بیماری ها

پاکسازی معده با گیاهان دارویی

بسیاری از افراد هستند که از تلخی دهان یا حالت تهوع شکایت دارند، همه این علائم از دیدگاه طب سنتی نشانه وجود مشکلی در معده است که به کمک تدابیر پاک‌سازی معده می‌توان به‌راحتی آن را برطرف کرد.

تقویت و پاکسازی معده

رب انار در تقویت و پاکسازی معده

رب انار و رب سیب راهی برای تقویت و پاک‌سازی معده وجود تلخی دهان یا احساس تهوع از دیدگاه طب سنتی به دلیل وجود صفرای متعفن در معده است. صفرای عفن موجب بی‌اشتهایی و حالت به جوشش آمدن معده می‌شود. وجود یکی از این علامت‌هایی که در بالا ذکر کردیم نشانه‌ای از وجود صفرای عفن یا متعفن در معده است که با کمک برخی از تدابیر می‌توان آن را برطرف کرد و کسانی که دچار صفرای عفن هستند معمولاً در ماه رمضان دچار مشکل می‌شوند.

مصرف شربت انار یا رب انار در رفع علامت صفرای عفن مؤثر است به‌این‌ترتیب که بعد از هر وعده‌غذا یک قاشق چای‌خوری رب انار ترش و شیرین مصرف کنند. تهیه شربتی از رب انار و آب‌غوره همراه با عسل می‌تواند مؤثر باشد به‌این‌ترتیب که رب انار را با آب‌غوره و عسل مخلوط می‌کند و روی حرارت ملایم قرار داده تا به قوام درآید. از این مایه شربت چند با در طول روز تا شروع ماه رمضان با آب رقیق کنند, مصرف کنند.

با زرشک معده را تقویت و پاکسازی کنید

شربت زرشک نیز از بهترین نوشیدنی‌ها برای این افراد است. به‌این‌ترتیب که به میزان دلخواه زرشک آبی را با چند برابر آب از شب تا صبح خیسانده سپس روی حرارت قرار داده و با شکر به قوام درآورند. میزان شکر اضافه‌شده آن همانند سایر شربت‌هاست به میزانی که قوام پیدا کند.

سیب موثر در پاکسازی معده

استفاده از سیب یا آب سیب یا رب سیب نیز توصیه می‌شود. سیب تقویت‌کننده قلب، مغز، کبد و درنهایت دستگاه گوارش است همچنین مانع نزول مواد زائد به سمت معده می‌شود. برای تهیه رب سیب می‌توان به میزان 2 لیتر آب سیب گرفته شود و به روش بن ماری روی شعله غیرمستقیم گاز قرار دهند؛ به‌این‌ترتیب که یک ظرف بزرگ پر از آب بر روی شعله گذاشته و ظرف آب سیب را داخل ظرف پر از آب گذاشته تا به‌مرورزمان آب سیب تبخیر شود و رب بسیار خوشمزه و مقوی به دست آید. خوردن سیب خود موجب تنظیم محیط دهان و دندان می‌شود که به حفظ و سلامت دندان‌ها کمک می‌کند.

بذر اسفرزه در پاکسازی معده

درنهایت برای کسانی که صفرای عفن و تلخی دهان‌دارند، استفاده از بذری به نام اسفرزه برایشان مفید است البته بهتر است که خیسانده شود و لعاب آن مصرف شود.

هضم غذا و درمان سوءهاضمه

معدهچگونه معدمان را پاکسازی کنیم؟

سوء هاضمه را با رازیانه درمان کنید

برای درمان سوءهاضمه توصیه می‌شود که از جوشانده‌های سنتی مثل رازیانه استفاده کرد. همچنین مصرف جعفری نیز به هضم غذا کمک می‌کند.

فلفل سیاه در درمان سوء هاضمه

مصرف فلفل سیاه نیز با ترشح اسید معده به هضم غذا و رفع سوءتغذیه کمک می‌کند.

درمان سوء هاضمه با زردچوبه

استفاده از زردچوبه در غذا برای درمان دردهای معده و نفخ کارساز است و به‌طورکلی مصرف برخی ادویه‌ها مثل زیره سیاه، گلپر، میخک، هل و آویشن برای رفع نفخ و سوءتغذیه مؤثر است.

گیاه بادرنجبویه در درمان سوء هاضمه

خوردن بادرنجبویه به همراه نعناع برای درمان بی‌اشتهایی و رفع سوءهاضمه مؤثر است.

زنجبیل موثر در درمان سوء هاضمه

مصرف زنجبیل، برگ‌بو و هل نیز برای درمان سوءهاضمه مؤثر هستند چون از سوزش معده و دردهای ناشی از عدم هضم غذا جلوگیری می‌کنند.

هویج در درمان سوء هاضمه

خوردن هویج و نعناع و عرق‌هایی مثل زیره و پونه نیز مؤثر است. همچنین مصرف دارچین ضد استرس بوده و به هضم غذا کمک می‌کند.

معجون پاک‌سازی معده

عسل طبیعینسخه ویژه پاکسازی معده

1) آب و عسل هضم غذا را بهبود می‌بخشد چراکه معده را قوی می‌کند اما به‌شرط آنکه افراد به‌اندازه غذا مصرف کنند و آب و عسل را حداقل ۱ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا مصرف کنند.

2) آب و عسل رطوبت‌های معده را کم می‌کند. جالب است که اخلاط کنار کلیه، کبد و مواد زائدی را که در بدن و عروق تجمع پیداکرده است را به‌راحتی از بین می‌برد البته به‌شرط آنکه مداوت صورت گیرد.

3) افراد تا شروع ماه رمضان غذا کمتر و باکیفیت مصرف کنند تا برای روزه‌داری آماده شوند.

4) مصرف یک قاشق غذاخوری خاکشیر همراه با آبجوش و نبات صبح ناشتا از راه‌های دیگر برای پاک‌سازی معده است حتی می‌توانند از خاکشیر و آبجوش و نبات یک‌بار دیگر در بعدازظهر یا یک ساعت قبل از ناهار تکرار کنند که این کار به پاک‌سازی بهتر معده کمک می‌کند.

5) طرز تهیه ماءالعسل به این صورت است که یک کیلو عسل با ۷ یا ۸ برابر آب مخلوط کرده و بر روی شعله ملایم گاز قرار داده شود؛ تا حداقل یک‌دوم از آب آن تبخیر شود تا زمانی که آب و عسل روی شعله گاز در حال جوش خوردن است باید کف روی آن گرفته شود, این آب و

عسل برای تقویت معده بسیار مفید است و می‌توان روزانه چند استکان از آن را مصرف کرد البته می‌توان با آب رقیق کرد.

درمان معده درد

1) مصرف دارچین و نعناع دوای درد معده معمولاً افرادی که در طول هفته زیاد درد معده را تجربه را می‌کنند با خوردن غذاهای چرب و شور دردشان بیشتر می‌شود خوراکی‌هایی مثل مایونز و کلم از این مواد غذایی است.

2) طب سنتی برای درمان و تسکین دردهای معده مصرف دارچین را توصیه می‌کند چراکه این گیاه‌درمانی برای کاهش درد ناشی از نفخ معده و سوءهاضمه مؤثر است.

3) افرادی که دچار سوءهاضمه و درد معده می‌شوند بهتر است مصرف قهوه، گوشت قرمز، غذاهای سرخ‌شده و نوشابه‌های گازدار را کمتر کنند. قهوه، چای و نوشیدنی‌های گازدار اسید معده را افزایش می‌دهند و باعث بازگشت اسید از معده به مری هم می‌شوند.

4) همچنین این افراد بهتر است به‌جای خوردن گوشت قرمز، مصرف مرغ و ماهی را در برنامه خود جای دهند و خوردن فیبر نیز از نفخ و دردهای معده می‌کاهد.

5) مصرف نعناع و زنجبیل به تسکین درد معده کمک می‌کند. همچنین جویدن دانه رازیانه نیز مؤثر است.

4.5/5 - (8 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
persianvbeytoote

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا