هنر در خانه

چگونه رسوب کتری را بگیریم

در این مطلب خواهیم آموخت که چگونه رسوب کتری را بگیریم، باما همراه باشید 🙂

سماور و کتری جزء آن دسته از وسایل پراستفاده در آشپزخانه هستند پس باید هم در تمیز کردن آن‌ها و هم نگهداری‌شان همت کنیم. روش‌هایی برای از بین بردن جرم آهکی سماور و کتری وجود دارد:

چگونه رسوب کتری را از بین ببریم؟

روش اول برای از بین بردن جرم و رسوب کتری و سماور

برای از بین بردن جرم آهکی داخل سماور و کتری مخلوطی از سرکه و آب را به نسبت مساوی در آن بریزید و به مدت نیم ساعت بجوشانید. خواهید دید که جرم‌ها از دیواره کنده خواهد شد.

روش دوم برای از بین بردن جرم و رسوب کتری و سماور

راهی دیگر برای از بین بردن جرم آهکی این است که چند دقیقه سماور یا کتری را بدون آب حرارت دهید سپس داخل آن را با آب سرد پر نمایید. آب و جرم‌های جداشده را خالی کرده و داخل آن را بشویید.

روش سوم برای از بین بردن جرم و رسوب کتری و سماور

كتری را داغ كنید و ناگهان مقداری آب یخ درون آن بریزید ( برای این منظور نباید كتری بسیار داغ شود كه موجب ریختن لحیم آن می‌گردد.)

رسوب کتریروش های طلایی برای رسوب زدایی کتری

روش چهارم برای از بین بردن جرم و رسوب کتری و سماور

یكی دیگر از راه‌های جلوگیری از رسوب گرفتن كتری و سماور است به این صورت است كه گوش‌ماهی یا فلس صدف را در كتری انداخته تا آهك موجود در آب را جذب كند. ( قلوه‌سنگ نیز مفید است.)

روش پنجم برای از بین بردن جرم و رسوب کتری و سماور

راه دیگری كه برای رسوب‌زدایی مفید است این است كه در ظرف موردنظر مقداری ( بستگی دارد به نوع ظرف ) 2 یا 3 سیب‌زمینی رنده كنید و مدت نیم ساعت با آب درون آن، بجوشانید و بعد یک‌تکه زاج سفید كوبیده، به آن اضافه كنید و نیم ساعت دیگر بجوشانید مشكل رفع خواهد شد.

روش ششم برای از بین بردن جرم و رسوب کتری و سماور

می‌توانید برای جرم‌گیری آن مقداری جوش‌شیرین ( آب همراه جوش‌شیرین) را درون ظرف بگذارید و روی شعله بگذارید. اگر هنوز به‌طور كامل پاك نشده همین كار را تكرار كنید، ثمربخش خواهد بود.

روش هفتم برای از بین بردن جرم و رسوب کتری و سماور

برای این منظور مقداری آب درون كتری بریزید آن را در مدت نصف روز در جایخی یخچال قرار دهید. پس از گذشت مدت مذكور آن را درآورده پس از خارج شدن یخ از آن كتری رسوب‌زدایی می‌شود ( به شرطی كه مقدار رسوبات زیاد حجیم نباشد).

5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
seemorgh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا