روانشناسی

چگونه ناامیدی را از بین ببریم؟

در این مطلب خواهیم که چگونه می‌توانیم ناامیدی را از بین ببریم یا با آن مقابله کنیم، باما همراه باشید 🙂

1. یک مهارت جدید یاد بگیرید. به‌جای اینکه به کارهایی بچسبید که هیچ‌وقت در آن‌ها پیشرفت نمی‌کنید.

2. دیدگاه خود را تغییر دهید. به مشکلات به دید یک موهبت پنهان بنگرید.

3. گریه کنید. طبق گفته دکتر ویلیام فری دوم متخصص شیمی حیاتی در مرکز پزشکی رامست در مینیاپلیس با گریه کردن احساست منفی را از خود دور کنید و مواد شیمیایی مضری را که درنتیجه استرس در بدن تولید می‌شوند را دور بریزید.

4. نگرانی‌تان را فوراً به یک عمل مثبت تبدیل کنید. برای موقعیت‌های شغلی جدید چند جا زنگ بزنید یا برای یک کار داوطلبانه به گروه‌های اجتماعی بپیوندید.

5. از مدیتیشن (مراقبه) یا یوگا استفاده کنید تا شمارا به زمان حال بیاورد. به‌جای اینکه درگذشته زندگی کنید و نگران آینده باشید.

6. لیستی از دست آوردهایتان تهیه کنید- حتی موارد کوچک- و هر روز چیزی به آن اضافه کنید. برای این‌که جایی برای رضایت از خودتان بازکنید باید یک مقدار از ناراحتی‌های خود کم کنید.

7. در ذهن خود یک جعبه به نام “توقعات” در نظر بگیرید. هر زمان که شروع کردید به فکر کردن به اینکه چگونه امور باید پیش بروند و یا باید تابه‌حال پیش می‌رفتند، این افکار را داخل جعبه بیندازید.

8. در یک فعالیت ورزشی شرکت کنید. ورزش هورمون‌های استرس‌زا را کم می‌کند و اندورفین و مواد شیمیایی را که باعث تقویت ذهن می‌شوند، در بدن بالا می‌برد.

9. تمام انرژی خود را صرف چیزهایی کنید که واقعاً می‌توانید کنترل کنید، به‌جای اینکه به چیزهایی بپردازید که نمی‌توانید آن‌ها را کنترل کنید.

10. راهی خلاقانه برای بیان احساساتتان پیدا کنید کارهایی مانند وبلاگ نویسی یا نقاشی. این کار را در لیست کارهای ضروری خود قرار دهید و وقتی آن را انجام دادید روی آن خط بزنید. این کار به شما یادآوری می‌کند که احساساتتان را بیرون بریزید.

از عصبانیت و ناراحتی رها شوید

در اوج ناامیدی چه باید کرد؟

11. خشم را با تمام وجود حس کنید. اگر احساساتتان را خفه کنید ممکن است به بیرون درز کنند و نه‌تنها شخصی که باعث عصبانیت شما شده است، بلکه اطرافیانتان را نیز تحت تأثیر قرار دهند. قبل از اینکه بتوانید از هر احساسی رها شوید باید با تمام وجود آن را حس کنید.

12. به خودتان فرصتی برای خالی شدن و فریاد زدن بدهید. یک روز قبل از رویارویی با شخصی که شمارا ناراحت کرده خود را خالی کنید. اینکار باعث می‌شود که درون شما از کینه و دشمنی خالی شود و برای یک برخورد منطقی زمان به دست آورید.

13. به خاطر داشته باشید که خشم بیش از اینکه به شخصی که شمارا ناراحت کرده صدمه بزند به شما آسیب می‌رساند، پس برای اینکه لطفی در حق خود کرده باشید، پیش خودتان این‌گونه مجسم کنید که خشمتان کم‌کم در حال از بین رفتن است.

14. اگر امکان دارد ناراحتی خود را به شخصی که آزارتان داده بگویید. بیان احساساتتان ممکن است کمک کند که در جا نزنید و حرکت کنید. در نظر داشته باشید که شما نمی‌توانید برخورد شخص مقابل را کنترل کنید؛ شما فقط می‌توانید بر خود تسلط داشته باشید تا احساساتتان را هرچه شفاف‌تر و مهربانانه‌تر بیان کنید.

15. مسئولیت‌پذیر باشد. خیلی وقت‌ها که عصبانی هستید، روی کار اشتباهی که شخص دیگری انجام داده است تمرکز می‌کنید که اساساً قدرت شمارا از بین می‌برد. وقتی روی آنچه که می‌توانستید بهتر انجام دهید تمرکز کنید، احساس ناتوانی و ناراحتی کمتری خواهید کرد.

16. خود را جای شخص مقابل قرار دهید. همه ما اشتباه می‌کنیم شما هم ممکن است به‌آسانی مانند شوهر، پدر یا دوستتان اشتباه کنید. بخشش خشم را در خود حل می‌کند.

17. آن را دور بریزید؛ مثلاً با یک جیب پر از توپ تنیس بدوید. بعدازاینکه سرعت گرفتید توپ‌ها را یکی‌یکی بیندازید به یاد چیزهایی که باعث خشمتان می‌شود (البته بعداً آن‌ها را دوباره جمع کنید زیرا زباله‌ها نیز زمین را خشمگین می‌کنند!)

18. از توپ‌های استرس استفاده کنید و زمان استفاده از آن‌ها، عصبانیتتان را هم به‌صورت فیزیکی و هم‌زبانی نشان دهید. اخم کنید و فریاد بزنید. ممکن است احمقانه به نظر برسد اما این کار به شما کمک می‌کند که دقیقاً آنچه درونتان حس می‌کنید را بیرون بریزید.

19. یک نوار لاستیکی به مچ دستتان ببندید و وقتی‌که شروع به تفکر در مورد اندیشه‌های خشمناک کردید با ملایمت با آن ضربه‌ای به دستتان بزنید. با این کار ذهن شما یاد می‌گیرد که آن نوع تفکرات منفی با چیز ناخوشایندی همراه است.

20. به یاد داشته باشید که شما فقط این سه گزینه را دارید: خود را از موقعیت دور کنید، آن را تغییر دهید، یا آن را قبول کنید. این کارها باعث شادی می‌شوند؛ چسبیدن به ناراحتی هرگز شمارا خوشحال نمی‌کند.

از روابط گذشته رها شوید

چگونه احساس ناامیدی نکنیم؟

21. سعی کنید که از تجربه‌تان درس بگیرید تا به شما در فراموش کردن و خاتمه دادن به ناراحتی‌ها کمک کند.

22. طی یک نامه هر چه که دلتان می‌خواهد بنویسید. حتی اگر قصد ارسال آن را نداشته باشید، روشن شدن احساساتتان به شما به رویارویی با واقعیت موجود کمک خواهد کرد.

23. هم خوبی و هم بدی را به یادآورید. ممکن است که این‌گونه به نظر برسد که درگذشته بهتر بوده است، اما این‌چنین نیست. قبول این واقعیت ممکن است حس شکست را در شما کم کند. همان‌گونه که لورا الیور می‌گوید،” راحت شدن از دست یک انسان معمولی آسان‌تر از یک قهرمان است.”

24. نگرش خود به عشق را واقعی کنید. مطمئناً اگر قبول کنید که محبوبتان را ازدست‌داده‌اید احساس ویرانی خواهید کرد. اگر فکر کنید که دوباره می‌توانید معشوق بهتر و جذاب‌تر پیدا کنید راحت‌تر می‌توانید به زندگی خود ادامه دهید.

25. کسی که قبل از دیدار محبوبتان بودید را به خاطر بیاورید. آن شخص واقعاً جذاب بود و الآن وقتش رسیده است که دوباره تبدیل به آن شخص شوید.

26. فضایی ایجاد کنید که واقعیت و زمان حال را نشان دهد. عکسش را از جلوی چشم بردارید، ایمیل‌هایی را که ذخیره کرده‌اید پاک‌کنید.

27. به خودتان به خاطر قبول واقعیت جایزه بدهید. به خاطر پاک کردن شماره‌اش از تلفنتان به سر و وضع خودتان برسید، یا بعدازاینکه تمام وسایلش را درون جعبه‌ای ریختید با دوستانتان بیرون بروید و خوش بگذرانید.

28. این جمله را در مقابل دید خود نصب کنید. دوست داشتن خویشتن یعنی رها شدن.

29. حقایق را جایگزین افکار احساسی خود کنید. وقتی با خود فکر می‌کنید که “دیگر عاشق نخواهم شد” با این فکر نجنگید به‌جای آن به چیز دیگری فکر کنید مثلاً “امشب می‌خواهم یک کار جدید انجام دهم”.

30. از تکنیک صداهای خنده‌دار استفاده کنید. طبق گفته رأس هریس نویسنده کتاب دریچه‌ای به شادمانی، اگر صدایی که در سرتان است را با یک صدای کارتونی (مثل آن شخصیت منفی‌باف در کارتون گالیور) عوض کنید به شما کمک می‌کند که بتوانید این اندیشه‌های مشکل‌ساز را بی‌اثر کنید.

از استرس و نگرانی رها شوید

روش های مقابله با ناامیدی

31. از تکنیک نفس عمیق استفاده کنید. نفس عمیق بکشید و به زمان حال برگردید.

32. در یک کار گروهی همکاری کنید. با مردم بودن در زندگی ممکن است به شما کمک کند که به مشکلاتتان از فاصله دورتری نگاه کنید.

33. به این جمله ادکارت تاله توجه کنید:” نگرانی به نظر ضروری می‌رسد اما کار مفیدی انجام نمی‌دهد” اگر توجه کنید که استرس و نگرانی چه بر سر شما می‌آورد ممکن است به رها شدنتان کمک کند.

34. به‌صورت نمادین رها شوید. تمام نگرانی‌های خود را بنویسید و کاغذ را در شومینه یا بخاری بیندازید.

35. افکار خود را جایگزین کنید. هوشیار باشید و وقتی شروع به تفکر در مورد چیزهای نگران‌کننده می‌کنید فرآیند اندیشه خود را به چیز دل‌پذیرتر تغییر جهت دهید؛ مانند تفکر در مورد کارهای موردعلاقه‌تان.

36. به سونا بروید. مطالعات نشان می‌دهد کسانی که در هفته حداقل دو بار به مدت 10-30 دقیقه به سونا می‌روند بعد از کار، نسبت به افرادی با کار مشابه که به سونا نمی‌روند، کمتر دچار استرس می‌شوند.

37. 10 سال پیش رویتان را مجسم کنید. سپس 20 سال و بعد 30 سال. متوجه خواهید شد که خیلی چیزهایی که الآن نگرانش هستید در یک بازه طولانی‌مدت واقعاً اهمیت چندانی ندارند.

38. کارهایتان را جمع‌وجور کنید. طبق گفته جورجیا وتکین معاونت روان‌پزشکی در مدرسه پزشکی مونت سینا، اتمام یک کار کوچک حس اقتدار را در شما افزایش می‌دهد و سطح استرس شمارا پایین می‌آورد.

39. پایان دهید. دو تا لیست تهیه کنید: در یکی ریشه‌های نگرانی و استرس در شما و در دیگری راه مقابله با آن‌ها را بنویسید. همزمان که این کار را می‌کنید، خودتان را تصور کنید که این “ذخیره نگرانی” درونی خود را تخلیه می‌کنید.

40. بخندید. تحقیقات نشان می‌دهد که خنده نگرانی را تسکین می‌دهد، سیستم دفاعی بدن را بهبود می‌بخشد و تحمل درد را آسان‌تر می‌کند. اگر برای مدت زیاد نمی‌توانید ذهنتان را آرام کنید، این کار را با ده دقیقه تماشای یک فیلم کمدی در یوتیوب شروع کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
parsine

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا