بیماری‌های لثه عنوان ‌کرد: التهاب لثه‌ها و عوامل التهابی ناشی از آن‌ها می‌تواند ریسک بروز سکته‌های قلبی و مغزی را نیز افزایش دهد. همچنین التهاب لثه‌ها در افراد مبتلا به بیماری قند یا دیابت می‌تواند کنترل قند خون را دچار اختلال کند و فرد مجبور می‌شود از دارو یا انسولین بیشتری جهت کنترل قند خون خود استفاده کند پس جرم گیری دندان  توصیه میشود.

جرم گیری دندان و دانستنیهای بیشتر

مافی اظهار کرد: برخی افراد معتقد هستند که جرم گیری دندان به مینای دندان آسیب می‌رساند. متاسفانه این باور رواج یافته، هیچ‌گونه مستندات علمی ندارد زیرا مینای دندان ماده بسیار محکمی است. برای تراشیدن دندان‌های پوسیده از وسیله‌ای به نام توربین استفاده می‌شود که سر آن دارای یک فرز است و این فرز با سرعت 500 تا 600 هزار دور در دقیقه می‌چرخد؛ در حالی که وسایلی که برای جرم‌گیری استفاده می‌شوند، فاقد فرز هستند.

وی افزود: بر اثر لرزش مختصری که در نوک قلم‌های جرم‌گیری ایجاد می‌شود، جرم‌ها شکسته شده و از سطح دندان‌ها جدا می‌شوند. این لرزش در حداکثر قدرت خود به 40 تا 50 هزار لرزش در دقیقه می‌رسد که اصلا قابل قیاس با قدرتی که برای تراشیدن و آسیب رساندن به مینای دندان است، نیست.

استادیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز با اشاره به این‌که بعضی از افراد فکر می‌کنند که پس از جرم گیری دندان در بین دندان‌هایشان فاصله ایجاد شده یا دندان‌ها لق شده‌اند، گفت: معمولا در حالت عادی یک فضای مختصر بین دندان‌ها وجود دارد و این همان فضایی است که توصیه می‌شود آن را با استفاده از نخ دندان تمیز کرد. وقتی دندان‌ها با نخ تمیز نشوند و پلاک بین دندان‌ها باقی بماند، این پلاک به مرور زمان به جرم تبدیل می‌شود و فضای بین دندان‌ها را می‌بندد.

وی افزود: به مرور زمان تجمع جرم در بین دندان‌ها منجر به تحلیل لثه و استخوان زیرین آن می‌شود. فضای کوچکی که بر اثر این تحلیل ایجاد می‌شود نیز با جرم و پلاک پر می‌شود و این روند تخریبی ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که دندان قسمت زیادی از استخوان نگهدارنده خود را از دست می‌دهد و دچار لقی می‌شود.

مافی عنوان ‌کرد: متاسفانه وقتی دندان‌ها لق شوند، امکان انجام درمان موثری که لقی آن‌ها را برطرف کند، وجود ندارد و معمولا این دندان‌ها باید از دهان خارج شوند تا استخوان بیشتر از این تخریب نشود و امکان قرار دادن ایمپلنت از بین نرود. وقتی جرم‌های بین‌دندانی حذف می‌شوند، فضایی که به طور عادی در بین دندان‌ها وجود داشته یا بر اثر تخریب لثه و استخوان ایجاد شده، نمایان می‌شود و فرد تصور می‌کند که به دلیل جرم گیری دندان این فضا ایجاد شده است، غافل از این‌که تجمع جر‌م‌ها و عدم انجام جرم گیری دندان در زمان مناسب علت ایجاد این فضا بوده است.

در بعضی افراد ممکن است یک حساسیت دندانی گذرا پس از جرم‌گیری ایجاد شود.

وی گفت: در بعضی افراد ممکن است یک حساسیت دندانی گذرا پس از جرم گیری دندان ایجاد شود که به دلیل چسبندگی جرم‌ها به ریشه دندان‌ها و آسیب‌رساندن به ریشه دندان است. پس از انجام جرم گیری دندان و استفاده از خمیردندان‌های ضدحساسیت موجود در بازار به مدت سه تا چهار هفته، معمولا این حساسیت از بین می‌رود و مشکل خاصی وجود ندارد.

جرم گیری دندان به وسیله دستگاهها و مواد مختلف صورت میگیرد. ولی ما اول از همه پیشنهاد می کنیم همیشه مسواک بزنید  و همچنین از مواد گیاهی برای سفید کردن دندان ها استفاده کنید.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مثبت یک درباره جرم گیری دندان تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
منبع
آسان طب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا