بیماری ها

پولیپ رحم | علت، علائم، تشخیص و درمان پولیپ رحم

در این مطلب به بررسی علت، علائم، تشخیص و درمان پولیپ رحم خواهیم پرداخت، باما همراه باشید 🙂

پولیپ رحم به‌عنوان نوعی عارضه در ناحیه تناسلی زنان محسوب می‌شود که تشخیص وجود آن برای خود فرد معمولاً ممکن نیست. ازاین‌رو برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه نکاتی را تحت عناوین زیر گرداوری کرده‌ایم که می‌تواند در این مورد بسیار کمک‌کننده باشد.

پولیپ رحم چیست؟

پولیپ رحم درواقع از رشد بیش‌ازاندازه و موضعی بافت درونی رحم (آندومتر) به وجود می‌آید. این بیماری ممکن است دارای علامت باشد و یا ممکن است علامتی برای فرد به همراه نداشته باشد.

ازآنجایی‌که علائم بسیاری از بیماری‌های رحمی مانند یکدیگر هستند؛ بر طبق آخرین بررسی‌ها حدود یک‌چهارم زنان به این بیماری دچار می‌شوند لذا به عزیزانی که مشکل پولیپ رحمی دارند و یا بی‌نظمی در عادت ماهانه آن‌ها دیده می‌شود توصیه می‌کنم در ادامه این بحث با ما همراه باشند.

پولیپ رحمتصویر پولیپ رحم

دستگاه تولیدمثل زنان

دستگاه تولیدمثل زنان از رحم، لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها و واژن تشکیل‌شده است. در این بخش به بررسی پولیپ رحم می‌پردازیم. رحم محل پرورش جنین است و برای داشتن فرزندی سالم نیازمند محلی سالم برای رشد و نمو آن هستیم.

به‌طور خلاصه عرض می‌کنم، قشر داخلی رحم از بافتی به نام آندومتر پوشیده شده است، این بافت در زمان عادت ماهانه دچار خونریزی و ریزش می‌شود و بعدازآن با زیادشدن هورمون‌ها دوباره شروع به رشد و ضخیم شدن می‌کند تا بستر را برای پذیرش جنین احتمالی آماده کند.

در بیماری پولیپ رحم این بخش یعنی آندومتر دچار بیماری می‌شود. رشد غیرطبیعی قسمت‌هایی از این قشر داخلی می‌تواند توده‌هایی را به وجود بیاورد که به آنان پولیپ می‌گویند.

پولیپ رحم چه علائمی دارد؟

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد علائم بیماری‌های زنان در بسیاری از موارد شبیه به هم هستند. علائم پولیپ رحم بسیار شبیه به علائم سرطان رحم است. درست است که پولیپ رحم هم مانند سرطان رحم به رشد اضافی و موضعی آندومتر گفته می‌شود البته میان این دو فرق بسیار است. در پولیپ رحم توده‌ها بدخیم نیستند.

علائم پولیپ رحم:

 • خونریزی بیش‌ازحد در عادت ماهیانه
 • لکه بینی در بین دو عادت ماهیانه
 • لکه بینی و خونریزی بعد از نزدیکی
 • لکه بینی بعد از یائسگی
 • عادت ماهیانه نامنظم
 • دشواری در باردارشدن

اگر این دست علائم را در خود مشاهده کردید سریعاً به پزشک زنان مراجعه کنید.

پولیپ رحم به چه دلیلی ایجاد می‌شود؟

هنوز علت ایجاد پولیپ های رحمی مشخص نیست. پزشکان معتقدند ازآنجایی‌که هورمون‌های زنانه سبب رشد قشر آندومتر می‌شوند، تغییرات هورمونی در بدن زنان را یکی از عوامل ایجادکننده این پولیپ ها هستند.

این توده‌های ملقب به پولیپ رحم می‌توانند در سایر نقاط دستگاه تناسلی هم رشد کنند. اگر در واژن رشد کنند، باعث ایجاد درد و خونریزی در هنگام نزدیکی می‌شوند. اگر در لوله‌های فالوپ رشد کنند، می‌توانند از باردارشدن جلوگیری کنند.

همچنین بخوانید:  برای افزایش ذخیره تخمدان چه باید کرد؟

چاقی،  یائسگی، سن بالای 50 سال، فشارخون بالا و مصرف داروهای ضد استروژن مانند تاموکسیفن در ایجاد پولیپ رحم مؤثر هستند. مطالعات نشان داده‌اند که در سنین بارداری (بعد از دوران بلوغ و پیش از یائسگی)، احتمال ایجاد پولیپ 5 تا 6 درصد است و این در حالی است که این احتمال در دوران یائسگی به 11 تا 12 درصد می‌رسد. ایجاد پولیپ در جوانی و در دوران بلوغ بسیار نادر است.

انواع پولیپ رحم و تشخیص آن

به‌طورکلی دو نوع پولیپ رحم وجود دارد. پولیپ پایه‌دار و پولیپ بی‌پایه، پولیپ پایه‌دار درواقع یک توده است که توسط یک‌پایه گوشتی باریک به دیواره وصل شده است. این پایه‌ها گاهی بسیار بلند می‌شوند و تمام طول رحم را طی می‌کنند. رحم بدون پایه به صورت مسطح به دیواره رحم چسبیده است.

هیستروسالپنگوگرام یا عکس رنگی از رحم و لوله‌های فالوپ

در این روش رنگ مخصوصی را در درون لوله‌های فالوپ و رحم تزریق می‌کنند تا بافت‌های متفاوت از رحم دیده شوند و بعد از عکس‌برداری می‌توان سلول‌های طبیعی رحم را از پولیپ تشخیص داد.

هیستروسکوپی

در این روش پزک اسکوپ مخصوصی را وارد واژن می‌کند تا از پولیپ ها نمونه‌برداری کند. همچنین این اسکوپ مجهز به میله‌ای است که کورتاژ انجام می‌دهد تا با وارد شدن به رحم بافت دیواره رحم و پولیپ ها را تراشیده و زیر میکروسکوپ مطالعه کند.

سونوگرافی ترانس واژینال

در این روش پزشک دستگاه سونوگرافی کوچکی را وارد واژن می‌کند تا بتواند تصویری از داخل رحم و واژن به دست بیاورد و پولیپ رحم را تشخیص دهد.

سونوهیستروگرام

در این روش ابتدا پزشک محلول آب‌نمک را درون رحم می‌ریزد تا رحم افزایش حجم دهد و سپس میله‌های تولیدکننده امواج را وارد بدن می‌کند و اقدام به تصویربرداری می‌کند. در این روش آب‌نمک فقط جنبه بزرگ کننده دارد تا تصویر بهتری از درون رحم به دست آید.

درمان پولیپ رحم چگونه است؟

ازآنجایی‌که پولیپ های رحم به دلیل رشد نامتعارف سلول‌های قشر داخلی رحم به وجود می‌آیند و اگر اندازه آن‌ها کوچک باشد پس از چند دوره عادت ماهیانه خودبه‌خود از بین می‌روند.

به‌طورکلی دو نوع روش برای درمان پولیپ رحم وجود دارد:

 • دارویی
 • جراحی

در ادامه به توضیح بیشتر در مورد این دو روش خواهیم پرداخت اما بهتر است برای درمان مناسب و تشخیص درست به پزشک مراجعه شود تا از اقدامات تشدیدکننده جلوگیری شود.

داروهای هورمونی برای درمان پولیپ رحم

دارویی به نام پروژستین وجود دارد که با مصرف آن عوارض پولیپ رحمی از بین می‌رود. این روش برای درمان پولیپ معمولاً موقتی است و با قطع دارو دوباره پولیپ ها بازمی‌گردند.

روش‌های درمان جراحی

پولیپ رحمجراحی پولیپ رحم

چند روش کم تهاجمی برای درمان پولیپ رحم وجود دارد ولی معمولاً روش هیستروسکوپی به بقیه روش‌ها ترجیح داده می‌شود. در این روش یک لوله که به دوربین مجهز است از طریق واژن وارد رحم می‌شود.

بعدازآن پزشک درمانیتور مخصوص درون رحم را می‌بیند و به برداشت پولیپ ها اقدام می‌کند. در این روش، جراحی به صورت سرپایی انجام می‌شود و دوره نقاهت کوتاهی دارد.

روش اتساع دهانه رحم و کورتاژ

در این روش یک میله بلند فلزی از طریق واژن وارد رحم می‌شود و پزشک با استفاده از این میله به تراشیدن قشر داخلی رحم می‌کند. این روش معمولاً اجرا نمی‌شود، زیرا در این روش ممکن است تمامی قسمت‌های پولیپ برداشته شود و باعث شود پولیپ دوباره رشد کند. ولی در روش هیستروسکوپی تمامی پولیپ برداشته می‌شود و پس از بازگشتی ندارد.

همچنین بخوانید:  بارداری خارج از رحم؛ عوامل، علائم، تشخیص و درمان بارداری خارج از رحم

در ادامه روش اتساع رحم نمونه‌های برداشته‌شده مورد آزمایش قرار می‌گیرند و اگر توده‌ها بدخیم و سرطانی باشند ادامه درمان تحت عنوان سرطان رحم خواهد بود ولی احتمال سرطانی شدن پولیپ ها 1 درصد است و تقریباً بیشتر پولیپ ها خوش خی‌ام هستند.

روش های خانگی و طبیعی درمان پولیپ رحم

کاهش وزن

چاقی و اضافه‌وزن بیش‌ازحد عاملی در تشکیل پولیپ رحم می‌باشد. چربی بیش‌ازحد در سلول‌ها به تولید استروژن بیشتر منجر شده و کاهش وزن می‌تواند در کوچک کردن اندازه پولیپ ها کمک کند.

تغذیه سالم

آداب غذاخوردندرمان پولیپ رحم با تغذیه سالم

رژیم غذایی شما اهمیت زیادی در درمان پولیپ ها دارند. مواد مغذی سالم و ضروری به شما کمک می‌نمایند که پولیپ را کنترل کنند و همچنین خطر ابتلا به پولیپ بیشتر را کاهش می‌دهد.

مصرف گوشت قرمز به مقدار زیاد تولید پولیپ رحم را افزایش می‌دهد. نوشیدن الکل به مقدار زیاد خطر ابتلا به این بیماری را بیش‌ازپیش افزایش می‌دهد. مصرف کربوهیدرات و مواد غذایی حاوی شکر نیز وضعیت پولیپ ها را بدتر و وخیم‌تر خواهد کرد. مواد غذایی که باید از مصرف آن بپرهیزید شامل:

 • برنج سفید، پاستا و آرد تصفیه‌شده
 • نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های شیرین
 • شربت ذرت
 • کورن فلکس آماده صبحانه
 • شیرینی‌ها، کلوچه‌ها و کیک‌ها
 • چیپس سیب‌زمینی
 • کرکرها و بیسکوییت‌ها

مواد غذایی که فیبر بالایی دارد می‌تواند اشتهای شمارا کاهش دهد، هورمون‌های شمارا متعادل می‌نماید و از اضافه‌وزن بیش‌ازحد شما جلوگیری می‌نماید.

مواد غذایی که رنگ شادی دارند ازجمله میوه و سبزی‌ها می‌توانند التهاب را کاهش دهند. مواد غذایی ازجمله، میوه و سبزی‌ها خام و پخته، میوه خشک، غلات کامل و سبوس، برنج قهوه‌ای، عدس، لوبیا و حبوبات، نان سبوس‌دار و پاستا، کوسکوس، کینوآ و همچنین گیاهان خشک و یا تازه.

ویتامین‌ها و مکمل‌ها

محصولات لبنی کلسیم، منیزیم و فسفر زیادی در خود دارند. این مواد غذایی از رشد پولیپ جلوگیری می‌نماید. برخی از انواع ویتامین ها همچنین می‌توانند رشد و سایز پولیپ رحم را کاهش دهد. مصرف ویتامین D و ویتامین A از طریق منابع حیوانی مثل لبنیات می‌تواند به بهتر شدن علائم پولیپ رحم کمک نماید.

از طرفی پولیپ رحم با درد قاعدگی، ورم و انقباضات شکم افزایش می‌یابد به همین خاطر مصرف ویتامین‌هایی ازجمله ویتامین B۱، B۶، E، منیزیم و اسیدهای چرب امگا ۳ به بهبود این مشکلات کمک کرده و درنتیجه برای کاهش علائم پولیپ رحم مناسب است.

فشارخون خود را درمان کنید

درمان فشارخون با درمان پولیپ رحم ارتباط مستقیم دارد، با کنترل فشارخون خود از ریسک به وجود آمدن پولیپ های جدید و همچنین سلامتی بیشتر خود اطمینان حاصل کنید. برای اینکه فشارخون خود را مدیریت کنید به نکات زیر توجه کنید؛

 • مواد غذایی حاوی نمک و سدیم را در برنامه غذایی خود کاهش دهید،
 • فشارخون خود را به صورت روزانه و مرتب چک کنید،
 • روزانه ورزش کنید.

یکی از نکاتی که در حین درمان باید به آن توجه کنید نداشتن و برطرف کردن استرس هایتان است. استرس و اضطراب باعث بدتر شدن وضع سلامتی و نهایتاً تشکیل پولیپ ها می‌شود. برای اینکه استرستان را کم کنید از کمپرس آب گرم و یا پدهایی گرمایی استفاده کنید، حمام آب گرم بگیرید، یوگا و ورزش انجام دهید و ماساژ را امتحان کنید.

همچنین بخوانید:  از کجا بفهمیم سرطان رحم داریم

درمان پولیپ رحم در طب سنتی

استفاده از دمنوش ها و گیاهان دارویی می‌تواند به کاهش اندازه و علائم پولیپ رحم کمک کند.

چای سبز

چای سبزدرمان پولیپ رحم با مصرف چای سبز

بیوفلاونوئید های موجود در چای سبز در کاهش اندازه و تعداد پولیپ ها مؤثر است و به این خاطر که می‌تواند ورم و التهاب را کاهش دهد و همچنین مواد سمی را از بدن خارج کند.

میوه گیاه پنج‌انگشت

این میوه زمانی استفاده می‌شود که فرد خونریزی شدید همراه با درد زیاد و سایر علائم دارد و می‌تواند در متعادل کردن هورمون‌ها کمک کند.

سنا و روغن کرچک

اضافه کردن برگ سنا به آب یا آبمیوه و روغن کرچک همچنین می‌تواند در برطرف کردن یبوست مؤثر باشد.

درمان پولیپ رحم به روش طب سنتی اسلامی

۱) عرق بومادران شبی یک لیوان به همراه کمی عسل (۴۰ شب)

۲)  ارده با شیره انگور (هفته‌ای ۵ وعده)

۳) بادکش زیر سینه‌ها یا هایپرمینوره ۷ الی ۱۴ مرحله (روز در میان)

۴) ترکیبی از (۳ واحد عسل+۱ واحد سیاه‌دانه نیم کوب) روزی یک قاشق مرباخوری میل شود (به مدت ۱۲۰ روز)

۵) کاهش جدی سردی‌ها (۴۰ الی ۱۲۰ روز)

۶) روغن‌مالی شکم و زیر شکم مخلوطی از روغن سیاه‌دانه و روغن بادام تلخ (هر شب)

آیا پولیپ رحم باعث نازایی می‌شود؟

دراین‌باره باید عرض کنم که پولیپ ها معمولاً در همه جای دستگاه تناسلی مانند رحم، لوله‌های فالوپ و واژن رشد کنند، اگر این پولیپ ها در لوله‌های فالوپ رشد کنند، می‌توانند از رسیدن اسپرم‌ها به تخمک به صورت فیزیکی جلوگیری کنند و باعث ناباروری شوند. معمولاً در آزمایش‌هایی که برای تشخیص علت ناباروری انجام می‌شود، پولیپ رحم تشخیص داده می‌شود.

پولیپ ها اگر بیشتر از 2 سانتی‌متر باشند، اگر به تعداد زیاد باشند و یا از گردن رحم به داخل واژن کشیده شده باشند، معمولاً برداشته می‌شوند. پولیپ های رحمی کوچک که خودبه‌خود از بین می‌روند در باروری مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

چه اطلاعاتی در دیدار با پزشک مهم هستند؟

وقتی‌که علائمی مانند لکه بینی، درد پس از نزدیکی، قاعدگی نامنظم و با حجم خون زیاد را در خود مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. پس از مراجعه به پزشک لازم است به برخی از سؤالات پاسخ بدهید بنابراین این سؤالات را از قبل بدانید و در علائمی که مشاهده کرده‌اید دقت کنید.

زمان مشاهده علائم مانند زمان لکه بینی، آیا درمان خاصی از چرخه قاعدگی اتفاق می‌افتد یا نه (برخی از لکه بینی‌ها در میانه چرخه قاعدگی مربوط به تخمک‌گذاری هستند).

نکات تکمیلی در مورد پولیپ رحم

در این متن به‌طورکلی در مورد اینکه این عارضه چیست صحبت کردیم. بامطالعه آن می‌توانید اطلاعات کلی در این مورد کسب کنید اما بهتر است توصیه زیر را جدی بگیرید تا سبب شدت و عدم درمان قطعی آن نشوید:

از اقدامات خودسرانه برای درمان خود و تجویز آن برای سایر افراد پرهیز کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
quickfittakandamshefacenterگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا