ارتباطات فردی و اجتماعی

چگونه از دیگران توقع نداشته باشیم؟

شاید فکر کنید که یادگیری اینکه چگونه از دیگران توقع بیش از حد نداشته باشیم کمی دشوار به نظر برسد، اما در واقع درک و پذیرش آن چندان سخت نیست. روابط انسانی اغلب بسیار پیچیده هستند و به همین دلیل است که انتظارات غیر واقعی در مورد رفتار دیگران می تواند باعث ناامیدی، رنجش یا حتی عصبانیت ما شود. برای جلوگیری از بروز این موارد، بسیار ساده تر است که یاد بگیریم چگونه از دیگران توقع بیش از حد نداشته باشیم، بنابراین می توانید در نگرش خود نسبت به دیگران تجدید نظر کنید و زندگی شادتر، سالم تر و با رضایت بیشتری داشته باشید. در ادامه مطالبی در این باره ذکر شده که باید بدانید:

تبلیغات

چطور از دیگران توقع نداشته باشیم؟

1. متوجه باشید که هیچ کس کامل نیست

اولین مورد برای آموختن این که چگونه از دیگران توقع بیش از حد نداشته باشید این است که به سادگی این واقعیت را درک کنید و بپذیرید که هیچ کس کامل نیست و همه گاهی اشتباه می کنند. شما هم کامل نیستید، پس چرا از شخص دیگری چنین انتظاری دارید؟ مهم نیست که چقدر برای انجام آن تلاش کنید اما باید بدانید که هیچ کس نمی تواند انتظارات همه را برآورده کند. به سادگی نمی توان همه را راضی کرد، پس سعی کنید آن را بپذیرید و فقط به مسیر خود ادامه دهید!

2. انتظارات غیرواقعی را کنار بگذارید

یاد بگیرید که انتظارات غیرواقعی را که ممکن است در مورد رفتار دیگران داشته باشید را رها کنید! این نوع تفکر برای سلامتی شما نیز خوب نیست، زیرا مطالعات نشان می دهد که “افرادی که انتظارات غیر واقعی دارند، به صورت ویژه در معرض اضطراب، افسردگی و ناراحتی هستند.” سعی کنید گاهی اوقات واقع بینانه تر رفتار کنید، زیرا این کار سلامت روانی شما را افزایش می دهد و در نتیجه احساس شادی بیشتری خواهید داشت.

3. تفاوت بین انتظارات و وابستگی را تشخیص دهید

سعی کنید انتظارات را با وابستگی ترکیب نکنید، زیرا این دو مفهوم در واقع بسیار متفاوت از یکدیگر هستند. اگر بیش از حد به یک نفر وابسته باشید، در خطر آسیب دیدن احساسات خود خواهید بود. هرگز فراهم کردن شادی خود را به عهده دیگران قرار ندهید! فقط مراقب باشید از خط نازکی که بین انتظارات و وابستگی است عبور نکنید، زیرا با انجام آن، انتخاب درستی نخواهید داشت.

4. در مورد انتظارات دوران کودکی تجدید نظر کنید

اگر دقت کنید، متوجه خواهید شد که بیشتر انتظارات دوران کودکی شما در واقع غیر واقعی هستند. همه ما رویای داشتن یک شغل عالی، یک خانواده عالی یا یک زندگی عالی را داریم. خب، همه چیز همیشه آنطور که باید پیش نمی‌رود و معمولاً برای رسیدن به رویاهایمان باید با موانع زیادی در این راه روبرو شویم. مطالعات نشان می دهد که کودکانی که والدینی داشتند که همیشه از آنها انتظار کامل بودن داشتند، اغلب در اوایل بزرگسالی خود اعتماد به نفس ندارند. اگر شما یکی از آن کودکان هستید، سعی کنید که آن را اصلاح کنید تا واقعا بتوانید از زیبایی های زندگی لذت ببرید و نگران جلب رضایت دیگران نباشید.

تبلیغات

5. یاد بگیرید که منتظر هیچ چیز دیگری نباشید

وقتی برای کسی کار خوبی انجام می دهید، اینطور درنظر بگیرید که آن کار را برای خودتان انجام داده اید و سعی کنید در ازای آن انتظار چیزی نداشته باشید! به این ترتیب، هیچوقت ناامید نخواهید شد و احساساتان آسیب نخواهد دید. “سعی کن خوب باشی چون می خواهی خوب باشی، چون این احساس را داری نه به خاطر اینکه مجبوری!” هنگامی که آن را تصدیق کردید و پذیرفتید، احساس آرامش بیشتری خواهید کرد و می توانید بر روی خوشبختی خود و تحقق رویاهای خود تمرکز کنید.

6. از مردم انتظار نداشته باشید که ذهن شما را بخوانند

اگر احساستان را به زبان نیاورده اید، هرگز انتظار این را نداشته باشید که کسی بفهمد شما چه احساسی دارید. مردم نمی توانند ذهن ها را بخوانند و حتی اگر فکر می کنید که باید شما را به اندازه کافی بشناسند تا بتوانند رفتار شما را رمزگشایی کنند، باید به شما بگویم که در اشتباه هستید. چشم انداز عاطفی هر فرد کاملاً متفاوت از چشم انداز شماست، بنابراین آنها را برای کاری که انجام نداده‌اند مسئول ندانید!

7. درخواست مشاوره

اگر فکر می کنید که تمام آن انتظارات غیرواقعی که اخیراً داشته اید، برای شما مشکلات زیادی ایجاد کرده است، به سراغ یکی از عزیزانتان بروید و با او صحبت کنید و راهنمایی بخواهید. از تجربیات او درس بگیرید و راه های جدیدی برای مقابله با مشکلاتی که با آن روبرو هستید کشف کنید. از دراز کردن دست به طرف دیگران و درخواست کمک نترسید، زیرا هر چه زودتر این کار را انجام دهید، احساس بهتری خواهید داشت.

8. به دیگران کمک کن

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از انتظار بیش از حد از دیگران داشتن، این است که تلاش خود را بر روی کمک به دیگران متمرکز کنید بدون اینکه انتظاری در عوض آن داشته باشید. برای هر کار خوبی داوطلب شوید و به دیگران کمک کنید زیرا می خواهید آنها را خوشحال کنید و همچنین با انجام آن کار این احساس خوشحالی را به خودتان منتقل خواهید کرد. من عاشق این جمله هستم که آلبرت الیس، روان درمانگر بسیار معروف، گفت: “کجا نوشته شده است که دیگران باید آنطور که ما می خواهیم رفتار کنند؟ ممکن است ارجح باشد، اما ضروری نیست.”

9. سعی کنید واقع بینانه تر باشید

ادریس شاه میگوید: «اگر هر از چند گاهی از انتظاراتت دست بکشی، می‌توانی آنچه را که به دست می‌آوری، درک کنی» و واقعا او نمی‌توانست از این درست تر بگوید! یاد بگیرید که چگونه واقع بینانه تر باشید و به ویژگی های منفی که ممکن است افراد داشته باشند فکر کنید. هیچ کس کامل نیست، بنابراین فقط روی ویژگی های مثبت شخصیت او تمرکز نکنید. واقع بین باشید و این واقعیت را بپذیرید که ممکن است گاهی افراد به شما صدمه بزنند، اما شاید این کار آنها از روی عمد نباشد.

تبلیغات
5/5 - (3 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
inspiration

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا