پزشکی و سلامتمطالب داغ

ویروس کرونا چند روز روی سطوح زنده می‌ماند؟

برای بسیاری از افراد سؤال است که ویروس کرونا تا چه مدت‌زمانی روی اجسام و سطوح باقی می‌ماند، به دلیل اینکه ویروس کرونا می‌تواند از این طریق وارد بدن انسان شود. برای بسیاری از افراد سؤال است که ویروس کرونا تا چه مدت‌زمانی روی اجسام و سطوح باقی می‌ماند، به دلیل اینکه ویروس کرونا می‌تواند از این طریق وارد بدن انسان شود.

ویروس کرونا تا چه مدت روی سطح و لوازم باقی می‌ماند؟

اگر ویروس کرونا مانند دیگر اعضای خانواده ویروس‌ها باشد، می‌تواند تا یک هفته روی اجسام زنده باقی بماند. طبق مطالعات انجام‌شده، هنوز مشخص نیست که آیا افراد مبتلا شده به ویروس کرونا در سال ۲۰۱۹، سطح اجسامی را که ویروس کرونا روی آن‌ها قرارگرفته بوده را لمس کرده بودند و بعد دستشان را داخل دهان، بینی و یا به چشمانشان زده بودند یا خیر.

ویروس کرونا شبیه سارس و مرس

در حقیقت اطلاعات کامل و دقیقی در این مورد در دسترس نیست، اما محققان این ویروس را بسیار شبیه به ویروس ساری و مرس می‌دانند.طبق مطالعات، مدارک و اسناد موجود در مورد ویروس‌های در انسان‌ها و حیوانات، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که پاتوژن‌های انسان می‌توانند روی سطح باقی و در دمای اتاق تا ۹ روز عفونی بمانند (به‌عنوان‌مثال؛ ویروس سرخک می‌تواند تا دو ساعت روی سطح باقی بماند.)

عمر ویروس کرونا

البته که مدت‌زمان عمر ویروس کرونا بیشتر است، اما به‌طور متوسط این خانواده از ویروس‌ها می‌توانند بین چهارتا پنج روز روی مواد مختلفی مثل آلومینیوم، چوب، کاغذ، پلاستیک و یا شیشه زنده بمانند. بعضی از این نوع ویروس‌ها، آن‌هایی هستند که باعث عفونت در حیوانات می‌شوند و بیش‌تر از ۲۸ روز هم دوام خواهند آورد. طبق گفته پزشکان مختلف، دمای پایین و رطوبت بالای هوا می‌تواند طول عمر ویروس کرونا را افزایش دهد. به‌طورکلی برای کاهش شیوع کرونا باید به‌دقت محیط را با محلول‌هایی که از هیپوکلوریت سدیم، اتانول، هیدروژن پرواکسید ساخته‌شده‌اند، ضدعفونی کنید. این مواد ضدعفونی‌کننده می‌توانند برای ویروس‌های ساری و مرس هم مفید باشند.

چگونه از آلودگی گوشت به ویروس کرونا جلوگیری کنیم؟

کروناعمر ویروس کرونا چقدر است؟

ویروس‌های مختلف کرونا مورد تجزیه تحلیل و آنالیز قرارگرفته‌اند و نتایج نشان می‌دهد که بیشتر آن‌ها شبیه به هم هستند و هیچ‌کدام از آن‌ها ویروس ۲۰۱۹-nCoV نیستند و هنوز تیم تحقیقاتی به این نتیجه نرسیده‌اند که آیا دست فرد براثر برخورد با بیمار مبتلا با کرونا یا لمس سطح آلوده می‌توانند به ویروس کرونا مبتلا شوند یا خیر. ویروس مرس به‌راحتی ویروس کرونا، از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا نمی‌کند، اما ساری براثر سرفه یا عطسه به فرد دیگر منتقل می‌شود. اگر ویروس روی سطح باقی‌مانده باشد و بعداً آن سطح توسط شخص لمس شود، به او منتقل می‌گردد، حتی اگرچند روز گذشته باشد. برای درمان و پیشگیری از ابتلا به این ویروس باید دستان خود را به‌دقت بشویید و حتماً از ضدعفونی‌کننده‌ها هم استفاده کنید. مثلاً در بیمارستان‌ها هرگز با دست‌خالی و بدون دستکش به دستگیره در دکمه‌های آسانسور یا تلفن، داخل میز، دور تخت و دیگر لوازم که از پلاستیک یا فلز ساخته‌شده‌اند، دست نزنید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
yjcگردآوری، ویرایش و بازنگری تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا