پزشکی و سلامت

اطلاعات دارویی پرگابالین + عوارض و موارد مصرف پرگابالین

پرگابالین یک داروی ضدتشنج و درد نوروباتیک (عصبی) است. در پرگابالین مواظب تداخل دارویی و عوارض آن باشید.

موارد مصرف پرگابالین

درمان فیبرومیالژیا یا درد عصبی، ناشی از شرایط خاص (برای مثال، زونا، مشکلات عصبی دیابتی، آسیب نخاعی) همچنین در ترکیب با داروهای دیگر برای درمان انواع خاصی از تشنج استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای شرایط دیگری نیز استفاده شود که توسط پزشک شما تعیین می‌شود.

پرگابالین یک عامل ضد تشنج و درد نوروپاتیک (عصبی) است.

اینکه پرگابلین چگونه کار می‌کند دقیقاً مشخص نیست. تصور بر این است که با اتصال به مناطق خاصی از مغز به کاهش تشنج، درد عصبی، و اضطراب کمک می‌کند.

اگر شرایط زیر را دارید پرگابالین را استفاده نکنید

به هر ترکیبی که در پرگابالین حساسیت دارید استفاده نکنید.

برخی از شرایط پزشکی ممکن است با پرگابالین تعامل داشته باشد، اگر شما هرگونه شرایط پزشکی دارید با پزشک یا داروساز در میان بگذارید، به خصوص اگر یکی از موارد زیر برای شما پیش آید:

 • اگر شما باردار هستید، یا قصد باردار شدن دارید، یا اینکه کودک شیر می‌دهید.
 • اگر شما در حال مصرف داروی دیگر با نسخه یا بدون نسخه، داروهای گیاهی یا مکمل غذایی هستید.
 • اگر شما به داروها، غذاها، یا مواد دیگری آلرژی دارید.
 • اگر شما مشکل قلبی (بطور مثال، نارسایی احتقانی قلبی، ضربان نامنظم قلب) فشار خون بالا، مشکلات عضلانی، دیابت، یا مشکلات خونریزی و پلاکت پایین دارید.
 • اگر شما مشکلات کلیوی دارید و یا در حال درمان دیالیز هستید.
 • اگر شما سابقه مشکلات روانی و خلق و خو (مثلا افسردگی)، افکار خودکشی و یا مصرف الکل و مواد مخدر دارید.
 • اگر شما سابقه آنژیودم (غده عروقی) دارید (تورم دست‌ها، صورت، لب‌ها، چشم‌ها و گلو یا زبان، اشکال در بلع یا تنفس یا گرفتگی صدای غیر عادی) دارید.
 • اگر شما برنامه ریزی کرده‌اید که پدر یک بچه باشید.

برخی از داروها ممکن است با پرگابالین تداخل داشته باشند. اگر شما هر یک از داروهای زیر را مصرف می‌کنید با پزشک خود در میان بگذارید:

پرگابالینتداخلات دارویی پرگابالین

 • آنزیم (ACE) مهارکننده‌های تبدیل کننده آنژیوتانسین (به طور مثال، آنالاپریل) به دلیل خطر ابتلا به آنژیوادم ممکن است افزایش یابد.
 • بنزودیازپین ها (مثالا لورازپام) و یا داروهای ضد درد مخدر (مثل اکسی کدون) به دلیل خطر خواب آلودگی ممکن است افزایش یابد.
 • عوامل ضد تیازولیدیندیون (نام گروهی از داروها که برای درمان دیابت نوع دوم مصرف می‌شود)، (مثل رزیگلیتازون) دلیل خطر ابتلا به افزایش وزن یا تورم دست‌ها و پاها ممکن است افزایش یابد.
 • این لیست ممکن است تمام فعل و انفعالاتی که ممکن است رخ دهد نباشد. اگر از داروهای دیگری هم استفاده می‌کنید از پزشک خود بپرسید که با آنها تعامل دارد یا خیر.
 • قبل از شروع دارو، توقف و یا تغییر مقدار آن، با پزشک خود مشورت کنید.

پرگابالین را چگونه مصرف کنید

 • استفاده از پرگابالین باید طبق دستور مستقیم پزشک باشد. برچسب روی دارو را برای دستور العمل های دقیق مقدار آن چک کنید.
 • پرگابالین با یک صفحه توضیحات بیشتر برای راهنمایی استفاده از دارو می‌باشد. با دقت آن را بخوانید. هرگاه بسته آن را تعویض کردید مجدداً دستورات آن را بخوانید.
 • خوردن پرگابالین با غذا یا بعد از غذا
 • پرگابالین را طبق یک برنامه منظم بخورید تا بیشترین تأثیر را داشته باشد.
 • خوردن پرگابالین سر وقت را به یاد داشته باشید تا به شما کمک کند.
 • اگر شما یک نوبت از پرگابالین را فراموش کرده‌اید که بخورید در اسرع وقت آن را بخورید. اگر تقریباً نزدیک خوردن نوبت بعدی نزدیک است، آن نوبت چشم پوشی کنید و نخورید و دقت کنید در نوبت بعدی دوز دارو را دو برابر نکنید بلکه به طور منظم مصرف دارو را ادامه دهید.
 • دو دوز را در یک نوبت مصرف نکنید.

اطلاعات ایمنی مهم درباره پرگابالین

 1. پرگابالین ممکن است موجب خواب آلودگی، سرگیجه، تاری دید یا سبک سری شود. این اثرات ممکن است بدتر شود اگر شما الکل یا داروهای خاصی نیز استفاده می‌کنید. با احتیاط از پرگابالین استفاده کنید، رانندگی نکنید یا کارهایی که امنیت ندارند، انجام ندهید تا زمانی که آگاه شدید بدن شما نسبت به دارو چه واکنشی نشان می‌دهد.
 2. هنگامی که پرگابالین خورده‌اید از مصرف الکل خودداری کنید.
 3. قبل از مصرف داروهایی که موجب خواب آلودگی می‌شوند، با پزشک خود مشورت کنید (مثل داروهای خواب آور و شل کننده‌های عضلات) چون استفاده از پرگابالین، ممکن است به تأثیر آنها اضافه کنید.
 4. پرگابلین ممکن است تعدادی از سلول‌های لخته شده (پلاکت) در خون شما را کاهش دهد. از کارهایی که موجب کبودی یا جراحت می‌شود اجتناب کنید. اگر کبودی و یا خونریزی غیر طبیعی داشتید با دکتر خود در میان بگذارید.
 5. اگر مدفوع شما تیره، قیری (سیاه) و یا خونی است با دکتر خود در میان بگذارید.
 6. بیشتر از مقداری که پزشک تجویز کرده است نخورید.
 7. پرگابالین را به طور ناگهانی متوقف نکنید و مقدار آن را بدون مشورت با پزشک خود تغییر ندهید. اگر پرگابالین را به طور ناگهانی متوقف کنید ممکن است دچار سردرد، حالت تهوع، اسهال، مشکلات خواب، اضطراب و یا افزایش تعریق شوید. اگر شما بیماری صرع داشته باشید و مصرف پراگابالین را به طور ناگهانی قطع کنید اغلب این حملات ممکن است بیشتر از قبل شود.
 8. اگر شما نیاز به این دارید که مصرف پرگابالین را قطع کنید، باید مقدار مصرف خود را به تدریج در طی یک دوره، حداقل یک هفته کم کنید.
 9. اگر به هر دلیلی مصرف پرگابالین را قطع کردید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. مصرف آن را دوباره شروع نکنید مگر این که پزشک به شما بگوید. هرگونه سؤال و نگرانی که دارید را با پزشک خود مطرح کنید.
 10. اگر شما دچار وضعیت جدیدی و تشدید تشنج شدید سریع با دکتر خود تماس بگیرید.

  پرگابالیننکات حائز اهمیت در مصرف پرگابالین

 11. بیمارانی که پرگابالین مصرف می‌کنند، ممکن است خطر ابتلا به افکار خودکشی یا کارهای مخاطره آمیز بیشتری داشته باشند. این خطرات ممکن است در بیمارانی که در گذشته افکار یا اعمال خودکشی داشته‌اند بیشتر باشد.
 12. مراقب افرادی که پرگابالین مصرف می‌کنند باشید.
 13. اگر نشانه جدیدی، علائم ناگهانی (به طور مثال، حالت افسردگی، اضطراب، بی قراری، یا رفتار تحریک پذیر، یا هرگونه تغییر در خلق و خو یا رفتار اتفاق افتاد با پزشک خود تماس بگیرید.
 14. اگر هر نشانه‌ای از افکار و اعمال خودکشی اتفاق افتاد سریع با پزشک خود تماس بگیرید.
 15. قبل از هر گونه مراقبت‌های پزشکی یا دندانپزشکی، مراقبت‌های اضطراری و یا عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را از مصرف پرگابالین مطلع کنید.
 16. بیماران دیابتی در حالی که پرگابالین مصرف می‌کنند پوست خود را مدام چک کنند تا اگر زخم و یا چیز غیر عادی مشاهده کردند سریع به پزشک خود مراجعه کنند.
 17. در مطالعاتی روی حیوانات، نقص‌هایی هنگام تولد در نوزادان حیوانات نر که با پرگابالین تحت درمان قرار گرفته بودند مشاهده شد. معلوم نیست، ممکن است این در انسان نیز اتفاق افتد. اگر شما درحال برنامه ریزی هستید که پدر یک کودک باشید حتماً با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی مشورت کنید.
 18. افراد مسن با احتیاط از پرگابالین استفاده کنند؛ آن‌ها ممکن است بیشتر به اثرات آن حساس‌تر باشند.
 19. پرگابالین در کودکان باید با احتیاط شدیدتر استفاده شود. ایمنی و تأثیر آن در کودکان تأیید نشده است.
 20. بارداری و تغذیه با شیر مادر: اگر شما باردار هستید، با پزشک خود تماس بگیرید. در حالی که شما باردار هستید نیاز به مشورت در مورد مزایا و خطرات استفاده از پرگابالین دارید. هنوز مشخص نشده است که آیا این دارو وارد شیر مادر می‌شود یا نه؟ و آیا باید شیردهی را متوقف کرد یا خیر؟

عوارض جانبی پرگابالین

تمام داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند، اما بسیاری از مردم هیچ یک از عوارض جانبی را ندارند و یا خیلی کم دارند. اگر هیچ یک از عوارض جانبی شایع این دارو را نداشتید، یا مصرف آن برای شما بسیار آزار دهنده است، با پزشک خود مطرح کنید.

پرگابالین چه عوارض دارد؟

 • تاری دید، تغییرات عملکرد جنسی، یبوست، سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان، سردرد، افزایش اشتها، سرسبکی، خستگی، مشکلات تمرکز، ضعف و افزایش وزن.
 • اگر هر یک از این عوارض جانبی شدید رخ داد خود را به نزدیک‌ترین مراقبت‌های پزشکی برسانید:
 • واکنش‌های آلرژیک شدید (به طور مثال: جوش، کهیر، خارش، اشکال در تنفس، احساس تنگی در قفسه سینه، تورم دهان، صورت، لب‌ها، گلو یا زبان، غیر عادی بودن صدا)
 • درد قفسه سینه، تنگی نفس یا خس خس سینه، به سختی صحبت کردن
 • گیجی، از دست دادن حافظه، اضطراب، افسردگی، بی قراری، تحریک پذیری، تغییر رفتار، افکاری مانند خودکشی
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم،
 • تب و لرز، یا گلو درد مداوم، ناتوانی در کنترل ادرار
 • از دست دادن توان و نیروی بدنی، درد عضلانی، درد، یا ضعف (به خصوص اگر این بیماری با تب و یا حالت کلی یا ناراحتی رخ دهد)؛ ورم کردن دست‌ها، پاها، و یا مچ پا، لرزش، مشکل در خوابیدن، مشکل در راه رفتن، خستگی شدید یا مزمن و یا ضعف
 • بی حسی، سوزش، یا مور مور شدن، زخم‌های جدید و غیر معمول روی پوست، کبودی غیر معمول و یا خونریزی، تشنج و بدترشدن قرمزی پوست، تاول، ورم یا پوسته پوسته شدن پوست
 • افزایش وزن ناگهانی، تغییرات در بینایی.

نگهداری از پرگابالین

پرگابالین را در دمای اتاق بین 15 تا 30 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. از حرارت، نور و رطوبت دور نگه داشته شود. در حمام نگهداری نکنید. پرگابالین را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

2.7/5 - (4 امتیاز)
منبع
takpezeshk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا