شستشو و نظافت

چگونه لکه سوختگی اتو روی لباس را از بین ببریم؟

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، خواهیم گفت که چگونه لکه سوختگی اتو روی لباس را از بین ببریم؟. ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در زمان اتو کشیدن حواستان پرت شود، تلفنتان زنگ بخورد، غذایتان بسوزد و غیره و شما هم بدون توجه به این موضوع که در حال اتو کشیدن هستید آن را بر روی لباس به حال خود رها کنید و زمانی که بازگشتید با سوختگی لباستان روبرو شوید.

اما نگران نباشید، راه حل‌هایی وجود دارد که می‌تواند برخی از این سوختگی‌ها را مرمت کند و شما را از حواشی بوجود آمده پیرامون سوختگی لباس نجات دهد!

در این مطلب قصد داریم تا شما را با برخی از ترفند‌هایی حیرت انگیز برای از بین بردن اثرات سوختگی اتو بر روی لباس آشنا نماییم، پس پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید.

اثرات سوختگی اتو بر روی لباس

در زمان اتو کردن گاهی پیش می‌آید که به دلیل بی احتیاطی و یا استفاده از اتوی معیوب، حرارت بیش از حد به لباس‌های شما می‌رسد و جای سوختگی اتو روی آن باقی می‌ماند.

اگر این سوختگی در حدی باشد که به الیاف پارچه آسیب جدی برسد و باعث ایجاد سوراخ و پارگی روی آن شود قطعاً نمی‌توان کاری انجام داد و یا باید لباس را دور بیندازید و یا از روش‌های دیگری برای تعمیر و وصله کردن آن استفاده کنید.

اما وقتی جای سوختگی اتو در حد یک لکه تیره و یا به شکل برق افتادن روی لباس خودنمایی می‌کند نگران نباشید، لازم نیست لباس خود را دور بیندازید، راه‌هایی مختلفی برای از بین بردن جای سوختگی اتو روی لباس وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

همچنین بخوانید:  چگونه لکه عطر را از روی لباس پاک کنیم؟

چگونه لکه سوختگی اتو را از بین ببریم؟

دقت داشته باشید که برخی از انواع لکه سوختگی ناشی از اتو هرگز از بین نمی‌روند، وقتی الیاف پارچه بسوزد و تغییر رنگ دهد دیگر امیدی به بازگرداندن آن وجود ندارد.

برخی از انواع الیاف هم نسبت به الیاف دیگر حساس‌ترند و سریع‌تر می‌سوزند در نتیجه نمی‌توان کاری برای از بین بردن لکه سوختگی آن‌ها انجام داد، اما اگر جای سوختگی اتو روی لباس کوچک باشد و عمیق نباشد (و جنس لباس هم از نخ یا کتان باشد) بهتر است امید خود را از دست ندهید و مراحل زیر را برای از بین بردن آن دنبال کنید:

 1. در پاک کردن جای سوختگی اتو باید سریع عمل کنید.
 2. کار اتو کشیدن لباس را متوقف کنید، فوراً اتو را بردارید و خاموش کنید.
 3. فراموش نکنید که هرچه سریع‌تر عمل کنید بهتر و کامل‌تر نتیجه خواهید گرفت.
 4. بلافاصله محل لکه را با آب ولرم آبکشی کنید.
 5. این کار مواد اضافی چسبیده شده به سطح پارچه را می‌زداید و لباس را برای مراحل لکه بری آماده می‌کند.
 6. ابتدا برچسب مراقبتی روی لباس را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید روش درستی را برای پاک کردن لکه به کار می‌برید و با این کار به لباس آسیب نمی‌زنید.
 7. اگر امکان استفاده از سفیدکننده برای این لباس وجود دارد فوراً اقدام کنید و کمی سفیدکننده را با آب رقیق کرده و لباس را به مدت ۱۵ دقیقه داخل آن خیس کنید.
 8. این کار به تمیز شدن راحت‌تر لکه در مراحل بعد کمک می‌کند به شرطی که نسبت آب و سفیدکننده را درست به کار برده باشید.
 9. حتماً از دستکش محافظ برای این کار استفاده کنید و دستورات درج شده روی بطری سفیدکننده را به دقت بخوانید.
 10. فراموش نکنید که مایع سفیدکننده می‌تواند گاز‌هایی از خود متصاعد کند که برای تنفس مضر هستند پس استفاده از ماسک را هم فراموش نکنید و از ورود کودکان به محل هم جلوگیری کنید.
 11. اما اگر لباس شما طوری است که نمی‌توانید برای آن از سفیدکننده استفاده کنید بهتر است از یک مایع لکه بر قوی کمک بگیرید.
 12. حال می‌توانید لباس را داخل ماشین لباسشویی بشویید. از یک پودر رختشویی قوی و مناسب برای جنس لباس خود استفاده کنید و آن را داخل ماشین بریزید.
 13. دمای آب و سرعت چرخش ماشین را هم متناسب با توضیحات درج شده روی برچسب مراقبتی لباس انتخاب کنید.
 14. اگر از سفیدکننده در مرحله قبلی استفاده کرده‌اید این لباس را به تنهایی بشویید و یا فقط لباس‌هایی را همراه با آن در ماشین بیندازید که سفید هستند و وایتکس روی آن‌ها اثری ندارد.
 15. پس از انجام فرآیند شستشو، لباس را چک کنید تا مطمئن شوید جای سوختگی اتو روی آن تا حد زیادی از بین رفته است.
 16. سپس آن را در مقابل آفتاب آویزان کنید، آفتاب به طور طبیعی اثر روشن کنندگی دارد و می‌تواند در کمرنگ شدن جای سوختگی اتو مؤثر باشد.
 17. برای گرفتن نتیجه بهتر و کامل‌تر می‌توانید این فرآیند‌ها را مجدداً تکرار کنید.
همچنین بخوانید:  چگونه لکه ی خون را از روی فرش پاک کنیم؟

با جای سوختگی اتو چه کنیم؟

همان طور که گفتیم سوختگی‌های بزرگ و شدید که باعث سوختگی و از بین رفتن الیاف پارچه شده‌اند با این روش‌ها از بین نمی‌روند، اما این اتفاق نمی‌تواند دلیلی برای دورانداختن لباس شما باشد.

بسته به این که محل لکه و سوختگی در کدام قسمت لباس باشد شما می‌توانید با تغییراتی هنرمندانه و خلاقانه لباس را مجدداً نو کرده و استفاده کنید و یا این که آن را به چیزی دیگر تبدیل کنید مثلاً یک پیراهن مردانه که قسمت سرشانه آن سوخته باشد می‌تواند به یک دامن زیبا و راحت تبدیل شود. پس با کمی مهارت خیاطی می‌توان زباله‌ها را تا حد زیادی کاهش داده و مدت استفاده از لباس‌ها را افزایش داد.

البته این نکته را هم فراموش نکنید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و اگر هنگام اتو کردن نکات ایمنی را رعایت کنید هرگز با جای سوختگی اتو روی لباس مواجه نخواهید شد.

ترفند‌های دیگر برای از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس

ممکن است در زمان اتو کشیدن لباس حواستان پرت شده و لباس را کمی بسوزانید طوری که لکه‌ای قهوه‌ای یا زرد رنگ روی لباس بیفتد.

با استفاده از راهکار‌های زیر تا حد زیادی امکان رفع کردن لکه سوختگی از روی لباس وجود دارد.

۱- از بین بردن لکه سوختگی اتو با آبلیمو تازه

برای شروع، یک لیمو را برش دهید و روی قسمت سوختگی لباس فشار دهید تا آب آن قسمت سوختگی لباس را کاملاً خیس کند.

سپس قسمت لکه دار لباس را درون یک ظرف آب گرم بگذارید و اجازه دهید ۱۵ الی ۳۰ دقیقه بماند.

همچنین بخوانید:  چگونه لکه رنگ را از روی فرش پاک کنیم؟

بعد لباس را از ظرف در بیاورید و مانند شستشوی معمولی آن را خوب بشویید و خشک کنید.

این روش را برای لباس‌های ابریشمی، پشمی و مانند آن به کار نبرید، زیرا ممکن است آب لیمو به پارچه لباس آسیب برساند. هرچند که آب لیمو در مقایسه با سفید کننده‌های تجاری بسیار ضعیف‌تر است.

۲- از بین بردن لکه سوختگی اتو با سرکه سفید

یک ترفند دیگر برای از بین بردن اثر سوختگی از لباس، این است که یک اسفنج یا دستمال نرم را در سرکه سفید خیس کنید و روی قسمت سوختگی لباس بکشید.

اجازه دهید که سرکه حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی لباس بماند.

سپس با آب سرد آن را خوب بشویید و بگذارید به صورت طبیعی خشک شود.

دقت داشته باشید که فقط از سرکه سفید استفاده کنید. ممکن است استفاده از انواع دیگر سرکه مثل سرکه قرمز یا سرکه سیب باعث ایجاد لکه‌های جدید شود که از بین بردن جای آن کار دشواری است.
5/5 - (3 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
yjc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا