پزشکی و سلامتمطالب داغ

همه چیز درباره ویروس کرونا

آشنایی با ویروس کرونا و آنچه وضعیت چین را اضطراری کرد

قبل از خواندن این مطلب باید خدا را شکر کنیم که مسلمانیم در اسلام خوردن بعضی از حیوانات حرام می باشد دلیل اصلی ویروس چین (کرونا) خوردن حیوانات که در اسلام محرم شده است

اشاره کوچک به حیوانات حرام  گوشت در اسلام:

  1. تمام حیوانات دریایی غیر از ماهیانی که دارای فلس (پولک ) هستند.
  2. در میان حیوانات خشکی؛ سگ و خوک و درندگانی که دارای دندان و چنگال و ناخن تیز بوده باشند؛ مثل شیر، روباه،خرگوش، گرگ، فیل و … حرام اند. اما تمام اقسام گوسفند، گاو، شتر، آهو، گاو، بز و الاغ وحشی حلال گوشت بوده و گوشت اسب و الاغ اهلی مکروه است.
  3. پرندگانی که در هنگام پرواز بیشتر بال خود باز کرده و صاف نگه می‌دارند و کمتر بال می‌زنند (کمتر بال خود را حرکت می‌دهند) حرام گوشت و پرندگانی که در هنگام پرواز بیشتر بال می‌زنند و کمتر بال خود را باز کرده و صاف نگه می‌دارند حلال گوشت هستند. همچنین پرندگانی که چینه ‏دان یا سنگدان یا خار پشت پا داشته باشند حلال‏ گوشت می‌باشند. (تذکر: پرندگانی مانند شاهین و عقاب و باز چنگال دارند حرام گوشت هستند.)
  4. تمام اقسام حشرات به غیر از ملخ حرام گوشت می‌باشند.

ویروس کرونا یا نسل جدید کرونا ویروس‌ها، در شهر ووهان کشور چین تعداد بسیاری را به کام مرگ کشانده است. امروز قصد داریم وضعیت بحرانی کشور چین را بررسی کنیم.

ویروس کرونا در واقع یک نوع ویروس شایع بین حیوانات است که در برخی مواقع به انسان نیز منتقل می‌شود و ارگان‌های تنفسی او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نکته تعجب‌برانگیز این است که عامل شیوع اکثر سرماخوردگی‌ها همین ویروس کرونا است؛ البته برخی اوقات این ویروس اینقدر تکامل‌یافته، ناشناس و خطرناک می‌شود که به کلی دستگاه تنفسی انسان را ازبین برده و در نهایت منجر به مرگ می‌شود. امروز در این مقاله علمی پس از معرفی ویروس کرونا، اوضاع بحرانی کشور چین را پس از شیوع نسل جدید این ویروس بررسی خواهیم‌کرد.

ویروس کرونا چیست؟

«کرونا ویروس‌ها» خانواده بسیار بزرگی از ویروس‌ها هستند که عامل شیوع بیماری‌های خفیفی مانند سرماخوردگی یا امراض شدیدی مانند سارس به شمار می‌روند و علت اینکه نام کرونا برای این نوع ویروس انتخاب شده به این دلیل است که در زیر میکروسکوپ شبیه تاج (Crown) هستند.

ویروس کرونا بیشتر در حیوانات مشاهده شده است، ولی 5 نوع از آن می‌تواند به دستگاه تنفسی انسان نیز آسیب برساند. در حقیقت افرادی که همزمان دارای بیماری دیگری باشند یا کودکان مبتلا به امراض قلبی بیشتر در معرض خطر ویروس کرونا قرار دارند و آن هم به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن این افراد ضعیف‌تر از دیگران است.

تبلیغات

ویروس کرونا تا بحال 3 مرتبه به صورت خطرناک و کشنده در بین انسان‌ها اپیدمی شده است. بار اول در سال 2002 به نام سندرم حاد تنفسی سارس (SARS) در کشور چین و سپس در سال 2012 به نام سندرم نارسایی تنفسی خاورمیانه یا MERS در کشور عربستان سعودی به سرعت پخش شد و تعداد بسیاری پس از ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.

همچنین بخوانید:  ویروس کرونا چند روز روی سطوح زنده می‌ماند؟

اکنون در سال 2020 سر و کله این ویروس باز هم در کشور چین پیدا شده است و این بار آن را به نام بیماری کرونا یا کرونای جدید می‌شناسند. مرکزیت انتشار این ویروس شهر ووهان چین است، اما گزارشاتی مبنی بر شناسایی افراد آلوده به ویروس کرونا در کشورهای کره جنوبی، تایوان، تایلند، ماکائو، سنگاپور، ویتنام، فرانسه و ایالات متحده آمریکا نیز تاکنون منتشر شده است.

قصه از آنجایی شروع شد که مقامات نظام پزشکی کشور چین در گزارشی به سازمان جهانی بهداشت اطلاع داد که آن‌ها با یک ویروس ناشناخته جدید در شهر ووهان روبرو شده‌اند که علایمی مانند بیماری سینه پهلو دارد. آن‌ها به سرعت تشخیص دادند که این ویروس در حقیقت نسل جدیدی از کرونا ویروس‌ها به شمار می‌رود که با سرعت هر چه تمام در داخل و خارج شهر ووهان در حال انتشار است.

فیروس چین
ویروس کرونا را بشناسید

دانشمندان منشأ انتشار ویروس کرونا را بازار حیوانات دریایی شهر ووهان می‌دانند؛ چراکه در آن زمان تمامی مبتلایان به ویروس کرونا رفت و آمد خود در آن بازار را تأیید کرده بودند. ولی حیوانی که ویروس کرونا از آن به انسان منتقل شده، هنوز مشخص نشده است؛ البته یک تیم از محققین چینی در گزارشی حیوان مار را منشأ ویروس کرونا دانسته‌اند.

دانشمندان درباره این موضوع هنوز به نتیجه نرسیده‌اند، ولی گزارش دیگری حاکی از این است که ساختار ژنتیکی این نسل از ویروس کرونا 96% شبیه به ویروس شایع در بدن خفاش‌ها است. بیماری سارس (SARS) و سندرم حاد تنفسی خاورمیانه (MERS) هر دو از خفاش به انسان منتقل شده بودند.

کشور چین درباره بیماری سارس به سازمان بهداشت جهانی (WHO) دروغ گفت و با دستکاری آمار مبتلایان و کشته‌شدگان سعی در فریب کارشناسان سازمان بهداشت جهانی داشت. اما درباره بیماری ویروسی کرونا طی یک کنفرانس خبری تمام دنیا را از این وضعیت باخبر کرد تا با ارائه راهکارهای مفید جلوی انتشار بیشتر آن را بگیرند.

ولی مردم این کشور به‌خصوص شهروندان ووهان نسبت به این موضوع مشکوک هستند که دولت چین آمار کشته‌شدگان و مبتلایان به ویروس کرونا را کمتر از مقدار واقعی اعلام می‌کند. در حقیقت مردم می‌گویند که نظام پزشکی کشور علت فوت برخی افراد را بیماری سینه پهلو می‌داند؛ در حالیکه شاید آن‌ها بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته باشند.

ویروس کرونا چقدر خطرناک است؟

در حال حاضر هیچ چیزی مشخص نیست، چونکه افراد مبتلا به این ویروس علایمی متوسط یا حاد دارند؛ بدین معنی که تقریباً یک چهارم مبتلایان علایم شدیدتری نسبت به بقیه دارند. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، میزان مرگ بیماری ویروسی کرونا حدود 4% است، در حالیکه این میزان برای بیماری سارس حدود 14 الی 15 درصد گزارش شده بود. تقریباً همانند بیماری آنفلونزا، افراد سالمند با سابقه بیماری‌هایی فشار خون، بیماری قلبی و دیابت بیشتر در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند.

همچنین بخوانید:  پاندمی چیست؟ آیا کرونا به وضعیت پاندمی می‌رسد؟

اگرچه بیش‌تر جان‌باختگان بیماری ویروسی کرونا بین 55 تا 80 سال سن دارند، اما راه‌های انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. اگرچه مدارک موجود نشان می‌دهد که فرد آلوده به ویروس فقط اعضای خانواده و پرستاران را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. به عبارت دیگر همچون بیماری سارس انتقال ویروس کرونا با سرفه و عطسه در هوا منتشر شده و افرادی که نزدیک فرد آلوده هستند را در معرض خطر قرار می‌دهد.

سازمان بهداشت جهانی میزان شیوع این بیماری را بین 1.4 تا 2.5 نفر اعلام کرده است؛ بدین معنی که هر فرد آلوده ویروس می‌تواند 2.5 نفر دیگر را آلوده کند. بنابراین دولت چین با سختگیری بسیار، مردم شهر ووهان را قرنطینه کرده است تا میزان شیوع این بیماری را به زیر 1 نفر برساند و در واقع از انتشار ویروس کرونا جلوگیری کند.

علائم ویروس کرونا

شاید برایتان سؤال پیش آمده باشد که ویروس کرونا چه علائمی دارد؟ علائم ویروس کرونا همانند آنفلونزا و سرماخوردگی است، اگر شما نزدیک کشور چین زندگی می‌کنید یا با افرادی که قبلاً در آنجا بوده‌اند به تازگی تماس داشته‌اید، سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید. در غیر اینصورت حتی شدیدترین علائم بدین معنی است که شما نهایت به آنفلونزای فصلی مبتلا شده‌اید. بنابراین اگر علائمی مانند تب، سرفه، تنگی نفس، آبریزش بینی و عطسه دارید، بر خود مسلط بوده و برای اینکه خیالتان راحت شود به یک پزشک مراجعه کنید. البته تاکنون هیچ آمار رسمی از مشاهده افراد آلوده به ویروس کرونا در ایران یا بیماری با علائم مشابه در کشور عزیزمان گزارش نشده است.

کشور چین برای مقابله با ویروس کرونا در شهر 11 میلیون نفری ووهان، سیستم حمل و نقل عمومی شهر را تعطیل کرده است. همچنین استفاده از مترو و قطار تا اطلاع ثانوی غیر مجاز بوده و تمامی پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه ووهان لغو شده است.

مقامان سازمان بهداشت جهانی با اتخاذ کردن این تصمیمات سعی دارند از پیشرفت و انتشار ویروس کرونا به کشورهای دیگر جلوگیری کنند. اگرچه این کشور در آستانه سال نو چینی نیز قرار دارد، ولی 15 شهر دیگر با جمعیت تقریبی 55 میلیون نیز از انجام سفرهای داخلی و خارجی محروم شده‌اند. 4 شهر بزرگ چین به نام‌های بیژینگ، ووهان، ماکائو و ژیژانگ نیز برگزاری مراسم سال نو چینی را لغو کرده‌اند. یک لحظه فکر کنید که تعطیلات عید نوروز لغو شود، چقدر وضعیت می‌تواند غم‌انگیز باشد!

برخی از مقامات کشور چین و سازمان بهداشت جهانی بر این باورند که قرنطینه این مقدار جمعیت نیز کارساز نیست؛ چراکه هیچ‌گاه به این شدت 11 میلیون انسان را در یک منطقه قرنطینه نکرده‌اند و هر آن امکان دارد برقراری نظم در شهر ووهان با مشکلاتی روبرو شود.

همچنین بخوانید:  مراقبت‌ های بهداشتی زنان باردار در معرض کرونا

گودن گالا نماینده سازمان بهداشت جهانی در کشور چین گفت:

تابحال در هیچ کجای دنیا این تعداد انسان را قرنطینه نکرده‌اند. الان نمی‌توانیم بگوییم که حتماً اینکار را به بهترین نحو انجام خواهیم‌داد.

در حال حاضر براساس آمار سازمان بهداشت جهانی، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا از مرز 2000 نفر عبور کرد و تلفات آن 56 نفر ثبت شده است. شیوع ویروس کرونا در کشورهای دیگری نیز گزارش شده است. برای مثال تاکنون 3 مورد در فرانسه، 1 نفر در استرالیا و 2 فرد هم در ایالات متحده آمریکا به این ویروس آلوده شده‌اند.

درمان بیماری کرونا

تا به امروز درمان قطعی برای مقابله با بیماری ویروسی کرونا کشف نشده است، اما به تازگی گروهی از دانشمندان به رهبری ادوارد تریبالا از دانشگاه گوتنبرگ سوئد و ولکر تیل از دانشگاه برن آلمان با کشف پادزهری به نام کی 22 (K22) روند گسترش و تولید مثل این ویروس در دستگاه تنفسی را کند یا غیرممکن کرده‌اند.

بیماری ویروسی کرونا چه زمانی کشف شد؟

ویروس کرونا اولین بار در سال 1960 کشف شد که با ایجاد زایده‌های تاج مانند در دستگاه تنفسی باعث سرماخوردگی می‌شد و چنانچه فرد به علت کهولت سن یا سابقه بیماری قلبی به این ویروس مبتلا می‌شد، درنهایت به برونشیت یا سینه پهلوی حاد دچار می‌شد که در برخی موارد به مرگ منجر می‌شد.

نوع دیگری از این ویروس در سال 2002 در چین شیوع پیدا کرد که با نام سارس شناخته می‌شد. بیماری سارس 800 نفر را به کام مرگ کشاند. یک نوع دیگر ویروس کرونا در سال 2012 در عربستان سعودی به نام سندرم نارسایی تنفسی خاورمیانه اپیدمی شد که تعدادی کشته نیز برجای گذاشت.

ویروس کرونا از کجا وارد چین شد؟

در واقع ویروس کرونا ابتدا از بازار خوراکی‌های دریایی شهر ووهان به انسان منتقل شده است؛ چراکه اولین گروه مبتلا به آن همگی به آن بازار رفت و آمد داشته‌اند. اما پس از مدتی و شیوع هر چه بیشتر این ویروس، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که این بیماری از انسان به انسان نیز منتقل می‌شود.

منشأ این بیماری ویروسی به طور قطع از بدن حیوانات است، اما اینکه چه حیوانی برای اولین بار میزبان ویروس کرونا بوده هنوز بر جامعه پزشکی آشکار نشده است. برخی منابع می‌گویند این ویروس ابتدا از میمون یا شتر به بدن انسان منتقل شده است، اما سازمان بهداشت جهانی خفاش را منشأ ویروس کرونا می‌داند.

کلام آخر

بیماری ویروسی کرونا در حال حاضر در شهر ووهان چین به طور گسترده اپیدمی شده است و علائمی شبیه به آنفلونزا دارد. تاکنون هیچ منبع رسمی از ورود این ویروس به کشورمان گزارش نداده است، ولی بهتر است در این روزها با شستن مداوم دست‌ها و دوری از افراد مشکوک و استفاده از ماسک، خیال خود و خانواده‌مان را از بابت این ویروس راحت کنیم. اگر اطلاعات جدیدی از ویروس کرونا در دست دارید، حتماً در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
plazaislamquestگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا