خانه داری

چگونه سوختگی کف اتو را تمیز کنیم

در این مطلب خواهیم آموخت که چگونه سوختگی کف اتو را تمیز کنیم، باما همراه باشید 🙂

بسیاری از ما تصور می‌کنیم تمیز کردن یک کار اجباری است ولی شاید تمیز کردن اتو چیزی باشد که ما هرگز از آن انتظار نداشته‌ایم. چیزی که نمی‌دانیم این است که یک اتو که در طول یک‌زمان پاک‌سازی نشود، کثیفی و جرم می‌گیرد.

گاهی اوقات این کثیفی و جرم‌ها به پارچه‌ها می‌چسبند و دیگر لباس‌ها همانند قبلاً نو و تازه نخواهند بود پس ضروری است که بدانید چطور برای لباس‌هایتان، اتو را باید تمیز نگه‌دارید، آنچه برای این فرایند موردنیاز است در آشپزخانه‌ها وجود دارد باکمی تلاش و انجام روش‌هایی که در این بخش گفته‌شده است اتوی شما می‌تواند به همان اندازه تازه و نو شوند.

راه‌های رفع سوختگی و رسوب کف اتو

چندین چیز ممکن است بر اتو تأثیر بگذارند، از قبیل چسبیدن و ایجاد لکه‌هایی از آب و ایجاد بخار، علائم سوزش در پایه و یا باقی‌مانده چیزهای سوخته شده، این آسیب‌ها موجب می‌شود که اتو خوب نباشد و به شما اجازه نمی‌دهد که همیشه “بهترین” وضع خود را داشته باشید. مراحل زیر راهنمایی‌هایی در مورد چگونگی مقابله با این مشکلات را ارائه می‌دهند.

تمیز کردن اتو از پارچه‌های چسبیده سوخته شده:

زمانی که عجله داشتید، تنظیمات اتو را بررسی نکردید و لباس موردعلاقه خود را سوزاندید! شما خوشبختانه جایگزینی را برایش پیدا کردید، اما زمانی که روز بعد خواستید لباستان را اتو کنید، یک‌تکه زشت از پارچه سوخته شده را روی اتو خود دیدید در ادامه چگونگی تمیز کردنش وجود دارد:

 1. درحالی‌که اتو هنوز داغ است، آن را از برق دربیاورید و بلافاصله اسفنج مرطوبی را روی اتو قرار دهید.
 2. پارچه به دلیل تغییر ناگهانی دما، از اتو جدا می‌شود.
 3. برای برداشتن باقی‌مانده‌اش از یک پد پاک‌کننده خفیف استفاده کنید، اگر از خشنش استفاده کنید، اتو را خراشیده خواهد کرد.
 4. اگر ناکارآمد بود، از کمی جوش‌شیرین استفاده کنید و آن‌ها را بر روی سطح اتو بپاشید و با یک اسفنج بشورید.

این‌یک روش سریع و مؤثر است. این نه‌تنها به کنده پارچه‌های سوخته شده کمک می‌کند، بلکه همچنین هر رسوب چرب یا نشاسته‌ای را که در سطح اتو وجود دارد را پاک می‌کند. متوجه خواهید شد که دفعه بعد که لباس‌هایتان را اتو می‌کنید، از قبلشان شفاف‌تر می‌شوند.

تمیز کردن اتویی که موجب لکه‌هایی روی لباس و پارچه می‌شود:

شما لباس‌های سفید موردعلاقه خود را اتو می‌کنید و متوجه می‌شوید که لکه‌های کوچکی در سرتاسر آن وجود دارد که بسیار ناراحت‌کننده است این ممکن است به علت زنگ‌زدگی باشد که در داخل حفره‌های بخار وجود دارد یا به دلیل برخی از کثیفی‌های سطح اتو. برای حل این مشکل، شما ممکن است این روش را دنبال کنید:

 1. قبل از شروع، اطمینان حاصل شود که اتو سرد است.
 2. یک محلول صابونی با مواد شوینده خفیف تهیه کنید و با استفاده از یکپارچه یا اسفنج، سطح اتو را پاک‌کنید.
 3. با تمیز کردن پارچه‌ای که در آب تمیز خیس شده است، ادامه دهید.
 4. استفاده از پد تمیزکننده یا یک ماده تمیزکننده قوی، سطح اتو را خراب می‌کند. سعی کنید از این کار اجتناب کنید.
 5. مخزن را با نسبت‌های مساوی از آب و سرکه پرکنید.
 6. اتو را روشن کنید و بگذارید تا کل این محلول تمام و بخار شود.
 7. این کار را مجدد با آب تنها انجام دهید تا کل بخارات سرکه و رسوبات آب از بین برود.
 8. این کار برای اتوی ما، هم داخل و هم خارجش مفید است.

این راهنمایی‌ها و ترفندها به شما کمک خواهد کرد اتو و لباس‌هایتان را نو و جدید نگه‌دارید؛ بنابراین نباید نگران خرید یک اتوی جدید باشید در هر زمان که با هر یک از مشکلات ذکرشده مواجه شوید.

رسوب‌زدایی ( آهک ) اتو و شستشوی داخلی اتو

۱ – ۱ لیوان سرکه سفید را با یک لیوان آب مخلوط‌کنید: سرکه باعث ضدعفونی کردن، جرم‌گیری، از بین رفتن آهک و بوگیری اتو خواهد شد. این ترکیب بهترین تمیزکننده برای قسمت‌های غیرقابل دسترسی اتو است.

۲ – اتو را با ترکیب سرکه پرکنید و بگذارید تا داغ شود: اتو را روی داغ‌ترین حالت ممکن بگذارید اگر هم اتوی شما فاقد درجه حرارت است روی حالت اتوی پنبه ( cotton ) قرار دهید.

۳ – وقتی‌که اتو کامل داغ شد شروع به زدن بخار نمایید: اتو را روی یک حوله یا پارچه قرار داده سپس هر ۲۰ ثانیه بخار آن را بزنید. این کار را به مدت ۲ دقیقه انجام دهید.

۴ – اتو را کاملاً از محلول خالی کرده و با آب پرکنید: سپس اتو را روشن کنید و بخار آن را چند مرتبه بزنید تا کاملاً از سرکه خالی شود.

راههای رفع رسوب اتو

تمیز کردن اتو و از بین بردن لک‌های کف اتو

۱ – به‌اندازه مساوی نمک و سرکه سفید را مخلوط‌کنید: این محلول باعث سایش و از بین برنده جرم‌های مقاوم است. این بهترین راه‌حل برای نرمی ( لیز خوردن ) اتو در هنگام اتو کشیدن روی لباس است. اگر دارای مشکل زبر بودن یا گیرکردن کف اتو به لباس است از این روش استفاده کنید.

۲ – با یک دستمال محلول را به کف اتو بکشید: با حرکات چرخشی سعی کنید که لایه‌برداری را از کف اتو انجام دهید. تا زمانی که احتیاج بود این کار را انجام دهید. درصورتی‌که این روش اثر نکرد و اتو حالت چسبندگی داشت راه‌های گفته‌شده در آخر مقاله را انجام دهید.

۳ – تمیز کردن سوراخ‌های بخار با گوش پاک‌کن: با گوش پاک‌کن، مسواک یا خلال‌دندان تمام سوراخ‌های بخار اتو را کاملاً تمیز کنید.

۴ – جداسازی پلاستیک چسبیده به اتو: اتو را کاملاً سردکنید، این کار را می‌توانید با گذاشتن کف اتو روی مقداری یخ انجام دهید. سپس با چاقو یا کار اعتباری به‌سادگی پلاستیک کف اتو کنده خواهد شد.

۵ -لکه بری با استفاده از جوش‌شیرین: ا قاشق غذاخوری آب را با ۲ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین مخلوط‌کنید. محلول را با دست فقط به نقاطی که کثیف هستند بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند سپس محلول را پاک‌کنید.

۶ -لکه بری با استفاده از خمیردندان: مقدار کمی خمیردندان را مستقیماً روی قسمت لک شده یا جرم بمالید سپس با یک دستمال آن را تمیز کنید. بعد از پاک کردن خمیردندان، به مدت ۵ دقیقه بخار اتو را بزنید.

از بین بردن چسبندگی کف اتو ( سوختگی اتو )

۱ – استفاده از روزنامه: اگر اتو شما چسبناک شده و روی لباس گیر می‌کند یا کند حرکت می‌کند یک روزنامه بردارید، بخار اتو را خاموش‌کنید و روزنامه را شروع به اتو کشیدن بکنید تا زمانی که چسبندگی آن از بین برود. اگر چسبندگی آن از بین نرفت سپس مقداری نمک روی روزنامه بپاشید و اتو بکشید تا چسبندگی آن از بین برود.

۲ – استفاده از نمک و فویل آلومینیومی: برای پاک کردن لکه های نسبتاً مقاوم و چسبندگی زیاد از این روش استفاده نمایید. روی یک عدد فویل آلومینیومی مقداری نمک روی آن ریخته و اتو را روی داغ‌ترین حالت قرار دهید سپس شروع به اتو کشیدن آلومینیوم کنید.

 • این روش برای از بین بردن پلاستیک چسبیده به کف اتو بسیار مناسب است.

۳ – استفاده از آمونیاک: برای لکه‌های بسیار سخت از این روش استفاده کنید. بعد از استفاده کردن از مرحله قبل اتو را خاموش‌کنید سپس یکپارچه کهنه را به آمونیاک آغشته کنید و اتو را روی آن قرار دهید. حتماً اتو را قبل از گذاشتن روی آمونیاک خاموش‌کنید زیرا امکان سوزاندن دستتان وجود دارد.

روش های مراقب و پیشگیری از چسبیدگی و رسوب

این روش‌های اساسی را برای جلوگیری از مشکلات بزرگ‌تر و داشتن طولانی‌مدت اتو انجام دهید.

 1. هرچند روز، اتوی خود را با محلول سرکه و نمک با نسبت‌های مساوی، با استفاده از یکپارچه پاک‌کنید این کار از چسبیدنش بر روی هر نوع پارچه دیگر جلوگیری می‌کند.
 2. شما همچنین می‌توانید جوش‌شیرین را به این مخلوط اضافه کنید تا بتوان مخلوطی مؤثرتر تهیه کرد.
 3. برای رسوب بخارش، از پنبه استفاده کنید و آن را در یک محلول پاک‌کننده بزنید و روی تمام دریچه‌های بخار بر روی سطح اتو بکشید این کار مانع از ایجاد هرگونه رسوبی توسط آب سخت می‌شود.
 4. ضروری است که پس از اتو کردن آب اضافی در مخزن اتو را خارج کنید، زمانی که اتو زیاد داغ نیست تا از وقوع مشکلات جلوگیری شود، بدون انجام این کار، در مخزن آب باقی خواهد ماند و رسوبات آب باقی می‌مانند و سرانجام زنگ خواهد زد.
 5. سعی کنید از آب مقطر برای جلوگیری از رسوب مواد معدنی در بخار استفاده کنید.
 6. با یکپارچه مرطوب بیرونش را تمیز کنید؛ شما می‌توانید از صابون ملایم برای تمیز کردن بیرون اتو از لکه‌های مقاوم استفاده کنید که این امر از جمع شدن کثیفی بر روی سطحش جلوگیری می‌کند که می‌تواند در هنگام اتو کردن بر روی پارچه منتقل شود.
5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
irnak

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا